Úvod > Kalendář akcí > Zimní prohlídky pohádkového hradu a zámku Staré Hrady
Zimní prohlídky pohádkového hradu a zámku Staré Hrady
">
1.11.
31.3.
Přidat foto
Historické a vojenské akce

Zimní prohlídky pohádkového hradu a zámku Staré Hrady

Hrad a zámek Staré Hrady leží v Českém ráji, jižně od Jičína hned vedle městečka Libáň. V zimě však své brány neuzavírá a vítá všechny návštěvníky.

Kdysi dávno stávala na místě dnešního Pohádkového hradu a zámku Staré Hrady tvrz Stará. Tu původně vlastnil řád templářských rytířů.  Jedním z těchto udatných rytířů  byl i  Archibald I.  Narodil se na Nový rok v Anglii, tedy přesně LP. 1. 1. 1111 v 1.00 hod. Jako prvorozený syn významného rytíře se už od mala učil rytířskému umění.  Když dosáhl dospělosti, odjel do francouzského města Troyes, v té době střediska řádu templářských rytířů. Do řádu byl přijat a udatně bojoval v několika křížových výpravách. Už od mládí se zajímal o svět pohádek, magie a kouzel. Proto ho vedení řádu vyslalo na studie do francouzského města Piňós, na tehdy jediné Vysoké učení čarodějné. Po dosažení titulu „Lektor nejvyššího učení čarodějného“ působil v templářském řádu jako velmistr řádu v oboru magie a kouzel. Poznal tajemství bylinných lektvarů, kterými dokázal léčit a uzdravovat. Po vypití zázračného lektvaru se sám stal nesmrtelným.

V době, když Archibald I. přišel s ostatními templáři na tvrz Starou, panoval v českých pohádkách velký nepořádek. Pohádkoví rytíři se starali jen o módu, loupežníci se povalovali, karbanili a vrchcáby hráli. Místo nich se proháněly v lesích princezny, které číhaly na pocestné, loupily a kradly. Strašidla nestrašila  a čerti – škoda mluvit. Díky moudrosti a schopnostem  učeného čaroděje Archibalda se dala pohádková říše brzy zase do pořádku. Časem odešli všichni Archibaldovi druhové na svoji poslední rytířskou výpravu do nebe a hrad postupně převzali další páni. Archibald se uchýlil do tajných hradních komnat, četl ve svých učených knihách a zdokonaloval se v umění magie a čar.  Léta běžela, páni hradu se střídali, až nakonec zůstal hrad a zámek opuštěn. A jak už to v pohádkách bývá, brzy se v okolí rozkřiklo, že na hradě bydlí sám moudrý a schopný čaroděj ze země daleké, co lecjaké čarodějné kousky umí. Tu se začali pohádkové bytosti za moudrým čarodějem Archibaldem pro radu na hrad trousit. Nejprve čarodějnice a čerti, nesměle a po jednom, ale zanedlouho  hrad i zámek zaplnili pohádkové bytosti od sklepa až po půdu. Každý si tu našel své místo – princezny a komtesy na zámku, čarodějnice a strašidláci na půdě a čerti, vodníci, skřítci, draci a obři se zabydleli v prostorném sklepení. A všem je tu dobře! Občas někdo odejde a občas někdo další přijde. Někdy se sice mezi sebou nepohodnou, ale pak se zase udobří, no tak, jak to i u vás lidí bývá.  A tak se Staré Hrady staly opravdovým pohádkovým královstvím a srdcem všech pohádek.  A  čaroděj Archibald I. nejvyšším pohádkovým čarodějem Pohádkového hradu a zámku Staré Hrady.

Otevírací doba:
ŘÍJEN, LISTOPAD, PROSINEC

soboty, neděle, svátky, prázdniny 10:00 – 17:00

LEDEN, ÚNOR, BŘEZEN
soboty, neděle, prázdniny (jarní prázdniny - od středy do neděle) 10.00 – 17.00 

Provozovatel

Hrad a zámek Staré Hrady

Staré Hrady 1
507 23 Staré Hrady
Tel.:
+420 602 302 265
Email:
info@starehrady.cz
WWW:
www.starehrady.cz
GPS:
50,386011 15,212957
 
 

Časová náročnost

2,5 hodiny

 
 

Ubytování a restaurace v okolí

Rekreační areál a kemp Ostružno

Rekreační areál a kemp Ostružno

Jičín, Královéhradecký kraj
Vila Prachovka v Prachovských skalách

Vila Prachovka v Prachovských skalách

Jičín, Královéhradecký kraj