Úvod > Aktuality > Třicet let svobody: jak budeme letos slavit 30. výročí sametové revoluce?
Třicet let svobody: jak budeme letos slavit 30. výročí sametové revoluce?
"> "> ">

Třicet let svobody: jak budeme letos slavit 30. výročí sametové revoluce?

Vydáno 21. února 2019 Zážitky
Třicet let od pádu komunismu v roce 1989 sice budeme slavit až v listopadu, ale už nyní si stojí za to připomenout některé zajímavé akce a výstavy, které budou výročí tří desítek let svobody doprovázet. Těšit se můžete na výstavy, festivaly, průvody a koncerty.
V listopadu to bude třicet let od chvíle, co se studentský pochod vydal z pražského Albertova na Národní třídu. Brutální zákrok tehdy odstartoval vlnu odporu, která vyústila v sametovou revoluci. Její výsledek? Československo se zbavilo totalitního režimu a po jednačtyřiceti letech se vrátilo mezi nezávislé demokratické státy. Sametovou revoluci si připomínáme každý rok sérií průvodů, happeningů a dalších akcí, ale co se chystá na letošní rok?
 

Výstavy od jara až do podzimu

Řadu programů chystá například knihovna Václava Havla. Instituce, která shromažďuje, zkoumá, zveřejňuje, šíří a hájí myšlenkový, literární a politický odkaz spisovatele a dramatika Václava Havla, prvního demokraticky zvoleného českého prezidenta, zve například na Večery s reportéry, výroční debatní cyklus; v úterý 27. února se bude zabývat tématem Poláci a Češi: 30 let poté.

Překvapivé a dosud neznámé paralely mezi portugalskou karafiátovou revolucí z dubna 1974 a sametovou revolucí z listopadu 1989 ukáže výstava Karafiáty a samet; od dubna do listopadu si ji můžete přijít prohlédnout do Galerie hlavního města Prahy.

Výročí sametové revoluce jako klíčového okamžiku našich moderních dějin připomene také Národní galerie. Výstava Havel na Hrad!, která začne ve Veletržním palácilistopadu, připomene tehdejší události stovkami fotografií.
 

Československý festival

Loňský Československý festival probíhal na pražském Staroměstském náměstí a oslavoval 100. výročí vzniku Československa. Festival pokračuje i letos, ale jinak: tento ročník bude laděný jako oslava 30 let svobody a demokracie. Bude se také konat jinde, a to na Letenské pláni, v místě, které v roce 1989 sehrálo klíčovou roli a kde proběhly masivní demonstrace za svobodu. Přijďte se sem podívat ve dnech od 13. do 15. září!
 

Třicet let od revoluce na Moravě

Výstavu dobových fotografií z listopadu 1989 chystá také Muzeum umění Olomouc, Moravské zemské muzeum pak plánuje vybudování nové stálé expozice k událostem roku 1989 v Brně a okolí; měla by vzniknout v Domě Jiřího Gruši. Tradiční vzpomínkovou akcí na listopadové události let 1939 a 1989 bývá shromáždění studentů brněnských vysokých škol a lampionový průvod Brnem; ani letos o něj určitě nepřijdete. Několik akcí se chystá také ve Znojmě, například Den otevřených dveří radniceneděli 17. listopadu.
 

Listopadové oslavy

Oslavy třiceti let od pádu komunismu budou provázet koncerty, například Sametová 30tkasobotu 16. listopadu v pražské Lucerně. Hlavní hvězdou programu bude Marta Kubišová; ačkoli svou pěveckou kariéru již oficiálně ukončila, zazpívá známý hit Modlitba pro Martu. O den později v neděli 17. listopadu chystá koncert Česká filharmonie: účinkovat budou členové a absolventi Orchestrální akademie.

Téma sametové revoluce bude hlavním motivem Noci divadel v sobotu 16. listopadu, další letní i podzimní akce budou spojené s koncem železné opony na česko-rakouských a česko-německých hranicích.
 
Expozice Karla Kryla v Kroměříži

Expozice Karla Kryla v Kroměříži

Stálá expozice rodáka a písničkáře Karla Kryla v suterénu opraveného Starého pivovaru bude otevřena 12. září 2014. A není to jen tak ledajaké muzeum plné vitrínek a nezáživných faktů - čeká vás v něm doslova procházka Krylovými písničkami.

Václavské náměstí v Praze - symbol české státnosti

Václavské náměstí v Praze - symbol české státnosti

Tradiční místo oslav, demonstrací a veřejných shromáždění, na kterém se odehrálo mnoho historických chvil. Druhému největšímu náměstí v Česku vévodí Myslbekova jezdecká socha sv. Václava.

Národní třída v Praze

Národní třída v Praze

Národní třída je jednou z nejznámějších a nejstarších pražských ulic. Nachází se na rozhraní Starého a Nového Města, a vede od Jungmannova náměstí až k mostu Legií. Ve středověku, stejně jako v ulici Na Příkopě, zde stály hradby Starého města.

Noc divadel 2020

21.11.
Noc divadel 2020

Třetí listopadová sobota bude již poosmé patřit Noci divadel, která právě otevírá registraci pro soubory a divadla, letos s podtitulem Divadlo a udr(život)elnost.