Úvod > Co chcete dělat? > Příroda > Skalní města

Skalní města celá ČR

Prozkoumejte svět mohutných pískovcových věží, skalních stěn a divukrásných soutěsek: zkrátka poznejte s námi nejkrásnější skalní města České republiky. Poradíme vám, kde se otvírají nové stezky a vyhlídky, kam se podíváte jen se vstupenkou a kam zadarmo, anebo kam vás dovezou turistické autobusy.

Nejslavnější z nejslavnějších

Pro fandy skalních měst neexistuje známější místo než skalní labyrinty v Adršpachu. Určitě dokážete najít zdejší pověstné skalní útvary, nazvané Milenci, Starosta a Starostová, Homole cukru, Krakonošova lenoška či Sloní náměstí. Nenechte si ujít projížďku na lodičce po romantickém jezírku uprostřed skal, prohlédněte si adršpašský vodopád, projděte se kolem zatopené pískovny, prozkoumejte zříceniny skalního hradu Adršpach a navíc si ještě připomeňte některou z pohádek, které se tu natáčely. Vzpomínáte si třeba na Třetího prince? Navíc se odtud snadno dostanete do Teplického skalního města anebo do skalních měst na stolové hoře Ostaš.
 

Místa téměř neznámá

Národní park České Švýcarsko a jeho symbol Pravčickou bránu anebo skalní města Českého ráje od Prachovských skal přes Hruboskalské skalní město až po skalní pevnost Drábské světničky anebo Svatošské skály u Ohře zná opravdu kdekdo, ale na portálu Kudy z nudy víme i o místech, kde s trochu štěstí budete bloudit sami. Znáte třeba Pivnickou rokli u Zderazi, skalní město Stálkov v České Kanadě anebo skalní městečko s viklany u Žihle? Líbit se vám budou i pitoreskní Sloní skály, Venušiny misky na Smolném vrchu anebo pár míst na Českolipsku, kupříkladu skalní město Kunratické Švýcarsko anebo Modlivý důl.
 

Bydlení ve skalách

Bloudění skalními městy nemusí trvat dlouhé hodiny, úžasnou zábavu si leckdy užijete v místech, která by se dala zařadit spíš ke skalním miniaturám. To je případ Valečovských světniček, starých skalních doupat u hradu Valečov, kde se žilo ještě téměř před sto lety. Volně přístupné je rovněž skalní obydlí Barušky u hradu Kost, jinde – třeba na Harasově – se ve skalním labyrintu dodnes bydlí. Ve Zderazi a také ve Lhotce u Mělníka se vytesané skalní byty proměnily v originální muzeum; v létě si tu prohlédnete nejenom obytné místnosti, ale i hospodářské prostory s chlévy a komorami.
Zobrazit celý popis
Adršpašské skály lákají na snížené vstupné
6. prosinec 2018 9:00

Adršpašské skály lákají na snížené vstupné

Adršpach
Jedno z nejkrásnějších skalních měst u nás je otevřeno celoročně, za vstup přes zimu dospělí zaplatí téměř polovinu. Inspirovat se můžete našimi třemi tipy na pěší výlety v Adršpašských skalách a jejich okolí. Udělejte si romantický adventní pěší výlet skalními městy!
Skalky skřítků u Karlových Varů

Skalky skřítků u Karlových Varů

Hradiště, Západočeské lázně
Krajinou Letopisů Narnie v Tisé

Krajinou Letopisů Narnie v Tisé

Tisá, Severozápadní Čechy