ÚvodAktualitySeznamte se: znáte rekordy našich lanovek?
Zážitky

Seznamte se: znáte rekordy našich lanovek?

  • 28. června 2023
Také vás lákají představy léta na horách a výletů po hřebenech pěšky nebo na kolech? A říkáte si, že je to moc do kopce? Na Kudy z nudy jsme pro vás našli jednoduché řešení: lanovky. Sice jich nemáme tolik jako v Alpách, ale na našich horách jich přesto najdete dost. Do kopce vyvezou pěší turisty i cyklisty s koly, a pak už se před vámi otevírá horská krajina a spousta zážitků.
Lanovky ovšem nenajdete jen na horách, ale i v místech, kde byste je možná nečekali. Příkladem je sedačková lanovkazoologické zahradě v Praze. Je držitelkou zajímavých rekordů: se 110 metry je totiž z našich lanovek nejkratší, a mimo jiné také nejpomalejší. V Praze ale ještě chvíli zůstaneme: lanovka na Petřín, nejstarší pozemní lanovka v České republice, už několik let drží titul nejnavštěvovanějšího místa v Česku: jen v roce 2022 ji využilo 1,7 milionu lidí.

Uhodli byste ale jiná NEJ našich lanovek? Třeba že nejdelší lanovka bez podpěrných sloupů je lanovka na Větruši v Ústí nad Labem, nejdelší kabinová dráha je lanovka Černohorský expres na Černou horuKrkonoších a naopak nejkratší kabinová lanovka u nás vás vyveze od vchodu do Punkevních jeskyní k vyhlídkovým můstkům do propasti Macocha.

Svůj rekord má i lanová dráha na Komáří vížku v Krušných horách: s délkou 2 348 metrů je to vůbec nejdelší lanovka ve střední Evropě bez mezistanice. Nejstarší sedačková lanovka pochází z roku 1940: jde o lanovku na horské sedlo PustevnyBeskydech. Naopak k nejnovějším patří kabinová lanovka na Sněžku. Při modernizaci se klasické sedačky vyměnily za pohodlnější kabinky, navíc jde o nejvýše položené dopravní zařízení v České republice. Největší koncentrací lanovek v České republice se pyšní Špindlerův MlýnKrkonoších. Poslední tip nás pak zavede k sousedům na Slovensko: Lanárna ŽDB Drátovna v Bohumíně pravidelně vyrábí tažné lano pro populární lanovku na Lomnický štít v Tatrách. Jedná se o nejdelší lano ve střední Evropě pro dopravní lanovku, které měří více než čtyři kilometry a s průměrem 26,5 milimetrů váží 10 710 kilogramů.
 
Lanová dráha na Komáří vížku Příroda

Lanová dráha na Komáří vížku

Dvousedačková lanovka s celoročním provozem vás dopraví z centra města Krupky na vrchol Komáří vížky, kde se v blízkosti stanice nachází Horský hotel Komáří vížka s vyhlídkovou restaurací. Lanová dráha na Komáří vížku je nejdelší sedačková lanovka bez mezistanice v České republice.

Lanovka v Zoo Praha – nejkratší sedačková lanovka v České republice

Lanovka v Zoo Praha – nejkratší sedačková lanovka v České republice

Nejkratší lanovka se nachází v pražské Zoo. Měří pouhých 110 m a byla postavena v roce 1970. Lanovka spojuje pavilon goril nížinných a koně Převalského. Kapacita je 720 lidí za hodinu, jízda trvá dvě minuty.

Lanovka Janské Lázně – Černá hora – nejdelší kabinová lanová dráha v České republice

Lanovka Janské Lázně – Černá hora – nejdelší kabinová lanová dráha v České republice

Současná kabinová lanová dráha Janské Lázně – Černá hora jezdí od roku 2006 a je historicky již třetí v pořadí. První kyvadlová kabinová lanovka jezdila na vrchol Černé hory od roku 1928. Byla dlouhá 3 174 m, převýšení bylo 644 m a byla jednou z nejdelších ve střední Evropě. Druhá byla gondolová, jezdila od roku 1980.

Lano z Bohumína na Lomnickém štítu – nejdelší lano bez podpěry ve střední Evropě

Lano z Bohumína na Lomnickém štítu – nejdelší lano bez podpěry ve střední Evropě

Lanárna ŽDB Drátovna v Bohumíně pravidelně vyrábí tažné lano pro populární lanovku na Lomnický štít v Tatrách. Jedná se o nejdelší lano ve střední Evropě pro dopravní lanovku, které měří více než čtyři kilometry.

Lanovky ve Špindlerově mlýně – největší koncentrace lanovek v České republice

Lanovky ve Špindlerově mlýně – největší koncentrace lanovek v České republice

Ve významném turistickém krkonošském středisku, Špindlerově mlýně, je největší koncentrace lanovek v ČR. Fungují zde tři čtyřsedačkové lanovky na Medvědín, Hromovku a na Pláně, jedna dvousedačka a naše vůbec nejnovější trojsedačková lanovka na Labské, která byla uvedena do provozu v roce 2005.

Lanovka na Petřín v Praze – nejstarší pozemní lanovka v České republice

Lanovka na Petřín v Praze – nejstarší pozemní lanovka v České republice

Naše vůbec nejstarší pozemní lanovka jezdí na pražský Petřín, a to již od roku 1891. Její provoz skončil v roce 1916 v souvislosti s 1. světovou válkou. Lanovka byla obnovena až v roce 1932, kdy byla zároveň přestavěna na elektrický pohon.

Lanovka na Sněžku – nejvýše položené dopravní zařízení v České republice

Lanovka na Sněžku – nejvýše položené dopravní zařízení v České republice

Lanovka je nejvýše položeným dopravním zařízením u nás. Vede z Pece pod Sněžkou přes Růžohorky na Sněžku. Za jasného počasí je výhled z lanovky nezapomenutelný. Délka dolního úseku je 1560 m a horního úseku 1967 m.

Nejkratší a nejstrmější kabinová lanovka v České republice – Lanovka v Moravském Krasu

Nejkratší a nejstrmější kabinová lanovka v České republice – Lanovka v Moravském Krasu

Nejkratší a nejstrmější kabinová lanovka spojuje Punkevní jeskyně s okrajem propasti Macocha v Moravském krasu. Lanovka na dráze 249 metrů a je denně využívána asi patnácti sty turisty. Lanová dráha má převýšení sto čtyřicet metrů a je tak nejstrmější v celé České republice.

Lanovka na Pustevny v Beskydech – nejstarší sedačková lanovka v České republice

Lanovka na Pustevny v Beskydech – nejstarší sedačková lanovka v České republice

Jedna z prvních sedačkových lanovek na světě byla postavena na Pustevny v roce 1940. Původní lanovka z roku 1940 byla první sedačkovou lanovkou na světě, měřila 887 m, převýšení bylo 304 m a jezdilo se na 81 jednomístných sedaček. Současně s lanovkou vznikly i sjezdovky.

Nejvyšší hora v Česku  – hora Sněžka

Nejvyšší hora v Česku – hora Sněžka

Na Hraničním hřebenu Krkonoš se nachází nejvyšší hora České republiky Sněžka, měřící 1 603 m n. m. Její skalnatý vrchol má rozlohu asi 120 000 m². Vedou k ní různé trasy – turistické, cyklistické i běžecké. Průměrná roční teplota se pohybuje kolem 0,2 °C.

Lanovka na Větruši v Ústí nad Labem – nejdelší lanovka bez podpěrných sloupů

Lanovka na Větruši v Ústí nad Labem – nejdelší lanovka bez podpěrných sloupů

Lanovka spojuje obchodní centrum a zámeček Větruše. Lanovka je dlouhá 330 metrů, dvě kyvadlově jezdící kabiny pro 15 osob vzdálenost překonají za dvě minuty. Jedná se o nejdelší lanovku bez podpěrných sloupů v Česku.

Průmyslová lanovka z Černého Dolu do Kunčic nad Labem – nejdelší lanovka ve střední Evropě

Průmyslová lanovka z Černého Dolu do Kunčic nad Labem – nejdelší lanovka ve střední Evropě

Nejdelší lanovka ve střední Evropě nepřepravuje turisty. Ve vozících z Černého Dolu do Kunčic nad Labem putuje „nekonečnou smyčkou“ vápenec, který se těží v černodolském lomu. Unikátní nákladní lanovku provozují Krkonošské vápenky Kunčice, kde se hornina zpracovává na mletý vápenec nebo maltové směsi. Dráha měří přes 8 300 metrů.

Další aktuality

O prázdninách ožívají hrady a zámky i v noci

Červenec a srpen je k zasvěcen nočním prohlídkám. Návštěvníci mají možnost prohlédnout si památky v netradičním čase a okusit specifickou atmosféru nočních prohlídek. Noční prohlídky bývají navíc často doplněné speciálním programem. Kde zažijete jedinečnou atmosféru nočního hradu či zámku? To už vám poradí Kudy z nudy.
19. červenec 2024 12:00
Zážitky

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Kudy z nudy přináší tipy na zajímavý program pro rodiny s dětmi na víkend (20.7. – 21.7.) v Praze a jejím okolí, Čechách, Moravě i Slezsku. Vyberte si rodinné programy, zábavu a zážitky pro malé i velké, holky i kluky, zajímavé akce a výpravy na místa, kde se děti rozhodně nebudou nudit: 26. Dobývání Curie Vitkov, Den s Horskou službou 2024, Pekařská sobota ve skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm, Slavnost chleba v Lenoře 2024, Za pohádkou na Zubačku. Naplánujte s námi výlety za kulturou, do zoo, do přírody nebo na zajímavou výstavu a užijte si společný víkend.
19. červenec 2024 7:01
Zážitky

50 tipů na víkend z celého Česka

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkendové zážitky (20.7. – 21.7.). Na jediném místě najdete tipy na akce ze všech krajů a regionů České republiky. U nás si vybere si každý! V nabídce je rodinná zábava, program pro děti, romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky: Slavnosti regionu Moravskotřebovska a Jevíčska, Veselokopecký jarmark, Keltská noc 2024 v Plumlově, Zátopkův zlatý týden 2024, Za pohádkou na Zubačku. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
19. červenec 2024 7:00
Zážitky

Česko ve filmu: Brodský, Menšík, Donutil, Vaculík, Trojan, Švehlík, Majer a Polívka aneb slavní čeští herci

Jeden z nejlepších receptů na splín a nudu je večer strávený u příjemného filmu. Ať už si vyberete komedii, detektivku, horor, pohádku nebo film pro pamětníky, určitě se setkáte s některým ze známých českých herců. Seznamte se na Kudy z nudy s nejpopulárnějšími českými herci!
17. červenec 2024 15:14
Zážitky

Kde najdete nejlepší zábavní parky pro děti v Česku? Vyberte si z 10 báječných míst, kde se děti vydovádí pod širým nebem

Pokud chcete s dětmi strávit pěkné chvíle, udělejte si s nimi výlet tam, kde si skutečně vyhrají a bude se jim tam líbit! A jestliže nevíte přesně, kam by to mělo být, nechte se inspirovat našimi tipy. Dnes vám totiž nabízíme přehled zábavních parků a míst, kde se děti zaručeně vydovádí.
16. červenec 2024 8:58
Zážitky

Modrá je dobrá aneb výlety na „modrá“ místa v Česku

Modrá je dobrá, už je to tak… zpívá se ve známé písničce. Snad je to tím, že modrá je barvou oblohy i vody a působí uklidňujícím dojmem. V dnešních tipech vám přinášíme tipy na místa, kde modrá hraje prim a objevuje se v názvu anebo má k této barvě jiný vztah. Udělejte si hezký modrý výlet!
15. červenec 2024 19:07
Zážitky

Léto jako z westernu: tipy, kde potkat kovboje, indiány a rýžovat zlato

Máte rádi vůni koní a chytat býčky do lasa nebo zkusit rýžovat zlato bylo vždycky vaším snem? Pak se vydajte poznat chuť Divokého Západu. A nemusíte balit na dalekou cestu, ani kupovat lístky na zaoceánský parník, jako naši předci. Stačí jen nasednout do vlaku nebo auta a vyrazit za některým z našich tipů. Zamířit můžete do westernových městeček, na ranče i do indiánských vesnic. Seznámit se můžete i se životem v koňském sedle a posláním Pony Expressu.
13. červenec 2024 6:00
Zážitky

V létě do kina? Pak jedině do letního!

Je škoda trávit letní večery pod střechou, nechte se proto vylákat do letních kin. Některá mají předlouhou tradici, jiná patří mezi nováčky, ale jedno mají společné: pod hvězdami vás čeká umění, zábava i pravá filmová noční romantika. Někde se promítá denně, jinde jen jediný den v týdnu anebo jen několik večerů během léta. Na podrobné programy letních kin sice místo nemáme, ale to podstatné v následujícím přehledu rozhodně najdete!
10. červenec 2024 10:00
Zážitky