Úvod > Aktuality > Jak poznat Prahu za jeden den
Památky

Jak poznat Prahu za jeden den

  • Vydáno12. června 2022
Chcete navštívit Prahu a tlačí vás čas? Kudy z nudy vám přináší několik skvělých nápadů, jak poznat ta nejhezčí místa během jediného dne. Samozřejmě můžete náš návod použít jako tipy na jednodenní výlety a pobyt si prodloužit, třeba na dva dny nebo na prodloužený víkend. Prahu provází pověst jednoho z nejkrásnějších měst světa už od středověku. Unikátní historické jádro společně s Pražským hradem, Karlovým mostem a množstvím kostelů, paláců a zahrad je zapsáno do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Praha je, ale také město s neopakovatelnou atmosférou, romantické a kypící životem, majestátní a lehce tajemné, zároveň však přátelské a blízké. Takže jaký koktejl poznávání, historie a zážitků vám Praha nabízí?

Kam se podívat, když plánujete jediný den v Praze

prahaDobrým způsobem jak poznat nejslavnější pražské památky je procházka Královskou cestou. Nejkrásnější prohlídková trasa historickým centrem, po níž se kdysi ubíraly korunovační průvody českých králů a královen, začíná na Náměstí Republiky u Obecního domu a končí u katedrály sv. Víta na Pražském hradě. Cesta staletími kolem paláců, domů, chrámů a dalších památek všech stavebních slohů měří necelé tři kilometry. Jako první projel Královskou cestou při své korunovaci Albrecht II. Habsburský roku 1438, jako poslední pak rakouský císař Ferdinand V. Dobrotivý v roce 1836. Trasou slavnostně projížděli i významní poslové a hosté z cizích zemí, ubíraly se tudy ale i průvody k uložení ostatků panovníků.
 
OrlojCestou si prohlédnete například gotickou Prašnou bránu a řadu domů s historickými domovními znameními. Milovníci kubismu mohou na nároží Celetné a Ovocného trhu obdivovat dům U Černé Matky Boží, klenot mezi pražskými kubistickými domy, dílo architekta Josefa Gočára z let 1911–1912. Pokud vám zbude čas, můžete si odpočinout si v Grand Café Orient, jediné kubistické kavárně na světě! Královská cesta vede přes Staroměstské náměstí, kam byl roku 2020 umístěn po více než stovce let Mariánský sloup, který na náměstí stával od 17. století. Zapomenout nemůžeme na Staroměstskou radnicí na jejímž průčelí si prohlédnete proslulý pražský orloj; defilé dvanácti apoštolů s dalšími pohyblivými prvky můžete vidět každou celou hodinu od 9:00 do 21:00 hodin.

prahaKrálovská cesta se dále proplétá Starým Městem kolem někdejší velkolepé jezuitské koleje, areálu Klementina, překračuje Karlův most zdobený třiceti barokními sousošími a kolem Kampy přes Malou Stranu vás Nerudovou ulicí vyvede až k Pražskému hradu. Komplex několika nádvoří v sobě skrývá například katedrálu sv. Víta a Starý královský palácexpozicí Příběh pražského hradu, za vidění stojí i Palácové zahrady pod Pražským hradem a Královská zahrada s renesanční Míčovnou a Letohrádkem královny Anny, zvaným Belveder. Možná budete mít štěstí a dostanete se sem právě v době, kdy se v zahradách bude konat některá zajímavá výstava či kulturní akce. Západně od Pražského hradu stojí za prozkoumání úzké uličky Nového světa a také Loretánské náměstí s Loretoubarokním areálem se Svatou chýší obestavěnou ambity, kostelem Narození Páně a věží se světoznámou zvonkohrou.
 

Odbočky z Královské cesty

židovský hřbitovKrálovská cesta vám představí to nejlepší z historického centra Prahy, ovšem někdy stačí udělat pár kroků navíc a objevíte celou řadu dalších zajímavých míst, stačí jen pozorně sledovat mapu. Ze Staroměstského náměstí je to jen kousek k památkám někdejšího pražského židovského města. Nenechte si ujít alespoň zběžnou návštěvu starého židovského hřbitova, Staronové synagogy či Španělské synagogy. Pokud čas není vaším pánem, za vidění stojí rozsáhlé expozice Židovského muzea.
 
Než vás Karlův most dovede na Malou stranu, překračuje romantický ostrov zvaný Kampa. Najdete tu Museum Kampa se sbírkami umění 20. století, celou řadu kaváren a restaurací, příjemná místa k odpočinku, řadu pitoreskních zákoutí a kousek odtud, u Velkopřevorského náměstí, také slavnou Lennonovu zeď.
 
Malostranské náměstíNa Malostranském náměstí spatříte jeden z největších skvostů pražského baroka, chrám sv. Mikuláše s mohutnou kupolí a sousední zvonicí. Pokud odbočíte do Karmelitské ulice, po několika desítkách metrů objevíte po pravé ruce nenápadný vchod do nádherné barokní Vrtbovské zahrady. Jen o pár kroků dál na vás čeká chrám Panny Marie Vítězné, v jehož interiéru si prohlédnete známé Pražské Jezulátko. Soška malého Ježíška prý přináší zázraky a jako věčný symbol nevinnosti a čistoty je uctívána katolíky po celém světě. Karmelitská ulice vás posléze dovede na Újezd, odkud vás pozemní lanová dráha dopraví na vrch Petřín, k rozhledně a zrcadlovému bludišti.
 

Když vás Praha přitáhne a nepustí

kafkaMožná pro vás bude Praha tím, čím byla pro spisovatele Franze Kafku – zlatá stověžatá matička, která když jednou zasekne drápy, už vás nikdy nepustí. Nelitujte času, prodlužte si pobyt a poznávejte další půvabná místa hlavního města České republiky! Když jsme začali Kafkou, budeme jím i pokračovat – za vidění totiž určitě stojí Franz Kafka Museum v Hergetově cihelně. Z celé řady pražských muzeí si můžete vybrat třeba Národní muzeum na Václavském náměstí, Uměleckoprůmyslové muzeum, Národní technické muzeum, Muzeum městské hromadné dopravy, Muzeum komunismu či Absintherii, muzeum absintu s krámkem a kavárnou, kde můžete ochutnávat absint z Francie, Švýcarska a České republiky.

vyšehradV letních měsících můžete v centru Prahy nasednout na palubu výletní lodi a nechat se odvézt do Troje, k tamní zoologické a botanické zahradě. A chcete-li si dopřát opravdu skvostnou vyhlídku na stověžaté srdce Evropy, pak se nejkrásnější výhledy otvírají od Památníku na Vítkově anebo od Vyšehradu, barokní citadely s podzemními chodbami a sály, kde mimo jiné najdete pohřebiště slavných českých osobností – Slavín. Nejvyšší vyhlídkovou plošinu v Praze vám nabídne Televizní věž Žižkov – Tower Park Praha. Díky otevírací době od 9:00 do 24:00 hodin můžete obdivovat výhled za denního světla stejně, jak v noci, kdy se stává Praha téměř magická.
Muzeum komunismu v Praze

Muzeum komunismu v Praze

V muzeu jsou vystaveny pečlivě vybírané originální materiály a zajímavě zpracované instalace. Uvidíte záblesk historie z originálních filmů, archivních fotografií, projekcí, rozhovorů, maleb, historických dokumentů a velkých zařízení které dohromady přivádí celou tuto kapitolu historie k životu.

Franz Kafka Museum v Praze

Franz Kafka Museum v Praze

Dlouhodobá expozice nabízí pohled do světa slavného pražského rodáka Franze Kafky (1883 – 1924), jedné z nejvýznamnějších postav světové literatury 20. století.

Národní muzeum – Historická budova Národního muzea

Národní muzeum – Historická budova Národního muzea

Jedna z nejvýznamnějších pražských budov byla prohlášená už v roce 1962 za národní kulturní památku. Čechy milovaná a cizinci obdivovaná, osudově spjatá s novodobými českými dějinami, časem neoddělitelně splynula s představou o Národním muzeu jako instituci.

Klementinum Praha – druhý největší komplex v metropoli

Klementinum Praha – druhý největší komplex v metropoli

Monumentální stavební komplex Klementina, po Pražském hradě druhý největší komplex v Praze, byl vždy živým centrem vzdělanosti a kultury. V areálu sídlí již přes dvě stě let Národní knihovna. Jsou zde uloženy nejcennější rukopisy a všechny knihy, vydané od roku 1807 na území Čech.

Malostranský chrám sv. Mikuláše v Praze

Malostranský chrám sv. Mikuláše v Praze

Kostel sv. Mikuláše na Malé Straně patří k nejpřednějším barokním stavbám Evropy a bývá označován za nejkrásnější stavbu českého baroka. Jeho mohutná kupole a štíhlá věž jsou neodmyslitelnou součástí panoramatu Pražského hradu. Zvonice překvapivě nepatří ke kostelu a má zvláštní vchod.

Národní technické muzeum Praha – ráj exponátů z oblasti vědy a techniky

Národní technické muzeum Praha – ráj exponátů z oblasti vědy a techniky

Expozice NTM překvapí moderním muzejním pojetí. Svůj prostor tu nacházejí sbírky architektury, stavitelství a sbírka polygrafie. Nechybí stálé expozice Chemie kolem nás, Měření času, hutnictví, Interkamera a Technika hrou, expozice televizního studia nebo expozice kontaktních čoček.

Židovské muzeum v Praze – největší muzeum svého druhu v Evropě

Židovské muzeum v Praze – největší muzeum svého druhu v Evropě

Muzeum pečuje o jednu z nejrozsáhlejších sbírek judaik na světě. Ta obsahuje na 40 000 sbírkových předmětů a 100 000 knih.

Příběh Pražského hradu – stálá expozice ve Starém královském paláci

Příběh Pražského hradu – stálá expozice ve Starém královském paláci

Příběh hlavního hradního komplexu v ČR a lidí s ním spojených, tedy panovníků a prezidentů přes šlechtice a dvořany, proslulé umělce, stavitele, architekty či vědce až po řemeslníky a služebnictvo, vám představí expozice Příběh Pražského hradu ve Starém královském paláci na Pražském hradě.

Loreta Praha – Loretánské zvonky lákají na návštěvu pražské Lorety

Loreta Praha – Loretánské zvonky lákají na návštěvu pražské Lorety

V Praze na Hradčanech se již více než 300 let nachází pozoruhodný areál Lorety sestávající z ambitů, barokního kostela Narození Páně, Svaté chýše a věže s hodinami a světoznámou zvonkohrou.

Zahrady pod Pražským hradem

Zahrady pod Pražským hradem

Na jižním svahu hradčanského návrší pod Pražským hradem se rozkládají Palácové zahrady, které jsou spojnicí mezi Pražským hradem a Malou Stranou. Tvoří je celkem pět zahrad a Galerie Ledeburské zahrady. V současné době probíhá památková obnova některých zahrad.

Staroměstská radnice v Praze – prohlídka historických prostor i orloje

Staroměstská radnice v Praze – prohlídka historických prostor i orloje

Historické sály s cennými malbami, gotická kaple s pohledem na figury apoštolů, gotická věž s vyhlídkou, orloj i románsko-gotické podzemí radnice s náznakovou historickou expozicí, to vše se skrývá ve Staroměstské radnici.

Vrtbovská zahrada – nejkrásnější barokní zahrada v Praze

Vrtbovská zahrada – nejkrásnější barokní zahrada v Praze

Na svahu Petřína můžete navštívit jednu z nejkrásnějších a nejvýznamnějších barokních zahrad v Praze, Vrtbovskou zahradu. Tvrdí se o ní dokonce, že je jednou z nejkrásnějších zahrad svého druhu na sever od Alp.

Vyšehrad – poznejte jedno z nejpamátnějších míst českého národa

Vyšehrad – poznejte jedno z nejpamátnějších míst českého národa

Vyšehrad, skála nad řekou s temnou siluetou štíhlých věží, patří neodmyslitelně k pražské krajině. I na začátku 21. století si Vyšehrad uchovává magickou atmosféru a tajemství.

Staronová synagoga v Praze

Staronová synagoga v Praze

Nejstarší památkou pražského Židovského Města a nejstarší dochovanou synagogou v Evropě je Staronová synagoga z konce 13. století. Již po více než 700 let slouží jako hlavní synagoga pražské židovské obce a modlitebna.

Museum Kampa – objevte sbírky umění 20. století

Museum Kampa – objevte sbírky umění 20. století

Prohlídka Musea Kampa, možná i s odborným výkladem, vás zavede do tajů světa moderního umění. Museum Kampa, Nadace Jana a Medy Mládkových, pečuje o rozsáhlé sbírky dvou ikon v dějinách umění 20. století, Františka Kupky a Otto Gutfreunda, a o Sbírku středoevropského moderního umění.

Královská cesta – nejkrásnější prohlídková trasa v Praze

Královská cesta – nejkrásnější prohlídková trasa v Praze

Královská cesta je název historické trasy centrem českého hlavního města Prahy, kudy procházely korunovační průvody českých králů, přijímajících poctu od občanů města. Cesta spojovala dvě důležitá královská sídla – Pražský hrad a Královský dvůr na Starém Městě pražském.

Zrcadlové bludiště Petřín – zábava pro malé i velké

Zrcadlové bludiště Petřín – zábava pro malé i velké

Bludiště na Petříně bylo původně zbudováno jako pavilon Klubu českých turistů na pražské Jubilejní zemské výstavě 1891.

Petřínská rozhledna – mladší sestra Eiffelovy věže

Petřínská rozhledna – mladší sestra Eiffelovy věže

Petřínská rozhledna (378 m n.m.) se tyčí nad starým centrem Prahy. Nejspíš také proto je jedním z nejoblíbenějších návštěvních míst turistů i samotných Pražanů. Okolí rozhledny je ideálním místem procházek a pikniků.

Prašná brána v Praze

Prašná brána v Praze

Prašná brána je jednou z nejvýznamnějších památek středověké Prahy. Právě zde začínala pražská královská cesta a sem vedla významná silnice z Kutné Hory, kde se těžilo stříbro do královské pokladny.

Zahrady Pražského hradu

Zahrady Pražského hradu

V areálu Pražského hradu se nachází hned několik zahrad, které jsou bezplatně přístupné veřejnosti. Zatímco severní zahrady patří mezi historicky nejcennější, z jižních zahrad je kouzelný pohled na historickou část města.

Pražský hrad – nejkrásnější a největší hradní komplex

Pražský hrad – nejkrásnější a největší hradní komplex

Pražský hrad, který je tradičním sídlem českých panovníků a od roku 1918 také sídlem prezidenta republiky, je nejnavštěvovanější památkou Česka. Postupnými přístavbami a úpravami Pražského hradu vznikl jeden z největších hradních komplexů na světě, který denně navštěvují tisíce návštěvníků.

Národní památník na Vítkově

Národní památník na Vítkově

Od roku 2000 spravuje Národní muzeum Národní památník na Vítkově se známou sochou Jana Žižky na vrcholu.

Absintherie Praha – víc než jen muzeum absintu

Absintherie Praha – víc než jen muzeum absintu

Absintové muzeum, absintová kavárna, pravidelné výstavy obrazů i hudební večery, absintový krámek, a to vše na jednom místě v magické atmosféře Starého Města.

Karlův most – nejstarší most přes Vltavu

Karlův most – nejstarší most přes Vltavu

Karlův most je druhý nejstarší most České republiky a v Praze nejstarší dochovaný most přes řeku Vltavu. Vznikl na místě původního Juditina mostu zničeného roku 1342 táním ledů. Most zakončený z obou stran věžemi založil Karel IV. v roce 1357. Pilíře mostu zdobí 30 soch světců.

Muzeum MHD – Muzeum městské hromadné dopravy v Praze

Muzeum MHD – Muzeum městské hromadné dopravy v Praze

V tramvajové vozovně v Praze-Střešovicích se nachází jedinečná sbírka památek z historie městské hromadné dopravy v hlavním městě ČR. Jsou v ní představeny více než čtyři desítky historických vozidel a mnoho dalších exponátů – modelů, fotografií, historických dokumentů, jízdenek a plánků.

Kampa – romantika v centru Prahy

Kampa – romantika v centru Prahy

Malý romantický ostrov Kampa na řece Vltavě v Praze nabízí prohlídku místa s malebnými domky a dávnou historií. Nepravý ostrov je od Malé Strany oddělen uměle vytvořenou mlýnskou strouhou zvanou Čertovka. Skupina domů, mezi nimiž Čertovka protéká, je označovaná jako Pražské Benátky.

Pražské Jezulátko – za soškou do kostela Panny Marie Vítězné

Pražské Jezulátko – za soškou do kostela Panny Marie Vítězné

Světoznámá soška Pražského Ježíška v kostele, zasvěceném Panně Marii Vítězné a svatému Antonínovi Paduánskému, je každoročně cílem statisíců věřících z Čech i z celého světa. Kostel je zároveň kulturní a uměleckou památkou světového významu.

Obecní dům – secesní klenot Prahy

Obecní dům – secesní klenot Prahy

Obecní dům je nádhernou ukázkou pražské secesní architektury. Na místě bývalého Králova dvora jej vyprojektovali Antonín Balšánek a Osvald Polívka. Rozlehlá budova ukrývá koncertní síň, kavárnu i znamenitou francouzskou restauraci. V roce 2012 Obecní dům oslavil 100. výročí.

Pražské Židovské město – nejzachovalejší celek židovských památek v Evropě

Pražské Židovské město – nejzachovalejší celek židovských památek v Evropě

Městská čtvrť Josefov je nejmenším katastrálním územím Prahy, které obklopuje Staré Město. Do roku 1850 se Josefov nazýval Židovské město, ještě dříve se této části říkalo Židovské ghetto. Dnes jde o zachovalý celek významných židovských památek evropského význau.

Pražský orloj – jediný na světě měří babylonský a staročeský čas

Pražský orloj – jediný na světě měří babylonský a staročeský čas

Astronomický orloj, geniální přístroj, který po celá staletí ukazuje nejen čas a datum, ale i polohu Slunce, fáze Měsíce, astronomické cykly a svátky křesťanského kalendáře. Technický zázrak, který již dlouhých 600 let udivuje doslova celý svět.

Katedrála sv. Víta v Praze – absolutní vrchol gotické architektury

Katedrála sv. Víta v Praze – absolutní vrchol gotické architektury

Katedrála svatého Víta je největším a nejvýznamnějším pražským chrámem. Kromě bohoslužeb se zde odehrávaly i korunovace českých králů a královen. Je místem uložení ostatků svatých zemských patronů, panovníků, šlechticů a arcibiskupů.

Zoo Praha – pátá nejlepší zoo na světě

Zoo Praha – pátá nejlepší zoo na světě

Zoologická zahrada hl. města Prahy se nachází v krásném, členitém terénu Trojské kotliny. Otevřeno má denně (včetně víkendů a svátků) od 9 hodin. Najdete zde 10 pavilonů, 150 expozic, 2 restaurace, 7 občerstvení, lanovou dráhu, vláček i další atrakce pro děti i dospělé.

Další aktuality

Kam vyrazit s dětmi na Mikuláše? Přinášíme přehled akcí v Praze i mimo ni

Marně byste v Česku hledali město, které nepořádá mikulášský program. Svátek svatého Mikuláše letos připadá na úterý 5. prosince, oslavy se konají na náměstích, na hradech i zámcích, ale i ve vlaku a tajemném podzemí. Připravili jsme pro vás přehled zajímavých tematických akcí na které můžete vyrazit.
Praha | Zážitky

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (02.12. – 03.12.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Vánoční trhy na Václavském náměstí v Praze, Mikulášské jízdy v Prahou a okolím – Čertohráček, Slavnostní rozsvícení vánočního stromu na Staroměstském náměstí, Advent na Hamousově statku, Čertovské jízdy na Kolínské řepařské drážce. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

Užijte si lední bruslení v Praze!

Kudy z nudy vám i v zimní sezóně 2023/24 přináší tipy, kde si v Praze zabruslit na oblíbených i nových venkovních kluzištích nebo na krytých stadionech. Vezměte si brusle a vzhůru na led! Pokud vlastní vybavení nemáte, nevadí. Na většině pražských kluzišť si brusle můžete půjčit anebo si své vlastní nechat perfektně nabrousit.
Praha | Zimní sporty

20 tipů, jak si užít Mikuláše v Praze

Mikulášské jízdy, Čerty na Čertovce, venkovní bruslení, Ježíškovu cestu a další zajímavé akce si můžete užít začátkem prosince, kdy bude městem opět chodit svatý Mikuláš se svou družinou. Přehled nejlepších akcí vám přináší Kudy z nudy.
Praha | Zážitky

7 věcí, které nevíte o… cyklu symfonických básní Bedřicha Smetany Má vlast

Žádná česká hudba tak dokonale nevystihuje krásu české krajiny jako Má vlast, cyklus šesti symfonických básní hudebního skladatele Bedřicha Smetany. Poprvé byla uvedena 5. listopadu 1882 na Žofíně a premiéry se tehdy zúčastnil i její autor. Teď si Mou vlast můžete vychutnat i na portálu Kudy z nudy se všemi zajímavostmi, pikanteriemi a překvapivými detaily z hudebního zákulisí.
Praha | Kultura

Cesty za uměním: Josef Lada, Ladovská zima a obrázky zimy a pohádek našeho dětství

Stejně jako perníčky, voňavé chvojí, světýlka, andělé, čerti a Mikuláš patří k adventu také obrázky Josefa Lady. Najdete na nich všechno, co mají mít pravé české Vánoce: padající sníh, rozsvícené lucerny, děti na saních a místa, která si malíř zamiloval. Pojďte se projít Ladovskou zimou s portálem Kudy z nudy!
Praha | Životní styl

15 tipů na zimní procházky po pražských parcích

Stromovka, Grébovka, Letná nebo Ladronka – to jsou parky, které nikdy nezklamou. Praha však nabízí daleko víc míst, kde se projít v příjemném prostředí parku či lesoparku. Dokonce si drží 1. místo mezi evropskými metropolemi z hlediska poměru zelených ploch oproti celkové rozloze města (tzv. HUGSI index), který v Praze tvoří 57 %. Udělejte si vycházku v některém z nich! Pražské parky lákají k relaxačním procházkám i sportovnímu vyžití.
Praha | Příroda

Výstava Vánoce v Betlémské kapli ukáže krásu skleněných betlémů a ozdob

V podzemních prostorách Betlémské kaple se opět otevře již tradiční vánoční výstava, která potrvá od 25. listopadu 2023 až do 3. 1. 2024. Tématem letošní výstavy jsou skleněné betlémy. Výstava probíhá denně, vždy od 9:00 do 18:00 hodin.
Praha | Kultura