!

Upozornění: Redakce prosí všechny zájemce o akce a aktivity, aby se před jejich návštěvou informovali u organizátora, zda a kdy probíhají vzhledem k opatřením přijatým vládou ČR k nákaze Covid-19. Omlouváme se, že informace o otevíracích dobách a termínech konání uvedených na webu Kudyznudy.cz nemusí být vždy aktuální.

Úvod > Co chcete dělat? > Zřícenina zámku Zahájí

Zřícenina zámku Zahájí

Památky
Kamenné ruiny Starého zámku, nebo také Waldheimského zámku, se nachází uprostřed lesů přímo na hranicích. Celá ves Waldheim byla i se zámkem nejprve vysídlena a následně v 50. letech 20. století srovnána se zemí, aby ustoupila železné oponě.
Zaniklá obec Zahájí (Waldheim) ležela přímo na hranici s Německem. Na místní celnici se roku 1829 narodil významný český vlastenec, herec, režisér a výtvarník František Karel Kolár, který se později nesmazatelně zapsal do historie českého divadla 19. století. Kolár byl považován za jednoho z nejnadanějších herců.

Waldheimské panství tvořily mimo starého a nového zámku také sklárna, pivovar, hospoda a domy místních obyvatel. Právě hospoda stojí za jednou místní kuriozitou. Přímo krčmou a výčepem procházela hranice.

Ruiny Starého zámku jsou na kopečku téměř na hranicích s Německem mezi Předním a Zadním Zahájí, zhruba 3 km od Staré Knížecí Hutě.
 
Celý popis
Naposledy změněno: 30. 9. 2019

Ubytování a restaurace v okolí