ÚvodČeská nejKulturníPardubický perník – nejznámější výroba perníku u nás
Kulturní

Pardubický perník – nejznámější výroba perníku u nás

Perník je od pradávna známá pochoutka, která proslavila mimo jiné i město Pardubice, i když hlavní rozkvět výroby perníku nastal teprve na přelomu 19. a 20. století. Roku 2004 vzniklo Sdružení Pardubický perník, jehož největší snahou je propagace Pardubického perníku a dodržování tradičních technologických postupů.

Medová tradice z Pardubic

Je zajímavé, že v minulosti Pardubic perníkářství rozsahem své výroby nehrálo významnou úlohu. Tradice výroby perníku v Pardubicích sahá asi do 16. století, i když už za vlády Vojtěcha z Pernštejna se jedna z pardubických ulic jmenovala Perníkářská. První perníkář ve městě je připomínán archivními prameny již k roku 1515. Právo vyrábět perník potvrdila Pardubicím v roce 1756 Marie Terezie. Příprava oblíbené pochoutky se ale ve velkém rozběhla až ve 20. století, před 1. světovou válkou, to už se ale jednalo o tovární výrobu.

První skutečnou továrnou na perník byla výrobna frimy Melartos, založená v roce 1913. Po znárodnění v roce 1948 byla začleněna do národního podniku Pardubické pernikárny. Tovární výroba se potom rozvinula naplno, začala zlatá éra pardubického perníku.

Od 27. 2. 2008 je „Pardubický perník“ označen jako Chráněné zeměpisné označení, smí se vyrábět a balit pouze na území Pardubic za dodržení přesně dané receptury.
 

Perníkáři z Pardubic a "Pardubický perník"

Pardubičtí perníkáři používají speciální ingredience, které zůstávají přísně utajené. Původní receptura se skládala z medu, mouky a pepře. Poslední přísada dala výrobku také název – peprník, později perník. Svou pověst si pardubický perník vysloužil hlavně svou kvalitou. Poctivou ruční výrobou je totiž zaručeno, že neplesniví, nežlukne, jeho tvar a zdobení vydrží roky, a když náhodou ztvrdne, nevadí to.

Perníkové těsto je vykrajováno do různých tvarů – častým motivem je například perníkové srdce. Vyrábí se však i perníky kulaté nebo ve tvaru různých figurek. Roku 2004 vzniklo Sdružení Pardubický perník. Společnosti, jež sdružení založily, se proslavily například výrobou figurálního perníku (vyrábí se vykrajováním, případně vypichováním různých tvarů z perníkového těsta, a to jak dvourozměrných, tak trojrozměrných, např. srdce, perníkové figurky, chaloupky aj.) a plněných perníků (jde o dva stejné korpusy spojené ovocnou nebo tukovou náplní polévané čokoládovou, případně cukrovou polevou). V současné době nabízí až osm druhů plněných perníků s ovocnou náplní, jahodový dortík s tukovou náplní a perníčky polévané cukrovou polevou. Největší snahou Sdružení Pardubický perník je propagace Pardubického perníku a dodržování technologických postupů.

 

V současnosti jsou v Pardubicích tito perníkáři, kteří vyrábějí ručně zdobený licencovaný perník:

 

Kde ještě seženete perník z Pardubic:

  • Perníček z Pardubic (nám. Jana Pernera 217 – malá prodejna s velmi bohatým sortimentem na hl. nádraží)
  • Alena Zachová (Pernštýnské náměstí 56, výroba zdobeného perníku v různém provedení)
  • Perníková chaloupka (muzeum perníku u obce Ráby pod Kunětickou horou)
 

Z historie perníku

Pečivo z medu a mouky znali už ve starém Egyptě. Vždycky to ale bylo luxusní pečivo, medu nikdy nebyl přebytek a nšelo o levnou surovinu. Původně se jednalo o placky pečené na železném plátu. Později se perníkovým těstem začaly plnit dřevěné formy, upečený perník tak zdobily nejrůznější náboženské, ale i světské motivy. První zmínka o perníku v Čechách pochází z doby lucemburské – v Praze se podle písemných pramenů museli perníkáři usadit již před rokem 1324. V období 14. a 15. století byly výrobky perníkářského řemesla luxusním zbožím, které se dostávalo na stůl pouze v nejbohatších domácnostech.

V období husitských válek došlo ke stagnaci perníkářské výroby v Čechách, protože hned na počátku husitského hnutí bylo perníkářství spolu s jinými luxusními řemesly odsuzováno. Perníkářů nebylo nikdy mnoho a navíc pracovali pro vzdálené trhy. Proto také neměli většinou možnost zakládat vlastní cechy a sdružovali se do cechů s řemesly příbuznými – s pekaři, koláčníky a mlynáři. Ve spojení s těmito řemeslníky představovali obvykle po řeznících druhý největší cech mezi cechy potravinářskými. Z  roku 1641 pochází seznam perníkářských forem, které používal ve své dílně pražský perníkář Sebastian Petrášek. Je z něho patrné, že k náboženským námětům z 16. století přibyly v 17. století náměty světské, které téměř všechny přetrvaly do konce 19. století.

V období po 30leté válce začíná výroba perníku narůstat do takové míry, že od 18. století přestává být perník luxusem a stává se přístupný širokým vrstvám. Od poloviny 17. století jsou také na našem území dochovány datované perníkářské formy. V první polovině 19. století perníkářská výroba kulminuje a od druhé poloviny 19. století začíná perníkářské řemeslo postupně ustupovat rozvíjející se cukrářské výrobě.
Perníková chaloupka – vypravte se do pohádky a za vůní medu Kultura

Perníková chaloupka – vypravte se do pohádky a za vůní medu

Původně Lovecký zámeček z roku 1882, který slouží jako výletní místo pro všechny, co dosud nepřestali věřit na pohádky. Uvidíte historii pardubického perníku, výstavu perníků, uslyšíte vyprávění pohádky O perníkové chaloupce a zažijete návštěvu strašidelného pohádkového lesa.

Staročeské medové perníky v Pardubicích Gurmánská turistika

Staročeské medové perníky v Pardubicích

Rodinná cukrárna a perníkárna u Janošů v Pardubicích! Ochutnejte medové perníčky s kávou, čajem, mlékem nebo perníkovou medovinou a vyzkoušejte si sami zdobení perníku. Nejmladší z nejstaršího perníkářského rodu v Pardubicích Pavel Janoš vám povypráví o historii výroby perníku v Čechách i ve světě.

Pozorování večerní oblohy ve Hvězdárně barona Artura Krause v Pardubicích

Srdečně vás zveme na pozorování večerní oblohy, které probíhá každou středu, čtvrtek a pátek od 20:00 do 22:00 hodin.
Pardubice, Pardubický kraj

Koncert filmové hudby

Symfonický orchestr Dalibora Havlíčka uvede v Pardubicích svůj úspěšný Koncert filmové hudby.
Pardubice, Pardubický kraj

Retroměstečko – (nejen) ČSLA, setkání hasičů a bezpečnostních složek

Statické a aktivní setkání spolků, muzeí a jednotlivců v oboru historické, veteránské, vojenské a branně-bezpečnostní techniky s dynamickými ukázkami.
Pardubice, Pardubický kraj

Regionální olympiáda dětí a mládeže

Již 30. ročník Regionální olympiády dětí a mládeže ve florbalu zahrnuje finálový den chlapců ze 6. – 7. tříd.
Pardubice, Pardubický kraj

Mikulášský běh 2024

Závod určený jak aktivním sportovcům, tak široké veřejnosti – od nejmenších dětí až po dospělé a veterány.
Pardubice, Pardubický kraj

Vlakem do Polabí a Českého ráje

Připravili jsme pro vás zvláštní vlaky v trase Pardubice hl.n. – Přelouč – Kolín – Poděbrady – Nymburk hl.n. – Mladá Boleslav město – Sobotka – Libošovice – Mladějov v Čechách – Hrdoňovice – Libuň.
Pardubice, Pardubický kraj

Zmizelé Pardubice – Synagoga

V letošním roce Východočeské muzeum v Pardubicích ve spolupráci s městem Pardubice a městským obvodem I zahajuje projekt Zmizelé Pardubice. Série venkovních panelových výstav zavede obyvatele Pardubic do zmizelých časů, připomene dávno ztracené budovy a místa, která dnes známe pouze z fotografií.
Pardubice, Pardubický kraj

Naši nejbližší příbuzní

Zajděte do pardubického výstavního prostoru Mázhaus navštívit expozici, která vás přesvědčí, že primáti jsou opravdu „Naši nejbližší příbuzní.“
Pardubice, Pardubický kraj

Muzeum kouzel v Pardubicích

Kouzelnické divadélko a pravidelná sobotní kouzelnická představení. Objevíte v něm stovky rekvizit mágů a kouzelníků, od roku 1820 až po současnost. Můžete přijít na pravidelné kouzelnické představení či komentovanou prohlídku muzea.
Pardubice, Pardubický kraj

Hvězdárna barona Artura Krause – za poznáním do pardubické hvězdárny

Za vědou, zábavou i poznáním se vydejte do Hvědárny barona Artura Krause v Pardubicích. Druhým největším dalekohledem v ČR, který je určen k popularizaci astronomie, se můžete každou středu, čtvrtek a pátek podívat na zajímavá místa blízkého, ale i velmi vzdáleného vesmíru.
Pardubice, Pardubický kraj

Úniková hra Hugo Koumes v Pardubicích

Úniková hra neboli escape game je dobrodružství v reálném čase a prostoru.
Pardubice, Pardubický kraj

Wellness & Spa U Vinice

Privátní wellness v centru Pardubice,
Pardubice, Pardubický kraj

Bývalý pivovar Pernštejn v Pardubicích

Pardubický pivovar byl významným regionálním výrobcem piv značky Pernštejn a speciálního piva Porter. K ukončení výroby zde došlo k 31. březnu 2023.
Pardubice, Pardubický kraj

Machoňova pasáž v Pardubicích

Machoňova pasáž byla postavena za první republiky v letech 1924 – 1925. Pasáž spojuje třídu Míru s Karlovinou a podle původního plánu na ni měla navázat tržnice s další pasáží. V roce 2013 prošla zásadní rekonstrukcí.
Pardubice, Pardubický kraj

Tichá hrdinství – Expozice Institutu Paměti národa v Pardubicích

Ponořte se skrze moderní technologie do příběhů odvahy, ze kterých mrazí! V interaktivní expozici se sami aktivně zapojíte do zkoumání vzpomínek čtyř pamětníků: Jaryny, Tomáše, Mileny a Leopolda. Pomohou vám k tomu projekce, vizuální a zvukové efekty, interaktivní obrazovky nebo rozšířená realita.
Pardubice, Pardubický kraj

Socha Jana Pernera v Pardubicích

Sochu významného inženýra a stavitele železničních tratí pro Pardubice zhotovil akademický sochař Jaroslav Brož. Stavitel železnic stojí přímo v dláždění před pardubickým hlavním nádražím a denně jej tak potkávají lidé pospíchající na vlak.
Pardubice, Pardubický kraj

Ubytování a restaurace

Hotel Arnošt Garni v Pardubicích

Hotel Arnošt nabízí levné ubytování v moderně zařízených pokojích v centru Pardubic. K dispozici 137 lůžek, čtyři školicí místnosti pro 10 – 25 osob, parkoviště, wifi internet zdarma. Vybavená kuchyňská linka s lednicí, TV a sociální zařízení na každém pokoji.
Pardubice, Pardubický kraj

Restaurace U Lva

Menší rodinná restaurace, která se jako jedna z mála v Pardubicích může pyšnit tím, že klientům připravuje svá jídla a tematická degustační menu již více jak dvacet let.
Pardubice, Pardubický kraj

Designové apartmány Rezidence Mandragora Pardubice

Ve všech apartmánech a pokojích jsou použity výrobky světoznámých společností. Zaručují nejenom kvalitní zpracování, ale také příjemný designový vzhled. Postele jsou z masivních kusů dřeva, velice pevné, většinou s nebesy.
Pardubice, Pardubický kraj

Nanukárna Mňam Kunětické zmrzky s dílnou

Stálé stanoviště oblíbené Mňam Kunětické zmrzky najdete na Smilově ulici v Pardubicích.
Pardubice, Pardubický kraj

Hotel Euro Pardubice

Čtyřhvězdičkový Hotel Euro se nachází v blízkosti historického centra Pardubic, pět minut pěšky od Pernštýnského náměstí. V restauraci se připravují pokrmy české i mezinárodní kuchyně.
Pardubice, Pardubický kraj

Baloon Café – rodinná internetová kavárna v Pardubicích

Baloon café – to je rodinná internetová kavárna s dětským hřištěm v centru Pardubic. Přijďte se sem pobavit a zažít nezapomenutelné chvíle s vaší rodinou či přáteli.
Pardubice, Pardubický kraj

Petr Novotný – Výroba a prodej Pardubického perníku

Pardubický perník je chráněné zeměpisné označení a v současné době ho ve městě vyrábí tři podniky a mezi nimi i Petr Novotný.
Pardubice, Pardubický kraj

Minipivovar Arnošt v Pardubicích

Ačkoli téměř každý Čech pije pivo a má ho rád, málokdo ví, jak vlastně vzniká. Nově otevřený minipivovar Arnošt v Pardubicích má tedy za úkol nejen vývoj nových druhů piv a rozšíření produkce pivních speciálů, ale i organizování specializovaných vzdělávacích kurzů.
Pardubice, Pardubický kraj