Úvod > Aktuality > Tři trubky, Lešná, Větruše nebo Hněvín: naplánujte si výlety k našim nejmladším zámkům

Tři trubky, Lešná, Větruše nebo Hněvín: naplánujte si výlety k našim nejmladším zámkům

Vydáno 14. dubna 2019 Památky
Hledáte zajímavé tipy pro jarní výlety? Nechte se pozvat na nejmladší zámky, hrady a zámečky u nás. Dýchají romantikou a nabízejí nevšední příběhy i rozmanité zážitky: někde objevíte úžasné vyhlídky, jinde hotely nebo výletní restaurace. Dokonce se svezete lanovkou a navštívíte zoologickou zahradu!
Benjamínkem mezi moravskými šlechtickými sídly je totiž zámek Lešná, kam se podíváte jen coby návštěvníci zoologické zahrady Zlín. Pohádková stavba, kde se novorenesance mísí s novogotikou, švýcarským stylem i novobarokem, vznikla v letech 1887–1893 a její majitelé, hrabata Seilernové, ji vybavili veškerým dobovým komfortem. Zámek s přepychově vybavenými interiéry je oblíbeným místem svateb, letos se také poprvé můžete podívat do pracovny hraběte Josefa Karla Seilerna. Právě on na začátku 20. století založil v zámeckém parku soukromou zoologickou zahradu, prababičku současné ZOO Zlín. Letos si tu přijdou na své i děti: speciální prohlídka Zámecká šifra je spojená s pátráním po nápovědách a hledáním klíče, který otevře dveře zpět do zoo.
 

Sever: objevte romantické vyhlídky na skalách!

Krásné výhledy, výletní restaurace a penziony: to je společný znak několika zámečků na severu Čech. K nejznámějším patří VětrušeÚstí nad Labem: kromě zámečku s rozhlednou, restaurací a hotelem tu najdete i přírodní a zrcadlové bludiště, výlet z centra města navíc zpestří lanovka.

Pověstná je i Pastýřská stěnaDěčíně: vyhlídková restaurace inspirovaná středověkými hrady tu stojí od roku 1905. Kromě krásného výhledu na město, zámek a do údolí Labe najdete na kopci i zoologickou zahradu, přes hřeben prochází také červená turistická značka, která vede dál na západ kolem Terezínského rybníka k rozhledně na Děčínském Sněžníku. Lanovku tu nemají, místní legendou ale býval výtah ve skále; v provozu byl ale jen jedenáct let, naposled v roce 1994. Novodobou atrakcí je via ferrata s patnácti trasami na skalách pod zámečkem.

Romantickou hradní vyhlídku má i Varnsdorf: Hrádek, zdaleka viditelná dominanta města, stojící téměř na státní hranici nad silničním přechodem do Německa. Okázalé sídlo členů místní sekce Horského spolku vyrostlo za jediný rok, první návštěvníci přišli kouzelný výhled na město, Šluknovskou pahorkatinu, Lužické hory nebo Krkonoše obdivovat v roce 1904.

Oblíbená je i Mostka či Mostná hora, výletní restaurace s rozhlednou; na severním okraji Litoměřic stojí od roku 1910. Delší historii má romantický hrádek Hněvín nad Mostem, ze kterého si prohlédnete krajinu od úpatí Krušných hor až po České středohoří. Původní hrad zanikl za třicetileté války, dnešní věž s restaurací v gotizujícím slohu vyrostla v letech 1905–1906.
 

Poslední zámek v Čechách

Elegantní atmosféra počátku 20. století a pověst nejmladšího zámku u nás provází zámeček v Ratboři u Kolína, který pro vlastníky místního cukrovaru, rodinu Mandelíků, stavěl v letech 1911–1913 Jan Kotěra. Pro tehdy asi třicetiletého zakladatele české moderní architektury byl ratibořský zámek první velkou zakázkou. Dnes je známý jako luxusní hotel Chateau Kotěra s vyhlášenou restaurací, zámecké pokoje jsou vybavené replikami i originály původního zařízení. Cukrovarnickou oblast v Polabí připomínají také výletní jízdy po obnovené řepařské železničce v Sendražicích; síť úzkokolejek přepravujících řepu měřila na přelomu 19. a 20. století více než 130 kilometrů.

Jako luxusní romantický boutique hotel slouží také rezidence Zámeček, stojící v lázeňském lesoparku ve Františkových Lázních. Budova. Která dlouho sloužila lázeňským hostům jako výletní restaurace s rozhlednou, byla otevřená roku 1916, dnes se dovnitř podíváte jako hosté restaurace či kavárny.
 

Tři trubky, Větrný zámek a neexistující Pepčín

  • Vojenskému prostoru v Brdech padly za oběť desítky vesnic, osad, samot a hájoven. Jedním z mála dochovaných objektů je lovecký zámeček Tři trubky, který nechal v letech 1888 až 1890 na soutoku Třítrubeckého a Padrťského potoka vybudovat hrabě Jeroným Colloredo-Mannsfeld, majitel okolních lesů a panství Dobříš a Zbiroh. Romantickou stavbu si prohlédnete zatím jen zvenčí, v budoucnosti by tu měl vzniknout jeden z Domů přírody.
  •  
  • Zvláštní stavbu objevíte na vrchu Křemešníku mezi Pelhřimovem a Jihlavou. Kromě stejnojmenného hotelu, poutního kostela nejsvětější Trojice s křížovou cestou, rozhledny Pípalka s krásným kruhovým rozhledem nebo okružní naučné stezky tu stojí Větrný zámek. Kvůli skleněným havranům sedícím na věži a připomínajícím známou pohádku se mu říká také Havraní. Masivní sídlo si nechal v letech 1930–34 podle návrhu Kamila Hilberta postavit sochař, tvůrce medailí a milovník pohádek Josef Šejnost, ale nestihl dokončit ani zámek, ani otevřít zamýšlené muzeum medailí. Větrný zámek si prohlédnete jen zvenčí.
  • Nejmladší šlechtické sídlo s nejkratší historií stávalo pod návrším Myšince mezi Uherským Brodem, Drslavicemi a Vlčnovem. V letech 1903 až 1905 tu hrabě Václav Kounic pro svoji druhou ženu Josefínu nechal postavit překrásný pětipatrový letohrádek Obora, kterému místní říkali Pepčín. Na konci druhé světové války byl vyrabován a dlouhá desetiletí pak chátral, roku 1981 byl srovnán se zemí. Dnes jej připomíná jen holá mýtina a nepatrné zbytky sklepení se studnou, obnovy se Pepčín možná dočká v podobě rozhledny.
Zámek Hradiště - Muzeum jižního Plzeňska v Blovicích

Zámek Hradiště - Muzeum jižního Plzeňska v Blovicích

Po rozsáhlé rekonstrukci bylo muzeum zpřístupněno veřejnosti v roce 2002. Muzeum vlastní sbírky archeologické, etnografické, umělecko průmyslové,výtvarné a literárněhistorické. Stálé expozice jsou zaměřené na zakladatele muzea Františka Raušara, měšťanstvo a lidovou architekturu.

Zámek Chropyně s legendárním hanáckým králem Ječmínkem

Zámek Chropyně s legendárním hanáckým králem Ječmínkem

S městečkem v rovinách Hané je spojena lidová pověst o králi Ječmínkovi. Ve zdejším zámku jsou umístěny expozice Muzea Kroměřížska a památník chropyňského rodáka malíře Emila Filly (1882–1953), jednoho z nejvýznamnějších představitelů evropského kubismu.

Dominantní Hněvín nabízí výhled na město Most

Dominantní Hněvín nabízí výhled na město Most

Jednou z největších dominant Mostecka a samotným symbolem města Most je replika starého hradu Hněvín, která slouží jako restaurační zařízení a výletní místo turistů. Součástí komplexu je i vyhlídková věž, ze které si prohlédnete krajinu od úpatí Krušných hor až po České středohoří.

Zámek Lešná - pohádkový zámek ve Zlíně

Zámek Lešná - pohádkový zámek ve Zlíně

Pohádkově vyhlížející zámek patřil rodu Seilern-Aspangů, kteří jej vybudovali koncem 18. století podle návrhu vídeňského architekta Johanna Micka. Nachází se ve Štípě, místní části Zlína, v areálu místní zoologické zahrady. Nádherné interiéry zámku patří mezi nejkrásnější v České republice.

Výletní zámeček Větruše - nejkrásnější pohled na Ústí nad Labem

Výletní zámeček Větruše - nejkrásnější pohled na Ústí nad Labem

Zavítejte na výletní zámeček Větruše. Ve zrekonstruovaném zámečku můžete ochutnat jídla z české kuchyně, posedět uvnitř nebo na zahrádce a pokochat se výhledem na Ústí u zákusku a dobré kávy.

Lužické hory jako na dlani z vyhlídky Hrádku

Lužické hory jako na dlani z vyhlídky Hrádku

Zdaleka viditelná dominanta města Varnsdorf, kulturní památka Hrádek, vám nabízí nejen krásný pohled shora na Varnsdorf, ale dohlédnout můžete také na nejvyšší vrcholy Lužických hor, Luž (793 m n.m.) a Jedlovou (774 m n.m.), Šluknovskou pahorkatinu a v pozadí na část Krkonoš a Jizerských hor.

Větrný zámek na Křemešníku

Větrný zámek na Křemešníku

Romantickou letní vilu zvanou Větrný zámek si významný sochař Josef Šejnost nechal vyprojektovat a posléze postavit v letech 1930-34 od renomovaného architekta a stavitele Kamila Hilberta, který se podílel i na dostavbě katedrály sv. Víta v Praze.

Lovecký zámeček Tři trubky v Brdech

Lovecký zámeček Tři trubky v Brdech

Lovecký zámeček poblíž soutoku Třítrubeckého a Padrťského potoka byl vybudován na konci 19. století Jeronýmem Colloredo-Mansfeldem. Stavbu navrhl vídeňský architekt italského původu Camillo Sita v duchu doznívajícího romantismu.

Zámek Nové Město nad Metují - autentické interiéry ve stylu secese i art deco

Zámek Nové Město nad Metují - autentické interiéry ve stylu secese i art deco

Součástí městské památkové rezervace v Novém Městě nad Metují je novoměstský zámek. Byl založen v roce 1501 Janem Černčickým z Kácova. Zámek je otevřen celoročně a nabízí i romantické ubytování.

Rozhledna Mostka na Mostné hoře u Litoměřic

Rozhledna Mostka na Mostné hoře u Litoměřic

Název Mostná hora dostala rozhledna podle zalesněného vrchu, ze kterého byly poraženy stromy na starý most přes Labe.

Pastýřská stěna v Děčíně - restaurace s nejhezčím výhledem na řeku Labe

Pastýřská stěna v Děčíně - restaurace s nejhezčím výhledem na řeku Labe

Výletní restaurace s osmnáctimetrovou vyhlídkovou věží stojí na 150metrové skále u levého břehu řeky Labe. V 19. století se stala jedním z hlavních magnetů Děčína a získala pověst místa s nejkrásnějším výhledem na město. Od května 2017 je zde otevřena restaurace Nebíčko.

Hotel Chateau Kotěra - užijte si atmosféru z počátku 20. století

Hotel Chateau Kotěra - užijte si atmosféru z počátku 20. století

Hotel – restaurant Chateau Kotěra je lahůdkou pro všechny, kdo milují atmosféru z počátku 20. století. V zámku, postaveném a dekorovaném zakladatelem české moderní architektury Janem Kotěrou, je dnes luxusní hotel.