Úvod > Aktuality > Krásná zákoutí Šumavy: Putování po stopách seriálu Policie Modrava
Krásná zákoutí Šumavy: Putování po stopách seriálu Policie Modrava
"> "> "> ">

Krásná zákoutí Šumavy: Putování po stopách seriálu Policie Modrava

Vydáno 22. dubna 2020 Letní sporty
Také patříte mezi milovníky seriálu Policie Modrava? Pro televizi Nova šlo o jeden z nejúspěšnějších seriálů posledních dob a kdekdo chválil nádherné záběry Šumavy. Není divu, že na vlně zájmu se veze i městečko Kašperské Hory, hlavní místo natáčení. Vydat se na místa, kde se populární seriál natáčel, můžete v našich dnešních tipech.
Kašperské horyKriminální seriál Policie Modrava se odehrává v horském prostředí Šumavy a je natáčen v autentických exteriérech Národního parku Šumava. Hlavní hrdinkou je zkušená kriminalistka Jana Vinická. Z osobních důvodů přichází z většího města na venkov. Přijme uvolněné místo velitele policejní stanice na Šumavě. Musí se však vyrovnávat s počáteční nepřízní místních policistů, kteří se nemohou smířit s tím, že jim velí žena.

Začnou Janě přezdívat „Policie Modrava“, protože se ubytovala u své tety v horské obci Modrava. Jana je vtipná, inteligentní a má veselou optimistickou povahu se smyslem pro humor. Tak se snaží řešit i jednotlivé kriminální případy, které se odehrávají v jejím regionu.
 

Pěší i cyklo výlet z Kašperských hor

kašperské horyHlavním stanovištěm party seriálových policistů z oblíbené kriminálky jsou Kašperské Hory. Jedná se o nádherné historické městečko, kterému dominuje kostel sv. Markéty. Na Šumavě a v Kašperských Horách právě začíná jaro a vy si můžete užít pěší nebo cyklistický výlet po okolí. Turistický okruh Po stopách Policie Modrava vychází právě z Kašperských Hor a opět se zpět do města vrací. Plzeňský kraj před časem vydal k tomuto výletu i leták s popisem tras a s mapkou, k dostání byla v infocentru Kašperských hor, které je nyní bohužel kvůli koronaviru uzavřeno. Z náměstí se vydejte po červené značce a zároveň po naučné stezce cestou zlatokopů do Amáliina údolí. Dál už značky nevedou a hodit se vám bude dobrá turistická mapa i orientační smysl. Přes Červenou s výběhem bizonů a Lídlovy dvory se můžete zajít podívat k ranči Vogelsang (ano, skutečně existuje a dokonce seriál zmiňuje na svých internetových stránkách) a odtud se přes osadu Malý Kozí Hřbet po zelené značce budete pomalu vracet zpět do Kašperských Hor.
 
Amálino údolíCyklistická trasa není o moc delší, měří necelých 25 km a pro ty pohodlné může bicykl částečně nahradit auto. Natáčelo se totiž také v údolí Otavy v Rejštejně a v Klášterském Mlýně, v Anníně, Radešově a Dlouhé Vsi. Filmaři se pravidelně zastavovali i v Srní, v Prášilech a na Rokytě, u Vchynicko-tetovského plavebního kanálu a nakonec i na Modravě, kde hlavní hrdinka v podání Soni Norisové bydlí.
 

Na výlet v okolí Modravy

ModravaPro znalce a milovníky Šumavy jde o srdeční záležitost a identifikace míst, kde se jednotlivé epizody natáčely, je často zajímala víc než samotný příběh. Asi dvacet kilometrů od Kašperských Hor se nachází ona slavná Modrava. Můžete tam dojít pěšky nebo se svézt linkovým autobusem ze Sušice, který v Kašperkách zastavuje a otáčí se až za Modravou na Kvildě. Pokud máte vlastní vůz, nic vám v přesunu do horské obce nepřekáží.

Do Modravy pojedete přes, v seriálu mnohdy zmiňované, Srní. Vyniká tu kostel Nejsvětější Trojice a i odsud vede spousta tras jak pro pěší, tak pro cyklisty či běžkaře. Nedaleko u řeky Vydry stojí dvorec Antýgl – nádherná a velká historická stavba, v níž za běžných okolností najdete ubytování a občerstvení. Určitě stojí za to Antýgl vidět.

antýhl vydraZe samotné Modravy si udělejte pěší nebo cyklovýlet k Roklanskému potoku a na Javoří pilu, potom po modré značce a cyklotrase 2117 na rozcestí Pod Oblíkem a podém Vchynicko-tetovského kanálu do Srní. Zpět na Modravu se vraťte přes Srní - Dolní hrádky a žlutě značenou Klostermannovou cestou na Klostermannův most. Do Antýglu vás povede červená značka a NS Povydří a z Antýglu se pak do horské osady vrátíte kolem říčky Vyrdy. Uvidíte, že po této trase poznáte spoustu natáčecích míst.
 

Nejkrásnější výhledy do krajiny, které se v seriálu objevily

Filipova huťKamera v seriálu dokonale využila fotogenická místa. Na ně se nejpohodlněji vypravíte autem nebo na kole. Skvělým tajným tipem jsou výhledy z odlehlých míst, která při putování po nejatraktivnějších výletních místech většinou minete – například silnička 169 z Horské Kvildy přes Zhůří a Svojše k Rejštejnu, silnice číslo 190 z Hartmanic přes Dobrou Vodu do Prášil nebo cesta, která odbočuje z hlavního tahu z Hartmanic na Gerlovu Huť a přes Keply míří k severu na Velhartice.

Také Mouřenec aneb kostel sv. Mořice nad Annínem filmaři prostě milují; hádejte, kde se natáčela pohádka Anděl Páně? Pěkné výhledy si užijete i z Šibeničního vrchu; cestu můžete protáhnout až k lesní kapli Panny Marie Pomocné a odtud se vrátit do Kašperských Hor kolem kostela sv. Mikuláše.
Klostermannova vyhlídka u Srní

Klostermannova vyhlídka u Srní

Nádherný pohled do údolí řek Vydry a Křemelné nabízí Klostermannova vyhlídka u šumavského Srní. Je odsud také hezký výhled na protější Dračí skály.

Kostel sv. Mořice v Mouřenci u Annína

Kostel sv. Mořice v Mouřenci u Annína

Kostel s kostnicí se nachází na vršku v ohybu řeky Otavy u obce Annín, která je proslavena svou dodnes fungující sklárnou. Romantická osada pod vrchem Mouřenec leží asi 12 kilometrů jižním směrem od Sušice. Z vršku Mouřence se nabízejí pěkné výhledy do okolí a na hrad Kašperk.

Zřícenina hradu Kunžvart

Zřícenina hradu Kunžvart

Hrad na východním úbočí hory Strážný (1115 m) na dálku soupeří s Kašperkem – titul nejvýše položeného královského sídla v Čechách by si možná zasloužil právě on.

Cestou zlatokopů - naučná stezka do Amálina údolí

Cestou zlatokopů - naučná stezka do Amálina údolí

Naučná stezka do Amálina údolí vás provede jádrem nejvýznamnějšího zlatonosného revíru předhusitských Čech s četnými památkami dolování od 14. do 20. století. Stezka je doplněna informačními cedulemi.

Rechle - hradlový most u Modravy

Rechle - hradlový most u Modravy

Unikátní 72 metrů dlouhý dřevěný hradlový most přes Vydru je věrnou replikou bývalého historického mostu, který zachytával soustavou tyčí plavené dřevo a směroval je do plavebního kanálu.

Srnský okruh šumavskou přírodou

Srnský okruh šumavskou přírodou

Krátký a nenáročný okruh nedaleko obce Srní je bohatý na nezapomenutelné výhledy do krásné šumavské přírody. Trasa je dlouhá 8,4 km a provede vás po ní zelená turistická značka okolo Spáleného a Sedelského vrchu.

Zřícenina Pustý hrádek u Kašperka

Zřícenina Pustý hrádek u Kašperka

V místech, kde se dnes rozkládá jen hromada kamení, kdysi stával Pustý hrádek. O historii této zříceniny se toho moc neví, dokonce ani, byl-li to samostatný hrad. S největší pravděpodobností se jednalo o předsunuté opevnění hradu Kašperk.

Chrám svaté Markéty v Kašperských Horách

Chrám svaté Markéty v Kašperských Horách

Kašperské Hory mají dva gotické kostely. Bohaté horní město si takový přepych mohlo dovolit. Uplynulo jen několik desetiletí od doby, kdy poslední zedníci opustili chrám svatého Mikuláše, a už se stavělo znovu.

Naučná stezka Hamižná - za pozůstatky těžby zlata

Naučná stezka Hamižná - za pozůstatky těžby zlata

Trasa o délce 3 km začíná u silnice Hartmanice - Železná Ruda a vede kolem informačních panelů k vyhlídce na Sušicko, Kašperskohorsko a Velharticko. V lese, při cestě k nejnižšímu bodu stezky jsou patrné zarostlé jámy - tzv. pinky - pozůstatky po těžbě zlata.

Kostel sv. Mikuláše v Kašperských Horách

Kostel sv. Mikuláše v Kašperských Horách

Hřbitovní kostel z první poloviny 14. století je jedinečně zachovalou středověkou památkou. Vedle kostela se nachází kaple zasvěcená ochranitelce rodiny a horníků – svaté Anně. Obě stavby najdete uprostřed starého hřbitova, jenž je zdoben převážně litinovými kříži z přelomu 19. a 20. století.

Hrad Kašperk - nejvýše položený královský hrad v Čechách

Hrad Kašperk - nejvýše položený královský hrad v Čechách

Vydejte se na hrad Kašperk a poznejte místa, kde se natáčela pohádka Anděl Páně. Pokud si chcete užívat svěžího šumavského vzduchu, můžete si udělat výlet k hradu po jedné z turistických tras, které vedou z Kašperských Hor přímo na hrad.

Hradiště Obří hrad

Hradiště Obří hrad

Asi 6 km jihovýchodně od Kašperských Hor se nachází pozůstatek pravěkého hradiště, kterému se říká Obří hrad. Údajně jde o zbytky keltského kultovního místa, které je opředené řadou záhad a tajemství.

Stezka lesních her v Kašperských horách - zábava i poučení na Šumavě

Stezka lesních her v Kašperských horách - zábava i poučení na Šumavě

Zábavu pro všechny věkové kategorie, ale také poučení a informace o přírodě Šumavy, nabízí zážitková stezka lesních her v rekonstruovaném venkovním přírodním areálu u střediska environmentální výchovy v Kašperských Horách.

Stezkou strážců hranice

Stezkou strážců hranice

Naučná stezka po linii lehkých vojenských opevnění, tzv. řopíků, vás zavede údolím Zlatého potoka do Řetenic, kde stoupá po úbočí hory Ždánov až na louku zmizelé osady stejného jména a odtud dále přes Pustý hrádek na hrad Kašperk.

Kolem pranýře za výhledy

Kolem pranýře za výhledy

Vycházkový okruh přes Šibeniční vrch a Vinice s panoramatickými rozhledy do oblasti střední Šumavy a Pošumaví.

Roklanský potok v srdci Šumavy

Roklanský potok v srdci Šumavy

Roklanský potok (též Mlýnský potok) je jedním ze tří potoků, jejichž soutokem vzniká šumavská řeka Vydra, proslulá svým kamenitým řečištěm s množstvím tzv. obřích hrnců.

Filipova Huť - nejvýše položené sídlo v České republice

Filipova Huť - nejvýše položené sídlo v České republice

Šumavská víska Filipova Huť se nachází se na jižních svazích rozsochy hory Sokol, v údolí Filipohuťského potoka, v nadmořské výšce 1093 m. Je nejvýše položeným sídlem v České republice a zároveň křižovatka turistických cest a oblíbené rekreační místo.

Řeka Vydra - nespoutaná perla Šumavy

Řeka Vydra - nespoutaná perla Šumavy

Vydra patří mezi nejkrásnější šumavské horské říčky s peřejnatým řečištěm a obřími hrnci vymletými v žulových balvanech. Protéká malebnou krajinou přírodní rezervace Povydří a její tok dosahuje délky 23 km.

Antýgl - autocamping v historickém králováckém dvorci

Antýgl - autocamping v historickém králováckém dvorci

Rozlehlý dvorec na pravém břehu řeky Vydry býval osídlen takzvanými Králováky – svobodnými šumavskými osadníky převážně německé národnosti, kteří byli podřízeni jen českému králi.

Naučná stezka Vchynicko-tetovský plavební kanál - za historií plavení dřeva

Naučná stezka Vchynicko-tetovský plavební kanál - za historií plavení dřeva

Projít se podél vodního toku, který v minulosti sloužil pro plavení hojného šumavského dřeva, můžete nedaleko Antýglu na Šumavě. Vchynico-tetovský plavební kanál obchází nesplavný úsek Vydry pod Antýglem. Vodní cesta o celkové délce 13,6 km spojovala řečiště Vydry s říčkou Křemelná.

Hauswaldská kaple poblíž Srní

Hauswaldská kaple poblíž Srní

Prožijte zajímavý víkend nebo jen výlet za poznáním starého poutního místa zvaného Hauswaldská kaple poblíž šumavského letoviska Srní.

Javoří slať u Modravy

Javoří slať u Modravy

Javoří slať představuje roztroušenou sestavu vrchovišť s jezírky i bez jezírek. Nachází se cca 8 km od Modravy a dovede vás k ní červená značka, dále pokračující na Poledník.

Naučná stezka Karla Klostermanna

Naučná stezka Karla Klostermanna

Trasa naučné Klostermannovy stezky začíná na parkovišti u informačního střediska Národního parku Šumava na Rokytě, nedaleko Vchynicko-Tetovského plavebního kanálu.

Naučná stezka Okolo Kostelního vrchu

Naučná stezka Okolo Kostelního vrchu

Nenáročná zážitková trasa Okolo Kostelního vrchu vás zavede do míst, kde stávala Hauswaldská kaple. Od ní se vydáte na 2,6 kilometrů dlouhý okruh, který vás zavede na celkem 5 zastavení. Tato zastavení se věnují jedinému: citátům spisovatele Karla Klostermanna.

Amálino údolí na Šumavě

Amálino údolí na Šumavě

Kaňonovité údolí Zlatého potoka včetně rozsáhlého prameniště na svazích Ždánova je přírodní rezervace ležící jihovýchodně od Kašperských Hor a v CHKO Šumava. Oblast byla vyhlášena přírodní rezervací v roce 1994.