Úvod > Aktuality > Vydejte se za lidovou tvořivostí na nejzajímavější akce ve skanzenech
Kultura

Vydejte se za lidovou tvořivostí na nejzajímavější akce ve skanzenech

  • Vydáno24. května 2023
V naší zemi se nachází mnoho skanzenů, kde poznáte lidové zvyky a tradice našich předků. Vybrali jsme pro vás čtyři z nich a zveme vás na významné jarní a letní akce. Vraťte se do minulosti a užijte si krásný den jako za starých časů.

Kácení máje v Rožnově

Skanzen Rožnov pod RadhoštěmOživené expozice s ukázkami tradičních jarních prací uvidíte v areálu Valašské dědiny v neděli 28. května při během posledních májových dnů. Dřevěné městečko ožije jarmarkem s nabídkou jarních produktů. Od 14:00 proběhne tradiční Kácení máje tentokrát s Valašským souborem písní a tanců Ovčák z Hovězí, která leží v části Valašska zvané Horní Vsacko. K vystoupení dospělých se přidají i jejich následovníci – děti z folklorního souboru Jaloveček. K tanci i poslechu bude hrát Cimbálová muzika Jiřího Nechanického.

Obyčej stavění májí je velmi starý a znají ho po celé Evropě. Možná je to pozůstatek prastarých jarních slavností, kdy strom představoval strážného ducha obce. Stromy vybrané na máje musely být silné, rovné a někdy tak vysoké, že bylo obtížné je porazit a dopravit na místo. V den kácení máje bývalo zvykem pořádat taneční zábavy, většinou v režii místní mládeže. Předcházela jim obchůzka s hudbou a výskotem po domech, před nimiž stály májky. Veselý průvod pozvolna narůstal, děvčata se k němu postupně připojovala, až nakonec došel na náves, kde se tančilo před ústřední májí.


Letnice v Kouřimi – zapomenutý svátek, který jinde neuvidíte

letniceCelodenní pořad Letnice v kouřimském skanzenu připomene v neděli 28. května dnes již zapomenuté lidové obyčeje – otvírání studánek a působivou obchůzku královniček. Nebude chybět hudba, tanec a lidové občerstvení. Na závěr se bude tančit pod májí. K letnicím v minulosti neodmyslitelně patřil symbol holubičky. Výrobu štípané holubičky ze dřeva bude předvádět Jaromír Frk. V rámci tvořivých dílen se zájemci naučí vyrábět holubičku z vejdumků nebo korunu pro královničku. V interiérech historických stavení je instalována výstava Zelené svátky, zaměřená na tradici letnic a dalších svátků pozdního jara. Historici a etnoglogové Regionálního muzea v Kolíně k ní podají výklad a zodpoví dotazy. Nebudou chybět ani tradiční pokrmy: „kosmatice“ a „boží milosti“, připravované na plotnách replik krásných historických sporáků, ani občerstvení Jiřího a Cecílie Buschových v hospodě ze Strašic.
 

Víkend památkových domků na Slovácku

Skanzen StrážniceUž podeváté pořádá region Slovácko během prvního červnového víkendu 3. a 4. června unikátní akci - zpřístupnění památkových domků, objektů lidového stavitelství a malých muzeí, aniž by bylo nutné prohlídku předem rezervovat. Jednotlivé objekty jsou mezi sebou propojeny cyklotrasami. Otevřené dveře naleznete v památkových objektech lidového stavitelství, v regionálních muzejích a prohlédnete si expozice tak, jak je běžně neznáte. Akce přiblíží běžný vesnický život, hospodářství s každodenními povinnostmi tak, jak čas a roční období přinášelo… muškáty v oknech, nastlané bělostné peřiny, vždy čistý stůl, středobod každé domácnosti, kachlová kamna, obrázky a sošky patronů a svatých, modlitební knížky a růžence.

žítkováOtevřené dveře bude mít například v Muzeum myslivců a pytláků Babice, Domeček Březová 115, Slovácká chalupa Dolní Bojanovice, Muzeum na Mlýně Dolní Němčí, Soubor památkových domů "Na Rajčovně" Hluk, Větrný mlýn Jalubí, Rodinný dům bratří Úprkových Kněždub, Muzeum zvěrokleštičů Komňa, Památkový domek 679 Kunovice, Chalupa Fanoša Mikuleckého Mikulčice, Centrum slováckých tradic Modrá, lidový domek Háječek a památkové domy 263 a 377 Ostrožská Nová Ves, Potomákovo muzeum Popovice, větrný mlýn Starý Poddvorov, Štrbákovec a Kohnovec ve Strání, chalúpka 97 a Rezidence Šardice, Muzeum tupeské keramiky, rolnický dům Tvarožná Lhota, Muzeum v přírodě Rochus, Muzeum lidových pálenic Vlčnov, Talašova usedlost Zlámanec a Šerkova usedlost, Trchalíkova usedlost, chalupa 102 a Šumické muzeum Šumice. Od průvodců se dozvíte zajímavosti ze života obyčejných obyvatel obcí, o řemeslech, hospodářství, odívání, historii dávné i nedávné velmi poutavým a nevšedním způsobem. V některých objektech jsou pro návštěvníky připraveny doprovodné programy ve formě ukázek řemesel či ochutnávek slováckých specialit.
 

Mezinárodní folklorní festival Strážnice

strážniceNejstarší a největší folklorní festival v Evropě se koná každý poslední víkend v červnu, letos tedy od 22. do 25. 6. Najdete zde zábavu i poučení, můžete zhlédnout vystoupení nejen našich, ale i zahraničních souborů a seznámit se tak s jinými kulturami. Festival probíhá nejen na amfiteátrech v zámeckém parku, ale také ve vinohradnickém areálu a před usedlostmi v nedalekém strážnickém skanzenu. Během festivalu se můžete potěšit krásou lidových písní, tanců a krojů ve slavnostním průvodu i v mnoha různých pořadech, zkusit si i tance z cizokrajných koutů světa a společně si zazpívat a zatancovat u lidových muzik.
 

Veselokopecký jarmark

veselý kopecV sobotu 15. a v neděli 16. července se na Veselém Kopci u Hlinska uskuteční Veselokopecký jarmark. Pozvání k účasti na tomto jarmarku přijala stovka pečlivě vybraných lidových výrobců z celé České republiky. V prostředí muzea v přírodě budou mít návštěvníci příležitost prohlédnout a koupit si jejich výrobky, případně je sledovat při práci. Bude to jedinečná příležitost seznámit se s tradiční rukodělnou výrobou. Budou tu zastoupeny různé řemeslné techniky: ručně tkané textilie, keramika, dráteníci, výrobci dřevěných užitných předmětů, kováři – včetně výrobců motyk, brouskař, košíkáři a další.

Skanzen Strážnice – Muzeum vesnice jihovýchodní Moravy

Skanzen Strážnice – Muzeum vesnice jihovýchodní Moravy

Navštivte místo, kde historie ožívá. Vraťte se do časů chaloupek s doškovými střechami, řemeslných dílen, klidu a harmonie.

Víkend památkových domků na Slovácku 2024

1. 6.2. 6.
Víkend památkových domků na Slovácku 2024

Víkend památkových domků, objektů lidového stavitelství a malých muzeí proběhne tento rok již podesáté. Po sedmi desítkách objektů budou moci návštěvníci putovat od soboty 1. do neděle 2. června 2024.

Skanzen Rožnov pod Radhoštěm – Valašské muzeum v přírodě

Skanzen Rožnov pod Radhoštěm – Valašské muzeum v přírodě

Když se v Česku řekne skanzen, mnozí si představí právě ten v Rožnově pod Radhoštěm. Největší a nejstarší skanzen ve střední Evropě byl založen v roce 1925 a v jeho třech expozicích, Dřevěném městečku, Valašské dědině a Mlýnské dolině, je rozmístěno téměř 100 památkových objektů.

Mezinárodní folklorní festival Strážnice 2024

27. 6.30. 6.
Mezinárodní folklorní festival Strážnice 2024

Srdečně zveme na nejstarší a největší folklorní festival v Evropě. 79. ročník Mezinárodního folklorního festivalu Strážnice 2023. 42. ročník Folklorního festivalu Dětská Strážnice 2024

Dřevěné městečko ve Valašském muzeu v přírodě

Dřevěné městečko ve Valašském muzeu v přírodě

Dřevěné městečko je nejstarším areálem Valašského muzea v Rožnově pod Radhoštěm. K vidění je zde rozsáhlý soubor lidových staveb, které stály v městečku nebo okolí již od počátku 19. století. V areálu lze navštívit muzeum, kuželnu, stodolu, kostel, hostinec a mnoho jiných dobových staveb.

Letnice v Kouřimi – zapomenutá lidová slavnost

19. 5.
Letnice v Kouřimi – zapomenutá lidová slavnost

Celodenní pořad Letnice v kouřimském skanzenu připomene dnes již zapomenuté lidové obyčeje – otvírání studánek a králenskou obchůzku. Nebude chybět hudba, tanec a lidové občerstvení.

Muzeum lidových staveb Kouřim

Muzeum lidových staveb Kouřim

Muzeum lidových staveb shromažďuje stavitelské památky z území středních, východních a severních Čech. Nabízí tak přímé srovnání různých regionálních typů lidové architektury z období od 17. do 19. století. V průběhu roku se ve skanzenu konají rozmanité národopisné pořady.

Veselokopecký jarmark

20. 7.21. 7.
Veselokopecký jarmark

Prodej výrobků vybraných a pozvaných lidových řemeslníků, doprovodný kulturní program.

Skanzen Veselý Kopec – pohled do vesnické historie

Skanzen Veselý Kopec – pohled do vesnické historie

V malebném kraji na pomezí Železných hor a Žďárských vrchů, jehož rozmanitá přírodní krása okouzlovala a okouzluje mnohé známé malíře, navštivte jediné muzeum v přírodě v Pardubickém kraji, Muzeum v přírodě Vysočina.

Další aktuality

Festival muzejních nocí 2024: Jaké zážitky nabídne?

Již 20. ročník Festivalu muzejních nocí bude probíhat ve dnech 17. května až 15. června 2024! Fenomén muzejních nocí, konající se již po řadu let ve velkých evropských metropolích, patří ke stálým prezentacím kulturního dědictví, který si návštěvníci velmi oblíbili. Muzea a galerie nabízejí ve večerních a nočních hodinách kromě prohlídek svých stálých expozic a výstav také řadu doprovodných i kulturních programů a stávají se místy mimořádných a nečekaných zážitků a setkávání. Festival navazuje na Mezinárodní den muzeí, který od roku 1977 každoročně připadá na 18. května.
Kultura

Svatý Vojtěch – český světec, jehož hlavu uvařili Prusové

Na 23. dubna připadá svátek svatého Vojtěcha, českého světce z rodu Slavníkovců, druhého pražského biskupa a v neposlední řadě mučedníka, který přišel o život ve východním Pobaltí. K tomuto dni, který připomíná Vojtěchovu mučednickou smrt, se váže řada jarních pranostik o předpokládaném vývoji počasí a úrodě.
Kultura

Kam v Česku za knihami?

Kam vyrazit, když milujete knihy? Nejen do knihovny a knihkupectví... Můžete se vydat do muzeí, expozic a klášterních knihoven se spousty starých zajímavých svazků. Víte, že 23. duben je Světovým dnem knihy a autorských práv? Objevujte s námi radost a požitek z četby i poznávání. Vyberte si ze zajímavých výletů: například do benediktinského kláštera v Rajhradě, kde najdete Památník písemnictví na Moravě nebo do Památníku národního písemnictví v bubenečské Petschkově vile. Víte, že jeden z nejosobitějších českých spisovatelů, Bohumil Hrabal, má expozici v Nymburce a ve vile ve Strži na Příbramsku naleznete muzeum Karla Čapka?
Kultura

Jazz, česká jazzová scéna a tipy, kam se vypravit za jazzovou hudbou

Co mají společného Jaroslav Ježek, Louis Armstrong, Frank Zappa, Rudy Linka, Ondřej Pivec, Jamie Cullum, Suchý & Šlitr nebo Jiří Stivín? Je to jazzová hudba, hudební žánr, jehož počátky sahají až do Spojených států konce 19. století. Máte nápad, jak oslavit 30. dubna Mezinárodní den jazzu? Zkuste to s Kudy z nudy: ukážeme vám, kde najdete nejlepší jazzové kluby, festivaly a akce!
Kultura

Kalendář 2024: Jízdy králů, slavnosti a otevírání studánek aneb kde oslavíte letnice

Letnice či svatodušní svátky jsou zahalené tajemstvím; možná jste o nich už někdy slyšeli, ale v běžných kalendářích vyznačené nebývají. Přesto v řadě evropských zemí, namátkou v Německu, Rakousku, Maďarsku, Belgii, Lucembursku, Nizozemí, Švýcarsku, Norsku, Dánsku, na Islandu a v Řecku bývá Svatodušní pondělí volný den. Co se tedy skrývá za slovem letnice?
Kultura

Korálky, čípky nebo tabulka čokolády: tipy na muzea a expozice, kde si něco sami vyrobíte

Patříte k těm lidem, kteří mají radost z tvoření? Anebo hledáte interaktivní expozice, kde se nebudete nudit vy, ani vaše děti? Pro oba případy má Kudy z nudy řešení: vyzkoušejte muzea a návštěvnická centra, kde si během vaší návštěvy můžete vyzkoušet, jak se co dělá. Hotový výrobek si pak můžete odnést s sebou domů na památku.
Kultura

Od kolébky ke kočárku: nahlédněte do expozic dobových kočárků

Patříte k milovníkům nostalgie, kteří si rádi prohlížejí krásné dobové věci, které sloužily našim prababičkám? Pak pro vás máme skvělý tip na výlet: podívejte se do některé z expozic věnující se dětským kočárkům! Nevěřili byste, kolik rozmanitých exemplářů svého druhu objevíte. Kam se za nimi podíváte vám prozradí Kudy z nudy.
Kultura

Cesty za uměním: tipy, kam se vypravit za moderním i středověkým uměním a kde objevíte nejcennější umělecká díla

Každoročně 15. dubna slavíme Světový den umění. Připomínáme si tak 15. duben 1452, kdy se narodil italský malíř a renesanční všeuměl Leonardo da Vinci. S Kudy z nudy můžete celosvětovou oslavu umění, talentu a tvořivosti prožít v některé z mnoha galerií – stačí si vybrat, co vás zajímá, o zbytek se postaráme my.
Kultura