!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Větrný zámek na Křemešníku
Památky

Větrný zámek na Křemešníku

Romantickou letní vilu zvanou Větrný zámek si významný sochař Josef Šejnost nechal vyprojektovat a posléze postavit v letech 1930-34 od renomovaného architekta a stavitele Kamila Hilberta, který se podílel i na dostavbě katedrály sv. Víta v Praze.
Větrný zámek je nedostavěná vila na vrchu Křemešník, stojící v blízkosti poutního kostela Nejsvětější Trojice.

V roce 1930 začala na Křemešníku výstavba romantické vily podle projektu Kamila Hilberta, jenž se podílel na dostavbě chrámu sv. Víta na Pražském hradě. Stavět jej začal Josef Šejnost, jenž zde plánoval vybudovat muzeum medailí.  

V roce 1934 však byla stavba pozastavena a obnovení již nedošlo. V roce 1941 Josef Šejnost zemřel a vilu převzal jeho syn, sochař Zdeněk Šejnost.

Předobrazem pro vilu měl být středověký opevněný hrad s dvojicí věží v rozích areálu. Na vnitřní straně spojovací zdi prochází krytý betonový ochoz. Pod ochozem se pak nachází další chodba, jejíž přítomnost prozrazují drobná okénka. Celý areál doplňují sochy havranů od Josefa Šejnosta. 

V roce 2011 prošel kompletní rekonstrukcí a bylo zde plánováno muzeum.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 30. 8. 2020

Ubytování a restaurace v okolí