Úvod > Aktuality > Zámek Kynžvart, Kabinet kuriozit a klášter Plasy: jak odchází slavný politik?
Památky

Zámek Kynžvart, Kabinet kuriozit a klášter Plasy: jak odchází slavný politik?

  • Vydáno29. června 2019
Lázně Kynžvart proslavilo blahodárné klima, minerální prameny a zámek, který nechal kancléř Metternich přestavět v luxusní rezidenci. Právě v Kynžvartu a v Plasích nakonec trávil poslední roky svého života a podobně jako dnešní odcházející politici s nelibostí komentoval počínání svých nástupců.
Klemens Wenzel Nepomuk Lothar kníže z Metternich-Winneburgu, vévoda z Portelly a hrabě z Kynžvartu byl šlechtic, politik a obratný diplomat, který patřil k nejznámějším státníkům 19. století. Říká se, že zámek Kynžvart dostal v roce 1808 jako dárek k Vánocům. O rok později byl Metternich jmenován rakouským ministrem zahraničí, za dalších pět let povýšen do dědičného knížecího stavu a v roce 1821 se stal rakouským státním kancléřem. V té době svěřil Kynžvart do rukou vynikajícího vídeňského architekta Pietra Nobileho, aby starý barokní zámek přestavěl ve stylu vídeňského klasicismu v sídlo důstojné kancléřovým nárokům.
 

Zámek Kynžvart: už jste viděli Kabinet kuriozit?

Interiéry kynžvartského zámku Metternich vybavil sbírkami obrazů, soch a nábytku, přestěhoval sem i rodovou knihovnu a dal upravit anglický park oživený romantickými stavbami. Velkou atrakcí, kterou můžete při prohlídkách vidět dodnes, se stal kynžvartský Kabinet kuriozit. Založil ho sice bývalý chebský kat a první kustod zámeckého muzea Karl Huss, ale kancléř i jeho syn Richard sbírky dál rozmnožovali. K vidění tu je například kus cihly z babylonské věže, Žižkův palcát či cestovní hodinky Matyáše Korvína. A také granátová koule, která v říjnu 1848 vletěla při bombardování Vídně do Metternichovy pracovny. Ten rok jeho kariéra skončila: odstoupil na protest proti revolučnímu povstání ve Vídni a následující tři roky strávil v exilu v Londýně. V roce 1850 vídeňská vláda zrušila zabavení jeho majetku a přiznala mu roční penzi ve výši 8 000 zlatých, ale pozvánka od císaře k návratu domů nedorazila. Nakonec kníže musel poslat pokornou žádost, že by se chtěl jako soukromá osoba vrátit do vlasti.

Polední roky života trávil zčásti ve Vídni, zčásti na Kynžvartu. Přestože jeho vídeňský „zimní palác“ na Rennwegu dál patřil k oblíbeným centrům společenského života, v politice už byl odepsaný a o jeho rady nikdo nestál. Na Kynžvartu pořádal lovy (ač sám prý nikdy nelovil), sepisoval paměti, glosoval dění kolem sebe a mladší politiky s oblibou častoval jízlivými komentáři. Ani ty už ale vlastně nikdo neposlouchal.

Pokud se budete toulat regionem Západočeských lázní, zastavte se u kancléře na návštěvu. Letošní léto se na Kynžvartu nese ve stylu originální komiksové výstavy, můžete přijet i na komentované prohlídky zámeckého parku, pro děti tu připravují oblíbené prázdninové pohádkové prohlídky, v neděli 18. srpna zaplní park skřítkové a víly.
 

Metternich v Plasích

Kynžvart Metternich zdědil, bývalý cisterciácký klášter v Plasích koupil, a to v době, kdy na Kynžvartu vrcholily stavební práce. V Plasích založil úspěšnou železárnu na strojní, užitkovou a ozdobnou litinu, pro bydlení si nechal upravit část barokního konventu. Dokonce sem dal převézt svůj archiv a v nevyužívaném kostele sv. Václava zřídil rodovou hrobku.

Kancléř Metternich zemřel před 160 lety, 11. června 1859 ve věku 86 let ve Vídni a právě do hrobky v suterénu klasicistně upraveného kostela sv. Václava, nad jejímž vchodem je nápis PAX VOBIS – mír s vámi, byly uloženy jeho ostatky. Po jeho boku odpočívají tři manželky, některé děti a rodiče; prohlídku je nutné objednat předem.
Letos v létě v Plasích nachystali přehlídku tvorby mladých autorů, chystají se také prohlídky unikátního vodního systému a tradiční Monastýrování, noční prohlídky se zábavnou hrou. Prohlídku kláštera můžete skvěle spojit s návštěvou Centra stavitelského dědictví; pobočka Národního technického muzea v Praze na léto připravila zajímavé výstavy, například o filmařích a cestovatelích Hanzelkovi a Zikmundovi anebo o stavbě Ejpovického tunelu, který zkrátil cestování vlakem z Prahy do Plzně na méně než hodinu.
 

Víte, že?

  • Na Metternicha v Plasích vzpomínají při občasných výstavách, velké změny se chystají v někdejším opatství. Po rekonstrukci by tu měl vzniknout nový prohlídkový okruh zaměřený právě na rod Metternichů, změny se dotknou i bývalé opatské zahrady.
  • Jak to, že „to“ stojí a nespadne? Odpověď najdete v Centru stavitelského dědictví, kde koncem června otevřeli novou stálou expozici Statika hrou. Máte příležitost osahat si různé materiály, vyzkoušet si základní statické principy a také nahlédnout do starých historických plánů a dozvědět se, jak a proč se co dělá a funguje. Děti potěší interaktivní prvky, ale nová část osloví i odborníky.
Národní technické muzeum – Centrum stavitelského dědictví v Plasích

Národní technické muzeum – Centrum stavitelského dědictví v Plasích

V nově opraveném hospodářském zázemí cisterciáckého kláštera v Plasích vytvořilo Národní technické muzeum Centrum stavitelského dědictví – unikátní středisko dokumentace, prezentace a celoživotního vzdělávání v oblastech souvisejících se stavební historií a tradičním stavitelstvím.

Klášter Plasy – první cisterciácky panovnický klášter v Čechách

Klášter Plasy – první cisterciácky panovnický klášter v Čechách

Zdejší rozlehlý komplex byl a je klášterem, zámkem a památkou, která po staletí tvořila dominantu krajiny severně od Plzně. Ačkoliv klášter patřil historicky do Rakovnického kraje, ovlivňoval a určoval dění především v severní části dnešního kraje Plzeňského.

Knížecí pivovar Plasy

Knížecí pivovar Plasy

Knížecí pivovar Plasy se nachází v části prostorů bývalého pivovaru v areálu kláštera v Plasích. Navázal tak na několika set let starou pivovarnickou a sladovnickou tradici na severním Plzeňsku.

Mariánská Týnice – Muzeum a galerie severního Plzeňska

Mariánská Týnice – Muzeum a galerie severního Plzeňska

Mariánská Týnice u Kralovic patří ke skvostům barokní architektury západních Čech. Někdejší poutní místo bývalého cisterciáckého kláštera je sídlem Muzea a galerie severního Plzeňska. Areál, který je od roku 2018 na seznamu národních kulturních památek, je v majetku Plzeňského kraje.

Zámek Kynžvart – sídlo Metternichů s anglickým parkem

Zámek Kynžvart – sídlo Metternichů s anglickým parkem

Klasicistní zámek, jehož historie je spojena s rodem Metternichů, se nachází v Karlovarském kraji v lázeňském trojúhelníku. Zámek obklopuje rozlehlý anglický park s drobnými stavbami. Uvnitř pak zaujme kabinet kuriozit s několika egyptskými mumiemi.

Anglický zámecký park Kynžvart

Anglický zámecký park Kynžvart

Zámecký park vznikl při klasicistní přestavbě zámku za spolupráce architekta Petra Nobileho s vídeňským dvorním zahradníkem Riedlem. Kompozičně byl park založen na osách tvořených třemi velkoryse pojatými průhledy od zámku podél potoka vytékajícího z Panského rybníka a potoka kynžvartského.

Golf Club Kynžvart

Golf Club Kynžvart

Nový 18ti jamkový golfový areál leží v překrásném prostředí historického zámeckého parku založeného v letech 1821-1831 kancléřem Metternichem v podhůří Slavkovského lesa.

Další aktuality

Ježíškova vánoční pošta na Božím Daru se rozjede 1. prosince

Od roku 1994 funguje na Božím Daru Ježíškova pošta. Do Ježíškovy speciální poštovní schránky může každý dětský i dospělý návštěvník během celého roku vkládat svá přání. V prosinci pak přání rozešle Ježíšek adresátům. Ti kteří se na Boží Dar nedostanou osobně, mohou svá přáníčka zaslat na poštu Boží Dar. Ježíšek tato přání rozešle v prosinci spolu s ostatními. Každý rok se na přáních objevuje nové speciální vánoční razítko. V místním infocentru razítkují pracovnice dopisy nejen z celé České republiky, ale prakticky ze všech koutů světa. Každý den čeká na speciální vánoční razítko několik tisíc dopisů.
Karlovarský kraj | Zážitky

Chebský hrad bude otevřený i přes zimu

Od 5. listopadu do 26. března funguje Chebský hrad v omezeném zimním režimu, v němž je hradní areál otevřený o víkendech. Přístupná zůstává za vhodných klimatických podmínek hradní dominanta, Černá věž, z níž se příchozím nabízí neopakovatelný pohled na celé město. Víte, že Chebský hrad je jedinou štaufskou císařskou falcí na našem území? Další se nacházejí až na území dnešního Německa a severní Itálie.
Karlovarský kraj | Památky

Ekofarmy Karlovarského kraje: tipy, kam za relaxací i skvělými bioprodukty

Chybí vám k pocitu štěstí příroda, klid a relaxace? Pak je pro vás výlet na farmu skvělým řešením! Dopřejte si pár dnů na venkově a věnujte se docela obyčejným věcem, jako jsou procházky, práce kolem hospodářství, péče o zvířata, projížďky na koních, rybolov, houbaření a hlavně – ochutnávání domácích dobrot.
Karlovarský kraj | Životní styl

Rej strašidel propukne na hradě Loket

Po roce si všechna strašidla mohou prověřit svoji zručnost a důvtip v soutěžích o ceny, ukázat své dovednosti v tanečním reji nebo získat to nejvyšší ocenění za svůj vzhled na hradě Loket. Mistři ohně a jejich magický tanec ukončí rej strašidel na nádvoří hradu večer 3. listopadu 2023. Hrad se otevře všem strašidlům úderem osmnácté hodiny na kostelní věži.
Karlovarský kraj | Zážitky

007 věcí, které nevíte o… Bondovi

Od chvíle, kdy se britský tajný agent 007 James Bond ve filmu Dr. No poprvé objevil na filmovém plátně, uplynulo už přes šedesát let. Natočeno bylo celkem 25 oficiálních celovečerních filmů, ten poslední s názvem Není čas zemřít byl do kin uveden v říjnu 2021. Jak dobře znáte Jamese Bonda, jeho elegantní obleky, drahá auta, krásné ženy a oblíbený drink, provázený nezbytným „protřepat, nemíchat“?
Karlovarský kraj | Zážitky

Lázeňský festival jablek se chystá tuto neděli v Mariánských Lázních

V neděli 15. října se bude konat na Kolonádě Maxima Gorkého v Mariánských Lázních dvanáctý ročník podzimního festivalu s vůní jablečného štrůdlu. Přijďte nasát atmosféru sklizně, dozvědět se zajímavosti z oblasti ovocnářství a vychutnat si jablečné speciality. Hezkou tradicí festivalu se stalo hlasování návštěvníků v soutěži o „Nejkrásnější jablko“ vypěstované místními zahrádkáři.
Karlovarský kraj | Gurmánská turistika

V Karlových Varech začala nová koncertní sezóna

Nejen léčebné prameny a mezinárodní filmový festival proslavily největší západočeské lázně. Pojmem je Karlovarský symfonický orchestr. Ten právě vstoupil do nové koncertní sezóny 2023/24 a posluchačům přinese nezapomenutelné hudební zážitky. Těšit se mohou například na Mou vlast, závěrečný koncert Mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka, koncert v rámci Jazzfestu Karlovy Vary anebo vánoční koncerty.
Karlovarský kraj | Kultura

Do Karlových Varů za prameny a výlety po okolí

Karlovy Vary jsou našimi nejznámějšími lázněmi, které nabízí kromě blahodárných účinků zdejších minerálních pramenů také spoustu tipů na zajímavé výlety. I když se ve městě samotném nudit určitě nebudete, byla by škoda nepodívat se i po okolí.
Karlovarský kraj | Letní sporty