!

Upozornění: Redakce prosí všechny zájemce o akce a aktivity, aby se před jejich návštěvou informovali u organizátora, zda a kdy probíhají vzhledem k opatřením přijatým vládou ČR k nákaze Covid-19. Omlouváme se, že informace o otevíracích dobách a termínech konání uvedených na webu Kudyznudy.cz nemusí být vždy aktuální.

Úvod > Co chcete dělat? > Zaniklá ves Stoupa - Starý Pochr

Zaniklá ves Stoupa - Starý Pochr

Památky
Dnes zaniklá osada bývala nedaleko dosud existující Staré Knížecí Huti. Před válkou zde bylo 29 usedlostí, v 50. letech zničených. Dnes zbývají pouze nevýrazné zbytky základů a starý kámen, připomínající stavbu silnice Pavlův Studenec-Waldheim, při níž osada ležela.
Stoupa, nebo také Starý Pocher, patřila pod obec Česká Ves a je jednou z mnoha osad Tachovska, které vznikly v souvislosti se sklářstvím. Poválečný název osadě dala stoupa na drcení křemene pro Starou Knížecí Huť, která na místě osady stála pravděpodobně již v roce 1710, kdy byl ve Staré Knížecí Huti zahájen provoz. V druhé polovině 18. století již ke stoupě přibyly první chalupy. Po ukončení provozu ve Staré Knížecí Huti byla stoupa předělána na hospodu.

Stoupa se rozvíjela a v roce 1930 měla osada (patřila pod ní i samota Josefovo údolí) 27 domů, v nichž žilo 159 obyvatel. I pro tuto osadu se stalo po válce osudným, že se nacházela v hraničním pásmu. Osada oficiálně zanikla roku 1952 a na jejím území vznikla rota Pohraniční stráže.
Celý popis
Naposledy změněno: 7. 10. 2019
Arnoštova leštírna v Českém lese

Arnoštova leštírna v Českém lese

Tachov, Plzeňsko a Český les
Huťský rybník v Českém lese

Huťský rybník v Českém lese

Lesná, Plzeňsko a Český les
Zřícenina zámku Zahájí

Zřícenina zámku Zahájí

Rozvadov, Plzeňsko a Český les

Ubytování a restaurace v okolí