Úvod > Co chcete dělat? > Křižíkova fontána v Praze
Zážitky

Křižíkova fontána v Praze

Křižíkova světelná fontána navržená slavným českým elektrotechnikem Františkem Křižíkem byla poprvé spuštěna 24. května roku 1891 u příležitosti Jubilejní zemské výstavy a rekonstruována v nové podobě pro Všeobecnou československou výstavu konanou v roce 1991.

Fontána navržená slavným českým elektrotechnikem Františkem Křižíkem (1847-1941) se poprvé rozsvítila 24. května roku 1891 u příležitosti Jubilejní zemské výstavy. Od 28. května fungovala každý večer. První práce začaly v říjnu roku 1890 a vznikly při nich pode dny bazénů prostory pro obsluhu včetně 150 metrů dlouhého průchodu k nedaleké strojovně, kde bylo kromě jiného umístěno i čerpadlo. Stavba nadzemní části byla zahájena v únoru následujícího roku a skončila o tři měsíce později.

Dna dolního a horního bazénku tvořila silná skla, pod nimiž byly umístěny regulovatelné obloukovky s parabolickými reflektory z hliníkového plechu, které osvětlovaly proudy vody stříkající z trysek. V dolním bazénu bylo šest střiků osvětlováno šesti lampami, v bazénu bylo 16 lamp a 14 trysek rozmístěných ve dvou soustředných kruzích kolem jedné střední trysky. Vlastní osvětlení měly i tři vodopády tvořené vodou stékající z horního bazénu do dolního.

Voda stříkala až do výše několika desítek metrů a v záři světelných zdrojů bylo vidět až ze Starého Města Aby se voda zabarvila, byly využívány různobarevné skla, které byly umístěné nad obloukovkami a vyměňovanými obsluhou v pravidelných intervalech. Veškeré osvětlovací zařízení pocházelo z dílen Křižíkova pražského závodu.

V současné době díky pódiu znovu ožívá a je možné využít ji na celou řadu naprosto unikátních akcí. Můžete sem zajít na koncerty, přehlídky, divadla, nebo i gastronomické akce, jako je například BurgerFest, Metronome Festival, Legendy, Dance Divas a další.

Mimo konání akcí, je objekt přístupný veřejnosti bez omezení.

Provozovatel

Křižíkova fontána

Výstaviště Praha
170 00 Praha 7
Tel.:
+420 702 128 232
Email:
info@prahaexpo.cz
Facebook:
https://www.faceb...
WWW:
https://www.vysta...
GPS:
50,101041 14,437239
 
Region:
Praha
Město:
Praha 7
 

Časová náročnost

1,0 hodina

 
 

Ubytování a restaurace v okolí