!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Důl Bohumír – expozice měděného dolu v Jívce
Památky

Důl Bohumír – expozice měděného dolu v Jívce

Pokud máte zájem o tajemné dobrodružství v nitru naší země, pokud se chcete přesvědčit o těžké práci horníků, zavítejte do Jívky, nedaleko Trutnova. Trasa v podzemí je dlouhá více než 400 m a na konci vás čeká přímo hornická zkouška – výstup větrací šachtou na povrch země.
Je to více než 50 let od doby, kdy z dolu Bohumír vyfárali poslední horníci. Jedná se o měděný důl – štolu vyraženou na začátku 19. století, která byla úplně uzavřená po konci těžby v roce 1965. Díky občanskému sdružení se v roce 2015 podařilo zpřístupnit cca 400 m dlouhý prohlídkový okruh v podzemí.

Na trase lze vidět horníky při práci, původní nářadí, panvágl a mnoho dalšího. Je to skvělá příležitost ukázat dnešním dětem, jak se dříve pracovalo. Nevšední zážitek vám ukáže geologickou strukturu sedimentárního ložiska i krásy a taje nitra naší země.


Důl je otevřený po celý rok

Až do roku 2019 byl Důl Bohumír vždy v zimě uzavřen z důvodu zimování chráněných netopýrů. Nyní se zdá, že se netopýři přestěhovali o patro níže mimo prohlídkovou trasu, a proto mají zájemci o prohlídku v zimní sezóně jedinečnou možnost navštívit důl i v zimě, kdy je možné na trase vidět i rampouchovou výzdobu.

V zimě je vstup možný po předchozí rezervaci na webových stránkách provozovatele, anebo po telefonické domluvě (499 829 842 či 724 805 646). Minimální počet zájemců o prohlídku jsou 4 osoby.
 

Sestup do hlubin s čelovkou

Zájemci sestoupí dolů s přilbou a rozsvícenou čelovkou. Prohlídka trvá asi hodinu, během ní uvidíte dochovaný betonový portál, staré dobývky, průzkumné díry, prostor bývalé strojovny a také hornické nářadí, které se zde našlo. Na několika místech je i dobře vidět rudná žíla. Horizontální úsek měří 250 metrů, po pohodlné cestě jej zvládnou i vozíčkáři.

Pak trasa stoupá úpadnicí do nově vyražené šachtice. Fyzicky zdatnější jedinci odsud mohou vylézt na povrch po pěti dřevěných žebřících. Kdo nechce absolvovat čtrnáctimetrový kolmý výstup, může se stejnou cestou vrátit zpět ke vstupnímu portálu.
 

Projekce v podzemí přiblíží těžký úděl horníků

Na křižovatce sledných chodeb a překopů, zhruba sto metrů od vstupu, je od turistické sezony 2018 plátno s dataprojektorem. Běží na něm dva krátké spoty, které představují lokomotivní důlní dopravu a trhací práce v podzemí.

Na celé trase uvidíte figuríny horníků budujících dřevěnou výztuž nebo pracujících s důlní sbíječkou. Díky ozvučení uslyšíte její autentický zvuk, byť v poněkud komornější verzi. Kromě figurín znázorňujících práci horníků jsou zde k vidění staré dobývky, průzkumné díry, původní havířské nářadí, důlní telefon a také bývalá strojovna.
 

Netopýří tabule a historické fotografie

V roce 2016 se otevřelo další patro podzemního labyrintu, asi 300 metrů dlouhá štola. Dále je zde galerie Starých fotografií a expozice důlních předmětů, ale i naučná Netopýří tabule. Ta je umístěna na vrátnici v prostoru, kde návštěvníci dolu čekají na prohlídku. V dole ji vytvořili proto, že netopýři v útrobách důlního prostoru mají zimoviště. Díky ceduli máte možnost objevit jejich tajemný život.

Ve zmiňované galerii jsou vystaveny historické fotografie, které věnovali sami pamětníci, originální fárací oděv, a dokonce i historické dokumenty, jako například originál mzdového výkazu z roku 1954. Prohlídku si můžete užít v rámci slevové karty Broumovskem výhodně.
 

Hornický fotokoutek a harcký kanár

Turisté se mohou obléci do dobového fáracího oděvu, vzít si na sebe kompletní výstroj horníka a vžít se tak do pravé role havíře. Součástí prohlídky podzemí se stal také harcký kanár historicky sloužil k indikaci plynů.
Zobrazit více
Bunkr Pod Kolčarkou u Malých Svatoňovic

Bunkr Pod Kolčarkou u Malých Svatoňovic

Malé Svatoňovice, Královéhradecko
Pěchotní srub T-S 27 u Malých Svatoňovic

Pěchotní srub T-S 27 u Malých Svatoňovic

Malé Svatoňovice, Královéhradecko
Hřebenem Jestřebích hor na běžkách

Hřebenem Jestřebích hor na běžkách

Malé Svatoňovice, Královéhradecko

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurace U Bulánka

Restaurace U Bulánka

Batňovice, Královéhradecko
Chata Pohoda v Markoušovicích

Chata Pohoda v Markoušovicích

Úpice, Královéhradecko