Úvod > Aktuality > Škola hrou: Hravé zážitky ze světa techniky, historie i přírodních věd
Škola hrou: Hravé zážitky ze světa techniky, historie i přírodních věd
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Zážitky

Škola hrou: Hravé zážitky ze světa techniky, historie i přírodních věd

  • Vydáno26. dubna 2022
Chtěli byste si užít volno se svými dětmi, ale nevíte přesně kam a za čím vlastně vyrazit, co by děti bavilo, rozvinulo jejich fantazii, motorické schopnosti a třeba je i nenásilnou formou poučilo? Zkuste si vybrat z našich tipů u kterých se nebudete nudit vy ani vaše ratolesti a které nezklamou, i když zrovna nepřeje počasí.

Hravá věda a technika

techmaniaZákonům fyziky a mechaniky můžete přijít na kloub v plzeňském Techmania science centru. Kromě nespočetného množství interaktivních exponátů i klasických expozic zde můžete navštívit také první 3D planetárium v Česku nebo si prohlédnout kontroverzní dílo sochaře Davida Černého Entropa. Šedé mozkové buňky potrápíte v liberecké iQlandii. Hlavním tahákem je zde humanoidní robot Thespian, první v České republice, a také špičkové Planetárium. Velký zájem je i o další interaktivní exponáty, kterých tu je více než čtyři stovky – například simulátor zemětřesení, vesmírné vozítko Mars Rover, robotické rameno... atp. Nejmenší děti se zabaví v nedalekém IQparku hlavolamy, skládačkami a hádankami.

park vidaZe zábavního parku Vida! v Brně se nikdy nikomu nechce domů. V bývalém pavilonu D brněnského výstaviště. objeví odrostlejší děti i puberťáci přes sto sedmdesát pět interaktivních exponátů, díky kterým mohou lépe porozumět světu kolem nás a které přibližují základní principy přírodních jevů. Jsou tu například rentgenové oči, oceán v lahvi, kolo na laně, rotující místnost, simulátor povodně, model lidského srdce či vodní tiskárna. V Ostravě najdou zvídaví školáci Velký a Malý svět techniky. Populárně naučná centra se nachází v Dolních Vítkovicích. Velký svět techniky ukáže zájemcům, jak funguje město nebo lidské tělo, strojem času se proletí třeba do pravěku k mamutům a pochopí, co je to vlastně duha nebo bouřka a spoustu dalšího. Tajemství technických vynálezů od parního stroje až po nejmodernější robotizovaná pracoviště a "superchytré" stroje rozluští malí i velcí v Malém světě techniky v historické hale Energetické ústředy VI. Nechybí zde ponorka Nautilus anebo trenažéry jízdy autem a řízení letadla.


Na vlastní kůži do historie

park BärnauPokud vaše dítka tíhnou spíše k historii, zkuste je vzít do historické vesnice Botanicus, kde poznají život našich předků a téměř zapomenutá řemesla. Historický park Bärnau-Tachov je muzeum v přírodě, jen pár kilometrů od Tachova zachycuje dějiny všedního dne ve středověku. Můžete zde zažít středověk tak, jak ho prožívali naši předkové v 8. až 13. století. Při různých akcích a o víkendech středověké budovy ožívají postavami z minulosti, takže si historii můžete doslova osahat. Ještě hlouběji do historie se přenesete v Zemi Keltů v Nasavrkách. Objevíte tam rekonstrukci keltského města z mladší doby železné (z 2. až 1. stol. př. n. l.).

Někteří malí paleontologové zbožňují věk dinosaurů a dovedou vyjmenovat celé řády i čeledi těchto prehistorických tvorů. Dopřejte jim „návrat do pravěku“, aby mohly brontosaury a tyranosaury spatřit na vlastní oči. Dinoparky ve Vyškově, Plzni a Ostravě vás i vaše děti hravě přenesou v čase. Koho láká spíše Divoký západ, kde visí kolty proklatě nízko u pasu, zamiluje si westernové městečko Šiklův mlýn. Na vlastní kůži si s dětmi budete moci vyzkoušet rýžování zlata i jízdu na koni.
 

Místa plná pohybu

TarzaniePokud vaše dítko dává přednost pohybu, bude pro něj zážitkem výlet do lanového centra Tarzanie, kde najde to pravé sportovní vyžití na kmenech stromů, v pavoučí síti, nebo na speciální jezdící houpačce. U Portášovy boudy v Krkonoších, nedaleko horní stanice lanovky nad Velkou Úpou, vznikla Herní krajina Pecka – unikátní soubor dřevěných modelů zvířat v nadživotní velikosti, lanových stezek a prolézaček. Uprostřed výrobního areálu Strojíren Oslavany najdete ráj permoníků – park Permonium®. Návštěvníci zde naleznou největší nadzemní bludiště v ČR, imitující na povrchu systém důlních chodeb, důlní jezero, sopku propojenou s dvouúrovňovým lanovým centrem, prales a důlní štoly s dalšími atrakcemi. Zábavní park je určený nejen pro děti, ale i pro dospělé, pro které jsou připraveny dovednostní i vědomostní úkoly.

TepfaktorSlapy nejsou jen rájem chatařů a chalupářů, ale také příznivců adrenalinové zábavy. Láká je hra inspirovaná televizní soutěžní Pevnost Boyard, kterou nabízí chotilský Tepfaktor. Připraveno je tu pětadvacet herních úkolů s pohyblivými překážkami, kde v týmu dvou až pěti osob plníte čtyři kategorie úkolů zaměřených na fyzičku, trpělivost, přemýšlení a šikovnost. Hra je však určena odrosltejším dětem od 10 let. Stoprocentní úspěch u mladších dětí bude mít zábavní park Mirakulum, kde se doslova vyřádí v tajemném hradu plném podzemních chodeb, v lanovém centru nebo v lesním městě. Samostatnou kapitolou je Vodní svět, jehož soustava kaskád, fontán, brouzdališť a vodních her nabízí v horkých letních dnech nejen osvěžení, ale doslova moře zábavy. Podobně laděným dobrodružstvím bude návštěva Dolní Moravy – zdejší Funpark nabídne dětem trampolíny, nafukovací hrad i lezecké stěny. Vyhrají si i v Pískovém světě, Lesním i vodním parku.
 

Kde si vyhrají šikovné ruce

legoNávrat do dětství můžete prožít i vy, pokud jste si rádi hrávali se stavebnicí Merkur. Interaktivní herna muzea v Polici nad Metují vtáhne vás i vaše děti do světa fantazie, kde se pod vašima rukama důvěrně známé díly stavebnice promění třeba v dům na kolech. Milují vaše děti stavebnici Lego? Vezměte je do interaktivních expozic věnovaných tomuto fenoménu. Na Lipně je to Czech RepuBrick v Praze pak vůbec první soukromé muzeum stavebnice Lego u nás a v Táboře pak Muzeum Lega.

svíčkárna a mýdlárnaNejlepší vyžití pro děti v Českém Krumlově najdete v Historické herně v Klášterech Český Krumlov! Tematicky zařízené místnosti přibližují řemesla, tradiční znalosti nejen středověku a život šlechty v době gotiky a renesance. Vyzkoušejte si spolu s dětmi šlechtický šat, staňte se písařem, objevte kouzlo knihtisku, seznamte se s léčivými účinky bylin, namíchejte si bylinkové čaje, koupelové soli, vytvořte si voňavý dáreček nebo připravte tajný alchymistický lektvar. Čokoládovna Rodas v Šestajovicích u Prahy nabízí odlévání a zdobení belgické čokolády. Čokoládu můžete odlévat mléčnou nebo bílou a zdobit je různými ingrediencemi. A na stejném místě se nachází i svíčkárna a mýdlárna kde si můžete sami vyrábět, tvořit a zdobit svíčky, mýdla, koupelové soli nebo třeba voskové pastelky.
Historická herna v českokrumlovských klášterech

Historická herna v českokrumlovských klášterech

Historická herna (interaktivní expozice) je tematicky zařízená místnost pro děti přibližují řemesla, tradiční znalosti nejen středověku a život šlechty v době gotiky a renesance.

DinoPark Ostrava – pravěký svět na dlani

DinoPark Ostrava – pravěký svět na dlani

Přemýšlíte, kam s dětmi na výlet? Navštivte zábavný a vzdělávací park určený dětem všech věkových kategorií. DinoPark Ostrava se nachází 13 km od centra Ostravy mezi Orlovou a Doubravou. Na ploše 35 ha je 70 modelů druhohorních zvířat v životních velikostech a nově uvidíte i roztomilá mláďata.

Muzeum Lega Tábor – zábava pro celou rodinu

Muzeum Lega Tábor – zábava pro celou rodinu

Mezi exponáty můžete shlédnout i Sochu Svobody, Tower Bridge, Eiffelovu věž či indický Taj Mahal. Můžete si prohlédnou i kopii Benešovy vily, postavené z více než 20 000 lego kostiček. Stavba je postavena v měřítku 1:42 a je věrnou kopií originálu.

Techmania Science Center v Plzni

Techmania Science Center v Plzni

Techmania v Plzni nabízí stále nové interaktivní expozice a vědeckotechnické show. Kromě toho můžete v protější budově navštívit i 3D planetárium.

Velký svět techniky Ostrava

Velký svět techniky Ostrava

Populárně naučné centrum Velký Svět Techniky najdete v Dolních Vítkovicích. Hravou formou se zde představují zajímavosti vědy a techniky. Za charakteristickou zrcadlovou fasádou se skrývají čtyři stálé interaktivní expozice: Dětský svět, Svět vědy a objevů, Svět civilizace a Svět přírody.

Malý svět techniky U6

Malý svět techniky U6

Jedinečná výstava odhaluje tajemství technických vynálezů od parního stroje až po nejmodernější robotizovaná pracoviště a "superchytré" stroje. Návštěvníci zde najdou celou řadu vynálezů, které významně poznamenaly vývoj průmyslu a technického pokroku na území českých zemí ale i ve světě.

Keltský skanzen Nasavrky – Země Keltů

Keltský skanzen Nasavrky – Země Keltů

Keltský skanzen v Nasavrkách je rekonstrukcí keltského "města" z mladší doby železné, tj. z 2. až 1. stol. př. n. l. Na takovém sídlišti ve své době žilo několik set obyvatel. Všechny velké stavby (jedná se zejména o obytné domy) mají svoji předlohu v archeologických nálezech. Rozloha – 3 ha.

Dobrodružná hra Tepfaktor v Chotilsku

Dobrodružná hra Tepfaktor v Chotilsku

Jen u nás prověříte soubor vlastností, jako jsou trpělivost, obratnost, zručnost, logické uvažování, smysl pro týmovou spolupráci.

Horský resort Dolní Morava

Horský resort Dolní Morava

Moderní horský resort s celoročním provozem a širokou nabídkou sportovních, adrenalinových a rekreačních aktivit. Najdete několik světových unikátů v čele se Stezkou v oblacích, Mamutí horskou dráhou nebo Mamutíkových zážitkových parků s Obřím Mamutem. Najdete zde také Adrenalin park, lanovku aj.

Mirakulum – výprava do země zábavy i poznání

Mirakulum – výprava do země zábavy i poznání

Zemi plnou her, zábavy, stromů, zvířat a dětské fantazie najdete v Milovicích nad Labem. Jedinečný zábavně-naučný park na ploše 10 hektarů našel inspiraci v tom nejlepším ze světových parků i v nejtajnějších dětských přáních.

Czech RepuBrick – Lego výstava v Lipně nad Vltavou

Czech RepuBrick – Lego výstava v Lipně nad Vltavou

Lego výstava Czech Repubrick je největší český lego svět. Na ploše 2 000 m² najdete přes 40 gigantických staveb z lega. Obří české památky, filmové hrdiny v životní velikosti, technické modely na ovládání a spoustu doprovodných her pro celou rodinu.

Čokoládovna Rodas v Šestajovicích u Prahy

Čokoládovna Rodas v Šestajovicích u Prahy

Čokoládovna Rodas v Šestajovicích u Prahy nabízí odlévání a zdobení belgické čokolády. Čokoládu můžete odlévat mléčnou nebo bílou a zdobit je různými ingrediencemi.

Zábavní vědecký park Vida! v Brně

Zábavní vědecký park Vida! v Brně

Zapomeňte na muzeum. V brněnském zábavním vědeckém parku VIDA! se exponátů dotýkat prostě musíte. Ale pozor – možná pak nevyjdete z údivu. Objevujte, bavte se a učte se hrou.

iQlandia Liberec – největší science centrum v ČR!

iQlandia Liberec – největší science centrum v ČR!

Unikátní vědecko-zábavní centrum s planetáriem. Čeká zde na vás 11 expozic, včetně letošní novinky MatematikUm, přes 400 interaktivních exponátů i planetárium s rozlišením 4K! V ceně vstupenky do expozic je i oblíbená science show a populární badatelské aktivity.

Muzeum stavebnice Merkur v Polici nad Metují

Muzeum stavebnice Merkur v Polici nad Metují

Navštivte jedinečné muzeum, které mapuje historii a současnost nejznámější české hračky – stavebnice Merkur. V Muzeu jsou k vidění nejstarší stavebnice z roku 1920. Přijďte a pohrajte si!

První české 3D planetárium v Techmania Science Centru v Plzni

První české 3D planetárium v Techmania Science Centru v Plzni

Co je lepší než dva rozměry? Přece rozměry tři! V Techmanii Science Centra v Plzni můžete zavítat do supermoderního 3D planetária, prvního svého druhu v České republice, které nabízí trojrozměrné projekce na kulovou plochu a mnoho dalšího. Poznejte nejen vesmír, ale i svět moří, oceánů nebo hmyzu.

Svíčkárna a mýdlárna Rodas Písek

Svíčkárna a mýdlárna Rodas Písek

Chcete strávit nezapomenutelný den v příjemném a voňavém prostředí? Přijďte se podívat do Svíčkárny Rodas v Písku ve Sladovně. Můžete si zde vlastnoručně ozdobit svíčky, vykrojit a odlévat glycerinová mýdla, nasypat koupelové soli či odlévat voskové pastelky dle svých představ a fantazie.

Muzeum Lega v Praze

Muzeum Lega v Praze

Přímo v centru Prahy najdete první soukromé muzeum stavebnice Lego, které je svou velikostí a počtem vystavovaných exponátů největším nejen v ČR, ale i v Evropě. Na ploše 420 m² můžete vidět 20 tematických expozic, které jsou poskládány z více než 1 300 000 kostiček lega.

Šiklův mlýn – westernové městečko ve Zvoli nad Pernštejnem

Šiklův mlýn – westernové městečko ve Zvoli nad Pernštejnem

Srdcem areálu Šiklův mlýn je westernové městečko, které leží v údolí řeky Bobrůvky. Městečko je průběžně rozšiřováno a renovováno tak, aby uspokojilo nároky i toho nejnáročnějšího návštěvníka. I tak na vás ale stále dýchne atmosféra z let dávno minulých, z dob osidlování divokého západu.

Historický park Bärnau-Tachov – zažijte středověk všemi smysly

Historický park Bärnau-Tachov – zažijte středověk všemi smysly

Muzeum v přírodě pár kilometrů od Tachova zachycuje dějiny všedního dne ve středověku. Můžete zde zažít středověk tak, jak ho prožívali naši předkové v 8. až 13. století. Při různých akcích a o víkendech středověké budovy ožívají postavami z minulosti, takže si historii můžete doslova osahat.

Oslavanské Permonium – zábavní park s příběhem

Oslavanské Permonium – zábavní park s příběhem

Uprostřed výrobního areálu Strojíren Oslavany najdete ráj permoníků – park Permonium®. Návštěvníci zde naleznou největší nadzemní bludiště v ČR, imitující na povrchu systém důlních chodeb, důlní jezero, sopku propojenou s dvouúrovňovým lanovým centrem, prales a důlní štoly s dalšími atrakcemi.

Horské lanové centrum Tarzanie – největší lanový park v ČR

Horské lanové centrum Tarzanie – největší lanový park v ČR

Vydejte se na výlet do největšího lanového parku v ČR v Trojanovicích. Tarzanie je určená široké veřejnosti, dětem i dospělým, jednotlivcům i kolektivům. Při zdolávání trasy lanových překážek prověříte svou fyzickou i psychickou zdatnost.

Pískový svět v Dolní Moravě

Pískový svět v Dolní Moravě

Přiznejte si i vy, že jste rádi stavěli bábovky a hrady z písku. Přímo u cyklotrasy v malebném údolí Dolní Moravy pod Králickým Sněžníkem je nový Pískový svět, nachází se u lanového parku a Aprés ski Hříbek. Na obřím pískovišti se zaručeně vydovádí všechny děti!