Úvod > Co chcete dělat? > Památky > Důl Bohumír – expozice měděného dolu v Jívce
Památky

Důl Bohumír – expozice měděného dolu v Jívce

Pokud máte zájem o tajemné dobrodružství v nitru naší země, pokud se chcete přesvědčit o těžké práci horníků, zavítejte do Jívky, nedaleko Trutnova. Trasa v podzemí je dlouhá více než 400 m a na konci vás čeká přímo hornická zkouška – výstup větrací šachtou na povrch země.
Je to více než 50 let od doby, kdy z dolu Bohumír vyfárali poslední horníci. Jedná se o měděný důl – štolu vyraženou na začátku 19. století, která byla úplně uzavřená po konci těžby v roce 1965. Díky občanskému sdružení se v roce 2015 podařilo zpřístupnit cca 400 m dlouhý prohlídkový okruh v podzemí.

Na trase lze vidět horníky při práci, původní nářadí, panvágl a mnoho dalšího. Je to skvělá příležitost ukázat dnešním dětem, jak se dříve pracovalo. Nevšední zážitek vám ukáže geologickou strukturu sedimentárního ložiska i krásy a taje nitra naší země.


Důl je otevřený po celý rok

Až do roku 2019 byl Důl Bohumír vždy v zimě uzavřen z důvodu zimování chráněných netopýrů. Nyní se zdá, že se netopýři přestěhovali o patro níže mimo prohlídkovou trasu, a proto mají zájemci o prohlídku v zimní sezóně jedinečnou možnost navštívit důl i v zimě, kdy je možné na trase vidět i rampouchovou výzdobu.

V zimě je vstup možný po předchozí rezervaci na webových stránkách provozovatele, anebo po telefonické domluvě (tel.+420 724 805 646). Minimální počet zájemců o prohlídku jsou 4 osoby.
 

Sestup do hlubin s čelovkou

Zájemci sestoupí dolů s přilbou a rozsvícenou čelovkou. Prohlídka trvá asi hodinu, během ní uvidíte dochovaný betonový portál, staré dobývky, průzkumné díry, prostor bývalé strojovny a také hornické nářadí, které se zde našlo. Na několika místech je i dobře vidět rudná žíla. Horizontální úsek měří 250 metrů, po pohodlné cestě jej zvládnou i vozíčkáři.

Pak trasa stoupá úpadnicí do nově vyražené šachtice. Fyzicky zdatnější jedinci odsud mohou vylézt na povrch po pěti dřevěných žebřících. Kdo nechce absolvovat čtrnáctimetrový kolmý výstup, může se stejnou cestou vrátit zpět ke vstupnímu portálu.
 

Projekce v podzemí přiblíží těžký úděl horníků

Na křižovatce sledných chodeb a překopů, zhruba sto metrů od vstupu, je od turistické sezony 2018 plátno s dataprojektorem. Běží na něm dva krátké spoty, které představují lokomotivní důlní dopravu a trhací práce v podzemí.

Na celé trase uvidíte figuríny horníků budujících dřevěnou výztuž nebo pracujících s důlní sbíječkou. Díky ozvučení uslyšíte její autentický zvuk, byť v poněkud komornější verzi. Kromě figurín znázorňujících práci horníků jsou zde k vidění staré dobývky, průzkumné díry, původní havířské nářadí, důlní telefon a také bývalá strojovna.
 

Netopýří tabule a historické fotografie

V roce 2016 se otevřelo další patro podzemního labyrintu, asi 300 metrů dlouhá štola. Dále je zde galerie Starých fotografií a expozice důlních předmětů, ale i naučná Netopýří tabule. Ta je umístěna na vrátnici v prostoru, kde návštěvníci dolu čekají na prohlídku. V dole ji vytvořili proto, že netopýři v útrobách důlního prostoru mají zimoviště. Díky ceduli máte možnost objevit jejich tajemný život.

Ve zmiňované galerii jsou vystaveny historické fotografie, které věnovali sami pamětníci, originální fárací oděv, a dokonce i historické dokumenty, jako například originál mzdového výkazu z roku 1954. Prohlídku si můžete užít v rámci slevové karty Broumovskem výhodně.
 

Hornický fotokoutek a harcký kanár

Turisté se mohou obléci do dobového fáracího oděvu, vzít si na sebe kompletní výstroj horníka a vžít se tak do pravé role havíře. Součástí prohlídky podzemí se stal také harcký kanár historicky sloužil k indikaci plynů.

Krása světa loutek

Výstava loutek od místních řezbářů a historické rtyňské loutkové scény.
Rtyně v Podkrkonoší, Královéhradecký kraj

Zimní prohlídky zámku Adršpach

Zámek Adršpach je přes zimní sezonu otevřen! Návštěvníkům jsou k dispozici stálé expozice, historické suvenýry a zajímavosti z Adršpašsko-teplických skal, úniková hra na téma pohádky Třetí princ a pro děti pohádková místnost.
Adršpach, Královéhradecký kraj

Pavlína Kvita – Nestabilita věčnosti

Centrum současného umění EPO1 zve na výstavu, kde se svým nevšedním dílem představí současná sochařka Pavlína Kvita.
Trutnov, Královéhradecký kraj

Jazzinec 2023 Trutnov – Fred Wesley & New JBs

Jeden z nejznámějších trutnovských festivalů zve své příznivce na janí část.
Trutnov, Královéhradecký kraj

Bunkr Pod Kolčarkou u Malých Svatoňovic

Několik lehkých objektů vzor 37 tvoří Památník československého opevnění "Pod Kolčarkou". Právě bunkr Pod Kolčarkou je rekonstruovaný do původní podoby.
Malé Svatoňovice, Královéhradecký kraj

Pěchotní srub T-S 27 u Malých Svatoňovic

Vojenské muzeum v pěchotním srubu T-S 27 v prostoru Odolova. Jedná se dvoupatrový oboustranný dvoukřídlý pěchotní srub postavený v I. stupni odolnosti. Otevřeno je pouze ve vybrané dny, na objektu probíhá rekonstrukce.
Malé Svatoňovice, Královéhradecký kraj

Hřebenem Jestřebích hor na běžkách

Potěšte se nenáročnou jízdou v udržované stopě i krásnými výhledy na členitou krajinu CHKO Broumovsko se známými Adršpašsko-teplickými skalami či stolovými horami Ostaš a Turov, které svým zrakem při cestě jistě neminete. Na hřebeni Jestřebích hor jsou běžecké stopy pravidelně udržovány.
Malé Svatoňovice, Královéhradecký kraj

Řopík Odolov T-S 26 – setkání s osádkou v dobových uniformách

Chcete-li se přesunout o 70 let zpět na opevněnou linii připravenou k boji, navštivte muzeum předválečného československého lehkého opevnění, nacházející se v masívu Jestřebích hor na Odolově.
Malé Svatoňovice, Královéhradecký kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Roubenka Skalka v blízkosti Adršpašsko-teplických skal

Máte chuť strávit příjemné chvíle s přáteli či rodinou v malebném údolí v CHKO Broumovsko? Přijeďte do roubenky Skalka, nudit se nebudete v žádném ročním období. Nabízí se zde útulné ubytování v klidném prostředí na dosah přírody.
Česká Metuje, Královéhradecký kraj

Restaurace U Bulánka

Vybrat si ze široké nabídky jídel a krajových specialit můžete v restauraci U Bulánka nedaleko Jestřebích hor v Podkrkonoší, která leží na hlavní trase mezi Trutnovem a Náchodem. Název "U Bulánka" má mnohaletou tradici v místním pohostinství a je symbolizován psem se soudkem rumu.
Batňovice, Královéhradecký kraj

Rodinná chalupa U Jeníčka v Hodkovicích u Trutnova

Ubytování v rodinné chalupě U Jeníčka v klidném prostředí Jestřebích hor v obci Hodkovice u Trutnova, poblíž Adršpašsko-teplických skal.
Jívka, Královéhradecký kraj

Chata Pohoda v Markoušovicích

Chata Pohoda nedaleko Trutnova nabízí klidné a pohodové ubytování ve východních Krkonoších. V chatě je k dispozici veškeré potřebné vybavení, aby si návštěvníci mohli dopřát ničím nerušený pobyt.
Úpice, Královéhradecký kraj