Úvod > Co chcete dělat? > Vila rodiny Hrabalových v Nymburku
Památky

Vila rodiny Hrabalových v Nymburku

Typická vila z konce třicátých let 20. století se nachází v Nymburce na levém břehu Labe v ulici Na Bělidlech, č. p. 1661. Poblíž objektu byla instalována turistická orientační tabule s mapou Hrabalovy cyklostezky do Kerska a s popisky trasy.
Vilu pro Františka a Marii Hrabalovy postavil v letech 1939 – 1940 nymburský architekt Ladislav Caňkář. Hrabalovi zde se švagrem Josefem, strýcem Pepinem, bydleli až do své smrti. V roce 1970 prodal Bohumil Hrabal a jeho bratr Břetislav vilu Okresnímu ústavu národního zdraví v Nymburce, který ji přebudoval na ubytovnu. Vila je veřejnosti nepřístupná.

Město Nymburk a jeho okolí je doslova protkané vzpomínkami na Bohumila Hrabala. Přímo v centru Nymburku se v hlavní budově Vlastivědného muzea nachází Expozice Bohumila Hrabala. Zde se návštěvník může seznámit s autorovým pracovním zázemím a s jeho literárním dílem. O kousek dál je v nymburském pivovaru, kde rodina Hrabalových žila od roku 1919, umístěna pamětní deska. Právě z tohoto prostředí čerpal Hrabal námět pro legendární novelu Postřižiny.

V chatové oblasti nedaleko obce Hradištko se nachází Hrabalova chata č. 0274, kterou spisovatel navštěvoval od roku 1966.  Před chatou je instalována tabule s popiskem.

Ubytování a restaurace v okolí

Hrabalův Postřižinský pivovárek

Hrabalův Postřižinský pivovárek

Nymburk, Středočeský kraj
Charlie’s Coffee & Garden

Charlie’s Coffee & Garden

Nymburk, Středočeský kraj
Andy's Cakes and Coffee

Andy's Cakes and Coffee

Poděbrady, Středočeský kraj
Poděbradský hotel Zámeček

Poděbradský hotel Zámeček

Poděbrady, Středočeský kraj