!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Zoo Olomouc otevřela první vlčí safari v republice
Zoo Olomouc otevřela první vlčí safari v republice
"> "> "> ">
Příroda

Zoo Olomouc otevřela první vlčí safari v republice

Vydáno 19. června 2020
Jako jedna z málo zoo na světě provozuje Zoo Svatý Kopeček v Olomouci vlčí safari. Zoologická zahrada nově rozšířila své oblíbené safari o výběh s arktickými vlky, kam se návštěvníci podívají z turistického vláčku. Jedná se o jedinou zoo v Česku, která zážitek z pohybu mezi vlky nabízí a ani ve světě takových expozic není mnoho.
zoo olomoucV těchto dnech mají návštěvníci Zoologické zahrady Olomouc poprvé možnost okusit, jaké je stanout tváří v tvář vlkům a projet se přímo v jejich výběhu! Zoo totiž otevřela Safari Amerika, první vlčí safari v České republice!

Vlci prošli "zahřívacími dny" bez návštěvníků, testovacím provozem prošel i samotný vláček. Nejprve jezdil pouze s řidičem, poté nastoupili zaměstnanci zoo a jako poslední se obsadil návštěvníky. Bezpečnost pasažérů v safari zajišťují brány, elektrické ohradníky a bezpečnostní sítě v oknech vláčku.

vlci olomoucByť je nový domov vlků rozhlehlý – 1,5 ha, cestující se nemusí strachovat, že by se s žádným vlkem nesetkali. Vlci přichází až k samotnému vláčku a oproti jiným druhům by u nich Karkulka měla šanci. Jistojistě se nedívají, co nesou turisté v košíčku a na babičku se nedotazují. Po projížďce všech dosud vybudovaných safari je ta mezi vlky krásným zakončením. Celkový počet vlků v safari je v současné době osm. Jedná se pouze o samce. Zbylá část smečky setrvává ve svém původním výběhu.

Vláček brázdí všechny části safari zhruba v půlhodinových intervalech. Cena jízdenky je 50 Kč, jeho kapacita 25 míst. Do vláčku stejně jako do volných výběhů mají zákaz psi jakékoliv velikosti. Vláček vyjíždí od 9:00 s poslední jízdou v 16:45 od pavilonu Kalahari.


Vlk Hudsonův pochází z amerického severu

vlkDomovem vlka Hudsonova je okolí Hudsonova zálivu v Kanadě. Na jihu obývá lesy, na severu rozsáhlé pustiny pokryté sněhem a ledem. V zimních měsících teploty spadají až k - 40 °C. Lov pro něj představuje strastiplné cesty za potravou, kořist mnohdy pronásleduje i několik dní pospolu s dalšími členy smečky.

Celé skupině vévodí alfa pár, dominantní samice je současně jediná, která má výsadní právo se rozmnožovat. Mláďata se rodí v barvě mokré popelavé hlíny, s přibývajícím věkem jim srst bělá.
 

Dnes Amerika, zítra Austrálie s Arktidou

žirafy olomoucCelkovou myšlenku safari provází hned několik dílčích. Vytvořit tzv. zoogeografické zóny - místa, na nichž se budou potkávat zvířata tak, jak by se mohla setkat i ve volné přírodě daného kontinentu, současně sloučením původních výběhů získají zvířata větší prostor. Ruku v ruce s tím dojde i ke stírání bariér mezi člověkem a zvířetem. Samozřejmě za předpokladu zachování bezpečnosti všech za plotem z obou stran, ať už zvířat, či návštěvníků.

Zoo Olomouc již zprovoznila safari zaměřenou na region Euroasie (2013), dále pak africké safari (2015), kde  pobíhají stáda velkých antilop a žirafy. Dalším krokem k dokonalému safari v Olomouci je vybudování a zpřístupnění expozic Austrálie a Arktidy. Pět areálů safari, po kterých bude návštěvníky vozit vláček, má po dokončení zabírat 19 hektarů.
Lanáček v ZOO Olomouc - lanové centrum pro děti i dospělé

Lanáček v ZOO Olomouc - lanové centrum pro děti i dospělé

V areálu ZOO Olomouc je vybudován areál pro děti od 3 do 11 let. Lanové překážky motivované životem zvířat čekají na vaše děti i na vás - horní věková hranice pro vstup není stanovena.

Vyhlídková věž v Zoo Olomouc na Svatém Kopečku

Vyhlídková věž v Zoo Olomouc na Svatém Kopečku

Raritou olomoucké zoologické zahrady na Svatém Kopečku je vyhlídková věž s moderní kovovou konstrukcí trojúhelníkového půdorysu.

Zoologická zahrada Olomouc - Svatý Kopeček

Zoologická zahrada Olomouc - Svatý Kopeček

Zoo chová více než 1700 kusů zvířat ve 350 druzích. Zoo nabízí možnost prohlídky vzácných druhů zvířat v pěti pavilonech a mnoha dalších výbězích a expozicích, okružní jízdu vláčkem nebo 32 m vysokou vyhlídkovou věž, kterou žádná jiná zoo nemá. V zoo pokračují další etapy výstavby rozlehlého safari.

Safari v Zoo Olomouc - Svatý Kopeček

Safari v Zoo Olomouc - Svatý Kopeček

Počínaje rokem 2012 počala Zoo Olomouc připravovat přestavbu rozlehlého areálu zahrady do podoby safari. V současné době je možné navštívit tři z pěti plánovaných areálů - Safari Euroasie, Safari Afrika a Safari Amerika s expozicí vlků.

Další aktuality