!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Bývalý zámeček Pepčín pod vrchem Myšince
Památky

Bývalý zámeček Pepčín pod vrchem Myšince

Pepčín je lidové označení bývalého pseudorománského pětipatrového zámečku, který byl postaven na počátku 20. století hrabětem Václav Robert z Kounic, který ho nechal postavi pro svoji budoucí manželku Josefínu Horovou.
Jeden z nejmladších zámků u nás stával pod návrším Myšince mezi Uherským Brodem, Drslavicemi a Vlčnovem. V letech 1903 až 1905 tu hrabě Václav Kounic pro svou druhou ženu Josefínu nechal postavit překrásný letohrádek Obora. Zámečku s téměř pravidelným kruhovým půdorysem místní říkali Pepčín, ale dnes už najdete jen jeho základy: na konci druhé světové války byl vyrabován a dlouhá desetiletí pak chátral, roku 1981 byl srovnán se zemí. Dnes jej připomínají kruhové základy a zbytky sklepení se studnou.

Zámeček byl vybaven a zařízen, aby sloužil nejen k bydlení majitele, ale také pro návštěvy většího počtu hostů, o čemž svědčilo i dobové vybavení společenských místností. Hlavní z nich byl sál s bohatou a krásnou štukatérskou výzdobou. Chloubu hraběte představovala knihovna, zdobená četnými obrazy holandských mistrů. Nedlouho před svou smrtí (1904) tu v ještě nedokončeném sídle údajně svého švagra hraběte Kounice navštívil skladatel Antonín Dvořák, mezi slavné hosty náleží také Alois Jirásek nebo J. S. Machar.

K areálu zámečku patřily rovněž konírny, kde se nacházel i byt pro čeledína, zámeček obklopoval lesopark s altánky a sypanými chodníčky, a malý ozdobný rybníček vzdálený od hlavní budovy asi čtvrt hodiny chůze.
Prostornou věž zámečku s rovnou střechou upravili za hrazenou rozhlednu. Sloužila k překrásné podívané po dalekém okolí.

V současné době se aktivisté snaží o obnovu zámečku právě v podobě rozhledny. V rámci posledních dobrovolnických prací byly odkryty základy zámečku.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 6. 3. 2020
Trail u Jericha ve Vlčnově

Trail u Jericha ve Vlčnově

Vlčnov, Východní Morava
Vlčnov – obec králů

Vlčnov – obec králů

Vlčnov, Východní Morava
Muzeum lidových pálenic Vlčnov

Muzeum lidových pálenic Vlčnov

Vlčnov, Východní Morava

Ubytování a restaurace v okolí

Pivovar Uherský Brod

Pivovar Uherský Brod

Uherský Brod, Východní Morava
Rybářská chata Hluk

Rybářská chata Hluk

Hluk, Východní Morava