Úvod > Co chcete dělat? > Zámeček Karlštejn u Svratky
Památky

Zámeček Karlštejn u Svratky

Zámeček stojí asi 25 km severně od města Žďár nad Sázavou. A z obce Svratka to jsou 2 kilometry severovýchodně po červené turistické značce. Leží ve výšce kolem 780 metrů nad mořem a je nejvýše položeným zámkem v Česku.
Rokokový zámeček Karlštejn na Vysočině leží ve stejnojmenné vesničce mezi Hlinskem a Poličkou. Byl postaven okolo roku 1770. Stavba byla vybudována v pozdně barokním slohu, na místě kaple sv. Jiljí, která byla do zámečku zastavěna.

Jméno zámku Karlštejn nijak nesouvisí s proslulým hradem Karlštejnem u Berouna. Má původ v přeneseném pojmenování z nedalekého Zkamenělého zámku, kdysi označovaného jako Starý Karlštejn. Jeho skalisko nazýval tehdejší německý lesní personál "Kahlstein", tedy holý kámen, což si zdejší obyvatelé převedli do pojmenování Karlštejn.

Původně sloužil knížecímu dvoru rodu Kinských z Vchynic a Tetova a až do roku 1925 obklopovala zámeček jelení obora. Ze zámečku je půvabný výhled do kraje Svratouchu. Na zámku Karlštejn se natáčely filmy Temno, O kominickém učni a dceři cukráře a televizní seriál Četnické humoresky.

Zámeček je ale posazen v nádherné krajině a dá se odsud jet hned na několik turisticky zajímavých míst – například na Čtyři Palice, do městského muzea ve Svratce, Šilinkova dolu nebo do Betléma v Hlinsku. Od roku 2020 je zpřístupněn veřejnosti. Nový majitel mu navrátil původní vzhled. V provozu už je restaurace, salonek, apartmány, galerie i reprezentativní sál. Na znovuvysvěcení čeká kaple svatého Jiljí s obnovenými freskami. Restaurace je otevřena každý den od 10 do 22 hodin. Hosté si mohou přijít posedět a dát si něco dobrého.
 

Z historie zámečku

Lokalita má zajímavou historii. Jako první stála na místě dnešního zámku už v roce 1708 kaple zasvěcená patronu lesů svatému Jiljí. Zámek pak nechal v letech 1770 až 1776 vybudovat Filip Kinský pro lovecké účely, v okolí bývala velká obora.

Na historii zámku se zaměřuje expozice galerie, jejíž součástí je i stálá expozice majitele zámku. Klasické prohlídky zámkem se nekonají.
 

Ubytování na zámečku

Prostorné zámecké apatmány pro dvě až čtyři osoby jsou umístěny v západním a východním křídle se samostatnými vchody z čestného dvora. Každý apartmán disponuje vlastním sociálním zařízením a kuchyňkou. Dvou až tří lůžkové zámecké pokoje jsou umístěné v západním a východním křídle se samostatnými vchody z čestného dvora. Všechny tyto pokoje disponují vlastním sociálním zařízením. V hlavní budově zámku se nacházejí dva apartmány nazvané po předchozích majitelích Kinský a Thurn-Taxis.

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel Svratka

Hotel Svratka

Svratka, Kraj Vysočina
Resort Devět Skal Vysočina

Resort Devět Skal Vysočina

Svratka, Kraj Vysočina
Hotel Gaudeamus v Milovech

Hotel Gaudeamus v Milovech

Sněžné, Kraj Vysočina