Úvod > Aktuality > Tři trubky, Lešná, Větruše nebo Hněvín: naplánujte si výlety k našim nejmladším zámkům
Památky

Tři trubky, Lešná, Větruše nebo Hněvín: naplánujte si výlety k našim nejmladším zámkům

  • Vydáno30. dubna 2022
Hledáte zajímavé tipy pro jarní výlety? Nechte se pozvat na nejmladší zámky, hrady a zámečky u nás. Dýchají romantikou a nabízejí nevšední příběhy i rozmanité zážitky: někde objevíte úžasné vyhlídky, jinde hotely nebo výletní restaurace. Dokonce se svezete lanovkou a navštívíte zoologickou zahradu!

Pohádkový zámek Lešná a Zoo Zlín

Benjamínkem mezi moravskými šlechtickými sídly je zámek Lešná, kam se podíváte jen coby návštěvníci zoologické zahrady Zlín. Pohádková stavba, kde se novorenesance mísí s novogotikou, švýcarským stylem i novobarokem, vznikla v letech 1887–1893 a její majitelé, hrabata Seilernové, ji vybavili veškerým dobovým komfortem. Nahlédnout můžete do pracovny hraběte Josefa Karla Seilerna. Právě on na začátku 20. století založil v zámeckém parku soukromou zoologickou zahradu, prababičku současné Zoo Zlín. Letos si tu přijdou na své i děti: speciální prohlídka Zámecká šifra je spojená s pátráním po nápovědách a hledáním klíče, který otevře dveře zpět do zoo.
 

Romantické vyhlídky na severu

větrušeKrásné výhledy, výletní restaurace a penziony – to je společný znak několika zámečků na severu Čech. K nejznámějším patří VětrušeÚstí nad Labem: kromě zámečku s rozhlednou, restaurací a hotelem tu najdete i přírodní a zrcadlové bludiště, výlet z centra města navíc zpestří lanovka. Pověstná je i Pastýřská stěnaDěčíně: vyhlídková restaurace inspirovaná středověkými hrady tu stojí od roku 1905. Kromě krásného výhledu na město, zámek a do údolí Labe najdete na kopci i zoologickou zahradu, přes hřeben prochází také červená turistická značka, která vede dál na západ kolem Terezínského rybníka k rozhledně na Děčínském Sněžníku. Lanovku tu nemají, místní legendou ale býval výtah ve skále; v provozu byl ale jen jedenáct let, naposled v roce 1994. Oblíbená je via ferrata s patnácti trasami na skalách pod zámečkem.

hrad HněvínRomantickou hradní vyhlídku má i Varnsdorf: Hrádek, zdaleka viditelná dominanta města, stojící téměř na státní hranici nad silničním přechodem do Německa. Okázalé sídlo členů místní sekce Horského spolku vyrostlo za jediný rok, první návštěvníci přišli kouzelný výhled na město, Šluknovskou pahorkatinu, Lužické hory nebo Krkonoše, obdivovat v roce 1904. Mezi obyvateli i návštěvníky Litoměřic je známá i Mostka či Mostná hora, výletní restaurace s rozhlednou; na severním okraji Litoměřic stojí od roku 1910. Delší historii má romantický hrádek Hněvín nad Mostem, ze kterého si prohlédnete krajinu od úpatí Krušných hor až po České středohoří. Původní hrad zanikl za třicetileté války, dnešní věž s restaurací v gotizujícím slohu vyrostla v letech 1905–1906.
 

Poslední zámek v Čechách

Elegantní atmosféra počátku 20. století a pověst nejmladšího zámku u nás provází zámeček Chateau Kotěra v Ratboři u Kolína, který pro vlastníky místního cukrovaru, rodinu Mandelíků, stavěl v letech 1911–1913 Jan Kotěra. Pro tehdy asi třicetiletého zakladatele české moderní architektury byl ratbořský zámek první velkou zakázkou. Dnes je známý jako luxusní hotel s vyhlášenou restaurací, zámecké pokoje jsou vybavené replikami i originály původního zařízení. Cukrovarnickou oblast v Polabí připomínají také výletní jízdy po obnovené řepařské železničce v Sendražicích; síť úzkokolejek přepravujících řepu měřila na přelomu 19. a 20. století více než 130 kilometrů.
 

Lovecký zámeček na Kladské

zámeček KladskáU Kladského lesa v blízkosti Mariánských Lázní leží malá osada Kladská, jejíž dominantou je dřevěný lovecký zámeček knížete Schönburga-Waldenburga. Na přelomu 19. a 20. století dal majitel postavit ještě dalších pět srubů, všechny ve švýcarsko-tyrolském stylu. Kníže Otto Sigismund Schönburg-Waldenburg byl vášnivým milovníkem přírody a chovu zvěře. Za jeho života byla Kladská druhým největším revírem v Čechách. Dodnes se zde koná organizovaný lov zvěře. V areálu nechybí ani restaurace s domácí klasickou kuchyní, ubytovat se můžete jak v Loveckém zámečku, tak i Loveckém srubu nebo Prázdninovém bytě.
 

Hraniční zámeček mezi Rakouskem a Moravou

Hraniční zámečekHraniční zámeček u obce Hlohovec je významná architektonická památka Lednicko-valtického areálu. Byl vybudován Lichtenštejny jako jejich letní sídlo. Zámek byl vystavěn na močálovité půdě, která musela být nejdříve zpevněna dřevěnými piloty a rošty, na které pak byly položeny základy objektu. Nachází se při břehu Hlohoveckého rybníka a stojí na historické hranici Moravy a Dolního Rakouska, což připomíná i název na fasádě "Zwischen Österreich und Mähren" (mezi Rakouskem a Moravou). Jedna polovina stavby byla postavena na rakouské a druhá na moravské straně – ve své době procházela totiž hranice středem tehdy jednoho rybníka. Ta byla posunuta až daleko na jih za Valtice přičleněním Valticka k ČSR v roce 1920. Dnes se v areálu nachází hotel, restaurace Essens, vinný sklep, terasy, salonky, kongresový sál, sauna, masážní vířivá vana, venkovní bazén a mnoho dalších služeb.
 

Rokokový Karlštejn na Vysočině

zámeček KarlštejnKdyž se řekne Karlštejn, většina z nás si vybaví středočeská královský hrad u Berounky. My vás však zavedeme na Vysočinu ke stejnojmennému loveckému zámečku. Své jméno získal podle názvu zdejšího vršku. V roce 1770 ho nechal postavit český šlechtic a majitel rychmburského panství Filip Kinský. Původně sloužil knížecímu dvoru rodu Kinských z Vchynic a Tetova a až do roku 1925 obklopovala zámeček jelení obora. Ze zámečku je půvabný výhled do kraje Svratouchu. Na zámku Karlštejn se natáčely filmy Temno, O kominickém učni a dceři cukráře a televizní seriál Četnické humoresky. Další zajímavostí je i to, že leží ve výšce kolem 780 metrů nad mořem a je nejvýše položeným zámkem v Česku. Po rozsáhlé rekonstrukci se změnil na příjemné ubytovací místo s restaurací, ze které se vám nebude chtít odejít.
 

Zámeček ve Vysoké u Příbramě s expozicí Antonína Dvořáka

zámeček DvořákOd roku 1873 patřilo vysocké panství k majetku hraběte Václava Kounice, švagra slavného českého skladatele Antonína Dvořáka (roku 1877 se oženil se starší sestrou Dvořákovy ženy Anny, Josefinou). Kounic nechal část lesa na okraji obce upravit v lesopark, v jehož středu dal vystavět malý zámeček podle návrhu architekta Čeňka Gregora. Stavbu věnoval svatebním darem Josefině, která v něm pak prožila většinu života. Dvořák byl poprvé na Vysokou pozván novomanžely Kounicovými při příležitosti jejich sňatku v roce 1877 a zdejší příroda mu na první pohled učarovala. Další pozvání přišlo roku 1880. Během tohoto léta a ve třech následujících obýval skladatel tzv. dvorek, menší stavení v těsné blízkosti zámečku. Uvnitř dnes najdete expozici nejen o Antonínu Dvořákovi, ale také o osobnostech původních majitelů, hraběte Václava Roberta Kounice a jeho manželky Josefíny (roz. Čermákové), významné pražské herečky.
 

Tři trubky, Větrný zámek a neexistující Pepčín

  • Tři TrubkyVojenskému prostoru v Brdech padly za oběť desítky vesnic, osad, samot a hájoven. Jedním z mála dochovaných objektů je lovecký zámeček Tři trubky, který nechal v letech 1888 až 1890 na soutoku Třítrubeckého a Padrťského potoka vybudovat hrabě Jeroným Colloredo-Mannsfeld, majitel okolních lesů a panství Dobříš a Zbiroh. Romantickou stavbu si prohlédnete zatím jen zvenčí, do jara 2023 by tu měl vzniknout jeden z Domů přírody.
  • Zvláštní stavbu objevíte na vrchu Křemešníku mezi Pelhřimovem a Jihlavou. Kromě stejnojmenného hotelu, poutního kostela nejsvětější Trojice s křížovou cestou, rozhledny Pípalka s krásným kruhovým rozhledem nebo okružní naučné stezky tu stojí Větrný zámek. Kvůli skleněným havranům sedícím na věži a připomínajícím známou pohádku se mu říká také Havraní. Masivní sídlo si nechal v letech 1930–34 podle návrhu Kamila Hilberta postavit sochař, tvůrce medailí a milovník pohádek Josef Šejnost, ale nestihl dokončit ani zámek, ani otevřít zamýšlené muzeum medailí. Větrný zámek si prohlédnete jen zvenčí.
  • větrný zámečekNejmladší šlechtické sídlo s nejkratší historií stávalo pod návrším Myšince mezi Uherským Brodem, Drslavicemi a Vlčnovem. V letech 1903 až 1905 tu hrabě Václav Kounic pro svoji druhou ženu Josefínu nechal postavit překrásný pětipatrový letohrádek Obora, kterému místní říkali Pepčín. Na konci druhé světové války byl vyrabován a dlouhá desetiletí pak chátral, roku 1981 byl srovnán se zemí. Dnes jej připomíná jen holá mýtina a nepatrné zbytky sklepení se studnou, obnovy se Pepčín možná dočká v podobě rozhledny.
Penzion Zámeček Janovičky nedaleko Broumova

Penzion Zámeček Janovičky nedaleko Broumova

Penzion Zámeček býval zájezdním hostincem z roku 1916. Nachází se v CHKO Broumovsko v blízkosti polských hranic, na klidném místě s krásným výhledem na Broumovské stěny a Broumovskou kotlinu. Výletní hotel a restaurace v zeleni malebné krajiny Broumovska.

Hraniční zámeček a Restaurant Essens

Hraniční zámeček a Restaurant Essens

Château de Frontiere (Hraniční zámeček) byl vystavěn na západním kraji Hlohoveckého rybníka v letech 1816 až 1819 šlechtickým rodem Lichtenštejnů a sloužil jako jejich letní sídlo. Přímo v objektu Hraničního zámečku se nachází luxusní restaurant.

Hrad Hněvín v Mostě – krásný výhled na město

Hrad Hněvín v Mostě – krásný výhled na město

Jednou z největších dominant Mostecka a samotným symbolem města Most je replika starého hradu Hněvín, která slouží jako restaurační zařízení a výletní místo turistů. Součástí komplexu je i vyhlídková věž, ze které si prohlédnete krajinu od úpatí Krušných hor až po České středohoří.

Památník Antonína Dvořáka ve Vysoké u Příbramě

Památník Antonína Dvořáka ve Vysoké u Příbramě

Novorenesanční zámeček, rozsáhlý park, Rusalčino jezírko, vila Rusalka i nádherná krajina jsou místa inspirace hudebního skladatele Antonína Dvořáka. Zámecký areál je otevřen celoročně.

Lovecký zámeček Tři trubky v Brdech

Lovecký zámeček Tři trubky v Brdech

Lovecký zámeček poblíž soutoku Třítrubeckého a Padrťského potoka byl vybudován na konci 19. století Jeronýmem Colloredo-Mansfeldem. Stavbu navrhl vídeňský architekt italského původu Camillo Sita v duchu doznívajícího romantismu.

Šámalova chata na Nové Louce

Šámalova chata na Nové Louce

Šámalovu chatu, původně lovecký zámeček Clam-Gallasů, užíval za první republiky Dr. Přemysl Šámal, kancléř prezidenta T. G. Masaryka. Interiér byl obložen modřínem a apartmán s koupelnou byl zařízen stejně jako v Černínském paláci. Dnes slouží chata všem turistům k načerpání nových sil.

Větrný zámek na Křemešníku

Větrný zámek na Křemešníku

Romantickou letní vilu zvanou Větrný zámek si významný sochař Josef Šejnost nechal vyprojektovat a posléze postavit v letech 1930-34 od renomovaného architekta a stavitele Kamila Hilberta, který se podílel i na dostavbě katedrály sv. Víta v Praze.

Rozhledna Hrádek ve Varnsdorfu

Rozhledna Hrádek ve Varnsdorfu

V současné době probíhá na Hrádku rekonstrukce, která by měla trvat do srpna roku 2022. Kromě vyhlídkové věže nabídne areál také restauraci s terasou a v horním patře je přichystaný opravený sál určený například pro konání svatebních obřadů.

Vyhlídková věž v rezidenci Zámeček ve Františkových Lázních

Vyhlídková věž v rezidenci Zámeček ve Františkových Lázních

Františkovy Lázně nabízí širokou škálu možností vycházek do okolí města, přičemž na těchto cestách můžete navštívit i vyhlídkové věže. Cesty vás tak zavedou i k Rezidenci Zámeček nacházející se téměř na rovině ve východním cípu města. Po náročné rekonstrukci je zde otevřena vyhlídková věž zámečku.

Výletní zámeček Větruše – nejkrásnější pohled na Ústí nad Labem

Výletní zámeček Větruše – nejkrásnější pohled na Ústí nad Labem

Zavítejte na výletní zámeček Větruše. Ve zrekonstruovaném zámečku můžete ochutnat jídla z české kuchyně, posedět uvnitř nebo na zahrádce a pokochat se výhledem na Ústí u zákusku a dobré kávy.

Lovecký zámeček Kladská – pobyt v alpském stylu uprostřed lesů

Lovecký zámeček Kladská – pobyt v alpském stylu uprostřed lesů

U Kladského lesa v blízkosti Mariánských Lázní leží malá osada Kladská, jejíž dominantou je dřevěný lovecký dům s možností ubytování a dalšími stavbami v alpském stylu.

Zámek Lešná – pohádkový zámek ve Zlíně

Zámek Lešná – pohádkový zámek ve Zlíně

Pohádkově vyhlížející zámek patřil rodu Seilern-Aspangů, kteří jej vybudovali koncem 19. století podle návrhu vídeňského architekta Johanna Micka. Nachází se ve Štípě, místní části Zlína, v areálu místní zoologické zahrady. Nádherné interiéry zámku patří mezi nejkrásnější v České republice.

Pastýřská stěna v Děčíně – krásný výhled na řeku Labe

Pastýřská stěna v Děčíně – krásný výhled na řeku Labe

Děčínská výletní restaurace s osmnáctimetrovou vyhlídkovou věží stojí na 150metrové skále u levého břehu řeky Labe. V 19. století získala pověst místa s nejkrásnějším výhledem na město. Budova je v rekonstrukci, otevřeno je zde bistro a vyhlídková věž.

Výletní zámeček Sokolí hnízdo u Pravčické brány

Výletní zámeček Sokolí hnízdo u Pravčické brány

K Pravčické bráně patří neodmyslitelně výletní zámeček Sokolí hnízdo. Začátkem 19. století stával u Pravčické brány malý kůrou pobitý domek, sloužící jako výčep. Teprve roku 1881 zde nechal majitel panství kníže Edmund Clary-Aldringen vystavět výletní zámeček nazvaný trefně Sokolí hnízdo.

Zámek Hradiště – Muzeum jižního Plzeňska v Blovicích

Zámek Hradiště – Muzeum jižního Plzeňska v Blovicích

Po rozsáhlé rekonstrukci bylo muzeum zpřístupněno veřejnosti v roce 2002. Muzeum vlastní sbírky archeologické, etnografické, umělecko průmyslové,výtvarné a literárněhistorické. Stálé expozice jsou zaměřené na zakladatele muzea Františka Raušara, měšťanstvo a lidovou architekturu.

Letenský zámeček – výletní restaurace na Letné

Letenský zámeček – výletní restaurace na Letné

Zámeček byl vystavěn v roce 1863 jako výletní restaurace pro mětskou smetánku, která chodila na procházky do Letenských sadů. Stavba je postavena v novorenesančním stylu. I v současné době se zde nachází restaurace.

Zámek Nové Město nad Metují – autentické interiéry ve stylu secese i art deco

Zámek Nové Město nad Metují – autentické interiéry ve stylu secese i art deco

Součástí městské památkové rezervace v Novém Městě nad Metují je novoměstský zámek. Byl založen v roce 1501 Janem Černčickým z Kácova. Zámek je otevřen celoročně a nabízí i romantické ubytování.

Hotel Chateau Kotěra – užijte si atmosféru z počátku 20. století

Hotel Chateau Kotěra – užijte si atmosféru z počátku 20. století

Hotel – restaurant Chateau Kotěra je lahůdkou pro všechny, kdo milují atmosféru z počátku 20. století. V zámku, postaveném a dekorovaném zakladatelem české moderní architektury Janem Kotěrou, je dnes luxusní hotel.

Zámek Chropyně

Zámek Chropyně

S městečkem v rovinách Hané je spojena lidová pověst o králi Ječmínkovi. Ve zdejším zámku jsou umístěny expozice Muzea Kroměřížska a památník chropyňského rodáka malíře Emila Filly (1882–1953), jednoho z nejvýznamnějších představitelů evropského kubismu.

Hrádek Letná s rozhlednou v Teplicích – Stráž císaře Františka Josefa

Hrádek Letná s rozhlednou v Teplicích – Stráž císaře Františka Josefa

Rozhledna vypadající jako hrádek z nějaké pohádky stojí v Letenském parku, nedaleko Zámeckého parku, téměř v srdci města. Vyhlídková plošina se nachází ve výšce 25 metrů, odkud se nabízí výhled na celé Teplice, Krušné hory a České středohoří.

Zámeček Karlštejn u Svratky

Zámeček Karlštejn u Svratky

Zámeček stojí asi 25 km severně od města Žďár nad Sázavou. A z obce Svratka to jsou 2 kilometry severovýchodně po červené turistické značce. Leží ve výšce kolem 780 metrů nad mořem a je nejvýše položeným zámkem v Česku.

Další aktuality

Seznamte se: legendy v našich dějinách aneb od praotce Čecha až k výletům na Říp

Kolik dětí měl Krok? Jak se jmenoval bratr Praotce Čecha? Jaké zvíře ulovil legendární silák Bivoj a kde najdete hrob statečného koně Šemíka? Uznejte sami, bez starých národních pověstí a legend by náš život byl pořádná nuda. K bájným dějinám naší vlasti se vrací otázky v televizních soutěžích, učíme se o nich v dějepise a kdekoho zajímá, jak to tenkrát vlastně bylo. Tak jak to tedy bylo…?
Památky

10 staveb architekta Josefa Pleskota

Architekt Josef Pleskot patří ve svém oboru k současné české špičce. K nejznámějším Pleskotovým realizacím patří ústředí ČSOB v pražských Radlicích, revitalizace staveb v komplexu bývalých železáren v Dolní oblasti Vítkovic či průchod valem Prašného mostu. Jestli se připojí k týmu prezidenta Petra Pavla jako architekt Pražského hradu zatím nevíme, jisté ale je, že jako architekt už Hrad velmi dobře zná. Je autorem rekonstrukce Jeleního příkopu, kdy se už za Václava Havla pro veřejnost otevřela jeho dolní část, a také propojení s horní částí tunelem pod Prašným mostem. Za tuto stavbu Pleskot získal několik mezinárodních architektonických cen. Zajděte se tam podívat, tunel je zevnitř efektně nasvícený a má také skvělou akustiku!
Památky

15 tipů na procházky k lesním kapličkám

Potřebujete si během dlouhé zimy „dobít baterky“? Určitě vám udělá dobře výlet do světa lesního ticha, kde objevíte malebné kapličky a poutní místa, která naši předkové stavěli na romantických místech uprostřed skal či lesů. Objevte pozapomenutá místa a užijte si duchovní relaxaci.
Památky

Svět dnes vzpomíná na oběti holocaustu

Organizace spojených národů vyhlásila 27. leden Mezinárodním dnem vzpomínky na oběti holocaustu. Mezinárodní den obětí holocaustu tak reflektuje událost, kdy v roce 1945 osvobodila 27. ledna vojska sovětské Rudé armády Osvětim. Toto datum je však symbolem osvobození všech dalších nacistických koncentračních táborů, kam vstoupila vojska Spojenců v závěrečných měsících 2. světové války. Mezinárodní den má připomínat utrpení šesti milionů zavražděných evropských Židů a dalších obětí nacismu.
Památky