Úvod > Co chcete dělat? > Viklany u Žihle – skalní městečko nevšedních tvarů
Příroda

Viklany u Žihle – skalní městečko nevšedních tvarů

Nedaleko obce Žihle na Plzeňsku se nachází skalní městečko Viklany – skupina balvanů biolitické žuly, která byla vyhlášena již roku 1933 chráněným územím. O kousek dále najdete také dva balvanovité útvary Bába a Dědek, které vznikly bochníkovitým zvětráváním tiské žuly.
Menší skalní město ze žulových balvanů v Žihelském lese (asi 3 km od obce Žihle) náleží do přírodního parku Horní Střela. Balvany jsou zde chráněny jako ukázky různých forem balvanovitého rozpadu tiské žuly. Lokalita je součástí přírodní památky, která se dělí na dvě části: v první z nich U Báby jsou k vidění velké balvany nazývané Bába a Dědek, ketré vznikly bochníkovitým zvětráváním a rozpadem hrubozrnné žuly. Jsou široké přes deset metrů a vysoké kolem pěti metrů. Před miliony let je sem zavlekl ledovec.

Druhá část U Lomu představuje samotné skalní městečko. Ústředním bodem tohoto místa je viklan, okolo se pak nachází shluk menších kamenů a viklanů.

K viklanům se dostanete ze Žihle po žluté turistické značce. Na rozcestí žluté a červené značky s názvem Uhlířská louka uvidíte další shluk kamenů. Asi po 1 km dorazíte k Obětišti, kam dojdete po červené značce směrem ke Sklárně.
 
Zobrazit více

Provozovatel

Obec Žihle

Žihle 53
331 65 Žihle
Tel.:
+420 373 395 114
Email:
podatelna@obec-zi...
WWW:
www.obec-zihle.cz
GPS:
50,058020 13,337831
 
Region:
Plzeňský kraj
Oblast:
Postřelí
Město:
Žihle
 

Vstupné

Cena: zdarma

 

Časová náročnost

3,0 hodiny

 
 

Ubytování a restaurace v okolí

Penzion u Laury

Penzion u Laury

Manětín, Plzeňský kraj
Podviniční mlýn

Podviniční mlýn

Manětín, Plzeňský kraj
Zámecký pivovar Chyše

Zámecký pivovar Chyše

Chyše, Karlovarský kraj