Úvod > Česká nej > Kulturní > Pardubický perník – nejznámější výroba perníku u nás
Kulturní

Pardubický perník – nejznámější výroba perníku u nás

Perník je od pradávna známá pochoutka, která proslavila mimo jiné i město Pardubice, i když hlavní rozkvět výroby perníku nastal teprve na přelomu 19. a 20. století. Roku 2004 vzniklo Sdružení Pardubický perník, jehož největší snahou je propagace Pardubického perníku a dodržování tradičních technologických postupů.

Medová tradice z Pardubic

Je zajímavé, že v minulosti Pardubic perníkářství rozsahem své výroby nehrálo významnou úlohu. Tradice výroby perníku v Pardubicích sahá asi do 16. století, i když už za vlády Vojtěcha z Pernštejna se jedna z pardubických ulic jmenovala Perníkářská. První perníkář ve městě je připomínán archivními prameny již k roku 1515. Právo vyrábět perník potvrdila Pardubicím v roce 1756 Marie Terezie. Příprava oblíbené pochoutky se ale ve velkém rozběhla až ve 20. století, před 1. světovou válkou, to už se ale jednalo o tovární výrobu.

První skutečnou továrnou na perník byla výrobna frimy Melartos, založená v roce 1913. Po znárodnění v roce 1948 byla začleněna do národního podniku Pardubické pernikárny. Tovární výroba se potom rozvinula naplno, začala zlatá éra pardubického perníku.

Od 27. 2. 2008 je „Pardubický perník“ označen jako Chráněné zeměpisné označení, smí se vyrábět a balit pouze na území Pardubic za dodržení přesně dané receptury.
 

Perníkáři z Pardubic a "Pardubický perník"

Pardubičtí perníkáři používají speciální ingredience, které zůstávají přísně utajené. Původní receptura se skládala z medu, mouky a pepře. Poslední přísada dala výrobku také název – peprník, později perník. Svou pověst si pardubický perník vysloužil hlavně svou kvalitou. Poctivou ruční výrobou je totiž zaručeno, že neplesniví, nežlukne, jeho tvar a zdobení vydrží roky, a když náhodou ztvrdne, nevadí to.

Perníkové těsto je vykrajováno do různých tvarů – častým motivem je například perníkové srdce. Vyrábí se však i perníky kulaté nebo ve tvaru různých figurek. Roku 2004 vzniklo Sdružení Pardubický perník. Společnosti, jež sdružení založily, se proslavily například výrobou figurálního perníku (vyrábí se vykrajováním, případně vypichováním různých tvarů z perníkového těsta, a to jak dvourozměrných, tak trojrozměrných, např. srdce, perníkové figurky, chaloupky aj.) a plněných perníků (jde o dva stejné korpusy spojené ovocnou nebo tukovou náplní polévané čokoládovou, případně cukrovou polevou). V současné době nabízí až osm druhů plněných perníků s ovocnou náplní, jahodový dortík s tukovou náplní a perníčky polévané cukrovou polevou. Největší snahou Sdružení Pardubický perník je propagace Pardubického perníku a dodržování technologických postupů.

 

V současnosti jsou v Pardubicích čtyři perníkáři, kteří vyrábějí ručně zdobený perník:

  • Pardubický perník Novotný (prodejna Masarykovo náměstí 2799)
  • Pardubický perník Pavel Janoš (prodejny Věry Junkové 306, Jana Palacha 571, K Polabinám 1895, Jindřišská 2025)
  • Pardubický perník JaJa (prodejny ul.17. listopadu 360, Přerovská 536)
  • Pardubický perník JAP (17. listopadu 360)
 

Kde ještě seženete perník z Pardubic:

  • Perníček z Pardubic (nám. Jana Pernera 217 – malá prodejna s velmi bohatým sortimentem na hl. nádraží)
  • Perníková chaloupka (muzeum perníku u obce Ráby pod Kunětickou horou)  
 

Z historie perníku

Pečivo z medu a mouky znali už ve starém Egyptě. Vždycky to ale bylo luxusní pečivo, medu nikdy nebyl přebytek a nšelo o levnou surovinu. Původně se jednalo o placky pečené na železném plátu. Později se perníkovým těstem začaly plnit dřevěné formy, upečený perník tak zdobily nejrůznější náboženské, ale i světské motivy. První zmínka o perníku v Čechách pochází z doby lucemburské – v Praze se podle písemných pramenů museli perníkáři usadit již před rokem 1324. V období 14. a 15. století byly výrobky perníkářského řemesla luxusním zbožím, které se dostávalo na stůl pouze v nejbohatších domácnostech.

V období husitských válek došlo ke stagnaci perníkářské výroby v Čechách, protože hned na počátku husitského hnutí bylo perníkářství spolu s jinými luxusními řemesly odsuzováno. Perníkářů nebylo nikdy mnoho a navíc pracovali pro vzdálené trhy. Proto také neměli většinou možnost zakládat vlastní cechy a sdružovali se do cechů s řemesly příbuznými – s pekaři, koláčníky a mlynáři. Ve spojení s těmito řemeslníky představovali obvykle po řeznících druhý největší cech mezi cechy potravinářskými. Z  roku 1641 pochází seznam perníkářských forem, které používal ve své dílně pražský perníkář Sebastian Petrášek. Je z něho patrné, že k náboženským námětům z 16. století přibyly v 17. století náměty světské, které téměř všechny přetrvaly do konce 19. století.

V období po 30leté válce začíná výroba perníku narůstat do takové míry, že od 18. století přestává být perník luxusem a stává se přístupný širokým vrstvám. Od poloviny 17. století jsou také na našem území dochovány datované perníkářské formy. V první polovině 19. století perníkářská výroba kulminuje a od druhé poloviny 19. století začíná perníkářské řemeslo postupně ustupovat rozvíjející se cukrářské výrobě.
Perníková chaloupka – vypravte se do pohádky a za vůní medu

Perníková chaloupka – vypravte se do pohádky a za vůní medu

Původně Lovecký zámeček z roku 1882, který slouží jako výletní místo pro všechny, co dosud nepřestali věřit na pohádky. Uvidíte historii pardubického perníku, výstavu perníků, uslyšíte vyprávění pohádky O perníkové chaloupce a zažijete návštěvu strašidelného pohádkového lesa.

Staročeské medové perníky v Pardubicích

Staročeské medové perníky v Pardubicích

Rodinná cukrárna a perníkárna u Janošů v Pardubicích! Ochutnejte medové perníčky s kávou, čajem, mlékem nebo perníkovou medovinou a vyzkoušejte si sami zdobení perníku. Nejmladší z nejstaršího perníkářského rodu v Pardubicích Pavel Janoš vám povypráví o historii výroby perníku v Čechách i ve světě.

Retroměstečko (nejen) ČSLA, setkání hasičů a bezpečnostních složek

Víkend plný tradic, zábavy, s vývojem průmyslu, oborů a bezpečnosti státu.
Pardubice, Pardubický kraj

Ihunt v Pardubicích

Nová forma venkovních her. Ihunt, jedinečná hra, kde zapojíte mozkové závity, objevíte nová místa a užijete si velké dobrodružství.
Pardubice, Pardubický kraj

Czech Open Pardubice 2023

Ve druhé polovině července budou Pardubice opět hostit mezinárodní festival šachu a her. Festival se skládá z několika desítek turnajů v různých hrách – např. šachy, bridž, scrabble, mariáš, piškvorky, poker, sudoku a luštění křížovek.
Pardubice, Pardubický kraj

Dětský den na dostihovém závodišti v Pardubicích

Největší dětský den v Pardubickém kraji se koná na dostihovém závodišti v Pardubicích první sobotu v červnu. Dětský super den rozzáří děti již po 22.
Pardubice, Pardubický kraj

Letní sportovní příměstský tábor

Letní sportovní příměstský tábor pro děti ve věku od 4 do 11 let. Tábory probíhají v Hradci Králové a v Pardubicích. Děti se seznámí se základy všestranného cvičení. Kromě her a soutěží je pro děti připravena řada pestrých výletů.
Pardubice, Pardubický kraj

Do hlubin – koncert Komorní filharmonie Pardubice

Hostem závěrečných koncertů sezony Komorní filharmonie Pardubice bude vyhlášený kontrabasista Roman Patkoló.
Pardubice, Pardubický kraj

Do hlubin – koncert Komorní filharmonie Pardubice

Hostem závěrečných koncertů sezony Komorní filharmonie Pardubice bude vyhlášený kontrabasista Roman Patkoló.
Pardubice, Pardubický kraj

Do hlubin – koncert Komorní filharmonie Pardubice

Hostem závěrečných koncertů sezony Komorní filharmonie Pardubice bude vyhlášený kontrabasista Roman Patkoló.
Pardubice, Pardubický kraj

Muzeum kouzel v Pardubicích

Kouzelnické divadélko a pravidelná sobotní kouzelnická představení. Objevíte v něm stovky rekvizit mágů a kouzelníků, od roku 1820 až po současnost. Můžete přijít na pravidelné kouzelnické představení či komentovanou prohlídku muzea.
Pardubice, Pardubický kraj

Za poznáním do pardubické hvězdárny

Za vědou, zábavou i poznáním se vydejte do Hvědárny barona Artura Krause v Pardubicích. Druhým největším dalekohledem v ČR, který je určen k popularizaci astronomie, se můžete každou středu, čtvrtek a pátek podívat na zajímavá místa blízkého, ale i velmi vzdáleného vesmíru.
Pardubice, Pardubický kraj

Úniková hra Hugo Koumes v Pardubicích

Úniková hra neboli escape game je dobrodružství v reálném čase a prostoru.
Pardubice, Pardubický kraj

Wellness & Spa U Vinice

Privátní wellness v centru Pardubice,
Pardubice, Pardubický kraj

Bývalý pivovar Pernštejn v Pardubicích

Pardubický pivovar byl významným regionálním výrobcem piv značky Pernštejn a speciálního piva Porter. K ukončení výroby zde došlo k 31. březnu 2023.
Pardubice, Pardubický kraj

Machoňova pasáž v Pardubicích

Machoňova pasáž byla postavena za první republiky v letech 1924 – 1925. Pasáž spojuje třídu Míru s Karlovinou a podle původního plánu na ni měla navázat tržnice s další pasáží. V roce 2013 prošla zásadní rekonstrukcí.
Pardubice, Pardubický kraj

Institut Paměti národa v Pardubicích

Výstava plná moderních technologií a skutečných příběhů, která vás vtáhne do minulosti. Unikátní expozice na pomezí hry – filmu – rozšířené reality vypráví skutečné příběhy pamětníků.
Pardubice, Pardubický kraj

Socha Jana Pernera v Pardubicích

Sochu významného inženýra a stavitele železničních tratí pro Pardubice zhotovil akademický sochař Jaroslav Brož. Stavitel železnic stojí přímo v dláždění před pardubickým hlavním nádražím a denně jej tak potkávají lidé pospíchající na vlak.
Pardubice, Pardubický kraj

Ubytování a restaurace

Hotel Arnošt Garni v Pardubicích

Hotel Arnošt nabízí levné ubytování v moderně zařízených pokojích v centru Pardubic. K dispozici 137 lůžek, čtyři školicí místnosti pro 10 – 25 osob, parkoviště, wifi internet zdarma. Vybavená kuchyňská linka s lednicí, TV a sociální zařízení na každém pokoji.
Pardubice, Pardubický kraj

Šneci v peci

Nový podnik v centru Pardubic, který provoněl celou ulici Bratranců Veverkových, nabízí čerstvě pečené sladké šneky v mnoha příchutích a k nim nabízí výběrovou kávu.
Pardubice, Pardubický kraj

Restaurant U Dvou Kohoutků v Pardubicích

Malá nekuřácká restaurace v blízkosti centra Pardubic nabízí vybraná jídla z domácí i zahraniční kuchyně, široký nápojový a vinný lístek. V restauraci myslí také na nejmenší hosty, pro které je na zahrádce připraven dětský koutek.
Pardubice, Pardubický kraj

Restaurace U Lva

Menší rodinná restaurace, která se jako jedna z mála v Pardubicích může pyšnit tím, že klientům připravuje svá jídla a tematická degustační menu již více jak dvacet let.
Pardubice, Pardubický kraj

Designové apartmány Rezidence Mandragora Pardubice

Ve všech apartmánech a pokojích jsou použity výrobky světoznámých společností. Zaručují nejenom kvalitní zpracování, ale také příjemný designový vzhled. Postele jsou z masivních kusů dřeva, velice pevné, většinou s nebesy.
Pardubice, Pardubický kraj

Nanukárna Mňam Kunětické zmrzky s dílnou

Stálé stanoviště oblíbené Mňam Kunětické zmrzky najdete na Smilově ulici v Pardubicích.
Pardubice, Pardubický kraj

Hotel Euro Pardubice

Čtyřhvězdičkový Hotel Euro se nachází v blízkosti historického centra Pardubic, pět minut pěšky od Pernštýnského náměstí. V restauraci se připravují pokrmy české i mezinárodní kuchyně.
Pardubice, Pardubický kraj

Baloon Café – rodinná internetová kavárna v Pardubicích

Baloon café – to je rodinná internetová kavárna s dětským hřištěm v centru Pardubic. Přijďte se sem pobavit a zažít nezapomenutelné chvíle s vaší rodinou či přáteli.
Pardubice, Pardubický kraj