Úvod > Aktuality > Oblíbená vojenská akce Bahna 2022 proběhne již tuto sobotu
Akce Bahna 2022, Brdy, kudyznudy
"> Akce Bahna 2022, Brdy, kudyznudy "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Památky

Oblíbená vojenská akce Bahna 2022 proběhne již tuto sobotu

  • Vydáno24. června 2022
V sobotu 25. června 2022 se na cvičišti Bahna u Strašic v Brdech uskuteční po dvouleté covidové pauze již 32. ročník Dne pozemního vojska Bahna. Armáda vystaví novou i tradiční techniku, historická ukázka předvede mobilizaci v roce 1938 a boje v příhraničí. Zájemci uvidí až tři stovky kusů vojenské techniky včetně tanků, bojových vozidel pěchoty nebo kolových obrněných transportérů Pandur. Bahna budou zároveň jednou z posledních šancí, jak se setkat s končícími bojovými vrtulníky Mi-24.

Tank ŽižkaUž od sobotního rána budou na cvičišti Bahna u Strašic k vidění dvě až tři stovky kusů vojenské techniky včetně nových vozidel chemického průzkumu, kolových obrněných transportérů Pandur II, lehkých obrněných vozidel Iveco, samohybné kanonové houfnice DANA, tanků T-72 M4CZ či bojových vozidel pěchoty BVP-2. Nebude chybět seskok výsadkářů, slanění z vrtulníků po tzv. fast rope či ukázka bezpilotního prostředku. Většinu techniky si bude možné doslova osahat i v prostoru statických ukázek.

Pozemní síly Armády ČR budou zastoupeny všemi jednotkami, vzdušné síly přiletí s vrtulníky Mi-17 a Mi-24, které budou postupně nahrazeny. Budete tak mít jednu z posledních možností tyto bitevníky ještě sovětské provenience vidět.

BahnaBahna 2022 začnou v 9:00 exhibičním vystoupením Čestné stráže AČR a promenádním koncertem vojenské hudby. Po průletech vrtulníků a letadel vzdušných sil a oficiálním zahájení bude následovat defilé historické techniky, společná ukázka zásahu Policie ČR a Vojenské policie, hašení lesního požáru a výcvik psovodů. Odpolední část programu bude patřit velké historické ukázce bojů v pohraničí v roce 1938. Vstup na akci je tradičně zdarma, na místě budou jezdit dvě autobusové kyvadlové linky z parkovišť z Dobříva a Strašic. Akci Bahna pořádá Velení pozemních sil a Nadace pozemního vojska AČR, a má demonstrovat všem zájemcům o současnou vojenskou techniku profesní připravenost příslušníků AČR a spojeneckých armád NATO.

Muzeum na demarkační linii v Rokycanech – největší nestátní vojenské muzeum v ČR

Muzeum na demarkační linii v Rokycanech – největší nestátní vojenské muzeum v ČR

Největší nestátní vojenské muzeum v České republice. Muzeum je zaměřeno na vozidla a těžkou bojovou techniku, výzbroj a výstroj Československé armády do roku 1938, protihitlerovské koalice a německé branné moci v posledních dnech II. světové války na demarkační linii.

Areál zážitkové a poznávací turistiky Střední Podbrdsko Strašice

Areál zážitkové a poznávací turistiky Střední Podbrdsko Strašice

V prostoru bývalých kasáren ve Strašicích je otevřen turistický poznávací a pobytový areálu zkráceně Muzeum Středních Brd. Nacházejí se zde dva prohlídkové okruhy zachycují vojenské dějiny, ale i stará řemesla v regionu, geopark a unikátní ubytovna.