Úvod > Aktuality > Nenechte si ujít vzácné rukopisy v Klementinu!
Dalimilova kronika
Památky

Nenechte si ujít vzácné rukopisy v Klementinu!

  • Vydáno14. ledna 2022
Pražské Klementinum zve na návštěvu barokní Zrcadlové kaple, kde jsou do pátku 14. do neděle 16. ledna 2022 vystaveny originály středověkých rukopisů. Jedná se o nejvzácnější kusy, které má Národní knihovna ve svých fondech! Výstava je přístupná zdarma všechny tři dny od 10:00 do 18:00 hodin.
dalimilova kronikaPomyslným vrcholem výstavy Kniha a závoj, prostřednictvím které si Národní knihovna připomíná 1100 let od mučednické smrti svaté Ludmily, je vystavení originálů nejvzácnějších rukopisů, které má Národní knihovna ve svých fondech. V nádherném prostředí barokní Zrcadlové kaple Klementina můžete ve dnech 14. až 16. ledna 2022 obdivovat celkem 18 originálů.

Mezi jinými je vystaven i tzv. Zlomek Dalimiovy kroniky, fragment latinského překladu Dalimilovy kroniky, který pravděpodobně vznikl na objednávku Jana Lucemburského nebo Karla IV. Dochovala se z něj zhruba desetina – 24 pergamenových stran s velmi bohatými iluminacemi.
 

Exponáty spojuje svatá Ludmila

Velislavova bibleV expozici ale nechybí ani obrazová Velislavova bible, které je často přirovnávána ke středověkému komiksu. Bible vznikla kolem roku 1340 a považuje se za nejobsáhlejší obrazový rukopis ve střední Evropě. Z původních 200 listů se jich dochovalo 178 a vedle scén ze Starého a Nového zákona jsou na nich zobrazeny i střípky z každodenního života tehdejší společnosti a rukopis je díky tomu zdrojem poznání života, či módy 14. století.

Ve všech dokumentech se pak objevuje právě svatá Ludmila, a to v různých kontextech, které mapují její život i rozvoj jejího kultu. Tyto skvosty nebyly dlouhá léta vystaveny a návštěvníci budou tak mít ojedinělou možnost si je na vlastní oči prohlédnout. Vzhledem k tomu, o jak významná díla se jedná a kvůli jejich ochraně, je výstava přístupná pouhé tři dny. Přijďte obdivovat kouzlo starých rukopisů, výstava je otevřena zájemcům zdarma.
Klementinum Praha – druhý největší komplex v metropoli

Klementinum Praha – druhý největší komplex v metropoli

Monumentální stavební komplex Klementina, po Pražském hradě druhý největší komplex v Praze, byl vždy živým centrem vzdělanosti a kultury. V areálu sídlí již přes dvě stě let Národní knihovna. Jsou zde uloženy nejcennější rukopisy a všechny knihy, vydané od roku 1807 na území Čech.

Další aktuality

Nejpálivější festival Chilli Fest přiostří pražské Výstaviště

V sobotu 7. října se na pražské, Výstavišti v Holešovicích uskuteční devátý ročník nejpálivějšího festivalu s názvem Chilli Fest. Festival vás zavede do světa více či méně pálivých pokrmů a taky tradičních směsí koření, které se používají v jednotlivých zemích či regionech. Budete žasnout, co všechno zvládnou ozvláštnit díky feferonkám, jalapeños, habaneros či anjos. Kromě známých chilli či pikantních a ještě pikantnějších omáček budete mít možnost vyzkoušet i řadu netradičních sladkostí.
Praha | Gurmánská turistika

Tipy na víkend v Praze a okolí

V Praze a okolí se pořád něco děje! Hledáte kulturní akce na víkend a zajímavé výlety a novinky? Máme pro vás spousty kulturních a volnočasových akcí v Praze a okolí. Stačí si vybrat a vyrazit na výlet za zábavou i poznáním na víkend 7. a 8. října 2023.
Praha | Zážitky

České značky: mýdla, krémy, balzámy, svíčky a oleje značky Manufaktura

Manufaktura je kosmetika inspirovaná českou tradicí a přírodou, plná ruční práce a příběhů. Z lahviček s tělovými mléky, sprchovými gely, krémy, oleji, šampony a balzámy voní okvětní lístky růží, meruňky, sedmikrásky, lesní ovoce i pivo. Podobně to voní i v prodejnách Manufaktury, které lákají svou pohodovou atmosférou. I díky nim Manufaktura patří mezi nejoblíbenější české společnosti.
Praha | Zážitky

Trojská botanická zahrada připravuje oblíbenou výstavu dýní – návštěvníky zavede do Asie

Botanická zahrada hl. m. Prahy připravuje oblíbenou přehlídku dýní a dýňových aranžmá. Letošní výstava zavede návštěvníky na nezapomenutelnou cestu do Asie. Dýňové dekorace, které připraví studenti České zahradnické akademie Mělník, připomenou kulturu různých koutů tohoto kontinentu. Přehlídku plodů všech barev, velikostí a tvarů doprovodí interaktivní prvky a hry s dýněmi. Na výstavě, která se koná od 13. do 31. října, se představí i gigantická dýně.
Praha | Příroda

Zoo Praha slaví 92. narozeniny

Již 92 let uplyne ve čtvrtek 28. září od prvního otevření Zoo Praha. Zoologická zahrada zve na státní svátek své příznivce na komentovaná krmení, do Údolí slonů, Rezervace Dja, kde proběhne křest půlročního mláděte kočkodana Brazzova i na výstavu Významné odchovy Zoo Praha.
Praha | Příroda

Závod Přes tři pražské jezy nabídne atraktivní podívanou u Vyšehradu, Národního divadla i Karlova mostu

Již 80 let se každoročně na jeden jediný den otevírají vodákům hned 3 pražské jezy v rámci závodu "Napříč Prahou – přes tři jezy". Ve čtvrtek 28. 9. 2023 tak zaplní tok Vltavy v historickém centru Prahy pramice, kanoe či kajaky skautů, skautek a ostatních závodníků. Divácky atraktivní propustí Staroměstského jezu pod Karlovým mostem bude hlavní závod projíždět mezi 10:00 a 12:00 hodin. Trať závodu je dlouhá asi 6,5 říčních kilometrů se startem na Císařské louce (nad Železničním mostem) a s cílem na ostrově Štvanice. Letos se všichni vodáčtí nadšenci mohou těšit i na volné splutí.
Praha | Letní sporty

Úřad vlády ČR otevře Strakovu akademii – v zahradě si prohlédnete vládní vozy

Strakova akademie není po většinu roku přístupná veřejnosti. Prozkoumat její nejrůznější zákoutí je tak velmi vzácnou příležitostí. A právě takovou možnost budou mít návštěvníci ve čtvrtek 28. září 2023, kdy se uskuteční první letošní den otevřených dveří v sídle vlády. Ve stejný den dojde také k zahájení výstavy historických automobilů na zahradě Strakovy akademie, jimiž v minulosti jezdili ústavní činitelé.
Praha | Památky

Věda a historie není nuda: roky 1419, 1483 a 1618 a tři pražské defenestrace

Defenestrace neboli vyhození z okna: to je rychlý způsob, jak se zbavit nepohodlných osob i symbolický trest. Ve středověku a raném novověku nebyly v Evropě nijak výjimečné, přesto se překvapivě nejčastěji používaly v Praze. Pojďme si v seriálu Věda a historie není nuda udělat jasno v tom, kolik jich vlastně bylo, co bylo jejich příčinou a k čemu vedly.
Praha | Památky