Úvod > Aktuality > Zámek Kynžvart, Kabinet kuriozit a klášter Plasy: jak odchází slavný politik?
Památky

Zámek Kynžvart, Kabinet kuriozit a klášter Plasy: jak odchází slavný politik?

  • Vydáno29. června 2019
Lázně Kynžvart proslavilo blahodárné klima, minerální prameny a zámek, který nechal kancléř Metternich přestavět v luxusní rezidenci. Právě v Kynžvartu a v Plasích nakonec trávil poslední roky svého života a podobně jako dnešní odcházející politici s nelibostí komentoval počínání svých nástupců.
Klemens Wenzel Nepomuk Lothar kníže z Metternich-Winneburgu, vévoda z Portelly a hrabě z Kynžvartu byl šlechtic, politik a obratný diplomat, který patřil k nejznámějším státníkům 19. století. Říká se, že zámek Kynžvart dostal v roce 1808 jako dárek k Vánocům. O rok později byl Metternich jmenován rakouským ministrem zahraničí, za dalších pět let povýšen do dědičného knížecího stavu a v roce 1821 se stal rakouským státním kancléřem. V té době svěřil Kynžvart do rukou vynikajícího vídeňského architekta Pietra Nobileho, aby starý barokní zámek přestavěl ve stylu vídeňského klasicismu v sídlo důstojné kancléřovým nárokům.
 

Zámek Kynžvart: už jste viděli Kabinet kuriozit?

Interiéry kynžvartského zámku Metternich vybavil sbírkami obrazů, soch a nábytku, přestěhoval sem i rodovou knihovnu a dal upravit anglický park oživený romantickými stavbami. Velkou atrakcí, kterou můžete při prohlídkách vidět dodnes, se stal kynžvartský Kabinet kuriozit. Založil ho sice bývalý chebský kat a první kustod zámeckého muzea Karl Huss, ale kancléř i jeho syn Richard sbírky dál rozmnožovali. K vidění tu je například kus cihly z babylonské věže, Žižkův palcát či cestovní hodinky Matyáše Korvína. A také granátová koule, která v říjnu 1848 vletěla při bombardování Vídně do Metternichovy pracovny. Ten rok jeho kariéra skončila: odstoupil na protest proti revolučnímu povstání ve Vídni a následující tři roky strávil v exilu v Londýně. V roce 1850 vídeňská vláda zrušila zabavení jeho majetku a přiznala mu roční penzi ve výši 8 000 zlatých, ale pozvánka od císaře k návratu domů nedorazila. Nakonec kníže musel poslat pokornou žádost, že by se chtěl jako soukromá osoba vrátit do vlasti.

Polední roky života trávil zčásti ve Vídni, zčásti na Kynžvartu. Přestože jeho vídeňský „zimní palác“ na Rennwegu dál patřil k oblíbeným centrům společenského života, v politice už byl odepsaný a o jeho rady nikdo nestál. Na Kynžvartu pořádal lovy (ač sám prý nikdy nelovil), sepisoval paměti, glosoval dění kolem sebe a mladší politiky s oblibou častoval jízlivými komentáři. Ani ty už ale vlastně nikdo neposlouchal.

Pokud se budete toulat regionem Západočeských lázní, zastavte se u kancléře na návštěvu. Letošní léto se na Kynžvartu nese ve stylu originální komiksové výstavy, můžete přijet i na komentované prohlídky zámeckého parku, pro děti tu připravují oblíbené prázdninové pohádkové prohlídky, v neděli 18. srpna zaplní park skřítkové a víly.
 

Metternich v Plasích

Kynžvart Metternich zdědil, bývalý cisterciácký klášter v Plasích koupil, a to v době, kdy na Kynžvartu vrcholily stavební práce. V Plasích založil úspěšnou železárnu na strojní, užitkovou a ozdobnou litinu, pro bydlení si nechal upravit část barokního konventu. Dokonce sem dal převézt svůj archiv a v nevyužívaném kostele sv. Václava zřídil rodovou hrobku.

Kancléř Metternich zemřel před 160 lety, 11. června 1859 ve věku 86 let ve Vídni a právě do hrobky v suterénu klasicistně upraveného kostela sv. Václava, nad jejímž vchodem je nápis PAX VOBIS – mír s vámi, byly uloženy jeho ostatky. Po jeho boku odpočívají tři manželky, některé děti a rodiče; prohlídku je nutné objednat předem.
Letos v létě v Plasích nachystali přehlídku tvorby mladých autorů, chystají se také prohlídky unikátního vodního systému a tradiční Monastýrování, noční prohlídky se zábavnou hrou. Prohlídku kláštera můžete skvěle spojit s návštěvou Centra stavitelského dědictví; pobočka Národního technického muzea v Praze na léto připravila zajímavé výstavy, například o filmařích a cestovatelích Hanzelkovi a Zikmundovi anebo o stavbě Ejpovického tunelu, který zkrátil cestování vlakem z Prahy do Plzně na méně než hodinu.
 

Víte, že?

  • Na Metternicha v Plasích vzpomínají při občasných výstavách, velké změny se chystají v někdejším opatství. Po rekonstrukci by tu měl vzniknout nový prohlídkový okruh zaměřený právě na rod Metternichů, změny se dotknou i bývalé opatské zahrady.
  • Jak to, že „to“ stojí a nespadne? Odpověď najdete v Centru stavitelského dědictví, kde koncem června otevřeli novou stálou expozici Statika hrou. Máte příležitost osahat si různé materiály, vyzkoušet si základní statické principy a také nahlédnout do starých historických plánů a dozvědět se, jak a proč se co dělá a funguje. Děti potěší interaktivní prvky, ale nová část osloví i odborníky.
Národní technické muzeum – Centrum stavitelského dědictví v Plasích

Národní technické muzeum – Centrum stavitelského dědictví v Plasích

V nově opraveném hospodářském zázemí cisterciáckého kláštera v Plasích vytvořilo Národní technické muzeum Centrum stavitelského dědictví – unikátní středisko dokumentace, prezentace a celoživotního vzdělávání v oblastech souvisejících se stavební historií a tradičním stavitelstvím.

Klášter Plasy – první cisterciácky panovnický klášter v Čechách

Klášter Plasy – první cisterciácky panovnický klášter v Čechách

Hlavní prohlídkový okruh zavede návštěvníky do budovy samotného konventu, obytné budovy mnichů, která pochází z dob vrcholného baroka. Historie kláštera je doprovázena informacemi o nezvyklém "vodním" řešení základů budovy a vodním a vzdušném systému samotném.

Knížecí pivovar Plasy

Knížecí pivovar Plasy

Knížecí pivovar Plasy se nachází v části prostorů bývalého pivovaru v areálu kláštera v Plasích. Navázal tak na několika set let starou pivovarnickou a sladovnickou tradici na severním Plzeňsku.

Mariánská Týnice – Muzeum a galerie severního Plzeňska

Mariánská Týnice – Muzeum a galerie severního Plzeňska

Expozici orientovanou především na historii regionu severního Plzeňska najdete v areálu bývalého cisterciáckého proboštství v Mariánské Týnici.

Zámek Kynžvart – sídlo Metternichů s anglickým parkem

Zámek Kynžvart – sídlo Metternichů s anglickým parkem

Klasicistní zámek, jehož historie je spojena s rodem Metternichů, se nachází v Karlovarském kraji v lázeňském trojúhelníku. Zámek obklopuje rozlehlý anglický park s drobnými stavbami. Uvnitř pak zaujme kabinet kuriozit s několika egyptskými mumiemi.

Anglický zámecký park Kynžvart

Anglický zámecký park Kynžvart

Zámecký park vznikl při klasicistní přestavbě zámku za spolupráce architekta Petra Nobileho s vídeňským dvorním zahradníkem Riedlem. Kompozičně byl park založen na osách tvořených třemi velkoryse pojatými průhledy od zámku podél potoka vytékajícího z Panského rybníka a potoka kynžvartského.

Golf Club Kynžvart

Golf Club Kynžvart

Nový 18ti jamkový golfový areál leží v překrásném prostředí historického zámeckého parku založeného v letech 1821-1831 kancléřem Metternichem v podhůří Slavkovského lesa.

Další aktuality

Zima na Chebském hradu je lákavá: otevřeno zde mají i v únoru

Hrad Cheb je jedinou štaufskou císařskou falcí na našem území a může se pochlubit dokonale zachovalou patrovou hradní kaplí, která je právem označována za poklad štaufské gotiky. Váže se k němu také řada zajímavých příběhů a pověstí a s jeho dějinami je rovněž spjato mnoho významných historických událostí. Do konce února je otevřeno vždy o víkendech od 10:00 do 15:00 hodin.
Karlovarský kraj | Památky

Znáte naše geoparky?

Již celkem čtrnáct míst České republiky, kam mohou turisté vyrazit, je vedeno pod názvem "geopark". Jedná se o geologicky cenné území díky nimž nahlédnete do geologických procesů, které tvarovaly Zemi. Jako první obdržely označení geoparku oblasti Český ráj a Egeria na Karlovarsku. Postupně se k nim přidávala další místa jako například Ralsko, Jeseníky, Broumovsko a další. Které to jsou vám prozradíme v našich dnešních tipech.
Karlovarský kraj | Příroda

Dopřejte si na Valentýna lázeňskou romantiku ve dvou

Nevíte čím překvapit a potěšit svojí partnerku nebo partnera na Valentýna? Vyrazte si na víkend či na pár dní do jednoho z nejkrásnějších lázeňských měst u nás: Mariánských Lázní, Karlových Varů nebo Františkových Lázní, a dopřejte si romantické chvíle jen ve dvou při lázeňských wellness procedurách, masážích, relaxačních aroma koupelích a zábalech, v privátní sauně nebo ve vířivce. Večer nic nezkazíte večeří při svíčkách u krbu a ráno ji (nebo jeho) překvapte třeba snídaní rovnou do postele.
Karlovarský kraj | Lázně a wellness

Jarní prázdniny 2023 – Karlovarský kraj

Jarní prázdniny jsou jako stvořené ke společným zážitkům a relaxaci v Karlovarském kraji. Vezměte děti a užijte si dostatek sněhu na svazích i běžkařských tratích, postavte si parádního sněhuláka a s úsměvy objevujte vše nové.
Karlovarský kraj | Zážitky