Úvod > Aktuality > Šumavské Trojhradí: co letos zažijete na hradech Velhartice, Kašperk a Rabí?

Šumavské Trojhradí: co letos zažijete na hradech Velhartice, Kašperk a Rabí?

Vydáno 7. dubna 2019 Památky
Připravujete jarní výlet na Šumavu? A máte rádi středověké památky, legendy a tajemství? Pak byste měli do svých plánů zařadit alespoň jeden dílek z šumavského Trojhradí, volného sdružení hradů Velhartic, Rabí a Kašperku.
Který je nejromantičtější a nejkrásnější? Musíte rozhodnout vy: zvítězí mohutná zřícenina hradu Rabí, nejvýše položený královský hrad Kašperk anebo hrad Velhartice s unikátním kamenným mostem?
 

Kašperk: Velikonoce, Karel IV. a vyhlídky na Šumavu

Když se na hrad Kašperk vypravíte pěšky z blízkých Kašperských Hor (3 km) nebo ze Sušice (11 km) kolem rozhledny na Sedle, skutečně jej poznáte jako nejvýše položený královský hrad v Čechách (mimochodem, leží v nadmořské výšce 886 metrů a na obou cestách vás čekají velká stoupání). Hodně námahy si ušetříte, když přijedete autem a zaparkujete u Českých Domků; k hradu to pak jsou necelé dva kilometry téměř po rovině. Nelitujte námahy a zajděte se podívat také na nedaleký Pustý hrádek: Šumavu sice uvidíte i z věží Kašperku, ale z Pustého hrádku se před vámi otevře úchvatné panorama i s hradem.

Z celého Trojhradí právě Kašperk nabízí nejvíc prohlídek, od klasického okruhu zaměřeného na každodenní život na středověkém hradě přes okruh věnovaný stavbě středověkého hradu až po interaktivní prohlídky pro menší i větší děti. Každoroční série akcí se rozjíždí v pátek 19. dubna Velikonočními prohlídkami s divadlem a točeným zeleným pivem a pokračuje v sobotu 4. května slavností Kašperk za Karla IV.: středověký hrad se přenese do dob, kdy žil jeho zakladatel, vy si užijete hudbu, tanec a program pro děti. Letní výlety na Šumavu vám Kašperk zpestří nočními prohlídkami, koncerty a divadlem.
 

Velhartice: Bušek, Werich a výstava

Zakladatel hradu Velhartice Bušek z Velhartic by dnes své sídlo zřejmě nepoznal: během staletí se hodně rozrostlo. Hluboko do středověku vás zavede prohlídková trasa Hrad, kde navštívíte sklepy s hradní cisternou, interiéry gotického Rajského paláce, obrannou věž Putnu i unikátní kamenný most, který je spojuje. Kromě toho je tu renesanční palác a bývalý hradní pivovar s restaurací. Na Velký pátek 19. dubna ve výstavních prostorách pivovaru slavnostně otevřou výstavu Ve službách krále aneb Buškové z Velhartic v evropské diplomacii 14. století. Interaktivní expozice zaměřená na působení Bušků z Velhartic ve službách krále a císaře Karla IV. bude provázet návštěvníky hradu celou letošní sezonu.

Kdo miluje středověk, měl by návštěvu Velhartic naplánovat na květen: o víkendu 11. a 12. května se totiž strojem času přesunete hluboko do minulosti a oslavíte Narozeniny Karla IV. na Velharticích. Hradní slavnosti začínají každý den v 10 hodin v kostele Narození Panny Marie na velhartickém náměstí, bohatý program zahrnuje i zábavu pro děti a tržiště.

Návštěvu hradu můžete spojit s procházkou, třeba kolem skanzenu v předhradí do údolí říčky Ostružné. Víte, že kdysi okouzlilo herce Jana Wericha natolik, že si pod hradem nechal postavit chatu? Anebo se raději podíváte ke hřbitovnímu kostelu sv. Maří Magdalény, opředenému několika temnými a hodně strašidelnými legendami?
 

Rabí: Rabijáda, divadlo a Krvavý román

Cestujete na Šumavu s dětmi a chcete se stavit na hradě Rabí? Pak si v kalendáři zaškrtněte poslední květnovou sobotu, kdy se na hradě koná Rabijáda, den plný soutěží a odvážných disciplín. Na druhou stranu se ten den nekonají běžné prohlídky hradu, a tak přijdete o výklad. Ale věřte, že bližší seznámení s Rabím stojí za to: víte například to, že jde o nejrozsáhlejší zříceninu v Čechách, jejíž zdivo hradeb a budov dohromady měří téměř tři kilometry? Respekt vzbuzuje i mohutná věž s dalekými výhledy do kraje, hluboká a ve skále tesaná hradní studna nebo hradní sklepení.

Z chystaných akcí stojí za zmínku Rabský Floutek, série letních divadelních představení. Letos se můžete těšit na tři vynikající a mezinárodně oceňované soubory: českobudějovické Studio dell´arte s pohádkou Popelka (7.7.), pražský spolek Buchty a loutky s představením Kocour v botách (14.7.) a pražské divadlo LokVar s Malou mořskou vílou (18.8.). LokVar se navíc zapojí do rabské Hradozámecké noci (31.8.) s inscenací Krvavý román, která vychází z legendárního díla Josefa Váchala.
 
Naučná stezka strážců hranice okolím Kašperských Hor

Naučná stezka strážců hranice okolím Kašperských Hor

Projděte se po krásné šumavské krajině, místy kde se již od středověku pohybují obránci našich hranic. Okružní naučná stezka o cekové délce 19,5 km vede na trase Kašperské Hory, Amálino údolí, Řetenice, Ždánov, hrad Kašperk a zpět do Kašperských Hor.

Vintířova skála u Dobré Vody

Vintířova skála u Dobré Vody

Žulovou skálu s tesanými schody, vyhlídkou a kapličku sv. Vintíře pod ní, najdete na území Národního parku Šumava, nad osadou Dobrá Voda, 3 km jihozápadně od Hartmanic. Za své jméno vděčí sv. Vintíři, který v letech 1040 - 1045 pobýval ve zdejší poustevně.

Zřícenina hradu Kunžvart

Zřícenina hradu Kunžvart

Hrad na východním úbočí hory Strážný (1115 m) na dálku soupeří s Kašperkem – titul nejvýše položeného královského sídla v Čechách by si možná zasloužil právě on.

Zřícenina Pustý hrádek u Kašperka

Zřícenina Pustý hrádek u Kašperka

V místech, kde se dnes rozkládá jen hromada kamení, kdysi stával Pustý hrádek. O historii této zříceniny se toho moc neví, dokonce ani, byl-li to samostatný hrad. S největší pravděpodobností se jednalo o předsunuté opevnění hradu Kašperk.

Hrad Kašperk - nejvýše položený královský hrad v Čechách

Hrad Kašperk - nejvýše položený královský hrad v Čechách

Vydejte se na hrad Kašperk a poznejte místa, kde se natáčela pohádka Anděl Páně. Pokud si chcete užívat svěžího šumavského vzduchu, můžete si udělat výlet k hradu po jedné z turistických tras, které vedou z Kašperských Hor přímo na hrad.

Rabí - nejrozsáhlejší hradní zřícenina v Čechách

Rabí - nejrozsáhlejší hradní zřícenina v Čechách

Hrad Rabí, který vzniknul na počátku 13. století, je králem všech českých hradů. Kdybyste pečlivě odměřili délku jeho budov a hradeb s dělovými baštami, napočítali byste neuvěřitelné tři kilometry.

Vintířova stezka – pěšky i po vodě

Vintířova stezka – pěšky i po vodě

Vintířova stezka vede takřka neobydleným krajem po jedné z nejstarších obchodních stezek Prášily – Dobrá Voda – Hartmanice – Annín – Sušice – Horažďovice – Blatná. Část stezky se vine podél zlatonosné řeky Otavy.

Zřícenina kaple Všech svatých u Rabí

Zřícenina kaple Všech svatých u Rabí

Nad městečkem Rabí u lomu stojí zřícenina kaple Všech svatých. Historie kaple je opředena mnoha legendami.

Žižkův kámen v Chanovicích

Žižkův kámen v Chanovicích

Žižkův kámen je příkladem zvětrávání hlubinných vyvřelin. K tomuto místnímu přírodnímu útvaru na okraji hustého lesa se váže pověst spjatá s Janem Žižkou.

Hrad Velhartice - nově i s hradním pivovarem

Hrad Velhartice - nově i s hradním pivovarem

K ojedinělým dílům české hradní architektury patří hrad Velhartice. Jeho dominanty tvoří zříceniny starého gotického paláce Rajského domu s protější věží Putnou. Obě části jsou propojeny mohutným kamenným mostem se čtyřmi lomenými oblouky. Od roku 2012 je otevřený také hradní pivovar.

Hřbitovní kostel svaté Máří Magdaleny Velhartice

Hřbitovní kostel svaté Máří Magdaleny Velhartice

Kostel obklopený poli nedaleko Velhartic byl založen roku 1373. Počátkem 16. století byla přistavěna severovýchodní část a v 19. století byl významně upraven. Právě zde se měl odehrát děsivý příběh z balady Svatební košile ze sbírky Kytice od Karla Jaromíra Erbena.

Rozhledna Svatobor u Sušice - posvátné místo Slovanů

Rozhledna Svatobor u Sušice - posvátné místo Slovanů

Kamenná rozhledna leží na mystické hoře Svatobor asi hodinu pěší chůze od Sušice. Ten, kdo vyšplhá po 182 dřevěných schodech nahoru bude odměněn krásným kruhovým výhledem na zříceninu hradu Rabí, Javorník, Boubín, Sušici a Velký Javor.