Úvod > Kalendář akcí > Výstava sv. Ludmila 1100 let
Výstava sv. Ludmila 1100 let
">
15.10.
28.2.
Přidat foto
Výstavy

Výstava sv. Ludmila 1100 let

Jedinečnou výstavu věnovanou přemyslovské kněžně sv. Ludmile si mohou zájemci prohlédnout v Pálffyho paláci na pražské Malé Straně.
Výstava si klade za cíl přiblížit návštěvníkům při příležitosti 1 100. výročí od umučení sv. Ludmily význam této osobnosti pro české dějiny a zároveň poukázat na úctu, které se jí jako první české světici a mučednici dostalo již záhy po její smrti.

Svatá Ludmila je představena zejména prostřednictvím vybraných děl z oblasti výtvarného umění a uměleckého řemesla, přičemž mnohé exponáty budou vystaveny vůbec poprvé. Stěžejní část exponátů by měla být tvořena historickými a uměleckými díly ze sbírek Arcibiskupství pražského, Pražského hradu, Národní galerie, Národního muzea, Metropolitní kapituly u sv. Víta, některých farností a klášterů.

Přibližně 70 exponátů, které jsou v expozici představeny, jsou zejména archeologické nálezy z výzkumu hrobu sv. Ludmily v basilice sv. Jiří na Pražském hradě, historické textilie, cenná díla ze Svatovítského pokladu, jako je kupř. unikátní busta světice ze zlaceného stříbra z 1. čtvrtiny 14. stol. nebo tzv. Svatovítský Veraikon či středověké relikviáře.

Při návštěvě výstavy můžete přispět nadaci svaté Ludmily na podporu církevního školství. Slouží k tomu speciální terminál. Pokud byste ho minuli, můžete svůj dar poslat převodem na účet: č.ú. 9196222/0800.