!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Nenechte si ujít vzácné rukopisy v Klementinu!
Dalimilova kronika
"> Dalimilova kronika "> Dalimilova kronika "> Velislavova bible "> Velislavova bible "> inkunábule 42 D 36, která obsahuje českou verzi legendy a také nádherný dřevořez. ">
Památky

Nenechte si ujít vzácné rukopisy v Klementinu!

  • Vydáno14. ledna 2022
Pražské Klementinum zve na návštěvu barokní Zrcadlové kaple, kde jsou do pátku 14. do neděle 16. ledna 2022 vystaveny originály středověkých rukopisů. Jedná se o nejvzácnější kusy, které má Národní knihovna ve svých fondech! Výstava je přístupná zdarma všechny tři dny od 10:00 do 18:00 hodin.
dalimilova kronikaPomyslným vrcholem výstavy Kniha a závoj, prostřednictvím které si Národní knihovna připomíná 1100 let od mučednické smrti svaté Ludmily, je vystavení originálů nejvzácnějších rukopisů, které má Národní knihovna ve svých fondech. V nádherném prostředí barokní Zrcadlové kaple Klementina můžete ve dnech 14. až 16. ledna 2022 obdivovat celkem 18 originálů.

Mezi jinými je vystaven i tzv. Zlomek Dalimiovy kroniky, fragment latinského překladu Dalimilovy kroniky, který pravděpodobně vznikl na objednávku Jana Lucemburského nebo Karla IV. Dochovala se z něj zhruba desetina – 24 pergamenových stran s velmi bohatými iluminacemi.
 

Exponáty spojuje svatá Ludmila

Velislavova bibleV expozici ale nechybí ani obrazová Velislavova bible, které je často přirovnávána ke středověkému komiksu. Bible vznikla kolem roku 1340 a považuje se za nejobsáhlejší obrazový rukopis ve střední Evropě. Z původních 200 listů se jich dochovalo 178 a vedle scén ze Starého a Nového zákona jsou na nich zobrazeny i střípky z každodenního života tehdejší společnosti a rukopis je díky tomu zdrojem poznání života, či módy 14. století.

Ve všech dokumentech se pak objevuje právě svatá Ludmila, a to v různých kontextech, které mapují její život i rozvoj jejího kultu. Tyto skvosty nebyly dlouhá léta vystaveny a návštěvníci budou tak mít ojedinělou možnost si je na vlastní oči prohlédnout. Vzhledem k tomu, o jak významná díla se jedná a kvůli jejich ochraně, je výstava přístupná pouhé tři dny. Přijďte obdivovat kouzlo starých rukopisů, výstava je otevřena zájemcům zdarma.
Klementinum Praha – druhý největší komplex v metropoli

Klementinum Praha – druhý největší komplex v metropoli

Monumentální stavební komplex Klementina, po Pražském hradě druhý největší komplex v Praze, byl vždy živým centrem vzdělanosti a kultury. V areálu sídlí již přes dvě stě let Národní knihovna. Jsou zde uloženy nejcennější rukopisy a všechny knihy, vydané od roku 1807 na území Čech.

Kniha a závoj – výstava k výročí 1100 let od smrti sv. Ludmily

13.12.
30.1.
Kniha a závoj – výstava k výročí 1100 let od smrti sv. Ludmily

1100 let výročí úmrtí kněžny a světice Ludmily připomíná Národní knihovna ČR výstavou, která Ludmilu sleduje v rukopisných a tištěných originálech z fondů NK ČR.