Úvod > Výlety > Pěšky po Česku > Výlet za čistým vzduchem a dalekými výlety do Rajnochovic v Hostýnských vrších

Výlet za čistým vzduchem a dalekými výlety do Rajnochovic v Hostýnských vrších

Říká se, že zdejší povětří je stejně čisté, jako horský vzduch v Tatrách nebo v Alpách. V minulosti zde stávaly hrady, přebývali poustevníci, své umění předváděli italští kameníci, dokonce zde zanechal výraznou stopu i věhlasný císařský architekt Giovanni Pietro Tencalla. Vyráběla se zde keramika, zpracovávalo se dřevo, proslulé byly hamry k výrobě železa.
rajnochoviceHovoříme o Rajnochovicích, obci, ležící v podhůří Hostýnských vrchů. Na území Rajnochovic leží dva nejvyšší body tohoto pohoří – Čerňava (844 m n. m.) a Kelčský Javorník (865 m n. m.). Obec vznikla sloučením menších pasekářských samot roztroušených po okolních stráních na počátku 18. století se souhlasem hraběte a olomouckého biskupa Schrattenbacha.  

V této době také biskup Strattenbach nechal v Rajnochovicích postavit nový prostorný kostel, který nahradil původní malý dřevěný kostelík sv. Anny. Využil k tomu návrhu proslulého italského architekta Giovanni Pietro Tencally, který byl mimo jiné autorem návrhu Květné zahradyKroměříži, Arcibiskupského paláce, baziliky na sv. Kopečku v Olomouci a dalších skvělých staveb. Není divu, že kostel Narození Panny Marie a sv. Anny je jedním z obdivovaných barokních skvostů, je dokonce nazýván valašskou katedrálou.

Rajnochovice kostelKostel je možné navštívit v turistické sezoně od května do konce září, kdy je zde bezplatná průvodcovská služba, a to v sobotu 10–12 a 13-17 hodin, v neděli a státních svátcích 13–17 hodin. V průběhu prohlídky můžete obdivovat velkolepý prostor chrámu, jedinečné osvětlení i zajímavou výzdobu. Jistě se zastavíte u nedaleké studánky sv. Anny, k níž se váže pověst o templářském rytíři, které se jako jediný zachránil při přepadení nedalekého hradu Šaumburku.
 

Za historií lesní železnice

lesní železnice rajnochoviceDalší zajímavostí, která by neměla návštěvníkům Rajnochovic uniknout, je historická Rajnochovická lesní železnice. Její historie je spojena s ekonomickými aktivitami progresivního olomouckého arcibiskupa Theodora Kohna. Na počátku 20. století probíhala v okolí Rajnochovic v arcibiskupských lesích těžba dřeva, které se následně zpracovávalo na místní parní pile. Železniční úzkokolejka ke stahování dřeva se ukázala jako možné řešení a byla v provozu zhruba 20 let. Nyní se o její obnovu snaží místní Společnost pro obnovu Lesní železnice, v průběhu roku se v historickém areálu železnice konají různé akce pro veřejnost, pro skupiny je na objednání možnost individuální návštěvy.

S těžbou dřeva souvisejí také vodní cesty pro splavování vytěžených kmenů. Ke splavování sloužily říčky Juhyně a Rosošenka. Na jejich tocích byly ke zvýšení hladiny vody vybudovány malé přehrady – vodní klauzy. Ty sloužily tři stovky let až do počátku 20. století. Klauza na říčce Rosošence se dochovala v relativně dobrém stavu, o té na Juhyni se to říci nedá. 
 

Horské louky a husté lesy

vyhled-z_kelcskeho_javornikuTím nejcennějším, co Rajnochovice nabízejí, je krásná příroda. Horské louky střídané hustými lesy, studánky s vodou, kterou můžete bez obav pít, desítky kilometrů turistických tras přímo vybízejí k návštěvě. Turisté zde najdou zázemí k vícedenním pobytům, je zde možné se ubytovat v několika hotelích, resp. rekreačních areálech a využít nabídky restauračních a pohostinských zařízení. Spokojeni budou vyznavači tzv. agroturistiky.

Do přírody můžete vyrazit pěšky, na kole či na koni. Přímo v Rajnochovicích najdete stáje, které nabízejí vyjížďky na koních. Lesní cesty a široké pěšiny využijí cykloturisté, územím procházejí trasy vhodné zejména pro horská kola. Je zde vybudována naučná stezka Hostýnské vrchy, vede tudy trasa Cyrilometodějské stezky.  

rajnochovice_konePěšky se zcela jistě se vydejte ke zříceninám hradů Šaumburku a Nového Šaumburku (tomu se také říká Zubříč). Značená trasa vede od železniční stanice Rajnochovice přes Podhradní Lhotu.
Starší z nich, Šaumburk, byl založen již ve 13. století a byl u toho olomoucký biskup Bruno (ten, který mj. založil město Kroměříž). Hrad byl rozsáhlý a náročný na údržbu a provoz, není divu, že v první polovině 14. století zanikl. Místo něj byl nedaleko (cca 400 m) vybudován hrad Nový Šaumburk, ten svému účelu sloužil do 15. století, kdy jej dobyli husité a následně byl důsledně zbořen, o čemž se v terénu snadno přesvědčíte.

Klečský JavorníkExtrémně atraktivním turistickým cílem je rozhledna na Kelčském Javorníku. Ten je se svou nadmořskou výškou 865 metrů nejvyšším bodem Hostýnských vrchů a krásná rozhledna ve tvaru štíhlého doutníku zhotovená z modřínového dřeva a oceli poskytuje skvostný výhled nejen do okolní krajiny, ale i na vzdálenější horizonty. Vidět bývají nejen komíny industriálního Ostravska, ale také Jeseníky, Drahanská vrchovina, Chřiby s hradem Buchlovem, Bílé Karpaty, Beskydy, Javorníky, Malá Fatra či Povážský Inovec. Z centra Rajnochovic je to na vrchol Kelčského Javorníku 6 km, cesta trvá pěšky zhruba 2,5 hodiny, na horském kole necelou hodinu.
 

Jak se do Rajnochovic dostanete?

Rajnochovice na vlaké zastávceVlaková zastávka na trati č. 303 Kojetín – Valašské Meziříčí je od Rajnochovic vzdálena 3 km, některé přímé vlaky jezdí z Kroměříže či Rožnova p. Radhoštěm. U železniční stanice začíná turistická trasa k výstupu na Kelčský Javorník a také tudy prochází značená cyklotrasa č. 5034. Autobusová doprava je vedena z Bystřice pod Hostýnem.

Motoristé do Rajnochovic odbočí ze silnice 150 spojující Valašské Meziříčí a Bystřici pod Hostýnem.