Úvod > Aktuality > Cesta kolem světa začíná v Roztokách: glóbusy, poledníky a další kuriozity
Památky

Cesta kolem světa začíná v Roztokách: glóbusy, poledníky a další kuriozity

  • Vydáno15. března 2019
Proč v Roztokách? Protože právě tam si nyní prohlédnete zajímavou výstavu, kde poznáte glóbusy do nejmenších podrobností. Kromě toho vám poradíme, na kterých zámcích uvidíte skutečné rarity glóbusového řemesla a zavedeme vás také k několika poledníkům vyznačeným v terénu. Vezměte tam na procházku děti a kamarády, patří k vyhledávaným turistickým kuriozitám!
Ve Středočeském muzeu v Roztokách právě probíhá výstava Fenomén Felkl. Proslulá továrna na výrobu glóbů. Seznámí vás s rodinnou firmou, která ve městě působila téměř sto let a do světa rozesílala glóbusy a jiná tělesa mnoha druhů, velikostí a jazykových mutací. Víte, že největší manufaktura v Rakousku-Uhersku vlastnila také dva patenty na rozkládací glóby a vyráběla také speciální přístroje, jako byla teluria, sololunária, planetária a armilární sféry? Odpovědi k čemu sloužily, jak se s nimi pracovalo a také jak se glóbusy vyrábějí v dnešní době najdete právě v Roztokách. Času na návštěvu máte spoustu, muzeum je otevřené od středy do neděle vždy od 10 do 18 hodin a výstava končí 8. září.
 

Glóbus: ozdoba historických knihoven

Sbírku geografických a astronomických glóbusů můžete vidět například v Praze, v barokní knihovně Klementina. Nejde ale o výrobky firmy Felkl, ale převážně o díla klementinských jezuitů.

Barokní knihovna Klementina byla poprvé otevřena roku 1722, a tak ještě starší a vzácnější jsou glóby, které si prohlédnete při návštěvě Arcibiskupského zámkuKroměříži. Tamní knihovnu založil a vzdělané veřejnosti zpřístupnil v roce 1694 biskup Karel z Lichtensteinu Castelkorna. Dva vystavené glóbusy, hvězdný a zemský, s průměry 107 cm vyrobil roku 1695 Vincenzo Mario Coronelli ze dřeva, papíru, kůže a kovu, další dva možná biskupovi daroval francouzský král Ludvík XIV. Anebo je získal jinde? Kdoví?

Vzácný měděný glóbus, na kterém je hvězdná obloha zobrazena pomocí heraldických znaků, si prohlédnete na zámku v Boskovicích, na celém světě se takové vyskytují údajně jen tři. Zajímavý je rovněž francouzský astrologický glóbus na zámku Radim, na němž jsou k souhvězdí domalovaná znamení zvěrokruhu.
 

Kam na výlety za poledníky?

Když se řekne Poledník, kdekomu se vybaví šumavská hora s rozhlednou. Ta ale nemá s poledníky nic společného, původní jméno Polední hora vzniklo prý v Prášilech podle toho, že když slunce přecházelo nad jejím vrcholkem, bylo pravé poledne.

Mnohem víc poledníků objevíte, když budete pátrat po místech s vyznačenými nejkratšími spojnicemi severního a jižního pólu, pomyslně vedoucími po povrchu Země. Podobnou roli jako nultý poledník (tedy ten, od kterého se počítá zeměpisná délka), procházející Královskou observatoří v Greenwichi v Anglii, má pro Česko pražský poledník (14°25'17" východní délky), vyznačený v dlažbě Staroměstského náměstí. Ale poledníky objevíte i jinde, například na nároží kostela Nanebevzetí Panny MarieJindřichově Hradci je vyznačený patnáctý poledník, na Masarykově náměstí ve Vyškově mosazná lišta upozorňuje na sedmnáctý poledník a týž poledník připomíná pomník před nádražím v Bučovicích. V Panské zahradě ve Vsetíně vyznačili místo, kudy prochází osmnáctý poledník, v parku ve Stříbře plastika vyznačuje třináctý poledník a na okraji Prachatic u Lázní sv. Markéty na úpatí Libína se nachází průsečík 14. poledníku a 49. rovnoběžky.
 

Víte, že…?

  • Plánujete výlet do Roztok až na duben a další měsíce? Od začátku dubna bude otevřený ateliér malířky, grafičky a knižní výtvarnice Zdenky Braunerové. Půvabný domek inspirovaný anglickými víkendovými domy si sama navrhla a postavila začátkem 20. století, a to v zahradě vedle rodinného mlýna poblíž Vltavy. Dnes o něj pečuje Středočeské muzeum.
  • První glóbusy se neobjevily poté, co lidstvo odhalilo, že je Země kulatá. Nejstarší nebeský glóbus prý používal už Archimédés (287–212 př. n. l.) a glóbus jako symbol světa se dokonce stal předlohou pro panovnická jablka, obvyklou součást korunovačních klenotů. Za vůbec nejstarší dochovaný zemský glóbus na světě je považován model, který v letech 1492–1493 vytvořil v Norimberku Martin Behaim. Zobrazuje celý tehdy známý svět s Evropou, Asií a Afrikou; Amerika tehdy na své objevení teprve čekala.
První české 3D planetárium v Techmania Science Centru v Plzni

První české 3D planetárium v Techmania Science Centru v Plzni

Co je lepší než dva rozměry? Přece rozměry tři! V Techmanii Science Centra v Plzni můžete zavítat do supermoderního 3D planetária, prvního svého druhu v České republice, které nabízí trojrozměrné projekce na kulovou plochu a mnoho dalšího. Poznejte nejen vesmír, ale i svět moří, oceánů nebo hmyzu.

Zámek Roztoky – Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy

Zámek Roztoky – Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy

Muzeum představuje návštěvníkům výstavy a expozice, ateliér Zdenky Braunerové, kulturní akce, dílny pro děti i dospělé, park se sochami a vzácnými dřevinami, možnost výletů po okolí.

Ateliér Zdenky Braunerové

Ateliér Zdenky Braunerové

Komorní stavba ateliéru je s životem a dílem umělkyně úzce spjata. Sama si jej, inspirovaná anglickými víkendovými domy, navrhla a postavila v letech 1903–1904 vedle rodinného sídla poblíž řeky Vltavy, v tehdy oblíbeném rekreačním letovisku Pražanů.

Památník 17. poledníku v Bučovicích

Památník 17. poledníku v Bučovicích

Neobvyklý památník stojí v Bučovicích. Je věnován sedmnáctému poledníku východní délky, na němž město leží.

Pražský poledník

Pražský poledník

K určování poledne sloužil v Praze od roku 1652 tzv. pražský poledník, vyznačený v pravé poledne stínem Mariánského sloupu na dlažbě Staroměstského náměstí.

Plastika 13. poledníku ve Stříbře

Plastika 13. poledníku ve Stříbře

Tento 13. poledník prochází středem města. Jeho plastiku naleznete v městském parku, kde se můžete procházet a příjemně relaxovat.

15. poledník v Jindřichově Hradci – překroč a něco si přej

15. poledník v Jindřichově Hradci – překroč a něco si přej

Pokud by existovala soutěž o nejslavnější jindřichohradeckou čáru, dozajista by vyhrála ta, kterou návštěvníci najdou na nároží proboštského kostela nanebevzetí Panny Marie v samotném centru města.

Techmania Science Center v Plzni

Techmania Science Center v Plzni

Techmania v Plzni nabízí stále nové interaktivní expozice a vědeckotechnické show. Kromě toho můžete v protější budově navštívit i 3D planetárium.

Další aktuality

Jaro v Průhonickém parku láká k vycházkám

Užijte si jaro v plné parádě! Přijedete-li do Průhonického parku čeká vás i na konci dubna krásná vycházka. Základní okruh nejzajímavějšími partiemi parku je zajímavý celoročně, prochází pod Alpinem, na Hlavní vyhlídku, rozsáhlými lučními podél potoka Botiče, po hrázi rybníka. V dubnu je otevřeno denně od 7:00 do 19:00 hodin a milovníky flory potěší právě kvetoucí rododendrony i jarní Alpinum.
Středočeský kraj | Příroda

Sezóna chřestu je tady! Ten nejčerstvější pořídíte v Hostíně u Vojkovic

V Hostíně u Vojkovic na Mělnicku už vyrostl první letošní chřest! Na velkofarmě seženete „špargl“ od dubna do konce června. Kromě bílého a zeleného chřestu bude v průběhu chřestové sezóny pěstitel nabízet i nové odrůdy – koupíte tu také fialový chřest. Nenechejte si ujít oblíbené Chřestové a spolu s nimi i křenové slavnosti, které se letos uskuteční v sobotu 11. a v neděli 12. května 2024.
Středočeský kraj | Gurmánská turistika

Areál Monínec nabízí sportovní zážitky a spoustu zábavy po celý rok

Středočeský Areál Monínec, který leží jen zhruba hodinu jízdy od hlavního města, nabízí pohodlné ubytování, dobré jídlo, sport od rána do večera, ale také zasloužený odpočinek. A to po celý rok. Najdete jej na Javorové skále 80 km jižně od Prahy na pomezí Středočeského a Jihočeského kraje nedaleko města Sedlec-Prčice.
Středočeský kraj | Letní sporty

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Středočeský kraj

Naplánujte si originální dovolenou a objevte Středočeský kraj. Vydejte se za zábavou, poznáním, historií nebo odpočinkem do Památníku Karla Čapka na Staré Huti či za tradičním řemeslem do sklárny Rückl v Nižboru. Objevte zámek Březnice, muzeum Eduarda Štorcha v Lobči nebo prozkoumejte Památník národního útlaku a odboje Panenské Břežany. Do svých plánů na výlety zařaďte i Hornický skanzen Mayrau ve Vinařicích, Památník Vojna coby jediný dochovaný komunistický lágr v Česku anebo si užijte výlet s vůní čerstvě upečeného chleba na Hamousův statek ve Zbečně.
Středočeský kraj | Památky

Do Poděbrad se sjedou klasické italské vozy

Klub Fiat Car Classic srdečně zve veškeré italské vozy do roku výroby 1988 na sobotu 20. dubna 2024 do Poděbrad. Na lázeňské kolonádě bude živo, proběhne zde totiž 24. ročník výstavy vozidel, doplněný o soutěž elegance, dobové recesní převleky, soutěže, orientační jízdu historických vozidel s plněním dovednostních a znalostních úkolů, tombola a mnoho dalšího.
Středočeský kraj | Zážitky

Vydejte se na pochod Krajinou barona Ringhoffera

Patříte mezi příznivce turistiky nebo cyklistiky a hledáte tip na výlet? Vydejte se v sobotu 20. dubna na další ročník turistického pochodu Krajinou barona Ringhoffera ve Velkých Popovicích a okolí s celodenním programem.
Středočeský kraj | Letní sporty

Vychutnejte si vepřové hody v pivovaru Velké Popovice

Chcete zažít atmosféru tradiční vesnické zabijačky? Vydejte se na výlet do minulosti – do doby, kdy k jaru na venkově neodmyslitelně patřila zabijačka, jak ji známe z idylických obrázků Josefa Lady. Jedinečnou příležitost připomenout si autentickou atmosféru, vůně a chutě nabídnou vepřové hody, které se konají v sobotu 20. dubna od 10 do 16 hodin v Pivovaru Velké Popovice nedaleko Prahy.
Středočeský kraj | Gurmánská turistika

Hrady kolem Berounky: vyberete si výlet po souši nebo po vodě?

Berounka je řeka pro pohodáře, kteří nikam nespěchají. Snadno se s ní vypořádají i začátečníci, navíc většinu trasy poplujete nádhernou přírodou, kde civilizace zůstane daleko za vámi. A hlavně: téměř za každou zatáčkou čeká tábořiště a někde v okolí se dozajista skrývá zajímavá památka. K nim se pohodlně dostanou i ti, kteří zvolí pohyb po souši či na kole.
Středočeský kraj | Letní sporty