Úvod > Co chcete dělat? > Ledeburský palác v Praze – sídlo NPÚ
Památky

Ledeburský palác v Praze – sídlo NPÚ

Barokní palác se nachází na Valdštejnském náměstí na pražské Malé Straně. Tato kulturní památka České republiky je současně i sídlem Národního památkového ústavu. Na palác navazuje terasová Ledeburská zahrada stoupající až ke zdi zahrad Pražského hradu.
Dnešní palác vznikl v roce 1685 spojením dvou původně gotických domů v duchu baroka. Autorem návrhu byl Giovanni Domenico Orsi. Na přelomu století sedmnáctého a osmnáctého vznikly slavné a krásné Ledeburské zahrady. Za autory jejich architektonických úprav jsou považování J. Santini a G. Alliprandi, jehož dílem je sala terrena, kterou zdobí nástěnné malby inspirované římskou mytologií a vlašskými vedutami. V roce 1802 byl palác upraven v raně klasicistním slohu podle návrhu Ignáce Palliardiho. Stavbě dal své dnešní jméno hrabě Adolf Ledebour, který stavbu pořídil v roce 1852.

Po konci 2. světové války v budově sídlilo ministerstvo informací, od roku 1990 je palác sídlem Národního památkového ústavu, který jej užívá jako své generální ředitelství. V přízemí průjezdu je umístěna jeho vrátnice a podatelna. Objekt má převážně administrativní náplň, ale jsou v něm umístěny i depozitáře, badatelny nebo dokonce technická laboratoř.

Provozovatel

Národní památkový ústav

Valdštejnské náměstí 162/3
118 00 Praha 1
Tel.:
+420 257 010 111
Email:
sekretariat@npu.cz
WWW:
www.npu.cz
GPS:
50,090351 14,404962
 
Region:
Praha
Město:
Praha 1
 

Časová náročnost

0,5 hodiny