Úvod > Aktuality > Co nezmeškat v únoru: Matějská pouť, masopusty a prohlídky sklárny Květná

Co nezmeškat v únoru: Matějská pouť, masopusty a prohlídky sklárny Květná

Vydáno 31. ledna 2018 Životní styl
V tradiční rychlé přehlídce únorových akcí, výstav a oslav si každý najde to své. Pozveme vás do víru masopustních oslav a na začínající Matějskou pouť, navštívíme prastarou sklárnu a zavedeme vás i do výstavních sálů. Anebo byste rádi viděli děsivé skřety a slavnou terakotovou armádu?
Nestihli jste zajít na výstavu Terakotová armáda – odkaz Prvního čínského císaře? Pro velký zájem byla prodloužena a dokonalé repliky slavných čínských soch budou v Oblastním muzeuMostě vystaveny až do konce února. Ještě víc času máte na prohlídku prodloužené skřetí výstavy Jeden kmen na brněnském Špilberku; hrad opustí až 1.4.
 

Nové a končící výstavy

V únoru začne několik zajímavých výstav: například v JihlavěMuzeu Vysočiny bude až do konce listopadu k vidění výstava připomínající zrod a přelomové okamžiky existence Československa 100 let republiky: Očekávání, naděje a skutečnost a v Císařské konírně na Pražském hradě začne další část výstavního projektu Založeno 1918, tentokrát dlouhodobá výstava Labyrintem dějin českých zemí. Naopak už jen do 11.2 se do Musea KampaPraze podíváte na výstavu Emil Filla a surrealismus 1931–1939 a v únoru také máte poslední možnost navštívit expozici Umění Asie v paláci Kinských na Staroměstském náměstí.
 

Kam na masopust?

Někde slavili už v lednu, ale to hlavní veselí vypukne až nyní. Třeba v sobotu 3.2. se koná Masopust v areálu Dřevěného městečka ve skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm nebo Třeboňský masopust. Následující víkend můžete zažít masopustní průvody v podobě, v jaké byly roku 2010 zapsány na seznam světového dědictví UNESCO – například v sobotu 10.2. se odehraje Masopustní průvod ve Vortové a v neděli 11.2. uvidíte provedení masopustní obchůzky z Hlinecka při oslavách Masopustu v kouřimském skanzenu. Spousty návštěvníků přiláká i Krumlovský masopustČeském Krumlově v sobotu 10.2., Břevnovský masopust či Masopustní outerek ve Vrchlabí v úterý 13.2. anebo Masopust v zámeckém parku na Sychrově; tam se stejně jako na Masopust na Slezskoostravském hradě vypravte v sobotu 17.2.
 

Fašank ve Strání a sklárny v Květné

Květná a Strání leží na UherskobrodskuBílých Karpatech na hranicích se Slovenskem. Každoročně se tu odehrává Fašank, největší festival masopustních tradic v Česku. Začíná již v pátek 9.2. a končí v úterý masopustní obchůzkou masek v čele s magickým slaměňákem, při které tančí krojovaní účastníci průvodu mečový tanec „Pod šable“.

Do Strání se navíc můžete vypravit na prohlídku skláren v Květné. Naši nejdéle fungující sklárnu založil v roce 1794 kníže Lichtenštejn a dodnes se tu vyrábí zdobené nápojové a dekorační sklo. Dny otevřených dveří se pořádají pravidelně několikrát ročně, tentokrát jste zváni v sobotu 10.2. a můžete tak prohlídku ruční výroby skla snadno spojit s návštěvou fašankového festivalu.
 

Matějská pouť a několik květinových akcí

100 let republiky: Očekávání, naděje a skutečnost

100 let republiky: Očekávání, naděje a skutečnost

Celoroční výstava připomínající zrod a přelomové okamžiky existence Československa bude k vidění v Jihlavě, a to od 23. února až do 25. listopadu 2018.

130 let masného průmyslu ve Vamberku

130 let masného průmyslu ve Vamberku

Nejenom krajkou proslul Vamberk. V únoru se můžete podívat do Muzea krajky netradičně na výstavu s názvem 130 masného průmyslu ve Vamberku.

Jarní prázdniny v Aqualandu Moravia

Jarní prázdniny v Aqualandu Moravia

Mírná zima venkovním radovánkám nepřeje? Navštivte o jarních prázdninách nejmodernější český aquapark Aqualand Moravia. Těšit se můžete na zcela nové venkovní bazény s termální vodou i novinky v gastro provozu. Děti pak ocení pravidelné víkendové animace na téma pirátské výpravy.

Čarodějné dračí pohádkové prohlídky

Čarodějné dračí pohádkové prohlídky

Pojďte do pohádky zachránit princeznu Laskonku! Na hradě se usídlili draci - skalní, ohnivý, vodní, lesní, noční, bahenní, písečný, sněžný, hromový, zlatý, sklepní drak a mnoho pohádkových bytostí, strašidýlek a skřítků z pohádek čaroděje Archibalda I.

Do Botanické zahrady v Troji v zimním období zdarma

Do Botanické zahrady v Troji v zimním období zdarma

Až do konce února máte příležitost navštívit zdarma venkovní expozice Botanické zahrady hl. města Prahy.

Do Zoo Zlín za zvýhodněné vstupné až do konce února

Do Zoo Zlín za zvýhodněné vstupné až do konce února

Zoo Zlín má otevřeno každý den v roce, dokonce i během vánočních svátků a na Nový rok. Využijte proto volna a přijďte se pokochat zvířátky.

Grand Restaurant Festival 2018

Grand Restaurant Festival 2018

Devátý ročník Grand Restaurant Festival 2018 probíhá od 15. ledna do 28. února 2018 a je do něj zapojeno téměř 100 restaurací ve všech krajích České republiky. Ty si připravily shodně tři různá degustační menu, které si můžete předem objednat a zaplatit.

Jarní prázdniny - exkurze na Letišti Václava Havla Praha

Jarní prázdniny - exkurze na Letišti Václava Havla Praha

Na jarní prázdniny jsou připraveny individuální exkurze na Letišti Václava Havla Praha.V únoru a březnu i ve všední dny. Uvidíte nejen starty a přistání a odbavení letadel, ale případně i odmrazování letadel před startem, úklid ploch od sněhu. Fotografování dovoleno. Začátek exkurzí v Terminálu 3.

JazzFest Brno 2018

JazzFest Brno 2018

Další ročník mezinárodního jazzového festivalu nabídne mnoho koncertů. Festival Jazzfest Brno patří ke kulturní nabídce města Brna neodmyslitelně už mnoho let. I tento ročník představí výjimečné zahraniční hosty a špičky domácí scény.

Loučení s Asií: Expozice Umění Asie v paláci Kinských k vidění pouze do 25. února

Loučení s Asií: Expozice Umění Asie v paláci Kinských k vidění pouze do 25. února

25. února 2018 se v paláci Kinských uzavře expozice Umění Asie. Ještě tento rok se opět zpřístupní její část ve Veletržním paláci ve formě tzv. schaudepot, tedy otevřeného depozitáře do doby, než bude v budoucnu trvale vystavena na Hradčanském náměstí.

Merkur v Kyjově

Merkur v Kyjově

V neděli 18. února 2018 v 15 hodin se výstava otevře návštěvníkům dětskou vernisáží za přítomnosti soukromého sběratele Jiřího Mládka z Roudnice nad Labem, od kterého je výstava zapůjčena.

Strašidelné sklepení zlínského zámku

Strašidelné sklepení zlínského zámku

Objevte Strašidelné sklepení zlínského zámku. Výstava vás zve do tajemného podzemí pod zámeckou budovou, které je jinak veřejnosti přístupné jen zřídka.

Výstava orchidejí, sukulentů a jiných exotických rostlin v Českých Budějovicích 2018

Výstava orchidejí, sukulentů a jiných exotických rostlin v Českých Budějovicích 2018

Jihočeské muzeum vás zve na již tradiční a oblíbenou výstavu orchidejí, bromélií, sukulentů, jiných exotických rostlin a hmyzu, která bude letos k vidění od 16. února 2018 do 25. února 2018.

Výstava vláčků a železničních modelů v Dobrušce

Výstava vláčků a železničních modelů v Dobrušce

3.ročník výstavy železničních modelů a kolejišť. Výstava se koná 24. - 25. února v sobotu 9 - 17 hodin a v neděli 9 - 16 hodin v budově školy SPŠ el-it v Dobrušce Čs.odboje 670.

Zimní prohlídky na zámku Valtice (1)

Zimní prohlídky na zámku Valtice

Oblíbené zimní prohlídky zámecké kaple a divadla! Každou sobotu v únoru a březnu, začátek ve 14.00 nebo 15.30.

Zimní prohlídky hradu Karlštejn

Zimní prohlídky hradu Karlštejn

Hrad Karlštejn je otevřený i v zimní sezóně. Navštívit jej můžete do poloviny listopadu denně mimo pondělí 10 až 15 hodin, poté do prosince o víkendech. Od 26. 12. do 7. 1. je otevřen denně, poté bude až do začátku února uzavřen. Od 3. února bude opět přístupný.

Otevření zámeckých skleníků státního zámku Rájec nad Svitavou (1)

Otevření zámeckých skleníků státního zámku Rájec nad Svitavou

Všem milovníkům květin se na zámku v Rájci nad Svitavou otevírají zámecké skleníky.

Vlastivědné vycházky Prahou - únor 2018

Vlastivědné vycházky Prahou - únor 2018

Pražská informační služba připravila na únor 2018 velký výběr vlastivědných vycházek po pražských památkách a zajímavých místech. Vybrali jsme pro vás ty nejzajímavější - procházku na Vyšehrad, do Národního divadla, na Karlov, Veslařský ostrov a další místa.

Betlémská cesta městem Třešť

Betlémská cesta městem Třešť

Výstava betlémů v třešťských domácnostech. V Třešti na Jihlavsku patří k zavedeným vánočním zvyklostem stavění betlémů. Současníci stejně jako jejich pradědečkové budují jesličky v komorách, dílnách a garážích. Místní je však rádi ukazují každému, kdo je chce vidět. Přijeďte se podívat!