Úvod > Aktuality > Neobvyklá místa a zimní i noční prohlídky pěšky nebo na běžkách

Neobvyklá místa a zimní i noční prohlídky pěšky nebo na běžkách

Vydáno 13. ledna 2018 Zážitky
Na zimní prohlídky nelákají jen hrady a zámky, ale také jiná místa. Navštivte s portálem Kudy z nudy třeba legendární sklářskou huť v Sázavě, přečerpávací elektrárnu Dlouhé Stráně nebo džungli, která nikdy nespí. Co se skrývá za poněkud tajemným názvem?
Botanická zahrada hlavního města PrahyTroji nejenže nabízí až do konce února bezplatnou prohlídku venkovních expozic, ale také noční prohlídky skleníku Fata Morgana. Ponořte se do temné džungle plné tropických rostlin, jíž se nese kuňkání tropických žab!
 

Džungle, která nespí

Tropický skleník Fata Morgana, moderní stavba s neobvyklým esovitým půdorysem zapuštěná do skalnatého svahu nad pražskou zoologickou zahradou byl v době svého vzniku skutečným zjevením. Expozice s rozlohou přibližně 1 750 metrů čtverečních je zajímavá sama o sobě, a což teprve v noci – protože, ruku na srdce, komu se povede navštívit tropický deštný prales v noci? Ve skleníku Fata Morgana tuto možnost máte. Až do 24. března se přijďte projít Džunglí, která nespí. Atmosféru setmělého skleníku dokresluje tajemné osvětlení, navíc potmě intenzivněji voní některé druhy rostlin a interiér rozeznívá kuňkání drobných tropických žabek. Pro akci platí vstupné 200 Kč pro dospělé a 100 Kč pro děti a studenty, děti do pěti let mají vstup zdarma. Otevřeno je během lednových pátků a únorových pátků a sobot od 18 do 21 hodin, v březnu pak vždy v pátek a sobotu od 19 hodin.

Prohlídky je nutné rezervovat předem, na webových stránkách Botanické zahrady najdete přehledný formulář.
 

Zimní prohlídka sklářské hutě František

Sklářskou huť František, kterou v roce 1882 postavil Josef Kavalír ve sklářské osadě Na Kácku u Sázavy, stála u zrodu tradic zdejšího sklářství. Na rozdíl od starší hutě Josefových rodičů se navíc dochovala v téměř nezměněné podobě a dnes slouží jako Centrum sklářského umění. Najdete tu zážitkovou interaktivní expozici skla a galerii děl, která vznikla při Mezinárodních sklářských sympoziích v Novém Boru, pořádají se tu krátkodobé výstavy a centrum rovněž nabízí sklářské kurzy pro veřejnost, workshopy a další akce se vztahem k české sklářské tradici. Podívat se sem můžete i v zimě, a to denně od 10 do 16 hodin, základní vstupné stojí 90/60 Kč. Pokud si chcete prohlédnout také sklářské dílny s pecemi, malírnou, brusírnou a rytebnou, zaplatíte za prohlídku 170/100 Kč.
 

Pěšky do elektrárny a na běžkách k horní nádrži

Dostat se na prohlídku obřích interiérů přečerpávací elektrárny Dlouhé Stráně není žádná věda, a to dokonce ani v zimě. Nejlepší samozřejmě je rezervovat si prohlídku předem, ale pokud jste pověstní klikaři, stačí přijet do lyžařského areálu Kouty a zjistit přímo na místě, zda náhodou nejsou volná místa – a pokud ano, sláva, můžete vyrazit přibližně na dvouhodinovou prohlídku. Začínají vždy v celou hodinu, vstupné i s dopravou stojí 150/115 Kč a k dolní nádrži a do elektrárny se společně jezdí od lyžařského areálu autobusem, soukromá auta do úzkého údolí vjíždět nesmí.

V zimě se kvůli sněhu samozřejmě nejezdí k horní nádrži, ale stejně jako v létě na kole se k ní v zimě dostanete na běžkách. Z areálu Kouty (588 m) na Medvědí horu do nadmořské výšky 1 095 m se svezete sedačkovou lanovkou, která jezdí od 9 do 17 hodin v půlhodinových intervalech. Od horní stanice lanovky vede k nádrži několik tras; běžecké stopy lemují například 4,5 km dlouhou asfaltovou silničku, po níž v létě vyváží návštěvníky od lanovky k horní nádrži kyvadlový miniautobus, ale dá se jít také po kratší trase červené turistické značky. Mezi běžkaři je legendární zejména okruh Stadion, který lemuje horní nádrž Dlouhých Strání. Při pohledu z ptačí perspektivy se to možná nezdá, ale skutečně měří téměř tři kilometry.
Huť František v Sázavě - centrum sklářského umění

Huť František v Sázavě - centrum sklářského umění

Nadace Josefa Viewegha v Sázavě přeměnila bývalou sklářskou huť František v unikátní Centrum sklářského umění. Rozsáhlá sbírka představuje jednotlivé sklářské technologie od kahanové techniky, malování a broušení po leštění a pískování skla.

Botanická zahrada hlavního města Prahy v Troji

Botanická zahrada hlavního města Prahy v Troji

Areál botanické zahrady se rozkládá v Trojské kotlině na rozloze cca 70 ha. Její nejznámější částí je skleník Fata Morgana, ale k zahradě patří také venkovní expozice včetně vinice. Skleník Fata Morgana celoročně otevřen úterý až neděle, pondělí je zavíracím dnem.

Ski areál Kouty nad Desnou - největší lyžařské středisko na Moravě

Ski areál Kouty nad Desnou - největší lyžařské středisko na Moravě

Největší skiareál na Moravě s první šestisedačkovou lanovkou v Česku najdete v Koutech nad Desnou. Areál je vybaven moderním zázemím po vzoru alpských zemí. Na své si přijdou jednotlivci i rodiny s dětmi.

Skleník Fata Morgana - výlet exotickou přírodou v Praze

Skleník Fata Morgana - výlet exotickou přírodou v Praze

Užijte si procházku přes exotické hory, lesy a polopouště v jakoukoliv roční dobu, která potěší každého zvídavého návštěvníka. Pozoruhodná expoziční plocha činí svým originálním řešením z Fata Morgany evropský unikát.

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně - jeden ze 7 divů Česka

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně - jeden ze 7 divů Česka

Vodní přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně bude od 9. července do 10. září mimo provoz. Pro turisty bude elektrárna včetně okolí i v době odstávky přístupná.

Do Botanické zahrady v Troji v zimním období zdarma

Do Botanické zahrady v Troji v zimním období zdarma

Až do konce února máte příležitost navštívit zdarma venkovní expozice Botanické zahrady hl. města Prahy.

Zimní prohlídky huti František na Sázavě

Zimní prohlídky huti František na Sázavě

Centrum sklářského umění v Huti František v Sázavě nabízí expozici skla, rezidenční pobyty pro výtvarníky, kurzy pro širokou veřejnost, workshopy, sympozia, konference a další aktivity prezentující sklářské řemeslo.

Zimní exkurze přečerpávací elektrárny Dlouhé Stráně

Zimní exkurze přečerpávací elektrárny Dlouhé Stráně

Na prohlídku Dlouhých Strání se můžete vypravit také v zimě. Samostatně autem se k elektrárně bohužel nesmí, ale lze využít hromadnou dopravu provozovatele. Exkurzi si musíte objednat předem.

Džungle, která nespí - večerní provázení skleníkem Fata Morgana

Džungle, která nespí - večerní provázení skleníkem Fata Morgana

Navštívit tropický deštný prales v noci, to se podaří opravdu jen málokomu. Ve skleníku Fata Morgana tuto možnost máte. Přijďte se projít džunglí, která nespí.