!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Literární stezky Prahou
Příroda

Literární stezky Prahou

Literární stezky vás provedou Prahou tak, jak ji neznáte. Na podzim 2011 bylo za souhlasu památkářů a magistrátu napsáno několik krátkých úryvků z děl českých spisovatelů na známá frekventovaná místa. Sto metrů dlouhé texty byly umístěny vzhledem ke vztahu autora nebo díla k místu.
Lierární stezka však není jen nápis na chodníku a vztah k místu, kde je umístěn. Pracuje se na rozvoji stezek v širším formátu než pouze text na chodníku Ve skutečnosti je stezka mnohem delší, souvisí s ním nejen současné literární dění v okolí, ale zejména historie, protože tou je Praha pověstná do poslední uličky.

A kde můžete takové stezky najít?

1. Riegrovy sady – v Riegrových sadech najdete úryvek z milostných dopisů František Ladislav Riegera a Marie Palacké. Spolu s Františkem Palackým založil Rieger Národní stranu, uspořádal První český ples a podporoval Jednotu pro povzbuzení průmyslu v Čechách. V roce 1853 se oženil s Palackého dcerou Marií, se kterou měl 3 děti. Park pojmenovaný po českém politikovi vznikl roku 1904 spojením několika okolních zahrad. Najdete v něm pomník F. L. Riegra, kavárnu, z které je rozhled na Pražský hrad a Malou Stranu a nově i literární stezku.

2. Botanická zahrada hlavního města Prahy
- stezka s ukázkou knihy Karla Čapka Zahradníkův rok. Stezku v areálu botanické zahrady v Tróji si mohou přijít do Troje přečíst všichni, nejen návštěvníci platící, cesta vedoucí ke skleníku Fata Morgana je volně přístupná. Úryvek ze zahradnických historek Karla Čapka k zahradě krásně sedí.

3. Botanická zahrada UK Na Slupi – druhá stezka se věnuje Povídkám z druhé kapsy Karla Čapka. Na stezce se můžete dočíst, jak dopadl zloděj Ráček, který kradl kaktusy. Botanická zahrada Přírodovědné fakulty UK je proslavená svými výstavami kaktusů a sukulentů a tak si stezku užijete nejlépe při této výstavě.

4. Bohnice – stezka v psychiatrické léčebně přibližuje dílo Petra Rákose "Korvína čili Kniha o havranech". Petr Rákos byl primářem v Psychiatrické léčebně v Praze – Bohnicích, zakladatelem a vedoucím lékařem bohnického centra krizové intervence a také spisovatelem. Psal a překládal odborné a vědecko-populární články jak v časopisech, tak v novinách, spolupracoval i s televizí a rozhlasem
Zobrazit více

Provozovatel

Městská knihovna v Praze

Mariánské náměstí 1
110 00 Praha
Tel.:
+420 222 113 555
Email:
knihovna@mlp.cz
WWW:
www.prahamestolit...
GPS:
50,087383 14,417388
 
Region:
Praha
Oblast:
Praha
 

Vstupné

Cena: zdarma

 

Časová náročnost

1,5 hodiny