ÚvodAktualityŠkola hrou a hravé zážitky ze světa techniky, historie i přírodních věd
Zážitky

Škola hrou a hravé zážitky ze světa techniky, historie i přírodních věd

Chtěli byste si užít volno se svými dětmi, ale nevíte přesně kam a za čím vlastně vyrazit, co by děti bavilo, rozvinulo jejich fantazii, motorické schopnosti a třeba je i nenásilnou formou poučilo? Zkuste si vybrat z našich tipů, u kterých se nebudete nudit vy ani vaše ratolesti a které nezklamou, i když zrovna třeba nepřeje počasí.

Hravá věda a technika

techmaniaZákonům fyziky a mechaniky můžete přijít na kloub v plzeňském Techmania science centru. Kromě nespočetného množství interaktivních exponátů i klasických expozic zde můžete navštívit také první 3D planetárium v Česku nebo si prohlédnout kontroverzní dílo sochaře Davida Černého Entropa. Šedé mozkové buňky potrápíte v liberecké iQlandii. Hlavním tahákem je zde humanoidní robot Thespian, první v České republice, a také špičkové Planetárium. Velký zájem je i o další interaktivní exponáty, kterých tu je více než čtyři stovky – například simulátor zemětřesení, vesmírné vozítko Mars Rover, robotické rameno... atp. Nejmenší děti se zabaví v nedalekém IQparku hlavolamy, skládačkami a hádankami.

park vidaZe zábavního parku Vida! v Brně se nikdy nikomu nechce domů. V bývalém pavilonu D brněnského výstaviště. objeví odrostlejší děti i puberťáci přes sto sedmdesát pět interaktivních exponátů, díky kterým mohou lépe porozumět světu kolem nás a které přibližují základní principy přírodních jevů. Jsou tu například rentgenové oči, oceán v lahvi, kolo na laně, rotující místnost, simulátor povodně, model lidského srdce či vodní tiskárna. V Ostravě najdou zvídaví školáci Velký a Malý svět techniky. Populárně naučná centra se nachází v Dolních Vítkovicích. Velký svět techniky ukáže zájemcům, jak funguje město nebo lidské tělo, strojem času se proletí třeba do pravěku k mamutům a pochopí, co je to vlastně duha nebo bouřka a spoustu dalšího. Tajemství technických vynálezů od parního stroje až po nejmodernější robotizovaná pracoviště a "superchytré" stroje rozluští malí i velcí v Malém světě techniky v historické hale Energetické ústředy VI. Nechybí zde ponorka Nautilus anebo trenažéry jízdy autem a řízení letadla.


Na vlastní kůži do historie

park BärnauPokud vaše dítka tíhnou spíše k historii, zkuste je vzít do historické vesnice Botanicus, kde poznají život našich předků a téměř zapomenutá řemesla. Historický park Bärnau-Tachov je muzeum v přírodě, jen pár kilometrů od Tachova zachycuje dějiny všedního dne ve středověku. Můžete zde zažít středověk tak, jak ho prožívali naši předkové v 8. až 13. století. Při různých akcích a o víkendech středověké budovy ožívají postavami z minulosti, takže si historii můžete doslova osahat. Ještě hlouběji do historie se přenesete v Zemi Keltů v Nasavrkách. Objevíte tam rekonstrukci keltského města z mladší doby železné (z 2. až 1. stol. př. n. l.).

Někteří malí paleontologové zbožňují věk dinosaurů a dovedou vyjmenovat celé řády i čeledi těchto prehistorických tvorů. Dopřejte jim „návrat do pravěku“, aby mohly brontosaury a tyranosaury spatřit na vlastní oči. Dinoparky ve Vyškově, Plzni a Ostravě vás i vaše děti hravě přenesou v čase. Koho láká spíše Divoký západ, kde visí kolty proklatě nízko u pasu, zamiluje si westernové městečko Šiklův mlýn anebo westernové městečko Boskovice. Na vlastní kůži si zde s dětmi vyzkoušíte rýžování zlata i jízdu na koni. Obě atrakce však otevírají jen v červenci a srpnu.
 

Místa plná pohybu

TarzaniePokud vaše dítko dává přednost pohybu, bude pro něj zážitkem výlet do lanového centra Tarzanie, kde najde to pravé sportovní vyžití na kmenech stromů, v pavoučí síti, nebo na speciální jezdící houpačce. U Portášovy boudy v Krkonoších, nedaleko horní stanice lanovky nad Velkou Úpou, vznikla před lety úžasná Herní krajina Pecka – unikátní soubor dřevěných modelů zvířat v nadživotní velikosti, lanových stezek a prolézaček. Uprostřed výrobního areálu Strojíren Oslavany najdete ráj permoníků – park Permonium®. Návštěvníci zde naleznou největší nadzemní bludiště v ČR, imitující na povrchu systém důlních chodeb, důlní jezero, sopku propojenou s dvouúrovňovým lanovým centrem, prales a důlní štoly s dalšími atrakcemi. Zábavní park je určený nejen pro děti, ale i pro dospělé, pro které jsou připraveny dovednostní i vědomostní úkoly. Venkovní část bývá otevřena od května, po celý rok lze však navštívit novou třetí část parku, tentokrát ve vnitřních prostorách bývalé kompresorovny dolu Kukla. Ideální pro návštěvu s dětmi od 3 do 8 let. Otevřeno je zde každý víkend od 10:00 do 18:00 hodin.

TepfaktorSlapy nejsou jen rájem chatařů a chalupářů, ale také příznivců adrenalinové zábavy. Láká je hra inspirovaná televizní soutěžní Pevnost Boyard, kterou nabízí chotilský Tepfaktor. Připraveno je tu pětadvacet herních úkolů s pohyblivými překážkami, kde v týmu dvou až pěti osob plníte čtyři kategorie úkolů zaměřených na fyzičku, trpělivost, přemýšlení a šikovnost. Hra je však určena odrostlejším dětem od 10 let. Stoprocentní úspěch u mladších dětí bude mít zábavní park Mirakulum, kde se doslova vyřádí v tajemném hradu plném podzemních chodeb, v lanovém centru nebo v lesním městě. Samostatnou kapitolou je Vodní svět, jehož soustava kaskád, fontán, brouzdališť a vodních her nabízí v horkých letních dnech nejen osvěžení, ale doslova moře zábavy. Podobně laděným dobrodružstvím bude návštěva Dolní Moravy – ve zdejším Pískovém světě, Lesním i vodním parku si skvěle vyhrají.
 

Kde si vyhrají šikovné ruce

legoNávrat do dětství můžete prožít i vy, pokud jste si rádi hrávali se stavebnicí Merkur. Interaktivní herna muzea v Polici nad Metují vtáhne vás i vaše děti do světa fantazie, kde se pod vašima rukama důvěrně známé díly stavebnice promění třeba v dům na kolech. Milují vaše děti stavebnici Lego? Vezměte je do interaktivních expozic věnovaných tomuto fenoménu. Na Lipně je to Czech RepuBrick v Praze pak vůbec první soukromé muzeum stavebnice Lego u nás a v Táboře pak Muzeum Lega.

svíčkárna a mýdlárnaNejlepší vyžití pro děti v Českém Krumlově najdete v Historické herně v Klášterech Český Krumlov! Tematicky zařízené místnosti přibližují řemesla, tradiční znalosti nejen středověku a život šlechty v době gotiky a renesance. Vyzkoušejte si spolu s dětmi šlechtický šat, staňte se písařem, objevte kouzlo knihtisku, seznamte se s léčivými účinky bylin, namíchejte si bylinkové čaje, koupelové soli, vytvořte si voňavý dáreček nebo připravte tajný alchymistický lektvar. Čokoládovna Rodas v Šestajovicích u Prahy nabízí odlévání a zdobení belgické čokolády. Čokoládu můžete odlévat mléčnou nebo bílou a zdobit je různými ingrediencemi. A na stejném místě se nachází i svíčkárna a mýdlárna kde si můžete sami vyrábět, tvořit a zdobit svíčky, mýdla, koupelové soli nebo třeba voskové pastelky.
Czech RepuBrick – expozice v Lipně nad Vltavou Zážitky

Czech RepuBrick – expozice v Lipně nad Vltavou

Lego výstava Czech Repubrick je největší český lego svět. Na ploše 2 000 m² najdete přes 40 gigantických staveb z lega. Obří české památky, filmové hrdiny v životní velikosti, technické modely na ovládání a spoustu doprovodných her pro celou rodinu.

Horské lanové centrum Tarzanie – největší lanový park v ČR Letní sporty

Horské lanové centrum Tarzanie – největší lanový park v ČR

Vydejte se na výlet do největšího lanového parku v ČR v Trojanovicích. Tarzanie je určená široké veřejnosti, dětem i dospělým, jednotlivcům i kolektivům. Při zdolávání trasy lanových překážek prověříte svou fyzickou i psychickou zdatnost.

DinoPark Ostrava – pravěký svět na dlani Zážitky

DinoPark Ostrava – pravěký svět na dlani

Přemýšlíte, kam s dětmi na výlet? Navštivte zábavný a vzdělávací park určený dětem všech věkových kategorií. DinoPark Ostrava se nachází 13 km od centra Ostravy mezi Orlovou a Doubravou. Na ploše 35 ha je 70 modelů druhohorních zvířat v životních velikostech a nově uvidíte i roztomilá mláďata.

Keltský skanzen Nasavrky – Země Keltů Kultura

Keltský skanzen Nasavrky – Země Keltů

Keltský skanzen v Nasavrkách je rekonstrukcí keltského "města" z mladší doby železné, tj. z 2. až 1. stol. př. n. l. Na takovém sídlišti ve své době žilo několik set obyvatel. Všechny velké stavby (jedná se zejména o obytné domy) mají svoji předlohu v archeologických nálezech. Rozloha – 3 ha.

Historický park Bärnau-Tachov – zažijte středověk všemi smysly Zážitky

Historický park Bärnau-Tachov – zažijte středověk všemi smysly

Muzeum v přírodě pár kilometrů od Tachova zachycuje dějiny všedního dne ve středověku. Můžete zde zažít středověk tak, jak ho prožívali naši předkové v 8. až 13. století. Při různých akcích a o víkendech středověké budovy ožívají postavami z minulosti, takže si historii můžete doslova osahat.

Velký svět techniky Ostrava Zážitky

Velký svět techniky Ostrava

Populárně naučné centrum Velký Svět Techniky najdete v Dolních Vítkovicích. Hravou formou se zde představují zajímavosti vědy a techniky. Za charakteristickou zrcadlovou fasádou se skrývají čtyři stálé interaktivní expozice: Dětský svět, Svět vědy a objevů, Svět civilizace a Svět přírody.

Mirakulum – výprava do země zábavy i poznání v Milovicích Zážitky

Mirakulum – výprava do země zábavy i poznání v Milovicích

Zemi plnou her, zábavy, stromů, zvířat a dětské fantazie najdete v Milovicích nad Labem. Jedinečný zábavně-naučný park na ploše 12 hektarů našel inspiraci v tom nejlepším ze světových parků i v nejtajnějších dětských přáních.

iQlandia Liberec – největší science centrum v ČR Zážitky

iQlandia Liberec – největší science centrum v ČR

Unikátní vědecko-zábavní centrum s planetáriem. Čeká zde na vás 11 expozic a přes 400 interaktivních exponátů i planetárium s rozlišením 4K! V ceně vstupenky do expozic je i oblíbená science show a populární badatelské aktivity.

Techmania Science Center v Plzni Zážitky

Techmania Science Center v Plzni

Techmania v Plzni nabízí stále nové interaktivní expozice a vědeckotechnické show. Kromě toho můžete v protější budově navštívit i 3D planetárium.

Museum of Bricks – první soukromé muzeum stavebnice Lego v Praze Zážitky

Museum of Bricks – první soukromé muzeum stavebnice Lego v Praze

Přímo v centru Prahy najdete první soukromé muzeum stavebnice Lego, které je svou velikostí a počtem vystavovaných exponátů největším nejen v ČR, ale i v Evropě. Na ploše 420 m² můžete vidět 20 tematických expozic, které jsou poskládány z více než 1 300 000 kostiček lega.

Merkur v Polici nad Metují – muzeum a výroba originální kovové stavebnice Kultura

Merkur v Polici nad Metují – muzeum a výroba originální kovové stavebnice

Navštivte jedinečné muzeum, které mapuje historii a současnost nejznámější české hračky – stavebnice Merkur. V Muzeu jsou k vidění nejstarší stavebnice z roku 1920. Přijďte a pohrajte si!

Permonium – zábavní park s příběhem Zážitky

Permonium – zábavní park s příběhem

Uprostřed výrobního areálu Strojíren Oslavany najdete ráj permoníků – park Permonium®. Návštěvníci zde naleznou nadzemní bludiště imitující systém důlních chodeb, důlní jezero, sopku propojenou s lanovým centrem, prales a důlní štoly s dalšími atrakcemi.

Zábavní vědecký park Vida! v Brně Zážitky

Zábavní vědecký park Vida! v Brně

Zapomeňte na muzeum. V brněnském zábavním vědeckém parku VIDA! se exponátů dotýkat prostě musíte. Ale pozor – možná pak nevyjdete z údivu. Objevujte, bavte se a učte se hrou.

Horský resort Dolní Morava Zážitky

Horský resort Dolní Morava

Moderní horský resort s celoročním provozem a širokou nabídkou sportovních, adrenalinových a rekreačních aktivit. Najdete zde několik světových unikátů jako Sky Bridge 721, Stezku v oblacích, Mamutí horskou dráhu nebo Mamutíkovy zážitkové parky s Obřím Mamutem.

Pískový svět na Dolní Moravě Zážitky

Pískový svět na Dolní Moravě

Přiznejte si i vy, že jste rádi stavěli bábovky a hrady z písku. Pískový svět je obklopen lanovým parkem, který najdete pod Obřím mamutem. Na tomto obřím pískovišti se zaručeně vydovádí všechny děti!

Čokoládovna Rodas v Šestajovicích u Prahy Zážitky

Čokoládovna Rodas v Šestajovicích u Prahy

Čokoládovna Rodas v Šestajovicích u Prahy nabízí odlévání a zdobení belgické čokolády. Čokoládu můžete odlévat mléčnou nebo bílou a zdobit je různými ingrediencemi.

Westernové městečko Šiklův mlýn ve Zvoli nad Pernštejnem Zážitky

Westernové městečko Šiklův mlýn ve Zvoli nad Pernštejnem

Srdcem areálu Šiklův mlýn je westernové městečko, které leží v údolí řeky Bobrůvky. Městečko je průběžně rozšiřováno a renovováno tak, aby uspokojilo nároky i toho nejnáročnějšího návštěvníka. I tak na vás ale stále dýchne atmosféra z let dávno minulých, z dob osidlování divokého západu.

Tepfactor – dobrodružná hra Boyard v Chotilsku Zážitky

Tepfactor – dobrodružná hra Boyard v Chotilsku

V TEPfactoru prověříte týmovou spolupráci a to rovnou ve 4 kategoriích jako je síla, zručnost, logika a trpělivost.

Muzeum Lega Tábor – zábava pro celou rodinu Zážitky

Muzeum Lega Tábor – zábava pro celou rodinu

Mezi exponáty můžete shlédnout i Sochu Svobody, Tower Bridge, Eiffelovu věž či indický Taj Mahal. Můžete si prohlédnou i kopii Benešovy vily, postavené z více než 20 000 lego kostiček. Stavba je postavena v měřítku 1:42 a je věrnou kopií originálu.

První české 3D planetárium v Techmania Science Centru v Plzni Zážitky

První české 3D planetárium v Techmania Science Centru v Plzni

Co je lepší než dva rozměry? Přece rozměry tři! V Techmanii Science Centra v Plzni můžete zavítat do supermoderního 3D planetária, prvního svého druhu v České republice, které nabízí trojrozměrné projekce na kulovou plochu a mnoho dalšího. Poznejte nejen vesmír, ale i svět moří, oceánů nebo hmyzu.

Historická herna v českokrumlovských klášterech Zážitky

Historická herna v českokrumlovských klášterech

Historická herna (interaktivní expozice) je tematicky zařízená místnost pro děti přibližují řemesla, tradiční znalosti nejen středověku a život šlechty v době gotiky a renesance.

Další aktuality

30 tipů, kam za mapami, glóby a geografickými body aneb poznejte umění kartografie

Jak měřili a zakreslovali povrch Země naši předkové? Jak vypadaly mapy a měřicí přístroje, když kolem Země nelétaly satelity? To vše se dozvíte, když se vydáte na výlet za kartografickými zajímavostmi. Poznáte také, kde leží „nej“ geografické body České republiky, významné poledníky a nebudou chybět ani muzea se starými mapami a glóbusy. To, a ještě mnohem víc, vám prozradí portál Kudy z nudy.
20. červen 2024 18:53
Zážitky

10 tipů na okna, dveře a židle v krajině

Okna, dveře, židle… běžné součásti každého obydlí v domácnosti nikoho nepřekvapí. Jiné je to tam, kde bychom jejich výskyt nečekali – v krajině. Znáte například výhled ze dveří na Pancíři anebo okno do beskydských hor? Sednout si do 130 cm vysokého betonového křesla můžete v Mořince, v Rychlebských horách zase naleznete obří stůl a židle. Prozkoumejte tato a další místa v našich dnešních 10 tipech!
20. červen 2024 17:49
Zážitky

Kde najde originální fotopointy v Česku? Užijte si fotografování i výhledy na města a památky

Rádi cestujete a patříte k lidem, kteří se často fotí, aby měli pěknou fotografii na Instagramu nebo Facebooku? Pak se vám budou určitě hodit naše dnešní tipy – v krajině i ve městech se začínají objevovat zajímavé fotopointy, tedy místa ozvláštněná fotogenickým „rámečkem“ nebo zajímavostí, která vznikla právě proto, abyste si díky pěkné fotografii odnesli z místa zajímavý suvenýr. Kromě klasických fotopointů vám nabídneme i nejrůznější pohledy do krajiny přes otevřené dveře, výhledová okna či obří židle.
20. červen 2024 14:50
Zážitky

Hledáte výlety pro milovníky vojenské historie? Vyberte si z tipů, kam za vojenskou historií, zážitky a technikou

Navštivte vojensko-historické expozice věnované historickým bitvám, armádě, obraně státu a československým opevněním nebo vyzkoušejte vojenskou techniku, jak historickou, tak tu, která ještě aktivně slouží. Vydejte se na výlet a poznejte vojenské podzemní objekty i drobné exponáty mapující armádní historii i současnost.
20. červen 2024 4:43
Zážitky

Hurá na prázdniny 2024: 10 tipů, kam vyrazit s dětmi za každého počasí

Konec školního roku je za chvíli tady a dětem začínají tolik vytoužené letní prázdniny! Jestli ještě nevíte, kam s nimi vyrazit za letním dobrodružstvím, nechte se inspirovat našimi tipy, ze kterých si vyberete za jakéhokoli počasí.
19. červen 2024 18:00
Zážitky

Cestujte minulostí – historické slavnosti a bitvy, které musíte vidět!

Patříte k obdivovatelům dávno zašlých věků, chtěli byste se alespoň na chvíli do historie vrátit a pohlédnout tváří v tvář statečným rytířům, historickým osobnostem anebo z bezpečné vzdálenosti zažít atmosféru válečné vřavy či touhu po vítězství na kolbišti? Pro milovníky oživlé historie přináší portál Kudy z nudy tipy na ty nejzajímavější historické slavnosti a bitvy, které během léta můžete navštívit, nebo se jich přímo zúčastnit!
19. červen 2024 16:00
Zážitky

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: zábavné školní výlety plné tradic

Aby se ze školního výletu nestala nuda a otrava, o to postará portál Kudy z nudy. Z každého kraje jsme vytipovali zajímavá místa, kde si připomenete naše národní tradice. Objednat si můžete komentované prohlídky, speciální programy a přímo na místě také vyzkoušíte rozmanité aktivity – třeba lukostřelbu, pečení placek nebo výrobu kouzelných amuletů.
19. červen 2024 14:10
Zážitky

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Kudy z nudy přináší tipy na zajímavý program pro rodiny s dětmi na víkend (22.6. – 23.6.) v Praze a jejím okolí, Čechách, Moravě i Slezsku. Vyberte si rodinné programy, zábavu a zážitky pro malé i velké, holky i kluky, zajímavé akce a výpravy na místa, kde se děti rozhodně nebudou nudit: Slavnost královny Johanky 2024, 9. narozeniny Zoo Tábor, 17. Maloúpský jarmark 2024, Starodávný jarmark v Litomyšli 2024, Domácnost paní mlynářky v Hoslovicích. Naplánujte s námi výlety za kulturou, do zoo, do přírody nebo na zajímavou výstavu a užijte si společný víkend.
19. červen 2024 7:00
Zážitky