Úvod > Aktuality > Co nezmeškat v únoru: Matějská pouť, masopusty a kamélie

Co nezmeškat v únoru: Matějská pouť, masopusty a kamélie

Vydáno 29. ledna 2019 Kultura
V tradiční rychlé přehlídce únorových akcí, výstav a oslav si každý najde to své. Pozveme vás do víru masopustních oslav a na začínající Matějskou pouť, do rájeckých skleníků a zavedeme vás i do výstavních sálů. Anebo byste rádi viděli dinosaury v životní velikosti či vynálezy Leonarda da Vinci?

Kam v únoru na masopust?

Někde slavili už v lednu, ale to hlavní veselí nastane v únoru a březnu. Třeba v sobotu 2.2. se koná Masopust na Veselém kopci. Právě tady můžete prožít tradiční obyčej, který je od roku 2010 součástí světového kulturního dědictví UNESCO. A veselo bude také v Hustopečích na Turhandlích, kde se můžete těšit na průvod fašankových masek, cimbálovou muziku, zabijačkové speciality a otevřené sklepy.

V sobotu 9. února proběhne pravý C.K. masopust v Kadani pod vedením dobrého vojáka Švejka.

Masopust HlineckoO týden později 16. února se bude konat masopustní veselí na mnoha místech, například v Bílé Třemešné v Podkrkonoší projde průvod po vesnici, budou se prodávat zabijačkové pochutiny a nebude chybět tombola a večerní zábava. Podobný scénář bude mít i masopust v Žamberku konaný ve stejný den. Sobota 16. února bude dnem, kdy se uskuteční staročeský masopust 2019 Hamry, zařazen do nehmotného dědicdtví UNESCO. Také Olomouc ožije ve stejný den masopustním veselím. Nebude chybět zabijačka na Horním náměstí a masopustní průvod městem. Masopustní veselí ovládne 16. 2. i Slezskoostravský hrad. Čekat vás budou ukázky lidových zvyků, rej masopustních masek, lidové písničky a spousta dobrého jídla.

Masopust RožnovÚnorové masopusty dovrší v sobotu 23. února Masopustni veselice ve Skalách u Protivína, Kaňkovský masopust 2019, masopust v Dřevěném městečku skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm, kde bude k vidění originální masopustní průvod z valašské obce Študlov a rožnovské masopustní obchůzky v podání souboru písní a tanců Javořina. Klobásky a uzené maso jsou samozřejmostí. Také bude vyhlášena soutěž o nejlepší tlačenku. Dále se bude masopust slavit v Josefově, Kryštofově Údolí, ve skanzenu Zubrnice, na kladenské Mayrovce, v Jeníkově u Hlinska a v Třeboni.

Na konci února už mají zimy všichni dost - v neděli 24. února proto dostane zima z plzeňské kotliny vyhazov! Alespoň tak si to naplánovali organizátoři této každoroční oblíbené taškařice. Nebude chybět průvod masek z Vinic do středu města spojený s topením Morany a se soutěží Plzeňský koblížek
 

Matějská pouť a květinové výstavy

matějskáKdo by neznal Matějskou pouť, jeden z fenoménů Prahy? Letos začne 23. února a na holešovickém Výstavišti potrvá do 22. dubna 2019. Pobavíte se na horské dráze, centrifuze, ve strašidelném zámku, domě smíchu, u střelnic, na kolotočích, houpačkách, skákacích hradech, houpacích lodích nebo na lochnesce.

Už se těšíte na jaro? Únorové výstavy květin napovídají, že už pomalu začíná ťukat na dveře. Na začátku února se na dva měsíce otevřou skleníky s kaméliemi v zámku v Rájci nad Svitavou (přístupné budou od 1. února do 31. března) a na zámku Lysice chystají na víkend 16. a 17. února Valentýnskou oslavu s kaméliemi. Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích zve od 15. do 24. února na výstavu orchidejí, sukulentů a jiných exotických rostlin a v Květné zahradě v Kroměříži začne 22. února oblíbená výstava kamélií, tentokrát s podtitulem "Kamélie mezi živly". Krásné květy bude možné spatřit až do 23. března 2019.

V Zahradním centru Valašské Meziříčí proběhne od 8. do 17. února tradiční prodejní výstava orchidejí.
 

Vynálezy Leonarda da Vinci, stavebnice Merkur i dinosauři

Výstava LeonardoZámek Žďár nad Sázavou navštíví geniální vynálezce Leonardo da Vinci! Interaktivní výstava pro všechny generace vám umožní naplno se ponořit do říše da Vinciho vynálezů, umění a vědecké práce. Interaktivní výstava začíná už 1. února a potrvá až do 30. dubna 2019.

Muzeum T. G. M. Rakovník zve všechny zájemce do mansardy rakovnického muzea a do Muzea Nové Strašecí od 7. 2. do 17. 3. 2019 na jedinečnou dvojvýstavu Fenomén Merkur ve spolupráci se sběratelem a znalcem dětských kovových stavebnic Jiřím Mládkem.

Vládci druhohor se vracejí! Unikátní a ojedinělá výstava robotických a statických modelů dinosaurů v životních velikostech se vrací na výstaviště do Českých Budějovic. Sezóna mláďat vás přesvědčí o tom, že dinosauří drobečci jsou krásná a roztomilá mláďátka. Na výstavišti jsou k vidění od 19. ledna do 3. března 2019.
Vlastivědné vycházky Prahou - únor 2019

Vlastivědné vycházky Prahou - únor 2019

Pražská informační služba připravila na únor 2019 velký výběr vlastivědných vycházek po pražských památkách a zajímavých místech. Vybrali jsme pro vás ty nejzajímavější - procházku na Vyšehrad, do Národního divadla, na Karlov, Veslařský ostrov a další místa.

Zimní prohlídky hradu Karlštejn

Zimní prohlídky hradu Karlštejn

Hrad Karlštejn je otevřený i v zimní sezóně. Navštívit jej můžete v listopadu a prosinci o víkendech. Od 27. 12. do 6. 1. je otevřen denně, poté bude až do začátku února uzavřen. Od 1. února 2019 bude opět přístupný.

Jarní prázdniny - exkurze na Letišti Václava Havla Praha

Jarní prázdniny - exkurze na Letišti Václava Havla Praha

Individuální exkurze budou postupně vypsány na všechny termíny jarních prázdnin v době od 4. 2. – 17. 3., nejen o víkendy, ale i ve všední dny. Vždy budou v době , kdy je na ploše A 380.

Výstava orchidejí, sukulentů a jiných exotických rostlin v Českých Budějovicích 2019

Výstava orchidejí, sukulentů a jiných exotických rostlin v Českých Budějovicích 2019

Tradiční a v pořadí již 17. výstava orchidejí, bromélií, sukulentů, jiných exotických rostlin a hmyzu se koná opět v Jihočeském muzeu v Českých Budějovicích v termínu od 15. 2. 2019 do 24. 2. 2019. Otevřena je i v pondělí 18. 2. Součástí výstavy je poradna pro pěstitele orchidejí a kaktusů.

Otevření zámeckých skleníků státního zámku Rájec nad Svitavou (1)

Otevření zámeckých skleníků státního zámku Rájec nad Svitavou

Všem milovníkům květin se na zámku v Rájci nad Svitavou otevírají zámecké skleníky.

Zimní sklářské čtvrtky aneb Po stopách skřítka Střípka v Železném Brodě

Zimní sklářské čtvrtky aneb Po stopách skřítka Střípka v Železném Brodě

Jedinečná možnost navštívit vždy ve čtvrtek sklářské firmy a užít si neopakovatelný zážitek. Od 2. ledna až do 31. března 2019. Budete moci zhlédnout různá sklářská řemesla a koupit si české sklo za nejlepší ceny přímo od výrobců.

Zimní prohlídky na zámku Valtice (1)

Zimní prohlídky na zámku Valtice

Oblíbené zimní prohlídky zámecké kaple a divadla! Každou sobotu v únoru a březnu od 12:00 do 15:00 hodin.

Do Botanické zahrady v Troji v zimním období zdarma

Do Botanické zahrady v Troji v zimním období zdarma

Až do konce února máte příležitost navštívit zdarma venkovní expozice Botanické zahrady hl. města Prahy.

Vyhánění zimy ZOO Plzeň - masopustní průvod

Vyhánění zimy ZOO Plzeň - masopustní průvod

Vyhánět z plzeňského dolíku se bude letos již v 24. února.

Otevření zámeckých skleníků státního zámku Rájec nad Svitavou

Otevření zámeckých skleníků státního zámku Rájec nad Svitavou

Prohlédnout si budete moci sbírku čtyř set odrůd kamélií v jejich přirozeném prostředí. K zakoupení pro vás budou připraveny nejen rostliny kamélií, ale i dalších jarní květiny. V zahradnictví vám také rádi poradí s pěstováním kamélií.

Výstava Fenomén Merkur (1)

Výstava Fenomén Merkur

Zveme vás do mansardy rakovnického muzea a do Muzea Nové Strašecí od 7. 2. do 17. 3. 2019 na jedinečnou dvojvýstavu Fenomén Merkur ve spolupráci se sběratelem a znalcem dětských kovových stavebnic Jiřím Mládkem.

Leonardo - interaktivní výstava na zámku Žďár nad Sázavou

Leonardo - interaktivní výstava na zámku Žďár nad Sázavou

Zámek Žďár nad Sázavou navštíví geniální vynálezce Leonardo da Vinci! Interaktivní výstava pro všechny generace vám umožní naplno se ponořit do říše da Vinciho vynálezů, umění a vědecké práce.

Návrat dinosaurů v Českých Budějovicích 2019

Návrat dinosaurů v Českých Budějovicích 2019

Vládci druhohor se vracejí! Unikátní a ojedinělá výstava robotických a statických modelů dinosaurů v životních velikostech se vrací na výstaviště do Českých Budějovic. Sezóna mláďat vás přesvědčí o tom, že dinosauří drobečci jsou krásná a roztomilá mláďátka.

Holiday World 2019 - veletrh cestovního ruchu v Praze

Holiday World 2019 - veletrh cestovního ruchu v Praze

I v roce 2019 se na veletrhu představí téměř celý svět.

Výstava kamélií na zámku Rájec nad Svitavou

Výstava kamélií na zámku Rájec nad Svitavou

Výstava kamélií na zámku Rájec nad Svitavou.

Výstava Kamélie v Květné zahradě v Kroměříži - Kamélie mezi živly

Výstava Kamélie v Květné zahradě v Kroměříži - Kamélie mezi živly

V rámci výstavy Kamélie mezi živly si nenechejte ujít bohatý doprovodný program.

Matějská pouť 2019 v Praze

Matějská pouť 2019 v Praze

Matějská pouť se koná v areálu Výstaviště Praha, kde na vás čekají tradiční i nové zahraniční atrakce. Pobavíte se na horské dráze, centrifuze, ve strašidelném zámku, domě smíchu, u střelnic, na kolotočích, houpačkách, skákacích hradech, houpacích lodích nebo na lochnesce.