Úvod > Aktuality > Na Pražském hradě proběhne Den otevřených dveří
Zážitky

Na Pražském hradě proběhne Den otevřených dveří

  • Vydáno10. května 2022
Správa Pražského hradu chystá v sobotu 14. května 2022 již sedmý ročník slavnostního zahájení letní turistické sezóny, který se koná po dvouleté pauze způsobené pandemií koronaviru. Návštěvníkům budou od 10 do 17 hodin zdarma otevřeny návštěvnické objekty a zároveň se zpřístupní reprezentační prostory v Novém královském paláci Pražského hradu. V Královské zahradě bude tábor Karla IV. a stánky s nabídkou tuzemských potravin.
pražský hradPražský hrad se v sobotu 14. května 2022 otevře dokořán. Návštěvníkům bude zdarma přístupná katedrála sv. Víta, Starý královský palác, bazilika sv. Jiří, Rožmberský palác, Zlatá ulička, kaple svatého Kříže a také znovuotevřený Příběh Pražského hradu. Z Matyášovy brány na I. nádvoří budou bezplatně přístupné také reprezentační prostory v Novém paláci Pražského hradu, návštěvníci tak uvidí Plečnikovu sloupovou síň, Rothmayerův či Španělský sál nebo Rudolfovu galerii. Součástí okruhu bude i Trůnní sál, Habsburský salon nebo Zrcadlový salon, prostory určené pro přijímání oficiálních návštěv a významných politických událostí.
 
pražský hradKrálovská zahrada se promění v ležení krále Karla IV., kde budou k vidění sokolnické ukázky včetně koní a loveckých psů, dobové stany s důrazem na historii lovu, prezentaci dobového odívání, zbraní, řemesel a každodenního života ve 14. století. Bude zde třináct stanů obydlených více než čtyřiceti účinkujícími v dobových kostýmech. Všechny stany budou přístupné, návštěvníci si tak mohou vše zblízka prohlédnout a vyzkoušet. Otevřena bude i oživlá expozice Domu sokolníka na Pražském hradě, kde návštěvníci budou moci využít i komentovaných prohlídek.
 

Regionální pochoutky, dechovka i výstava Jože Plečnika

pražský hradKrálovská zahrada nabídne návštěvníkům také 15 stánků s nabídkou tuzemských zemědělských a potravinářských výrobků, které byly oceněny značkou kvality Regionální potravina. Atmosféru slavnostního zahájení sezóny zpestří i vystoupení dechových orchestrů, ale také Hudby Hradní stráže a Policie ČR. Také se nabízí možnost si v Tereziánském křídle Starého královského paláceJižních zahradách a na dalších místech areálu Pražského hradu prohlédnout nově instalovanou panelovou výstavu věnovanou 150. výročí narození slovinského architekta Josipa Plečnika, jenž se významně zasloužil o přestavbu Pražského hradu v první polovině 20. století.

Zahrady, Horní Jelení příkop i návštěvnické objekty budou návštěvníkům otevřeny od 10 do 17 hodin, zbytek areálu Pražského hradu bude veřejnosti přístupný od 6 do 22 hodin.
Nejvyšší purkrabství Pražského hradu

Nejvyšší purkrabství Pražského hradu

Renesanční palác v areálu Pražského hradu stojí na místě románského a gotického domu. Přestavěn byl po roce 1555 G. Venturou a v 90. letech 16. století U. Aostalisem. Ve 20. století zde sídlil Dům československých dětí, dnes je zde Muzeum hraček a kavárna IPPA.

Jelení příkop pod Pražským hradem

Jelení příkop pod Pražským hradem

Jelení příkop je přírodní rokle, kterou teče potok Brusnice. Jméno "jelení" má příkop proto, že zde byla nejen v době vlády Rudolfa II. chována lovná zvěř. Otevřen je celoročně, vždy od 10:00 hodin do soumraku.

Zahrady Pražského hradu

Zahrady Pražského hradu

V areálu Pražského hradu se nachází hned několik zahrad, které jsou bezplatně přístupné veřejnosti. Zatímco severní zahrady patří mezi historicky nejcennější, z jižních zahrad je kouzelný pohled na historickou část města.

Pražský hrad – nejkrásnější a největší hradní komplex

Pražský hrad – nejkrásnější a největší hradní komplex

Pražský hrad, který je tradičním sídlem českých panovníků a od roku 1918 také sídlem prezidenta republiky, je nejnavštěvovanější památkou Česka. Postupnými přístavbami a úpravami Pražského hradu vznikl jeden z největších hradních komplexů na světě, který denně navštěvují tisíce návštěvníků.

Královská zahrada Pražského hradu

Královská zahrada Pražského hradu

Původně renesanční Královská zahrada z roku 1534 se stala jedním z mála klidných míst v centru Prahy. Zahradu na místě původních středověkých vinic založil Ferdinand I. Habsburský. Nachází se nedaleko letohrádku královny Anny.

Vladislavský sál na Pražském hradě

Vladislavský sál na Pražském hradě

Vladislavský sál ve Starém paláci na Pražském hradě vás ohromí svojí velikostí a zejména unikátně řešenou klenbou. Aby se panstvo nemuselo moc unavovat, tak se do něj vjíždělo přímo na koních. Unikátem je také to, že se do současnosti sál zachoval ve své původní podobě.

Bílá věž na Pražském hradě

Bílá věž na Pražském hradě

Věž pravděpodobně vybudoval český stavitel německého původu Benedikt Rejt v rámci výstavby severní části opevnění Pražského hradu po roce 1486.

Věž Daliborka na Pražském hradě

Věž Daliborka na Pražském hradě

Na konci Zlaté uličky stojí válcová dělová věž Daliborka, postavená ve svahu nad Jelením příkopem roku 1496 Benediktem Riedem. Od počátku sloužila jako vězení a po svém nejslavnějším vězni byla také pojemnovaná.

Bazilika a klášter sv. Jiří na Pražském hradě

Bazilika a klášter sv. Jiří na Pražském hradě

Románská trojlodní bazilika sv. Jiří na Pražském hradě je nejstarší dochovanou sakrální stavbou v Praze. Její bílé věže z pečlivě opracovaných opukových kvádrů výrazně zasahují do siluety hradního komplexu.V hlavní lodi jsou umístěny náhrobky členů knížecího rodu Přemyslovců.

Katedrála sv. Víta v Praze – absolutní vrchol gotické architektury

Katedrála sv. Víta v Praze – absolutní vrchol gotické architektury

Katedrála svatého Víta je největším a nejvýznamnějším pražským chrámem. Kromě bohoslužeb se zde odehrávaly i korunovace českých králů a královen. Je místem uložení ostatků svatých zemských patronů, panovníků, šlechticů a arcibiskupů.

Zlatá ulička – jedno z nejrozmanitějších míst Pražského hradu

Zlatá ulička – jedno z nejrozmanitějších míst Pražského hradu

Dlouhá řada drobných domků je jedno z nejmalebnějších míst Prahy. Romantická pověst spojuje název uličky s alchymisty na dvoře Rudolfa II., kteří zde však ve skutečnosti nikdy nebydleli. Zdejší pitoreskní prostředí zaujalo řadu spisovatelů a výtvarných umělců, žil zde i spisovatel Franz Kafka.

Reprezentační prostory Pražského hradu

Reprezentační prostory Pražského hradu

Zpravidla dvakrát do roka, v souvislosti s oslavami státních svátků 8. 5. a 28. 10., se návštěvníkům Pražského hradu otevírají i jeho reprezentační prostory. Mezi ně patří např. Španělský sál, Rudolfova galerie či Sloupová síň s Rothmayerovým sálem.

Starý královský palác na Pražském hradě

Starý královský palác na Pražském hradě

Od svého založení na konci 9. století palác narůstal a měnil se do své současné podoby. Původní dřevěné stavení s kamennou podezdívkou přestavěl na počátku 12. století kníže Soběslav na kamenný románský palác. Jeho zbytky se zachovaly v podzemí dodnes.

Rožmberský palác na Pražském hradě – Ústav šlechtičen

Rožmberský palác na Pražském hradě – Ústav šlechtičen

Součástí areálu Pražského hradu je také Rožmberský palác, ve kterém v minulosti působil ústav, vychovávající z mladých urozených dam opravdové šlechtičny. Palác můžete navštívit v rámci prohlídkové trasy A.

Další aktuality

Zoo Praha slaví 92. narozeniny

Již 92 let uplyne ve čtvrtek 28. září od prvního otevření Zoo Praha. Zoologická zahrada zve na státní svátek své příznivce na komentovaná krmení, do Údolí slonů, Rezervace Dja, kde proběhne křest půlročního mláděte kočkodana Brazzova i na výstavu Významné odchovy Zoo Praha.
Praha | Příroda

Závod Přes tři pražské jezy nabídne atraktivní podívanou u Vyšehradu, Národního divadla i Karlova mostu

Již 80 let se každoročně na jeden jediný den otevírají vodákům hned 3 pražské jezy v rámci závodu "Napříč Prahou – přes tři jezy". Ve čtvrtek 28. 9. 2023 tak zaplní tok Vltavy v historickém centru Prahy pramice, kanoe či kajaky skautů, skautek a ostatních závodníků. Divácky atraktivní propustí Staroměstského jezu pod Karlovým mostem bude hlavní závod projíždět mezi 10:00 a 12:00 hodin. Trať závodu je dlouhá asi 6,5 říčních kilometrů se startem na Císařské louce (nad Železničním mostem) a s cílem na ostrově Štvanice. Letos se všichni vodáčtí nadšenci mohou těšit i na volné splutí.
Praha | Letní sporty

Úřad vlády ČR otevře Strakovu akademii – v zahradě si prohlédnete vládní vozy

Strakova akademie není po většinu roku přístupná veřejnosti. Prozkoumat její nejrůznější zákoutí je tak velmi vzácnou příležitostí. A právě takovou možnost budou mít návštěvníci ve čtvrtek 28. září 2023, kdy se uskuteční první letošní den otevřených dveří v sídle vlády. Ve stejný den dojde také k zahájení výstavy historických automobilů na zahradě Strakovy akademie, jimiž v minulosti jezdili ústavní činitelé.
Praha | Památky

Tipy na víkend v Praze a okolí

V Praze a okolí se pořád něco děje! Hledáte kulturní akce na víkend a zajímavé výlety a novinky? Máme pro vás spousty kulturních a volnočasových akcí v Praze a okolí. Stačí si vybrat a vyrazit na výlet za zábavou i poznáním na prodloužený víkend od 28. září až do 1. října 2023.
Praha | Zážitky

Věda a historie není nuda: roky 1419, 1483 a 1618 a tři pražské defenestrace

Defenestrace neboli vyhození z okna: to je rychlý způsob, jak se zbavit nepohodlných osob i symbolický trest. Ve středověku a raném novověku nebyly v Evropě nijak výjimečné, přesto se překvapivě nejčastěji používaly v Praze. Pojďme si v seriálu Věda a historie není nuda udělat jasno v tom, kolik jich vlastně bylo, co bylo jejich příčinou a k čemu vedly.
Praha | Památky

Za Svatováclavským vinobraním se vydejte na Pražský hrad

Co víte o historii a současnosti vinařského řemesla v Praze? A která pražská vinice je ta vůbec nejstarší? Předposlední zářijovou sobotu 23. 9. 2023 přijdete všem těmto a i dalším otázkám na kloub v areálu Svatováclavské vinice a Richterovy vily na Pražském hradě.
Praha | Gurmánská turistika

100 tipů, kam za moderní architekturou nejen do slavné vily a roztančeného domu

Zajímá vás moderní architektura? Navštivte některou ze známých českých vil, které vznikali podle návrhů významných architektů v minulých stoletích. Poznejte secesi, modernu i funkcionalismus na budovách, které sloužily (nejen) rodinnému životu.
Praha | Památky

Ochutnejte skvělá vína během Vinobraní na Grébovce

Tradiční vinobraní v Havlíčkových sadech, známých také jako Grébovka, letos bude již pošestnácté! Jeden z nejkrásnějších pražských parků opět pohostí moravské vinaře a stánky s dobrým jídlem 22. a 23. září 2023 od 12 do 22 hodin. Akce je dvoudenní, v pátek probíhá na Náměstí Míru, v sobotu pak v Havlíčkových sadech neboli v Grébovce. Na akci bude možné zakoupit nejen víno a burčák, ale i nealkoholické občerstvení a pokrmy.
Praha | Gurmánská turistika