Úvod > Aktuality > Oblíbená vojenská akce Bahna 2019 proběhne již tuto sobotu

Oblíbená vojenská akce Bahna 2019 proběhne již tuto sobotu

Vydáno 19. června 2019 Památky
V Bahnech u Strašic proběhne v sobotu 22. června 2019 již 30. ročník největší společné ukázky současné i historické vojenské techniky v Evropě. Letošní hlavní dynamická ukázka bude patřit Armádě České republiky, kdy vojáci za podpory letectva a dělostřelectva povedou boj na zdrženou s následným protiútokem. K vidění bude i historická vojenská technika československé výroby.

Tank ŽižkaLetos uvidí vyznavači armádní techniky od 9 do 17:00 hodin přes 1000 vojáků s více než 350 kusy vozidel všech druhů. Bahna 2019 nabídnou hlavní dynamickou ukázku pod vedením AČR, ve které povede praporní úkolové uskupení boj na zdrženou s následným protiútokem za podpory letectva a dělostřelectva. K dispozici budou mít 26 bojových vozidel, dva letouny a dva vrtulníky. Součástí programu bude také představení jízdních vlastností soudobé i historické vojenské techniky a ukázky historických událostí.

Příznivci vojenské hostorie se mohou těšit na ukázku přepadení radiostanice v Gliwicích, kterým začala druhá světová válka nebo události operace Dukla, týkající se naopak konce této války. Zapojeno bude 14 tanků.
 

Bojová technika i balet tanků

BahnaPřipraveny jsou nejen ukázky bojových vystoupení či vojenské techniky, ale také několik neobvyklých akcí. Jednou z nich je například tankový balet na symfonickou báseň Má vlast od Bedřicha Smetany.

Svou technikou se pochlubí ale také zahraniční armády. Ozbrojené síly Rakouska předvedou bojové vozidlo pěchoty ULAN. Slovenská armáda představí modernizované bojové vozidlo pěchoty BVP-M a průzkumné bojové vozidlo BPsV. USA přivezou obrněná bojová vozidla Stryker.

Vstup na akci je tradičně zdarma.

Den pozemního vojska - Bahna 2020 u Strašic

Den pozemního vojska - Bahna 2020 u Strašic

31. ročník největší společné ukázky současné i historické vojenské techniky v Evropě v Zadních Bahnech u Strašic. Kluby vojenské historie inscenují ukázky z dramatických a vojensky zajímavých okamžiků z první světové války, z válečné operace na východní či západní frontě nebo na území protektorátu.

Muzeum na demarkační linii v Rokycanech

Muzeum na demarkační linii v Rokycanech

Největší nestátní vojenské muzeum v České republice. Muzeum je zaměřeno na vozidla a těžkou bojovou techniku, výzbroj a výstroj Československé armády do roku 1938, protihitlerovské koalice a německé branné moci v posledních dnech II. světové války na demarkační linii.

Areál zážitkové a poznávací turistiky Střední Podbrdsko Strašice

Areál zážitkové a poznávací turistiky Střední Podbrdsko Strašice

V prostoru bývalých kasáren ve Strašicích je otevřen turistický poznávací a pobytový areálu zkráceně Muzeum Středních Brd. Nacházejí se zde dva prohlídkové okruhy zachycují vojenské dějiny, ale i stará řemesla v regionu, geopark a unikátní ubytovna.

Další aktuality

24.12.
2019
Na Vánoce se vypravte na hrad Radyně

Na Vánoce se vypravte na hrad Radyně

Plzeňsko a Český les | Památky
20.12.
2019
V neděli se na Horšovském Týně chystají adventní prohlídky

V neděli se na Horšovském Týně chystají adventní prohlídky

Plzeňsko a Český les | Památky