Úvod > Co chcete dělat? > Památky > Arnoštova leštírna v Českém lese
Památky

Arnoštova leštírna v Českém lese

Zbytky Arnoštovy leštírny na ploché sklo, která se jako jediná dochovala na našem území, se nachází v hlubinách Českého lesa, nedaleko Huťského rybníka. Pohon leštírny zajišťovalo původně vodní kolo a po roce 1910 jej poháněla elektrická energie z vodní turbíny.
Kdybyste se v krajině nedaleko obce Stará Knížecí Huť v západních Čechách, těsně u hranic s Německem, ocitli před sto lety, vůbec byste tohle místo nepoznali. Stálo tam totiž přes deset sklářských provozů, které využívali vodu ze zdejších potoků pro výrobu energie. A bylo tu i několik vesnic. Skláře a jejich stavení vzal čas a také železná opona a hustý les. Zapomenutou krajinou se dnes vine naučná stezka věnovaná sklářství. Jejím hlavním lákadlem je teprve nedávno objevená (r. 2013) a odkrytá průmyslová leštírna skla v Čechách.

Arnoštova leštírna stojí dnes uprostřed lesa. Je to jediná leštírna tohoto druhu na světě. Své jméno získala podle majitele Zahájského panství Arnošta Malovce, který tuto leštírnu založil. Do dnešních časů se zachoval pouze leštírenský stroj, který Lesy ČR zastřešily jednoduchou dřevěnou konstrukcí se střechou.

K jeho obnovení došlo téměř náhodou – při své procházce v místech, kde bývaly sklárny, si regionální historik všiml části kovového zařízení, částečně zasypaného, ale i zakrytého popadanými stromy. Při odkrytí pak došlo k objevení celého leštírenského stroje z poloviny 19. století. Až když bylo vše vyčištěno a začalo se s úpravou plochy okolo leštírny, všimli si historikové otvoru, který naznačoval, že pod leštírnou by mohlo být ještě jedno patro. Když se tam dostali, našli tam původní stroje, které umožňovaly pohyb leštírny. Tím, že vrchní patro bylo zasypáno, sem nemohl vzduch a stroje tak zůstaly ve velmi dobrém stavu. Bohužel toto spodní patro nebude z bezpečnostních důvodů běžně přístupné.
 

A jak stroj fungoval?

Tabule skla, které prošly brusírnami, sice byly hladké, ale zcela neprůhledné. V leštírnách se proto přisádrovaly na spodní kamennou desku a další železnou deskou potaženou filcem se krouživým pohybem postupně leštily. K leštění se používala červená brusná pasta, podle potřeby ředěná vodou, zvaná potte. Ta má na svědomí dodnes rudě zbarvenou hlínu v okolí.

Do roku 1910 poháněl leštírnu tabulového skla klasický vodní náhon, jaký známe třeba od mlýnů na obilí. Pak nastoupily vodní turbíny. Po vysídlení německého obyvatelstva po druhé světové válce pohltilo zdejší oblast včetně deseti sklářských provozů a vesnic hraniční pásmo a neprostupná železná opona. Arnoštova leštírna, nad kterou v době největší slávy stála prý dokonce patrová budova, byla bagry zbořena.

Adventní kostýmované prohlídky zámku aneb Vánoce u Windischgrätzů

Adventní kostýmované prohlídky zámku aneb Vánoce u Windischgrätzů. Vzhledem k omezené kapacitě prohlídek doporučujeme zarezervovat si vstupenky předem.
Tachov, Plzeňský kraj

Adventní koncert s Bárou Basikovou ve Velké Hleďsebi

Komorní recitál s klavírem.
Velká Hleďsebe, Karlovarský kraj

Huťský rybník v Českém lese

Početné sklářské hutě a s nimi spojené vsi a obce, které vznikaly v Českém lese od 17. století, připomíná Huťský rybník, který napájel vodou sklárny v okolí.
Lesná, Plzeňský kraj

Zaniklá ves Stoupa – Starý Pochr

Dnes zaniklá osada bývala nedaleko dosud existující Staré Knížecí Huti. Před válkou zde bylo 29 usedlostí, v 50. letech zničených. Dnes zbývají pouze nevýrazné zbytky základů a starý kámen, připomínající stavbu silnice Pavlův Studenec-Waldheim, při níž osada ležela.
Tachov, Plzeňský kraj

Naučná stezka Historie sklářství v Českém lese

Okružní naučnou stezku se dvanácti zastávkami najdete při hranici s Bavorskem v Českém lese.
Lesná, Plzeňský kraj

Prvorepublikový hraniční zátaras v Českém lese

Na přelomu let 1937 a 1938 byla na cestě Neudorf – Zlatý Potok postavena závora s průjezdnou šířkou 3,5 metru. Stojany chráněné dvojicí kolejnic jsou zasazeny do masivního betonového bloku. Cílené překročení této překážky nepřítelem bylo chápáno jako projev agrese proti ČSR.
Lesná, Plzeňský kraj

Zaniklá osada Zlatý potok u Lesné

Osada ležela v hlubokých příhraničních lesích západně od Lesné, na přítoku Celního potoka. Ve středověku se zde rýžovalo zlato, osada vznikla až ve 30. letech 18. století současně se zdejší sklárnou.
Lesná, Plzeňský kraj

Vrch Šelmberk s žulovými balvany v Českém lese

Na zalesněném vrchu asi 2 km severozápadně od pohraniční osady Ostrůvek je patrné hradiště s obranným valem, příkopem a s velkými balvany uprostřed.
Lesná, Plzeňský kraj

Zřícenina zámku Zahájí

Kamenné ruiny Starého zámku, nebo také Waldheimského zámku, se nachází uprostřed lesů přímo na hranicích. Celá ves Waldheim byla i se zámkem nejprve vysídlena a následně v 50. letech 20. století srovnána se zemí, aby ustoupila železné oponě.
Rozvadov, Plzeňský kraj

Osada Ostrůvek uprostřed Českého lesa

Uprostřed hlubokých lesů daleko od moderní civilizace leží malá osada Ostrůvek s loveckým zámečkem, dřevěnou kaplí, hájovnou a několika dalšími stavbami, které si tu v 19. století nechali postavit Windischgrätzové.
Lesná, Plzeňský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Chalupa Nora

Přijeďte zažít pobyt v Českém lese s ubytováním v pěkné chalupě nedaleko Tachova. Těšit se můžete na vycházky a vyjížďky do přírody, koupání, houbaření nebo posezení u grilu či u táboráku. Vhodné pro rodinnou dovolenou.
Tachov, Plzeňský kraj

Garni Hotel Tachov

Hotel Garni Tachov se nachází v Tachově – nabízí přímý přístup na sjezdovku, restauraci a nepřetržitě otevřenou recepci.
Tachov, Plzeňský kraj

Restaurant a pizzerie Baileys v Tachově

Restaurace a pizzeria Baileys byla otevřena v roce 1998. Do roku 2006 byl objekt dvakrát dostavován a rozšířen o dvě části: stylovou stodolu a část pro hosty upřednostňující moderní vzhled interiéru.
Tachov, Plzeňský kraj

Resort Český les – Aparthotel Železná v Českém lese

Hledáte útočiště před městským shonem v turisty nepolíbené lokalitě? Resort Český les vám nabídne moderní zázemí se vším, co potřebujete pro zasloužený odpočinek, výlety po okolí, důležitá obchodní setkání či nezapomenutelné rodinné události.
Bělá nad Radbuzou, Plzeňský kraj

Penzion a restaurace Pleš

Penzion a restaurace Pleš se nachází na náhorní planině v nadmořské výšce 730 metrů, asi 1,5 km od hranice s Německem. Pension na Pleši je jediný objekt, který se zachoval z velké vesnice nesoucí stejné jméno, a kromě ruin je jedinou připomínkou kdysi bohatého osídlení místní krajiny.
Bělá nad Radbuzou, Plzeňský kraj

Kavárna Na Merisce

Jsme kulturní kavárna a bistro v karavanu na úpatí Českého lesa, kde naleznete nejen přírodu, domácí dezerty, sandwiche a mnoho dalšího, ale také výběrovou kávu z Lázeňské pražírny IVO coffee praženou přímo pro nás.
Tři Sekery, Karlovarský kraj

Kemp La Provence u Mariánských Lázní

Kemp La Provence v obci Velká Hleďsebe nabízí ubytování v kempu, chatkách, pod stanem či v karavanu. K dispozici je elektrická přípojka, sociální zařízení, kuchyňka s jídelním koutem a venkovní posezení.
Velká Hleďsebe, Karlovarský kraj

Penzion Lido – Rodinné ubytování u koupaliště v Mariánských lázních

Příjemné místo, kde strávit letní čas, nabízí Penzion Lido. V okolí penzionu naleznete krásnou přírodu a lázeňské ovzduší. Z areálu je možnost navštívit například koupaliště, které se nachází ve vzdálenosti 300m od penzionu.
Mariánské Lázně, Karlovarský kraj