Úvod > Co chcete dělat? > Lobkowiczký zámek v Roudnici nad Labem
Lobkowiczký zámek v Roudnici nad Labem
"> "> "> roudnice.JPG "> roudnice2.JPG "> ">
Přidat foto
Památky

Lobkowiczký zámek v Roudnici nad Labem

Lobkowiczký zámek v Roudnici nad Labem nabízí prohlídky, kde se návštěvník dozví informace o rodu Lobkowiczů, prohlédne si nádvoří zámku, zámeckou kapli s předsálím, románský hrad z nádvoří a výhled z balkónu zámku.

Zámek na ostrohu nad řekou Labe měl v minulosti strategický význam, pod zámkem byl brod přes Labe na cestě spojující Prahu a Horní Lužici. Již ve 12. století stával na tomto místě hrad, který byl koncem 17. stol. prakticky celý zbořen a na jeho místě byl za Lobkoviců postaven nový zámek s více než dvěma sty místností, masivním oboustranným vstupním schodištěm, impozantní hodinovou věží, krásně zdobenou kaplí a divadlem.

Kromě hlavní zámecké budovy jsou jeho součástí i klášter, kostel, hospodářské a administrativní budovy a jízdárna. Přestavba zahrnovala i vznik skvostných zahrad na nádvoří i v nejbližším okolí zámku. Na jeho vybudování se podíleli významní italští architekti, především Antonio Porta. Zámek byl centrem prosperujícího panství a významným kulturním střediskem.

Roudnický zámek má bohatou minulost a svá dlouholetá tajemství. Kdysi dávno tu pobývalo mnoho významných alchymistů a alchymie tu v jejich rukou kvetla stejně jako na Pražském hradě. Od II. světové války sloužil zámek jako kasárna německé armádě, později české. Až do roku 2009 zde sídlila vojenská hudební škola.
 

Prohlídky zámku – jen s rezervací

Prohlídky zámku je možné si rezervovat přes webové stránky, emailem (redakce@stredohori-podripsko.cz ) nebo telefonicky (602 238 152). Prohlídky začínají vždy u Románského hradu přístupnému vně zámku od Karlova náměstí (u mostu a rozcestníku značených turistických tras). Vstup je možný pouze s rezervovanou prohlídkou.

V zámecké jízdárně stojí za vidění Galerie moderního umění s hodnotnými díly českých tvůrců 20. století. Jedinečný je zejména soubor obrazů Antonína Slavíčka, vystaveny jsou také obrazy Mikuláše Medka, Jiřího Johna, Václava Boštíka či Františka Ronovského.

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurace a Bar Monaco Roudnice nad Labem

Restaurace a Bar Monaco Roudnice nad Labem

Roudnice nad Labem, Ústecký kraj
Hotel Koruna Roudnice nad Labem

Hotel Koruna Roudnice nad Labem

Roudnice nad Labem, Ústecký kraj
Zámecká restaurace Roudnice nad Labem

Zámecká restaurace Roudnice nad Labem

Roudnice nad Labem, Ústecký kraj