Úvod > Aktuality > Výlety pro samotáře na Plzeňsku: ticho a samota Českého lesa
Výlety pro samotáře na Plzeňsku: ticho a samota Českého lesa
"> "> "> "> ">
Příroda

Výlety pro samotáře na Plzeňsku: ticho a samota Českého lesa

  • Vydáno5. července 2022
Doslova do jiného světa vstoupíte v Českém lese, který stojí stranou hlavního zájmu turistů. Je to kraj zaniklých vesnic a sklářských hutí, hlubokých lesů a prosluněných pasek. V nejzápadnějším cípu, kam se vůbec můžete dostat, objevíte v lesích zapomenutý zámek či legendární místo zdejších sklářů.
český lesNepatří mezi turistické magnety a přesto tu doslova na každém kroku narazíte na zajímavé památky. Odlehlá místa obklopuje les a civilizace je kdesi daleko. Za celý den tu nemusíte narazit nejen na jiné turisty, ale také ani na žádné obydlené vesnice či horské boudy. Je tu prostě divočina – a o čem, že se tu bavíme? Řeč je o Českém lese, místě, které bylo neprodyšně uzavřeno železnou oponou a kde dávné zbytky lidské činnosti pomalu pohlcuje okolní příroda. Pokud patříte mezi samotáře, kteří si váží lesního ticha a rádi objevují neznámá místa, vydejte se na výlet ze Staré Knížecí Huti. Cesta, která vás sem přivede, stejně dál už nikam nepokračuje…
 
zřícenina zámku zahájíNěkdejší sklářská osada, jedna z mála v Českém lese přečkala období poválečného odsunu původních obyvatel i existenci hraničního pásma. Malý pomníček připomíná oběti pochodu smrti, které tu byly roku 1945 pochovány do společného hrobu. V nedaleké Lesné stojí větší pomník, ostatky byly převezeny do mohyly v Tachově. Původně Grünwald, později Waldheim, česky Zahájí, byla malá obec se sklárnami, mlýnem, pivovarem a také kuriózní hospodou, jejímž výčepem prý procházela státní hranice. Nad vesnicí si Lobkovicové postavili malý barokní zámeček, dnes je tu však už jen nevelká zřícenina se zbytky okrouhlé bašty a sklepením, kamenné sloupy a desky připomínají místo, kde stávala pohřební kaple rodu Malovců. Samotnou vesnici potkal po druhé světové válce stejný osud jako řadu jiných osad v okolí: jako součást hraničního pásma byly domy v obci i okolí srovnány se zemí.
 

Goldbach, Arnoštova leštírna a osada Ostrůvek

český lesGoldbach neboli zaniklá osada Zlatý Potok je dalším legendárním místem Českého lesa. V době největší slávy tu žilo bezmála 300 lidí a až do roku 1894 fungovala sklárna. Tal= Zlatý Potok potkal stejný osud jako osadu Zahájí. Okolím Staré Knížecí Hutě vás provede zhruba 6,5 km dlouhá naučná stezka Historie sklářství s dvanácti zastávkami. Hlavním lákadlem naučné stezky jsou zbytky Arnoštovy leštírny, nedávno objevené jediné průmyslové leštírny skla u nás. Byla pojmenovaná po majiteli panství Arnoštovi Malovcovi a pod jednoduchým zastřešeným altánem můžete vidět unikátně zachovalý rotační stroj s velkým litinovým setrvačníkem.
 
Nedaleko osady Ostrůvek, jenž je skutečně ostrůvkem civilizace uprostřed divočiny, s loveckým zámečkem, dřevěnou kaplí, hájovnou a několika dalšími stavbami, které si v 19. století nechali postavit Windischgrätzové, objevíte zříceninu hrádku Šelmberk. Stejný název má i zdejší přírodní památka – zvláštní seskupení balvanů s převisy a puklinami leckomu připomíná zbytky kamenného obydlí obrů.
CHKO Český les

CHKO Český les

Český les tvoří pohraniční pohoří od domažlické části Českého lesa po Dyleňský les. Je geomorfologickým pokračováním Šumavy. Na území Českého lesa byla v roce 2005 zřízena CHKO Český les, dále je zde několik menších chráněných území.

Výlet Českým lesem do kraje zaniklých vsí

Výlet Českým lesem do kraje zaniklých vsí

Český les připomíná starou Šumavu – takovou, jakou už nezažijete. Šumavu, jak vypadala kdysi, po pádu železné opony, a místy takovou, jak ji měl rád Josef Váchal. Je to kraj zaniklých vesnic a sklářských hutí, hlubokých lesů a prosluněných pasek. V nejzápadnějším cípu, kam se vůbec můžete dostat, objevíte v lesích zámek, o kousek dál rozhlednu a také legendární místo zdejších sklářů.

Zaniklá osada Zlatý potok u Lesné

Zaniklá osada Zlatý potok u Lesné

Osada ležela v hlubokých příhraničních lesích západně od Lesné, na přítoku Celního potoka. Ve středověku se zde rýžovalo zlato, osada vznikla až ve 30. letech 18. století současně se zdejší sklárnou.

Národní přírodní památka Na požárech

Národní přírodní památka Na požárech

U hranic s Německem, nedaleko Rozvadova se nachází bezesporu jedna z nejhodnotnějších lokalit CHKO Český les. Z krajiny na vás dýchne doba stále ještě nedávno minulá, kdy místem procházela „železná opona“.

Zřícenina hrádku Šelmberk v Českém lese s žulovými balvany

Zřícenina hrádku Šelmberk v Českém lese s žulovými balvany

Dnes téměř zaniklý hrad byl dle archeologických nálezů založen okolo roku 1300. Byl pravděpodobně založen z důvodu ochrany rýžování zlata; snad německým rytířem Oldřichem Valdauerem, a na popud Karla IV. byl dobyt a zbořen (jako nelegální stavba).

Huťský rybník v Českém lese

Huťský rybník v Českém lese

Početné sklářské hutě a s nimi spojené vsi a obce, které vznikaly v Českém lese od 17. století, připomíná Huťský rybník, který napájel vodou sklárny v okolí.

Naučná stezka rašeliništěm Podkovák

Naučná stezka rašeliništěm Podkovák

V Chráněné krajinné oblasti Český les je od října 2009 zpřístupněno vzácné rašeliniště Podkovák. Naučnou stezku Podkovák najdete v severní části Českého lesa cca 1 km jižně od komunikace Lesná – Stará Knížecí Huť.

Přírodní rezervace Farské bažiny v Českém lese

Přírodní rezervace Farské bažiny v Českém lese

Přírodní rezervace Farské bažiny se rozprostírá na půli cesty mezi bývalým loveckým zámečkem Ostrůvek a zámkem Lesná v CHKO Český les.

Naučná stezka Vodní svět

Naučná stezka Vodní svět

Naučná stezka přibližuje jedinečný vodní ekosystém dlouhodobě nevyužívaných vodních nádrží Na Kolmu. Stezka, dlouhá necelé 2 km, je vedena okolo rybníků a seznámí vás se životem živočichů, kteří na Kolmu žijí. Zajímavostí na trase je bobří pozorovatelna.

Pozůstatky zaniklé obce Bažantov

Pozůstatky zaniklé obce Bažantov

Z původně chodské vsi, patřící k nejstarším ve zdejším kraji, zbylo jen pár rozbořených pozůstatků obvodových zdí a propadlých sklepů ve zdivočelé krajině. Netypický, okrouhlý půdorys obce a rozložení jednotlivých stavení dává tušit jen cesta, vinoucí se kolem zarostlého rybníka k pamětnímu kříži.

Přehrada Smolov v Českém lese

Přehrada Smolov v Českém lese

Nově vybudovaná nádrž v hloubi lesa se nachází nedaleko obce Smolov u Bělé nad Radbuzou. Jedná se o retenční nádrž, která není určena ke koupání.

Vrch Velký Zvon v Českém lese s radarovou věží

Vrch Velký Zvon v Českém lese s radarovou věží

Zvon s nadmořskou výškou 859 m je nejvyšším vrcholem Českého lesa na Bělsku. V minulosti byl využíván jako strážní bod. V 19. století se místo nazývalo Kocova vyhlídka a panstvo sem jezdilo na nedělní výlety.

Osada Ostrůvek uprostřed Českého lesa

Osada Ostrůvek uprostřed Českého lesa

Uprostřed hlubokých lesů daleko od moderní civilizace leží malá osada Ostrůvek s loveckým zámečkem, dřevěnou kaplí, hájovnou a několika dalšími stavbami, které si tu v 19. století nechali postavit Windischgrätzové.

Naučná stezka Historie sklářství v Českém lese

Naučná stezka Historie sklářství v Českém lese

Okružní naučnou stezku se dvanácti zastávkami najdete při hranici s Bavorskem v Českém lese.

Zaniklá ves Pleš v Českém lese

Zaniklá ves Pleš v Českém lese

Obec na náhorní planině při česko-německé hranici vznikla pravděpodobně ve 2. polovině 16. století, nicméně nejstarší zmínka o Pleši se vztahuje až k roku 1609. Nacházela se přibližně šest kilometrů severozápadně od vsi Rybník.

Zřícenina kostela sv. Anny v zaniklé obci Pořejov

Zřícenina kostela sv. Anny v zaniklé obci Pořejov

Poutní kostel sv. Anny v zaniklé obci Pořejov na Tachovsku pochází z 60. let 17. století. Původně zde stála dřevěná kaple z roku 1658, kostel byl barokní. Kostel je v současnosti velice zchátralý. Vypadá to tu, jak prokleté místo z hororu, až vám bude běhat mráz po zádech.

Zřícenina zámku Zahájí

Zřícenina zámku Zahájí

Kamenné ruiny Starého zámku, nebo také Waldheimského zámku, se nachází uprostřed lesů přímo na hranicích. Celá ves Waldheim byla i se zámkem nejprve vysídlena a následně v 50. letech 20. století srovnána se zemí, aby ustoupila železné oponě.

Lovecký zámeček Diana u Rozvadova

Lovecký zámeček Diana u Rozvadova

Lovecký zámeček v klasicistním stylu pochází z roku 1742 a byl vybudován rodem Kolowratů údajně dle návrhu světově proslulého českého architekta italského původu Jana Blažeje Santiniho. Zámeček je pojmenová po řecké bohyni lovu, Dianě.

Kaple sv. Anny – obnovená kaple na Tachovsku

Kaple sv. Anny – obnovená kaple na Tachovsku

V lesích mezi Pavlovou Hutí a Zadními Milíři na Tachovsku byla obnovena kaple sv. Anny. Byla postavena na původních základech z roku 1935.

Arnoštova leštírna v Českém lese

Arnoštova leštírna v Českém lese

Zbytky Arnoštovy leštírny na ploché sklo, která se jako jediná dochovala na našem území, se nachází v hlubinách Českého lesa, nedaleko Huťského rybníka. Pohon leštírny zajišťovalo původně vodní kolo a po roce 1910 jej poháněla elektrická energie z vodní turbíny.

Zaniklá ves Stoupa – Starý Pochr

Zaniklá ves Stoupa – Starý Pochr

Dnes zaniklá osada bývala nedaleko dosud existující Staré Knížecí Huti. Před válkou zde bylo 29 usedlostí, v 50. letech zničených. Dnes zbývají pouze nevýrazné zbytky základů a starý kámen, připomínající stavbu silnice Pavlův Studenec-Waldheim, při níž osada ležela.

Prvorepublikový hraniční zátaras v Českém lese

Prvorepublikový hraniční zátaras v Českém lese

Na přelomu let 1937 a 1938 byla na cestě Neudorf – Zlatý Potok postavena závora s průjezdnou šířkou 3,5 metru. Stojany chráněné dvojicí kolejnic jsou zasazeny do masivního betonového bloku. Cílené překročení této překážky nepřítelem bylo chápáno jako projev agrese proti ČSR.