Úvod > Co chcete dělat? > Jordánský vodopád v Táboře
Příroda

Jordánský vodopád v Táboře

Přibližně 1 kilometr pod vodopádem pod Bechyňskou branou v Táboře se nachází zajímavá umělá, kaskáda vysoká více než 3 metry.
Přepad rybníka Jordán je veden přes skalní masiv pod hrází, kde vytváří tři metry vysoký umělý vodopád.
 
Jordán je vodní nádrž v Táboře o ploše přes 51 ha. Vznikl roku 1492 přehrazením Košínského potoka a je nejstarší přehradní nádrží v Česku. Jeho původním účelem bylo zásobování města pitnou vodou, později začal být využíván i k chovu ryb. Jeho sypaná hráz je vysoká 20 m a 284 m dlouhá, zadržuje asi 3 milióny krychlových metrů vody. Z nádrže vytéká Tismenický potok, na kterém se těsně pod hrází nachází 18 m vysoký Jordánský vodopád.

Výška dílčích stupňů činí 12 metrů, je víceramenný a vějířovitý. Vznikl v Táboře roku 1693 uměle na pravém konci hráze dále od města, aby odváděl vodu při možných záplavách. Součástí přepadu se stal právě vodopád, jehož podkladem je syenit, kterému se lidově říká žulový modrák. Má výrazný vějířovitý tvar, který u paty dopadu dosahuje šířky 6 až 8 metrů. Za nižšího průtoku se rozpadá z jednolitého na více ramen. Charakteristickým znakem je vertikální skalní pilíř vyčnívající v levé části skalního stupně.