Úvod > Česká nej > Osobnost > Bohumil Hrabal – jeden z nejznámějších a nejpřekládanějších českých spisovatelů 20. století
Osobnost

Bohumil Hrabal – jeden z nejznámějších a nejpřekládanějších českých spisovatelů 20. století

Bohumil Hrabal (28. března 1914, Brno-Židenice – 3. února 1997, Praha) byl jedním z nejznámějších českých spisovatelů druhé poloviny 20. století. Několikrát byl navržen na Nobelovu cenu za literaturu. Jeho osudy jsou spojené zejména s Prahou, Nymburkem a lesní osadou Kersko, známou z Menzelova filmu Slavnosti Sněženek.
Bohumil Hrabal do tří let žil u prarodičů v Balbínově ulici v Brně-Židenicích; jeho maminka Marie ho měla za svobodna. Když pracovala jako účetní v měšťanském pivovaru v Polné, seznámila se s Františkem Hrabalem. V roce 1916 se vzali a malý Bohumil dostal Francinovo příjmení. V srpnu 1919 se rodina stěhovala z Polné do Nymburka, kde tatínek nastoupil na místo správce pivovaru. Hrabal maturoval na zdejším gymnáziu, ve studiích pokračoval na Univerzitě KarlověPraze. Kvůli druhé světové válce studia práv dokončil až v roce 1946. Během války pracoval jako železniční dělník a výpravčí v Kostomlatech nad Labem, což později zpracoval ve slavné novele Ostře sledované vlaky; podle ní režisér Jiří Menzel natočil stejnojmenný oscarový film. Od roku 1949 Hrabal pracoval v kladenských ocelárnách, jako kulisák v Divadle pod Palmovkou nebo balič starého papíru ve sběrných surovinách, od 60. let se stal spisovatelem na volné noze. Jeho dílo bylo přeloženo do tří desítek jazyků a už za svého života byl vedle Karla Čapka a Jaroslava Haška světově nejznámějším a nejpřekládanějším českým autorem 20. století.

V letech 1950–1973 žil v pražské Libniulici Na hrázi, kde ho připomíná Hrabalova zeď. Když byl dům zbourán při stavbě metra, Hrabalovi se přestěhovali do paneláku v Košťálkově ulici v Kobylisích. Hrabal také byl stálým hostem hospody U Zlatého tygraPraze na Starém Městě.

Zemřel v 83 letech, 3. února 1997 v nemocnici Na Bulovce, a to po pádu z okna. Jeho smrt při krmení holubů byla symbolická a dodnes je obestřená pochybnostmi. Je pochovaný na hřbitově v Hradišťku, kde odpočívají společně všichni členové jeho rodiny: spisovatel, jeho matka Maryška, nevlastní otec Francin, strýc Pepin, žena Eliška řečená Pipsi i bratr Slávek.

Hrabal zůstal celý život osudově spojený s Nymburkem. Připomíná ho expozice ve Vlastivědném muzeu, místní pivovar vaří Postřižinské pivo, dřevěná socha na nymburském náměstí Přemyslovců zobrazuje Hrabala sedícího na lavičce s kočkami a hromádkou knih. Blízkým Kerskem a všemi jeho zajímavými místy včetně proslulé restaurace Hájenka vás provede Hrabalova naučná stezka. Tady také můžete navštívit chatu, kterou Hrabal společně se svou ženou Eliškou koupil v roce 1965 a kde pak jako spisovatel na volné noze trávil většinu času ve společnosti svých milovaných koček.

Mimochodem, víte, že velký pábitel Hrabal nebyl první, kdo používal slovo pábit? Říkával to už Jaroslav Vrchlický, když si odcházel zakouřit.
Česko ve filmu: výlety na místa, kde se natáčely české filmy s Oscarem – Ostře sledované vlaky, Amadeus nebo Kolja

Česko ve filmu: výlety na místa, kde se natáčely české filmy s Oscarem – Ostře sledované vlaky, Amadeus nebo Kolja

Zatímco Oscar aneb Cena Akademie (Academy Award) se v USA poprvé uděloval v roce 1929, zahraniční filmy začali Američané oceňovat až od roku 1948; tu první získal de Sicův film Děti ulice. Samostatná kategorie pro filmy v jiném než anglickém jazyce ale vznikla až v roce 1956. Oscara za nejlepší cizojazyčný film se dosud podařilo získat dvěma československým a jednomu českému filmu: v roce 1965 to byl Obchod na korze Jána Kadára a Elmara Klose, roku 1967 zvítězily Ostře sledované vlaky Jiřího Menzela a v roce 1996 Kolja Jana Svěráka.

S osobností na procházku: Prahou a Libní s Bohumilem Hrabalem

S osobností na procházku: Prahou a Libní s Bohumilem Hrabalem

Ulice Na Hrázi, Náměstí Bohumila Hrabala, stará synagoga, divadlo anebo Automat Svět: tam všude narazíte na stopy Bohumila Hrabala (1914–1997), spisovatele s osobitým a nezaměnitelným vypravěčským stylem. Jeho dílo bylo přeloženo do tří desítek jazyků a už za svého života byl vedle Milana Kundery a Jaroslava Haška světově nejznámějším českým prozaikem. Pojďte se s portálem Kudy z nudy vypravit na procházku Hrabalovskou Prahou.

Pivnice U Zlatého Tygra na Starém Městě pražském

Pivnice U Zlatého Tygra na Starém Městě pražském

Pivnice U Zlatého Tygra to je tradiční plzeňská pivnice s neopakovatelnou atmosférou a koloritem v srdci staré Prahy. Inspiraci zde u plzeňského piva hledali mnozí, včetně autora české hymny Josefa Kajetána Tyla či Bohumila Hrabala.

Hrabalův Postřižinský pivovárek

Hrabalův Postřižinský pivovárek

Pivovar Nymburk, Bohumil Hrabal a Postřižiny patří neodmyslitelně k sobě. Známý spisovatel Bohumil Hrabal žil v Pivovaru Nymburk v letech 1919-1947. Život v pivovaru popsal ve své knize Postřižiny. Název Postřižinské pivo dal nymburskému pivu sám mistr.

Seznamte se: režiséři, scénáristé, zvukaři i mistři zvláštních efektů aneb Češi ve filmu

Seznamte se: režiséři, scénáristé, zvukaři i mistři zvláštních efektů aneb Češi ve filmu

Seznamte se na Kudy z nudy s osobnostmi českého filmu! Některé zná celý svět, o jiných jste zatím možná ještě neslyšeli. Vypravíme se za držiteli Oscara i za těmi, kteří zatím nominaci neproměnili, po stopách oblíbených českých filmů i jejich tvůrců.

Lesní ateliér Kuba v Kersku

Lesní ateliér Kuba v Kersku

Od roku 1992 provozují manželé Jana a Bronislav Kubovi Lesní ateliér Kuba v Kersku. V současnosti ateliér obsahuje keramickou dílnu, malou galerii pro autorské výstavy a prodejnu s výrobky z přírodních materiálů.

Hrabalova hájenka – Restaurace Hájenka Kersko

Hrabalova hájenka – Restaurace Hájenka Kersko

Hrabalova hájenka je restaurace v chatové osadě Kersko. Známá je díky spisovateli Bohumilu Hrabalovi, protože se v ní odehrává spousta jeho příběhů.

Měšťanský pivovar v Polné

Měšťanský pivovar v Polné

Měšťanský pivovar v Polné byl vystavěn v letech 1863-1865. Na konci 20. let 19. století zde žil Bohumil Hrabal s rodiči. V současné době je pivovar po rekonstrukci a opět je v plánu vaření piva.

Lavička Bohumila Hrabala v Nymburku

Lavička Bohumila Hrabala v Nymburku

Dřevěná lavička se sedící sochou Bohumila Hrabala vznikla k příležitosti 100. výročí narození spisovatele a nachází se na náměstí Přemyslovců v Nymburku.

Polabské muzeum – Vlastivědné muzeum Nymburk

Polabské muzeum – Vlastivědné muzeum Nymburk

Vlastivědné muzeum Nymburk je dlouhodobě uzavřeno z důvodu rekonstrukce.

Hrabalova zeď – vzpomínka na Bohumila Hrabala

Hrabalova zeď – vzpomínka na Bohumila Hrabala

Barevná koláž připomíná život a dílo jednoho z nejslavnějších českých spisovatelů Bohumila Hrabala. Autorkou díla je Tatiana Svatošová. Koláž najdete zdi objektu stanice metra Palmovka v ulici Na Hrázi.

Svatojiřský les na Nymbursku

Svatojiřský les na Nymbursku

Pojmenování oblasti je starodávné a označuje rozsáhlý lesní komplex ve Středních Čechách na Nymbursku v okolí Loučeně, který je navíc opředen pověstmi. Jedna z nich vypráví o klášteru sv.Jiří , který stál uprostřed těchto lesů při cestě vedoucí z Prahy do Jičína.

Svatojosefský minerální pramen v Kersku

Svatojosefský minerální pramen v Kersku

Svatojosefský pramen se nachází v obci Kersko, známé z románu Bohumila Hrabala. Vyhlouben byl v roce 1934, ale jeho dnešní podoba pochází z roku 1985, kdy byl pramen navrtán až do hloubky 81 m. Minerální vodě z něj se mezi místními říká „Kerka“.

Židenický kopec v Brně

Židenický kopec v Brně

Židenický kopec (307 m) v Brně se nachází nad Viniční ulicí. Místo se proslavilo tím, že si zde rád hrával malý Bohumil Hrabal.

Věda a historie není nuda: domovní znamení staré Prahy

Věda a historie není nuda: domovní znamení staré Prahy

Až budete procházet historické centrum Prahy, zvedněte pohled z rušných ulic a podívejte se nad portály starobylých domů. Malebná znamení, která dnes vnímáme jen jako dekorativní prvek v architektuře, kdysi lidem sloužila v každodenním životě. O čem domovní znamení v Praze vypovídají, jaký mají smysl a která přežila až do dnešních časů?

Česko ve filmu: Barunka, Popelka a Micimutr aneb nejlepší role Libuše Šafránkové

Česko ve filmu: Barunka, Popelka a Micimutr aneb nejlepší role Libuše Šafránkové

Když se v roce 2008 slavilo 110 let českého filmu, Česká televize uspořádala anketu Hvězda mého srdce. Diváci i odborníci tehdy vybírali nejoblíbenější osobnost celé historie českého filmu. A jak to dopadlo? Nejpopulárnější herečkou dvacátého století se stala Libuše Šafránková.

25 tipů pro filmové fanoušky

25 tipů pro filmové fanoušky

Milujete film? Nechte se unést svou vášní a vyberte si některou z aktivit nebo akcí, které jsou s filmem svázané. Ať už navštívíte místa s natáčením slavných filmů spojená, rodiště známých herců nebo si koupíte lístky na filmový festival, snese se na vás odraz hvězdné filmové slávy.

Místa, která znáte z filmů a pohádek: udělejte si výlet s příchutí stříbrného plátna

Místa, která znáte z filmů a pohádek: udělejte si výlet s příchutí stříbrného plátna

Snímky Slavnosti sněženek, Vesničko má, středisková nebo Samotáři se staly českou filmovou klasikou. Kudy z nudy vás zve na výlety do míst, která budete znát právě z těchto filmů. Nebudou chybět ani pohádkové cesty za Třetím princem, Pyšnou princeznou nebo malým Vaškem, který ví, jak dostat tatínka do polepšovny.

Jiří Menzel – oscarový filmový režisér

Jiří Menzel – oscarový filmový režisér

Jiří Menzel (23. února 1938, Praha – 5. září 2020, Praha) byl jedním z nejuznávanějších filmových a divadelních režisérů. Patřil také k tvůrcům nové vlny 60. let, slavné éry českého filmu. V té době natočil snímek Ostře sledované vlaky, který v roce 1968 získal Oscara za nejlepší zahraniční film.

Vila rodiny Hrabalových v Nymburku

Vila rodiny Hrabalových v Nymburku

Typická vila z konce třicátých let 20. století se nachází v Nymburce na levém břehu Labe v ulici Na Bělidlech, č. p. 1661. Poblíž objektu byla instalována turistická orientační tabule s mapou Hrabalovy cyklostezky do Kerska a s popisky trasy.

Naučná stezka Bohumila Hrabala v Kersku

Naučná stezka Bohumila Hrabala v Kersku

Naučná stezka Kerskem měří asi 7 km. Na třinácti zastaveních se dozvíte zajímavosti o lese a životě v něm, o Bohumilu Hrabalovi a o dalších zajímavých místech v regionu.

Hrabalova stezka – od Sněženek k Postřižinám

Hrabalova stezka – od Sněženek k Postřižinám

Hrabalova stezka v Kersku u Sadské začíná u restaurace Hájenka, kde si i dnes můžete dát kance se šípkovou nebo se zelím. Mezi místy spojenými se životem a dílem spisovatele Bohumila Hrabala naleznete mimo zákoutí z filmu Slavnosti sněženek také minerální pramen nebo malý menhir.

Hrabalova chata v Kersku

Hrabalova chata v Kersku

Chatu koupil Bohumil Hrabal ze svého prvního honoráře v roce 1965. Chata se stala Hrabalovým skutečným domovem. Zde psal tu své texty a staral se o svých 25 polodivokých koček.

Kam v Česku za knihami?

Kam v Česku za knihami?

Kam vyrazit, když milujete knihy? Nejen do knihovny a knihkupectví... Můžete se vydat do muzeí, expozic a klášterních knihoven se spousty starých zajímavých svazků. Víte, že 23. duben je Světovým dnem knihy a autorských práv? Objevujte s námi radost a požitek z četby i poznávání. Vyberte si ze zajímavých výletů: například do benediktinského kláštera v Rajhradě, kde najdete Památník písemnictví na Moravě nebo do Památníku národního písemnictví v bubenečské Petschkově vile. Víte, že jeden z nejosobitějších českých spisovatelů, Bohumil Hrabal, má expozici v Nymburce a ve vile ve Strži na Příbramsku naleznete muzeum Karla Čapka?

7 věcí, které nevíte o... českém pivu

7 věcí, které nevíte o... českém pivu

Jsme národ pivařů, pivo milujeme a jak dokládají statistiky spotřeby piva na osobu a rok, máme ho téměř nejraději ze všech zemí na celém světě. Proč se nápoj s poměrně malým obsahem alkoholu těší takové oblibě, proč se kolem piva točí tolik knih a filmů, a co všechno obnáší pivní kultura? A co všechno o pivu ještě nevíme?

Vydejte se po stopách českých spisovatelů: tipy na výlet za hrdiny z oblíbených knížek

Vydejte se po stopách českých spisovatelů: tipy na výlet za hrdiny z oblíbených knížek

Máte rádi Válku s mloky? Pamatujete si na dobrodružství Péti Bajzy a jeho kamarádů z Poláčkovy knihy Bylo nás pět? Nemusíte knihy svých oblíbených autorů jen číst. Naplánujte si výlet do míst, kde se s nimi seznámíte mnohem lépe. Vydejte se po stopách českých spisovatelů!

Museum trati a Ostře sledovaných vlaků v Loděnici u Berouna

Museum trati a Ostře sledovaných vlaků v Loděnici u Berouna

Parta nadšenců se pustila do rekonstrukce prostor místního vlakového nádraží, aby v nich při příležitosti 120. výročí zahájení provozu na trati Praha – Rudná – Beroun vzniklo Museum trati a Ostře sledovaných vlaků.

Expozice Bohumila Hrabala ve Vlastivědném muzeu Nymburk

Expozice Bohumila Hrabala ve Vlastivědném muzeu Nymburk

Muzeum v Nymburku je zavřené. Vlastivědné muzeum Nymburk je od 1. července 2019 dlouhodobě uzavřeno z důvodu rekonstrukce.

Hrabalovo Kersko 2024

Letošního setkání příznivců díla spisovatele Bohumila Hrabala v Kersku – "XXV. Hrabalovo Kersko" se letos bude konat v sobotu 18. května od 10 hodin a v neděli 19. května bude pokračovat ve 14 hodin divadlem "Slavnosti sněženek" – divadelní soubor Hálek Nymburk.
Hradištko, Středočeský kraj

Otevření Hrabalovy chaty v Kersku

Středočeský kraj – Polabské muzeum otevírá od 18. 5. 2024 Hrabalovu chatu v Kersku. Objekt, kde spisovatel žil a tvořil, bude lidem poprvé zpřístupněn u příležitosti akce Hrabalovo Kersko.
Hradištko, Středočeský kraj

Zahájení sezony v Centru řemesel a zahrad Botanicus v Ostré

Centrum řemesel a bylinné zahrady Botanicus v Ostré budou v sezóně 2024 otevřeny od soboty 27. dubna do 29. září.
Lysá nad Labem, Středočeský kraj

Kol dokola Kostomlat

Přidejte se 19. října k 5. ročníku pochodu Kol dokola Kostomlat a užijte si podzimně zbarvenou krajinu.
Kostomlaty nad Labem, Středočeský kraj

Zarážání hory s hroznovou kozou

V sobotu 31. 8. se bude konat 2. ročník vinařského obyčeje „zarážání hory“ s hroznovou kozou v rodinném Vinařství Klučov. Kulturní a doprovodný program i bohaté občerstvení po celý den. Hrát bude cimbálová muzika.
Klučov, Středočeský kraj

Lissa Classica – Polabský festival klasické hudby

Čtvrtý ročník polabského festivalu klasické hudby zve posluchače na řadu koncertů do Lysé nad Labem, Přerova nad Labem a Kostomlat nad Labem. Dvojkoncert se koná v unikátní kubistické Beniesově vile v Litoli.
Přerov nad Labem, Středočeský kraj

Lissa Classica – Polabský festival klasické hudby

Čtvrtý ročník polabského festivalu klasické hudby zve posluchače na řadu koncertů do Lysé nad Labem, Přerova nad Labem a Kostomlat nad Labem. Dvojkoncert se koná v unikátní kubistické Beniesově vile v Litoli.
Lysá nad Labem, Středočeský kraj

Lissa Classica – Polabský festival klasické hudby

Čtvrtý ročník polabského festivalu klasické hudby zve posluchače na řadu koncertů do Lysé nad Labem, Přerova nad Labem a Kostomlat nad Labem. Dvojkoncert se koná v unikátní kubistické Beniesově vile v Litoli.
Kostomlaty nad Labem, Středočeský kraj

Hrabalova stezka – od Sněženek k Postřižinám

Hrabalova stezka v Kersku u Sadské začíná u restaurace Hájenka, kde si i dnes můžete dát kance se šípkovou nebo se zelím. Mezi místy spojenými se životem a dílem spisovatele Bohumila Hrabala naleznete mimo zákoutí z filmu Slavnosti sněženek také minerální pramen nebo malý menhir.
Nymburk, Středočeský kraj

Lesní ateliér Kuba v Kersku

Od roku 1992 provozují manželé Jana a Bronislav Kubovi Lesní ateliér Kuba v Kersku. V současnosti ateliér obsahuje keramickou dílnu, malou galerii pro autorské výstavy a prodejnu s výrobky z přírodních materiálů.
Sadská, Středočeský kraj

Svatojosefský minerální pramen v Kersku

Svatojosefský pramen se nachází v obci Kersko, známé z románu Bohumila Hrabala. Vyhlouben byl v roce 1934, ale jeho dnešní podoba pochází z roku 1985, kdy byl pramen navrtán až do hloubky 81 m. Minerální vodě z něj se mezi místními říká „Kerka“.
Hradištko, Středočeský kraj

Naučná stezka Bohumila Hrabala v Kersku

Naučná stezka Kerskem měří asi 7 km. Na třinácti zastaveních se dozvíte zajímavosti o lese a životě v něm, o Bohumilu Hrabalovi a o dalších zajímavých místech v regionu.
Hradištko, Středočeský kraj

Hrabalova chata v Kersku

Chatu koupil Bohumil Hrabal ze svého prvního honoráře v roce 1965. Chata se stala Hrabalovým skutečným domovem. Zde psal tu své texty a staral se o svých 25 polodivokých koček.
Hradištko, Středočeský kraj

Borovice Krásná Pepina

Jedno ze zastavení NS Bohumila Hrabala v Kersku je statná borovice, která se jmenuje Krásná Pepina. Vedle stála ještě jedna borovice Švarná Tonka, ale z té zbylo po orkánu Kyril v roce 2007 jen torzo. Oba tyto stromy jsou známe díky povídce Slavnosti sněženek od Bohumila Hrabala.
Nymburk, Středočeský kraj

Zřícenina hradu Mydlovar

Na území obce Ostrá se nachází hradní zřícenina hradu Mydlovar, v minulosti rovněž nazývaný Kostomlaty. Jedná se o zcela ojediněle se v Čechách vyskytující celocihelný hrad s plášťovou zdí.
Ostrá, Středočeský kraj

Semická hůra v Polabí

Semická hůra je 231 metrů vysoký svědecký vrch – stolová vyvýšenina v rovinaté Polabské nížině. Je možné, že lokalita sloužila jako strážiště, nebo jako jiné příslušenství nedalekému rozsáhlému hradišti na Přerovské hůře.
Semice, Středočeský kraj

Ubytování a restaurace

Hrabalova hájenka – Restaurace Hájenka Kersko

Hrabalova hájenka je restaurace v chatové osadě Kersko. Známá je díky spisovateli Bohumilu Hrabalovi, protože se v ní odehrává spousta jeho příběhů.
Sadská, Středočeský kraj

Bungalovy Hájenka Kersko

Bungalovy se nacházejí v borovicovém lese u břehu Labe cca 20 minut od Prahy v romantické krajině Bohumila Hrabala a Zahrádkářů Kerska, tak jak je známe z filmu Slavnosti sněženek. Dorazit můžete autem, pěšky, na kole nebo lodí po proudu Labe.
Hradištko, Středočeský kraj

Restaurace Na Jitrách

Restaurace Na Jitrách v obci Semice se nachází v místě, které dříve neslo stejnojmenný název. Jitro byla stará plošná míra, představující plochu, kterou oráč s koněm zorá od rána do soumraku.
Semice, Středočeský kraj

Farma Semice

Rodina Procházkova hospodaří v obci Semice již 5 generací. K obnovení hospodaření po pádu komunismu došlo v roce 1991, kdy jsme obnovili výrobu asi na 40 ha pozemků. V současné době obdělává cca 160 ha polí. Většinu produkce tvoří brambory a zelenina, v menší míře pěstují obilí.
Semice, Středočeský kraj

Kounický pivovar

Kounický pivovar se nachází ve středočeské obci „Kounice“ nedaleko od Českého Brodu. Nachází se v objektu středověkého pivovaru, ve kterém nechybí klasické sladovny a konírny, a samozřejmě k němu patří i stylová restaurace.
Kounice, Středočeský kraj

Pezion Alfa Lysá nad Labem

V klidné části města Lysá nad Labem se nachází Penzion Alfa. Nedaleko penzionu najdete Výstaviště Lysá a do centra města je to jen několik metrů.
Lysá nad Labem, Středočeský kraj

Restaurace U Krále Václava Lysá nad Labem

Na hlavní třídě v Lysé nad Labem, nedaleko místního výstaviště, vlakového nádraží, náměstí i zámku se nachází restaurace U Krále Václava. Stylová restaurace je ideálním místem pro pořádání svateb, různých druhů oslav, firemních večírků, občerstvení zájezdů, ale i klidným místem pro jednotlivce.
Lysá nad Labem, Středočeský kraj

Penzion U Vinné révy Lysá nad Labem

V centru města Lysá nad Labem nabízí ubytovací možnosti penzion U Vinné révy. Ubytování je vhodné především pro rodiny s dětmi.
Lysá nad Labem, Středočeský kraj