Úvod > Co chcete dělat? > Trchalíkova usedlost v Šumicích
Památky

Trchalíkova usedlost v Šumicích

Soubor staveb lidové architektury Trchalíkova usedlost je prohlášen za nemovitou kulturní památku. Objekt je v soukromých rukou a dodnes se v jeho části bydlí. Památkově chráněny jsou tři budovy – historická stodola, výminek a vozovna.
Historická dřevěná stodola je nestarší dochovanou stavbou. Byla postavena v první polovině 19. století z dubového dřeva, kryta doškovou střechou, která byla v rámci rekonstrukce obnovena. Sloužila k uskladnění zejména nevymláceného obilí. Z počátku 20. století je výminek, který byl trvale obydlen až do konce 20. století. Skládá se ze dvou obytných místností v přízemí. V prvním patře se pak nachází sýpka. Pod střechou se sušily byliny a luštěniny. Nejmladším památkově chráněným objektem – z počátku 20. století – je vozovna. Sloužila k uskladnění velké zemědělské techniky, zejména vozů, žebřiňáků. Na půdě pak bylo uskladněno seno.

Za stodolou je dodnes funkční žentour, který sloužil k pohánění zemědělské techniky, zejména mlátičky, v době, kdy ještě nebyla do obce přivedena elektrická energie.

Celý soubor je doplněn funkční replikou sušírny ovoce v zahradě. Původní sušírna byla stržena v 80. letech 20. století. Na jejím místě stojí věrná kopie, postavena dle dochovaných materiálů, včetně kotle na vaření trnek.

V současné době je v soukromém vlastnictní, ale částečně přístupná veřejnosti. 

Ubytování a restaurace v okolí

Pivovar Uherský Brod

Pivovar Uherský Brod

Uherský Brod, Zlínský kraj
Čokoládovna Janek v Uherském Brodu

Čokoládovna Janek v Uherském Brodu

Uherský Brod, Zlínský kraj
Eurocamping v Bojkovicích

Eurocamping v Bojkovicích

Bojkovice, Zlínský kraj