Úvod > Co chcete dělat? > Památky > Pozůstatky zaniklé obce Bažantov
Památky

Pozůstatky zaniklé obce Bažantov

Z původně chodské vsi, patřící k nejstarším ve zdejším kraji, zbylo jen pár rozbořených pozůstatků obvodových zdí a propadlých sklepů ve zdivočelé krajině. Netypický, okrouhlý půdorys obce a rozložení jednotlivých stavení dává tušit jen cesta, vinoucí se kolem zarostlého rybníka k pamětnímu kříži.
Na obci se válka výrazně nepodepsala, a opuštěné domy tak byly po jejím skončení určeny ke znovuosídlení nově příchozími obyvateli. Koncem 40. let tu bylo zbouráno prvních 12 domů, v polovině 50. let však byla dvacítka dalších v rámci dosídlovací akce zrekonstruována, a do vsi byl dokonce nově zaveden elektrický proud.

Rekonstrukce však nebyly provedeny kvalitně. Těžko odhadnout, zda to byl strach obývat nepříliš bezpečná stavení nebo poměrně tvrdé životní podmínky, co vedlo obyvatele k opětovnému odchodu. Zatímco v roce 1957 tu bylo ještě obydleno na 26 usedlostí, v roce 1964 už zůstaly poslední čtyři, a i ty záhy osiřely docela.

Připomínkou dávných osudů místních sedláků zůstává jen skromný památník, zřízený bažantovskými rodáky v místech zbořené kaple.

Půjdete-li z Bažantova směrem k poutnímu kostelu sv. Anny, dovede vás polní cesta k rozvětvené, tři sta let staré lípě malolisté, patřící k nejkrásnějším stromům na území Českého lesa. Strom je vysoký přes 30 metrů obvod kmene dosahuje zhruba 400 cm.

Provozovatel

Zaniklá obec Bažantov

Bažantov
347 01 Lesná
Email:
ou@obeclesna.cz
WWW:
www.obeclesna.cz
GPS:
49,742214 12,573878
 
 

Vstupné

Cena: zdarma

 

Časová náročnost

1,5 hodiny

 
 

Vánoční trhy a Grinch tour 2022 Mariánské Lázně

Prvním rokem se na městské tržnici v Mariánských Lázních uskuteční dne 09. 12. Vánoční trhy spojené s Grinch Tour 2022.
Mariánské Lázně, Karlovarský kraj

Historický betlém z Karlovarska

Historický betlém v mariánskolázeňském muzeu.
Mariánské Lázně, Karlovarský kraj

Konečně opět sousedé

Výstava připomene tři desítky let otevřené hranice.
Mariánské Lázně, Karlovarský kraj

Obrazy Karla Polomise

Olejomalby a akvarely v mariánskolázeňském muzeu.
Mariánské Lázně, Karlovarský kraj

Zřícenina kostela sv. Anny v zaniklé obci Pořejov

Poutní kostel sv. Anny v zaniklé obci Pořejov na Tachovsku pochází z 60. let 17. století. Původně zde stála dřevěná kaple z roku 1658, kostel byl barokní. Kostel je v současnosti velice zchátralý. Vypadá to tu, jak prokleté místo z hororu, až vám bude běhat mráz po zádech.
Hošťka, Plzeňský kraj

Židovský hřbitov v Pořejově

Hřbitov byl založený nejpozději na začátku 18. století. Z původních asi tří set náhrobků se dodnes dochovalo necelých 80 včetně fragmentů, s nejstarším čitelným náhrobkem datovaným rokem 1755.
Hošťka, Plzeňský kraj

Přírodní památka Na Kolmu s vodními nádržemi

V přírodní památce Na Kolmu můžete při troše štěstí pozorovat našeho největšího hlodavce, bobra evropského a seznámit se s celou řadou vodních živočichů i historií tohoto podivuhodného místa. Vede tudy i naučná stezka.
Lesná, Plzeňský kraj

Naučná stezka Lesná

Trasa naučné stezky je okružní, jednosměrná, měří 10 km. Počátek i konec je v obci Lesná. Stezka je tématicky zaměřena na pozůstatky dřívějšího osídlení v této oblasti. Na trase je 10 informačních tabulí.
Lesná, Plzeňský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurant a pizzerie Baileys v Tachově

Restaurace a pizzeria Baileys byla otevřena v roce 1998. Do roku 2006 byl objekt dvakrát dostavován a rozšířen o dvě části: stylovou stodolu a část pro hosty upřednostňující moderní vzhled interiéru.
Tachov, Plzeňský kraj

Chalupa Nora

Přijeďte zažít pobyt v Českém lese s ubytováním v pěkné chalupě nedaleko Tachova. Těšit se můžete na vycházky a vyjížďky do přírody, koupání, houbaření nebo posezení u grilu či u táboráku. Vhodné pro rodinnou dovolenou.
Tachov, Plzeňský kraj

Camp Karolina u Tachova

Camp Karolina je moderní, menší rodinný kemp evropské úrovně v krásném, tichém, přírodním prostředí. Poskytuje ubytování ve vybavených chatách, mobilních domech, v apartmánech a na místech pro stany, či karavany s elektrickými přípojkami.
Brod nad Tichou, Plzeňský kraj

Kavárna Na Merisce

Jsme kulturní kavárna a bistro v karavanu na úpatí Českého lesa, kde naleznete nejen přírodu, domácí dezerty, sandwiche a mnoho dalšího, ale také výběrovou kávu z Lázeňské pražírny IVO coffee praženou přímo pro nás.
Tři Sekery, Karlovarský kraj