Úvod > Co chcete dělat? > Dům U Zlatého hada
Gurmánská turistika

Dům U Zlatého hada

Nárožní dům U zlatého hada vznikl na dvou středověkých stavebních parcelách spojených v roce 1419. Z doložených historických spisů zde býval proslulý šenk. Domovní znamení dům obdržel až v 18. století, kdy v něm byla lékárna.
Dnešní barokní fasáda z 18. století skrývá renesanční jádro domu. Pozůstatkem dvou samostatných domů jsou již jen sklepy s gotickými valenými klenbami. Dům zpočátku vlastnili zlatníci. Před domem prý arménský obchodník Deodatus Dajamanus prodával poprvé v Praze kávu, tehdejší exotickou novinku a nápoj přímo na ulici prodával kolemjdoucím. Měl úspěch, a tak roku 1714 v domě U Tří pštrosů na Malé Straně mohl otevřít kavárnu. Kavárenská tradice se v domě udržovala velmi dlouho, scházela se zde pražská umělecká bohéma, členové výtvarného spolku Hollar, bibliofil a spisovatel Arthur Novák, malíř Otakar Nejedlý i jeho žáci z Akademie výtvarných umění, někdy malíř Jan Slavíček, grafik Viktor Stretti a další. V roce 1994 tu však byla otevřena čínská restaurace, která později ustoupila momentální turistické potřebě směnárny a prodejně skla. Dnes tu však již opět najdete restauraci s kavárnou.

Domovní znamení zlatého hada dostal dům až ve druhé polovině 18. století. Ve zdobné kartuši je reliéf zakrouceného zlatého hada s královskou korunou na hlavě. Had byl symbolem ďábla, který svedl Adamovu ženu Evu, ale také byl podle pověsti průvodcem světce Jiřího a za gotiky symbolem léčitelství.