ÚvodAktualityOblíbená vojenská akce Bahna 2024 proběhne již tuto sobotu
Památky

Oblíbená vojenská akce Bahna 2024 proběhne již tuto sobotu

  • 26. června 2024
V sobotu 29. června 2024 se na cvičišti Bahna u Strašic v Brdech uskuteční již 34. ročník Dne pozemního vojska Bahna, který představí široké spektrum činností a odborností vojenských profesionálů a jejich techniku. Součástí programu budou ukázky mnoha jednotek, průlet letounů vzdušných sil, seskoky výsadkářů a samozřejmě historické ukázky s válečnou tématikou. Vybranou techniku svých armád předvedou jednotky z Německa, Rakouska a Slovenska.

Tank ŽižkaUž od sobotního rána budou na cvičišti Bahna u Strašic k vidění dvě až tři stovky kusů vojenské techniky. Jednotky pozemních sil se návštěvníkům předvedou  prostřednictvím statických a dynamických ukázek kolové i pásové bojové techniky a ručních zbraní. Předvedou se tanky Leopard 2A4, nad hlavami diváků prolétnou stíhačky Gripen a do ukázkové bojové akce se několikrát zapojí i bezpilotní průzkumný systém Puma. Plus dvě stovky kusů další moderní techniky, kterou má Armáda ČR k dispozici.

Armádou nabitý program začíná v sobotu 29. června v 9:00 na tankodromu u Strašic seskokem výsadkářů, na nebi zahřmí stíhačky Gripen, které doprovodí bitevníky L-159 ALCA. Programu Bahna 2024 se zúčastní přes 400 vojáků a 200 kusů techniky, vojáci dvou hlavních brigád české armády a nová technika.

BahnaProtože se jedná o prezentaci Pozemních sil AČR, prim bude hrát pásová i kolová technika zavedená v jednotkách 4. brigády rychlého nasazení a 7. mechanizované brigády. Od minulých ročníků významně pokročilo budování moderní armády, diváci si tak budou moci zblízka prohlédnout německý tank Leopard 2A4, jichž 15 včetně jednoho vyprošťovacího získala ČR darem za vojenskou podporu Ukrajiny. Leopard se divákům představí jak za jízdy, tak při statické ukázce, kde si ho malí i velcí diváci budou moci prolézt.

bahnaZ další techniky nebudou chybět stálice armádních vozových parků: kolová bojová vozidla Pandur II, lehká obrněná vozidla Iveco či samohybné kanónové houfnice Dana. S touto impozantní technikou jsou mimochodem nyní v litevské misi eFP nasazeni dělostřelci z Jinců a sklízí tam úspěch. Jedná se nicméně o jejich poslední ostré zahraniční nasazení, v roce 2026 bude zahájena jejich výměna za 155 mm houfnice Caesar 8x8. Na Bahnech si budete moci prohlédnout a také porovnat dva typy tanků T-72 – prvním bude původní verze v typu M1, druhým pak modernizovaná M4CZ. Připravena bude rovněž ukázka průzkumného bezpilotního prostředku PUMA 3AE. Ke zhlédnutí bude nejen těžká technika, ale také zbraně pozemních sil všeho druhu. V dynamických ukázkách diváci uvidí útočící mechanizovanou četu, záchranu odloučené osoby či odražení nepřítele právě tanky T-72 M1 a T-72 M4CZ.

Účast přislíbili vojáci německého Bundeswehru, kteří zde budou prezentovat bojové vozidlo pěchoty Puma. Vojáci ze Slovenska dorazí s průzkumným vozidlem BPzVI a rakouská armáda představí šestikolový Pandur Evo.
 

Historická technika, policie či vězeňská služba

bahnaJako každý rok zde bude pro zájemce možnost prohlédnout si historickou techniku Nadace pozemního vojska AČR. Letos zde, mimo jiné, předvede jízdní vlastnosti obrněný transportér OT-64, který byl vyroben v Československu v 70. letech minulého století. Během defilé historické techniky budou moci diváci obdivovat také další historická obrněná vozidla.

Stejně jako v loňském roce se i letošního ročníku zúčastní vrcholní představitelé resortu Ministerstva obrany.  V dynamických ukázkách uvidíte, co umí, také příslušníci Policie ČR s vrtulníkem a dále Vězeňská služba ČR. V ukázce si poradí s útočníky, kteří napadnou její eskortu. Příslušníci Hasičského záchranného sboru ČR vyprostí zaklíněnou osobu z havarovaného vozidla a kolegové z Vojenské policie zadrží skupinu pachatelů zvláště nebezpečné trestné činnosti.

bahnaVstup na akci je tradičně zdarma, parkování je zajištěno na záchytných parkovištích v obcích Dobřív a Strašice. Pěšky se na místo dostanete po asi 2,8 km z uvedených obcí, v blízkosti parkovišť budou zřízeny zastávky speciální autobusové linky pouze pro dopravu na Bahna a z Bahen. Akci Bahna pořádá Velení pozemních sil a Nadace pozemního vojska AČR, a má demonstrovat všem zájemcům o současnou vojenskou techniku profesní připravenost příslušníků AČR a spojeneckých armád NATO. Agentura personalistiky bude mít přímo v prostoru Zadních Bahen u Strašic na Rokycansku své kariérní centrum. Díky tomu budou moci zájemci získat na místě všechny potřebné informace například o aktivní záloze nebo o podmínkách pro vstup do služby vojáků z povolání.

Atom Muzeum Brdy – unikátní podzemní pevnost s expozicí jaderného zbrojení Památky

Atom Muzeum Brdy – unikátní podzemní pevnost s expozicí jaderného zbrojení

Atom Muzeum Javor 51 je unikátní muzeum jaderného zbrojení, které naleznete v podzemním bunkru mezi vesnicemi Míšov a Borovno v Brdech.

Muzeum na demarkační linii v Rokycanech – největší nestátní vojenské muzeum v ČR Památky

Muzeum na demarkační linii v Rokycanech – největší nestátní vojenské muzeum v ČR

Největší nestátní vojenské muzeum v České republice. Muzeum je zaměřeno na vozidla a těžkou bojovou techniku, výzbroj a výstroj Československé armády do roku 1938, protihitlerovské koalice a německé branné moci v posledních dnech II. světové války na demarkační linii.

Areál zážitkové a poznávací turistiky Střední Podbrdsko Strašice Kultura

Areál zážitkové a poznávací turistiky Střední Podbrdsko Strašice

V prostoru bývalých kasáren ve Strašicích je otevřen turistický poznávací a pobytový areálu zkráceně Muzeum Středních Brd. Nacházejí se zde dva prohlídkové okruhy zachycují vojenské dějiny, ale i stará řemesla v regionu, geopark a unikátní ubytovna.

Další aktuality

Benediktinské dny oživí klášter Kladruby

V pátek a sobotu 12. a 13. července 2024 se konají oživené noční prohlídky kláštera v Kladrubech, tzv. Benediktinské dny. Netradiční exkurze klášterem vám přiblíží významné období našich dějin.
11. červenec 2024 10:00
Památky, Plzeňský kraj

Nejlepší koupání: tipy, kam k vodě na Plzeňsku

Okolí Plzně nabízí možnosti koupání v několika vodních nádržích, rybnících i přírodních biotopech. Vybrat si můžete například nádrž Hracholusky, biotop Kotynka či Blovice, lomy Starý Klíčov, Hradec anebo Hradišťský vrch. Nejoblíbenějším místem Plzeňanů je Velký bolevecký rybník.
9. červenec 2024 10:30
Letní sporty, Plzeňský kraj

V šumavském Nebespánu ochutnáte lahůdky francouzské kuchyně

Boutique hotel Nebespán nabízí od 5. do 7. července a 24. až 25. srpna mimořádný kulinářský zážitek – zdejší francouzský šéfkuchař Mikael Rassineux vám těchto dnech připraví nejlepší úpravy mušlí: Moules marinières, Moules à la crème a Soupe dieppoise. Kromě vynikající kuchyně si v Nebespánu můžete dopřát skvělý odpočinek.
4. červenec 2024 9:00
Ubytování, Plzeňský kraj

Za vůní dřeva na pily, do srubu a ke kanálům: tipy na výlety za tradicí dřevařství nejen na Šumavě

Dřevařství patří k tradičním odvětvím našeho průmyslu a v horských oblastech vždy patřilo k hlavnímu zdroji obživy místních obyvatel. Zvláště na Šumavě, kde existoval až do roku 1870 neproniknutelný prales, se dřevařství dařilo. A bylo tomu tak i po osudném 26. říjnu, kdy silná vichřice během několika hodin vyvrátila a polámala na dva miliony stromů. Těžbu, zpracování, transport dřeva a jeho následné využití připomíná řada expozicí a technických památek nejen na Šumavě, ale také v Krkonoších, Krušných horách nebo na Vysočině. Kam se za vůní dřeva vydat vám poradí Kudy z nudy.
4. červenec 2024 6:16
Památky, Plzeňský kraj

Poledník, Třístoličník a Bučina: tři krátké výlety přes hranice na Šumavě

Hledáte zajímavý námět na šumavský výlet? Vyzkoušejte naše tipy na krátké výlety přes hranice. Vybrali jsme si horu Poledník, Třístoličník a oblíbenou Bučinu. Udělejte si hezkou procházku těmito místy, která byste za minulého režimu museli obejít velikým obloukem.
3. červenec 2024 16:00
Letní sporty, Plzeňský kraj

Na šumavském Špičáku se o víkendu jede závod Evropského poháru v downhillu

Po třech letech se o nastávajícím prodlouženém víkendu postaví bikeři na start mezinárodního podniku v downhillu na šumavském Špičáku. Ve dnech 5. až 7. července 2024 se pojede v pořadí 4. závod šestidílné série iXS Downhill Cupu, kde mohou startovat i jezdci bez licence.
2. červenec 2024 13:50
Letní sporty, Plzeňský kraj

V létě lákají do Klatov karafiáty i tradiční pouť

Výlet do Klatov se obvykle neobejde bez krkolomného výstupu na Černou věž, sestupu do tajemných katakomb a obdivování barokní lékárny U Bílého jednorožce. Pokud se sem s portálem Kudy z nudy vypravíte o víkendu 12. až 14. července 2024, můžete si navíc užít tradiční pouť a výstavu slavných klatovských karafiátů!
30. červen 2024 18:54
Životní styl, Plzeňský kraj

Pestrobarevné karafiáty lákají do Klatov

Je to již více než 200 let, kdy do Klatov přivezl baron Josef Volšanský, vracející se z napoleonských válek, semena květin původem z Francie, které se postupem času staly symbolem města. Pokud i vy patříte k obdivovatelům něžné krásy těchto květin, prohlédněte si množství klatovských karafiátů neuvěřitelných barevných kombinací na výstavě v zahradě klatovských karafiátníků. Letos se výstava koná již od 28. června, a potrvá určitě alespoň do 14. července 2024.
27. červen 2024 14:00
Příroda, Plzeňský kraj