Úvod > Aktuality > Kynžvart, Šternberk, Slavkov a další hrady a zámky, kam se můžete podívat už v březnu

Kynžvart, Šternberk, Slavkov a další hrady a zámky, kam se můžete podívat už v březnu

Vydáno 26. února 2018 Památky
Už se těšíte na jarní sluníčko? Některé hrady a zámky také; ze zimního spánku se pomalu probouzejí i ty, které měly přes zimu zavřeno. A ačkoli většinou se chystají přivítat první návštěvníky až o Velikonocích na přelomu března a dubna, na několik oblíbených míst se můžete vypravit už v březnu.
Z těch, které na zimu zavírají, se letos mezi prvními probudil zámek Kynžvart. Na prohlídky reprezentativních interiérů vybavených vzácnými uměleckými díly z majetku knížat Metternichů, jednoho z nejstarších zámeckých muzeí, slavného kabinetu kuriozit a také anglického parku můžete v březnu přijet každé úterý a čtvrtek odpoledne. Otevřeno celý den bude i 30. března na Velký pátek, kdy si užijete Velikonoční prohlídky s pohádkami; pokud chcete mít jistotu, rezervujte si lístky předem!
 

Benešov, dva Šternberky a Lány

V sobotu 3. března, tedy o měsíc dříve než bývá obvyklé, se pro nedočkavé návštěvníky otevřou brány zámku Benešov nad Ploučnicí. Zámek, který je jedinečnou ukázkou architektury z období přerodu vladislavské gotiky a takzvané saské renesance, naváže na zahájení sezony pravidelnými prohlídkami každý víkend v březnu a dubnu vždy v 11 a ve 13.30, od května bude otevřeno denně včetně pondělí. Samozřejmě o víkendech od 31. března do 8. dubna vás čekají prohlídky zámku s velikonoční výzdobou.

Na první březnový víkend nachystali první předjarní prohlídky na hradě Český Šternberk a pozadu nezůstává ani druhé stejnojmenné sídlo, hrad Šternberk. V sobotu 3. března se odehraje zahájení sezony a první prohlídky tohoto roku; vypravit se sem můžete ještě v sobotu 10., 17. a 24. března. Na březnové termíny navážou Velikonoční prohlídky po celou dobu velikonočních prázdnin, tedy od pátku 30. března do pondělí 2. dubna vždy od 10 do 16 hodin, v sobotu 31. března zpestřené o Dětský velikonoční jarmark. Od začátku dubna pak hrad vklouzne do běžného režimu, tedy prohlídek denně kromě pondělí.

Třetí tip na sobotu 3. března je Den s T. G. MasarykemLánech aneb oslava 168. výročí narození prvního československého prezidenta. V Muzeu TGM potkáte prvorepublikové četníky a legionáře i prezidenta osobně, ochutnáte oblíbená jídla rodiny Masarykových a dokonce můžete využít akci Klubu českých turistů, který slaví 130. výročí svého založení. Do Lán se můžete vydat pěšky z různých směrů: trasy různých délek začínají v Novém Strašecí, Kamenných Žehrovicích anebo ve Stochově; na tamním nádraží bude otevřen salonek T. G. M.
 

Zámecké tipy na konec března

Na čtvrtek 22. března ohlásil slavnostní zahájení nové sezony zámek Slavkov – Austerlitz; akce se ponese v duchu první republiky. Do zámku se zároveň můžete vypravit na výstavu oblíbené stavebnice Lego, kde bude k dispozici dětský koutek pro vlastní tvořivost a fantazii, a hned první víkend po zahájení sezony, tedy 24. a 25. března, se přijďte podívat na Velikonoční výstavu! Nezapomeňte ani na největší událost tohoto roku, sraz historických automobilů Veteranfest; na zámku se odehraje na konci června.

Dalším místem, kde můžete zahájit hradozámeckou sezonu s dětmi, je renesanční zámek Nelahozeves. V sobotu 24. března vás při slavnostním zahájení letošní sezony čeká zámecký bál s princeznou Polyxenou v kostýmech pro děti i dospělé, běžné i dětské prohlídky zámku, Lego workshop, soutěže, projížďky na koních a další atrakce. Chybět samozřejmě nebude ani opékání buřtíků (prvních sto návštěvníků dostane buřtíky jako dárek) nebo stánky řemeslníků.

V sobotu 24. března rovněž zahájí sezonu na zámku Nebílovy, po zimě se poprvé otevřou brány hradu Střekov, na zámku Hrádek u Nechanic začnou velikonoční prohlídky a na lysickém zámku prozáří interiéry velikonoční a jarní květinová výzdoba. A pak je tu ještě zámek Děčín: ten sice má otevřeno celý rok, ale i tady se po zimním odpočinku v sobotu 24. března otevírá Růžová zahrada i jižní zámecké zahrady.
 

…a ještě pár tipů navíc

Klášterní zahrady v Litomyšli - obdivujte krásu zahrad i sochy Olbrama Zoubka

Klášterní zahrady v Litomyšli - obdivujte krásu zahrad i sochy Olbrama Zoubka

Klášterní zahrady leží u bývalého piaristického kláštera, mezi dvěma litomyšlskými chrámy nedaleko zámku. Zdobí je altán s výhledem na město, květinové záhony a uprostřed bazén se sousoším od Olbrama Zoubka, který jej městu věnoval.

Tradiční farmářské trhy na zámku Doudleby nad Orlicí

Tradiční farmářské trhy na zámku Doudleby nad Orlicí

Na návštěvníky opět čekají stánky nejen se všemi dobrotami a pochutinami, na které se vždy těší, ale i s dekoracemi a dárečky, které si zde mohou nakoupit. Výběr bude jako obvykle velmi bohatý a nabídka překvapivě různorodá.

Zámek Chyše - sídlo rodu Lažanských

Zámek Chyše - sídlo rodu Lažanských

Obec Chyše se pyšní krásným, nově zrekonstruovaným zámkem. Do prohlídkové trasy zámku byly zařazeny umělecky a architektonicky nejhodnotnější interiéry včetně sálu s nástropní malbou od Petra Brandla. Navštívit lze také zámeckou knihovnu.

Zámek Veltrusy - barokní sídlo rodu Chotků

Zámek Veltrusy - barokní sídlo rodu Chotků

Barokní zámek rodiny Chotků z první poloviny 18. století, který byl později klasicistně upraven, stojí uprostřed krajinářského parku s romantickými stavbami.

Zámek Jemniště - piknik či ubytování v romantickém prostředí

Zámek Jemniště - piknik či ubytování v romantickém prostředí

Barokní zámek Jemniště byl vystavěn v roce 1720 – 1725, jeho současným majitelem je Jiří Sternberg, který se svou rodinou celoročně obývá levé křídlo zámku. Na Jemništi se konají romantické svatby, rodinné oslavy, podnikové akce a připraví vám i piknik v zámeckém parku. Přijít lze i na prohlídku.

Zámek Stekník na Žatecku

Zámek Stekník na Žatecku

Zámek Stekník patří k nejvýznamnějším rokokovým stavbám v Čechách. Od roku 1997 prochází celkovou rekonstrukcí. Veřejnosti jsou v letošním roce 2015 poprvé zpřístupněny nově zrestaurované prostory: zámecké kaple s původním mobiliářem z r. 1772, dále vstupní hala a chodby prvního patra.

Zámek Lány – letní sídlo českých prezidentů

Zámek Lány – letní sídlo českých prezidentů

Barokní zámek v obci Lány uprostřed křivoklátských lesů nedaleko Prahy je oficiálním letním sídlem prezidentů České republiky. Zámek Lány je veřejnosti nepřístupný, otevřen bývá ve výroční dny narození a úmrtí T.G.M. Navštívit však můžete zámecký park.

Zimní prohlídky zámku Lednice

Zimní prohlídky zámku Lednice

Státní zámek v Lednici zůstává otevřen přes zimní sezónu všem milovníkům historie. Je přístupný vždy o víkendech od 10 do 16 hodin (mimo leden). Mimo to se v zimě můžete ohřát v zámeckém skleníku nebo při plavbách s vůní svařeného vína po řece Dyji k Janohradu.

Zimní prohlídky na zámku Valtice (1)

Zimní prohlídky na zámku Valtice

Oblíbené zimní prohlídky zámecké kaple a divadla! Každou sobotu v únoru a březnu od 12:00 do 15:00 hodin.

Otevření zámeckých skleníků státního zámku Rájec nad Svitavou (1)

Otevření zámeckých skleníků státního zámku Rájec nad Svitavou

Všem milovníkům květin se na zámku v Rájci nad Svitavou otevírají zámecké skleníky.

Další aktuality

5.12.
2018
Přeneste se na zámku Kynžvart do doby kancléře Metternicha

Přeneste se na zámku Kynžvart do doby kancléře Metternicha

Západočeské lázně | Památky
4.12.
2018
Zámek Bečov láká na mimořádné prohlídky relikviáře

Zámek Bečov láká na mimořádné prohlídky relikviáře

Západočeské lázně | Památky
11.11.
2018
Chebský hrad bude otevřený i přes zimu

Chebský hrad bude otevřený i přes zimu

Západočeské lázně | Památky