Pardubice
"> "> "> "> "> "> ">
+ Přidat foto

Pardubice

Pardubice jsou město vonící perníkem, osudově spojené se slavným dostihem. Leží na soutoku řek Labe a Chrudimky v Polabské nížině, mají překrásné historické centrum, střežené Zelenou bránou, a jejich okolí s loukami, listnatými lesy a historickými vodními kanály připomíná velký anglický park.

Co musíte vidět z turistických cílů města perníku

Renesanční pardubický zámek vznikl za vlády pánů z Pernštejna na přelomu 15. a 16. století. Je krásný, pohledný a unikátně dochovaný – v interiérech najdete například nejstarší renesanční nástěnné malby v Čechách. Sídlí v něm Východočeská galerie a Východočeské muzeum s řadou expozic, konají se tu společenské akce, divadelní představení a koncerty. Pozornost si zaslouží například největší středoevropská kolekce pohlednic Orbis pictus nebo sbírky českého ateliérového skla 20. století.
 

Koho byste měli znát mezi žokeji Velké Pardubické

Nelze vyjmenovat všechny osobnosti, ať už koňské nebo lidské, kteří se podíleli na úspěchu slavného dostihu jménem Velká pardubická. Za všechny tedy uveďme jediné jméno: Josef Váňa, žokej, trenér a fenomén dostihových drah. Velkou pardubickou osmkrát vyhrál jako jezdec, devětkrát jako trenér vítězného koně. Zkuste si i vy projít trasu nejtěžšího dostihu kontinentální Evropy a podívejte se zblízka na obávaný Velký Taxisův příkop, který se skáče jen jednou v roce a v jediném dostihu!

Cestovatelská potěšení Pardubicka

Vodní radovánky po celý rok nabízí Aquacentrum Pardubice, aquapark se několika vnitřními i venkovními bazény, celou řadou vodních atrakcí a wellness centrem. Pokud se vypravíte do okolí Pardubic, vaši pozornost přitáhne jediný kopec široko daleko, Kunětická horahradem. Pod ní vyrostl moderní Golf Resort Kunětická Hora s 18jamkovým mistrovským golfovým hřištěm a cyklostezkou; přijeďte si ověřit, jestli opravdu patří mezi nejlepší golfové areály v České republice!

Celý popis

Aktuality z města

Sandra Kisic: čtyřdenní dobrodružství ve dvou krajích – Pardubický a Vysočina
4. srpen 2020 3:33

Sandra Kisic: čtyřdenní dobrodružství ve dvou krajích – Pardubický a Vysočina

Pardubice
Náš výlet v půlce července jsme započali prohlídkou národního hřebčína v Kladrubech. V současné chvíli je v hřebčíně 300 koní a z toho 36 hříbat. Naší průvodkyní byla paní Jana, která tu pracuje už 23 let – lepší výklad jsme si nemohli přát! Dozvěděli jsme se, jak hřebčín fungoval kdysi a zjistili jsme mnohé o starokladrubském koni, nejstarším českém plemenu a chovatelském unikátu. Za komunistů bylo stádo koní v tomto hřebčíně barevné – hnědáci, ryzáci, vraníci. A dnes mají dokonce už celé stádo běloušů! Vidět majestátní chovné hřebce s rodokmenem táhnoucím se zpět napříč staletími je opravdu dechberoucí zážitek. Zámek a kostel jsme bohužel nestihli, ale alespoň máme o důvod víc se sem vrátit.

Turistická informační centra


Ubytování a restaurace

Medychef

Medychef

Pardubice, Východní Čechy
Café-bar První republika

Café-bar První republika

Pardubice, Východní Čechy
Autokemp Cihelna Pardubice

Autokemp Cihelna Pardubice

Pardubice, Východní Čechy