Úvod > Aktuality > Vydejte se za lidovou tvořivostí na nejzajímavější akce ve skanzenech
Jaro na dedine v Rožnove pod Radhoštem
"> Jaro na dedine v Rožnove pod Radhoštem "> "> Skanzen Rožnov pod Radhoštem - valašské muzeum v prírode
Kultura

Vydejte se za lidovou tvořivostí na nejzajímavější akce ve skanzenech

  • Vydáno22. května 2019
V naší zemi se nachází mnoho skanzenů, kde poznáte lidové zvyky a tradice našich předků. Vybrali jsme pro vás čtyři z nich a zveme vás na významné jarní a letní akce. Vraťte se do minulosti a užijte si krásný den jako za starých časů.

Májový jarmark s kácením máje v Rožnově

Skanzen Rožnov pod RadhoštěmOživené expozice s ukázkami tradičních jarních prací uvidíte v areálu Valašské dědiny v sobotu 25. května při akci Májový jarmark. Dřevěné městečko ožije jarmarkem s nabídkou jarních produktů. Od 14:00 proběhne tradiční Kácení máje tentokrát s Valašským souborem písní a tanců Ovčák.

Májový jarmark nabídne jarní sortimenty se spoustou pochutin. Zúčastní se ho více než čtyři desítky prodejců. Chybět nebude ani bohatý kulturní program. Na paloučku Dřevěného městečka se představí Stanley´s Dixie Street Band, cimbálová muzika Radhošť a dechová hudba Galička.
 

Víkend památkových domků na Slovácku

Skanzen StrážniceUž popáté pořádá region Slovácko během prvního červnového víkendu unikátní akci - zpřístupnění památkových domků, objektů lidového stavitelství a malých muzeí, aniž by bylo nutné prohlídku předem rezervovat. Jednotlivé objekty jsou mezi sebou propojeny cyklotrasami.

Otevřené dveře naleznete v památkových objektech lidového stavitelství, v regionálních muzejích a prohlédnete si expozice tak, jak je běžně neznáte. Akce přiblíží běžný vesnický život, hospodářství s každodenními povinnostmi tak, jak čas a roční období přinášelo… muškáty v oknech, nastlané bělostné peřiny, vždy čistý stůl, středobod každé domácnosti, kachlová kamna, obrázky a sošky patronů a svatých, modlitební knížky a růžence.

Mlýn PoddvorovOtevřené dveře bude mít například v Muzeum myslivců a pytláků Babice, Domeček Březová 115, Slovácká chalupa Dolní Bojanovice, Muzeum na Mlýně Dolní Němčí, Soubor památkových domů "Na Rajčovně" Hluk, Větrný mlýn Jalubí, Rodinný dům bratří Úprkových Kněždub, Muzeum zvěrokleštičů Komňa, Památkový domek 679 Kunovice, Chalupa Fanoša Mikuleckého Mikulčice, Centrum slováckých tradic Modrá, lidový domek Háječek a památkové domy 263 a 377 Ostrožská Nová Ves, Potomákovo muzeum Popovice, větrný mlýn Starý Poddvorov, Štrbákovec a Kohnovec ve Strání, chalúpka 97 a Rezidence Šardice, Muzeum tupeské keramiky, rolnický dům Tvarožná Lhota, Muzeum v přírodě Rochus, Muzeum lidových pálenic Vlčnov, Talašova usedlost Zlámanec a Šerkova usedlost, Trchalíkova usedlost, chalupa 102 a Šumické muzeum Šumice.

Od průvodců se dozvíte zajímavosti ze života obyčejných obyvatel obcí, o řemeslech, hospodářství, odívání, historii dávné i nedávné velmi poutavým a nevšedním způsobem. V některých objektech jsou pro návštěvníky připraveny doprovodné programy ve formě ukázek řemesel či ochutnávek slováckých specialit.


Letnice v Kouřimi – zapomenutý svátek, který jinde neuvidíte

Letnice v KouřimiCelodenní pořad Letnice v kouřimském skanzenu připomene dnes již zapomenuté lidové obyčeje – otvírání studánek a působivou obchůzku královniček. Nebude chybět hudba, tanec a lidové občerstvení. Na závěr se bude tančit pod májí. K letnicím v minulosti neodmyslitelně patřil symbol holubičky. Výrobu štípané holubičky ze dřeva bude předvádět Jaromír Frk. V rámci tvořivých dílen se zájemci naučí vyrábět holubičku z vejdumků nebo korunu pro královničku.

V interiérech historických stavení je instalována výstava Zelené svátky, zaměřená na tradici letnic a dalších svátků pozdního jara. Historici a etnoglogové Regionálního muzea v Kolíně k ní podají výklad a zodpoví dotazy. Nebudou chybět ani tradiční pokrmy: „kosmatice“ a „boží milosti“, připravované na plotnách replik krásných historických sporáků, ani občerstvení Jiřího a Cecílie Buschových v hospodě ze Strašic.
 

Mezinárodní folklorní festival Strážnice

Strážnice festivalNejstarší a největší folklorní festival v Evropě se koná každý poslední víkend v červnu, letos tedy od 27. do 30. 6. Najdete zde zábavu i poučení, můžete zhlédnout vystoupení nejen našich, ale i zahraničních souborů a seznámit se tak s jinými kulturami. Festival probíhá nejen na amfiteátrech v zámeckém parku, ale také ve vinohradnickém areálu a před usedlostmi v nedalekém strážnickém skanzenu.

Během festivalu se můžete potěšit krásou lidových písní, tanců a krojů ve slavnostním průvodu i v mnoha různých pořadech, zkusit si i tance z cizokrajných koutů světa a společně si zazpívat a zatancovat u lidových muzik.
 

Veselokopecký jarmark

Veselý KopecV sobotu 20. a v neděli 21. července se na Veselém Kopci u Hlinska uskuteční Veselokopecký jarmark. Pozvání k účasti na tomto jarmarku přijala stovka pečlivě vybraných lidových výrobců z celé České republiky. V prostředí muzea v přírodě budou mít návštěvníci příležitost prohlédnout a koupit si jejich výrobky, případně je sledovat při práci. Bude to jedinečná příležitost seznámit se s tradiční rukodělnou výrobou.

Budou tu zastoupeny různé řemeslné techniky: ručně tkané textilie, keramika, dráteníci, výrobci dřevěných užitných předmětů, kováři – včetně výrobců motyk, brouskař, košíkáři a další.

Skanzen Strážnice – Muzeum vesnice jihovýchodní Moravy

Skanzen Strážnice – Muzeum vesnice jihovýchodní Moravy

Navštivte místo, kde historie ožívá a povětří léčí. Vraťte se do časů chaloupek s doškovými střechami, řemeslných dílen, klidu a harmonie.

Skanzen Veselý Kopec – pohled do vesnické historie

Skanzen Veselý Kopec – pohled do vesnické historie

V malebném kraji na pomezí Železných hor a Žďárských vrchů, jehož rozmanitá přírodní krása okouzlovala a okouzluje mnohé známé malíře, navštivte jediné muzeum v přírodě v Pardubickém kraji, Muzeum v přírodě Vysočina.

Skanzen Rožnov pod Radhoštěm – Valašské muzeum v přírodě

Skanzen Rožnov pod Radhoštěm – Valašské muzeum v přírodě

Když se v Česku řekne skanzen, mnozí si představí právě ten v Rožnově pod Radhoštěm. Největší a nejstarší skanzen ve střední Evropě byl založen v roce 1925 a v jeho třech expozicích, Dřevěném městečku, Valašské dědině a Mlýnské dolině, je rozmístěno téměř 100 památkových objektů.

Muzeum lidových staveb Kouřim

Muzeum lidových staveb Kouřim

Muzeum lidových staveb shromažďuje stavitelské památky z území středních, východních a severních Čech. Nabízí tak přímé srovnání různých regionálních typů lidové architektury z období od 17. do 19. století. V průběhu roku se ve skanzenu konají rozmanité národopisné pořady.