Úvod > Co chcete dělat? > Muzeum Na Mlýně v Dolním Němčí
Muzeum Na Mlýně v Dolním Němčí
"> "> Muzeum Na Mlýne "> "> "> Varení trnek "> ">
+ Přidat foto
Kultura

Muzeum Na Mlýně v Dolním Němčí

V Dolním Němčí můžete zhlédnout památku lidového stavitelství z 18. století, tzv. Muzeum Na Mlýně. V roce 1998 byla dokončena rekonstrukce starého mlýna, jehož budova dnes z části slouží jako pivnice a část byla vybavena původními dochovanými nástroji, které mlýnu věnoval obyvatelé obce.

Jde o soubor budov vodního mlýna na Oklukách, vybudovaných v 18. století a dochovaných ve hmotách i ve vnějším výrazu, pozoruhodnou památku lidové architektury, zapsanou ve státním seznamu památek. Zadní část areálu mlýna, tedy domu č.p. 105, je zařízena jako muzeum lidové architektury. V původních obytných prostorách si prohlédnete nářadí, zemědělské stroje a další pomůcky neodmyslitelné od života na vesnici. Obytná část byla upravena do původní podoby.

V jedné místnosti je nainstalována výstavka fotografií, seznamující návštěvníky s životem v obci, pobytová místnost s kachlovou pecí je zachována v původním rázu, stejně jako kuchyně, kde se každým rokem začátkem září pořádá již tradiční vaření trnek s lidovým jarmarkem za účasti folklórních a pěveckých souborů z širokého okolí. Zajímavé jsou také původní dochované nástroje, včetně zemědělské techniky používané v 19. století.

Zobrazit více
Naposledy změněno: 13. 8. 2021

Ubytování a restaurace v okolí

Rybářská chata Hluk

Rybářská chata Hluk

Hluk, Východní Morava
Penzion Boďa v Horním Němčí

Penzion Boďa v Horním Němčí

Horní Němčí, Východní Morava
Víno Hruška – víno, které chutná

Víno Hruška – víno, které chutná

Blatnička, Jižní Morava