Úvod > Aktuality > #světovéČesko a filmová legenda Oscar: nominace a ceny od Obchodu na korze až po Šarlatána
Zážitky

#světovéČesko a filmová legenda Oscar: nominace a ceny od Obchodu na korze až po Šarlatána

  • Vydáno10. února 2021
Česká filmová a televizní akademie vyslala do boje o nominaci na Oscara za nejlepší zahraniční film snímek Šarlatán polské režisérky Agnieszky Hollandové. Jaké bude mít Šarlatán soupeře? Zařadí se mezi české oscarové filmy anebo se připojí k těm, které svou nominaci neproměnily?

Filmové trofeje

Dvě filmové ceny a dvě trofeje s podobnou výškou a váhou: mladší Český lev a starší americký Oscar.
Český lev
Oskar
Český film Šarlatán režisérky Agnieszky Hollandové se dostal do užšího výběru 15 filmů, které se uchází o nominace na Oscara v kategorii mezinárodní hraný film. Slavnostní ceremoniál udílení Oscarů od Akademie filmového umění a věd se uskuteční 25. dubna v Los Angeles. Perličkou je číslo devadesát tři: letos probíhá 93. ročník udílení cen a šanci získat Oscara v kategorii nejlepší mezinárodní celovečerní dílo má 93 snímků. 
 

Šarlatán

Historické životopisné drama Šarlatán připomíná zapomenutý příběh Jana Mikoláška (1887–1973), známého léčitele a bylinkáře. Léčil například T. G. Masaryka, herečku Olgu Scheinpflugovou, malíře Maxe Švabinského, nacistu Martina Bormanna nebo komunistického prezidenta Antonína Zápotockého, po jeho smrti ale byl souzen ve vykonstruovaném procesu. Filmový příběh mapuje čtyřicet let v léčitelově životě, hlavní roli hrál Ivan Trojan a v mladším věku jej ztvárnil Trojanův syn Josef. Velká část příběhu se natáčela v bývalé věznici v Mladé Boleslavi, ve filmu poznáte také Hrabánkův mlýn u Hartmanic nebo několik míst v Praze.
 

Tažení světem a návrat do Prahy

Film natočený podle scénáře Marka Epsteina měl světovou premiéru v únoru 2020 na festivalu Berlinale v nesoutěžní sekci Berlinale Special Do tuzemských kin přišel kvůli koronavirové epidemii se značným zpožděním, přesto jej za dva měsíce vidělo více než 252 tisíc diváků. Jako vůbec první český film v historii získal nominaci na „evropského Oscara“, Evropskou filmovou cenu za režii. Do svého programu jej zařadil prestižní americký festival Telluride a na Evropském filmovém festivalu v srbském městě Palić získal cenu za nejlepší režii.

Režisérka a scenáristka Agnieszka Hollandová se do povědomí českých diváků zapsala třídílným dramatem Hořící keř o Janu Palachovi; podle něj vznikl celovečerní film, který v roce 2014 získal jedenáct Českých lvů včetně hlavních cen za nejlepší film, režii a scénář. Když před několika lety Hollandová převzala titul doctor honoris causa Akademie múzických umění v Praze, vrátila se tam, kde v době pražského jara a začínající normalizace studovala Filmovou a televizní fakultu. Absolvovala v roce 1971.
 

Česká oscarová stopa

Oscara za nejlepší cizojazyčný film se dosud podařilo získat dvěma československým a jednomu českému filmu: v roce 1965 to byl Obchod na korze Jána Kádára a Elmara Klose, roku 1967 zvítězily Ostře sledované vlaky Jiřího Menzela a v roce 1996 Kolja Jana Svěráka.

Samozřejmě více bylo filmů, které nominace neproměnily. Byly to snímky Lásky jedné plavovlásky, Hoří, má panenko, Vesničko má středisková, Obecná škola, Díky za každé nové ráno, Zapomenuté světlo, Je třeba zabít Sekala, Návrat idiota, Musíme si pomáhat, Tmavomodrý svět, Divoké včely, Želary, Horem pádem, Štěstí, Šílení, Obsluhoval jsem anglického krále, Karamazovi, Protektor, Kawasakiho růže, Alois Nebel, Ve stínu, Donšajni, Fair Play, Domácí péče, Ztraceni v Mnichově, Bába z ledu, Všechno bude a Nabarvené ptáče.
 

Pět Oscarů a jeden lev

  • Oscar aneb Cena Akademie / Academy Award se poprvé uděloval v roce 1929 a slavnostní ceremoniál patří k nejvýznamnějším kulturním událostem v Hollywoodu. Od roku 2002 předávání cen probíhá v Dolby Theatre v Los Angeles.
  • Cena pro zahraniční film se poprvé udělila při 20. ročníku v roce 1948 a získal ji de Sicův film Děti ulice. Samostatná kategorie pro filmy v jiném než anglickém jazyce ale vznikla až v roce 1956.
  • Proč se zlaté sošce říká Oscar? Příběh má víc verzí, podle jedné z nich prý knihovnici Akademie socha připomněla jakéhosi strýčka Oscara. Jeho fotku vám pro srovnání nabídnout nemůžeme, jisté ale je, že Akademie přezdívku oficiálně uznala až v roce 1939.
  • Soška Oscara měří 34,5 cm, podstavec pak 7,5 cm, dohromady cena váží 3,85 kg.
  • Vytvořili ji výtvarník Cedric Gibbons a sochař George Stanley. Původně byl Oscar z bronzu a pozlacený 24-karátovým zlatem. Od roku 1930 je ze slitiny cínu, mědi a antimonu a pokrytý leštěnými vrstvami cínu, niklu, stříbra a zlata.
  • Vítězové tuzemských filmových cen Český lev získávají křišťálové trofeje, které od roku 2018 je navrhuje designér Rony Plesl a vyrábí je sklárny Rückl. Jak autor poznamenává, toužil stvořit lva vstřícného a milého, a tak se inspiroval poetikou Josefa Lady a tvaroslovím českého kubismu. Jedna soška váží přes dvě kila a i s podstavcem měří 28 cm. Každý kousek je originál: horní „lví“ část sošky je stejná, ale podstavec s rytými hvězdami se vyrábí ručně.
Pohádková a filmová putování Vysočinou

Pohádková a filmová putování Vysočinou

Kulisou pohádek Obušku, z pytle ven!, Jak se budí princezny či Anděl Páně 2 se stal kraj Vysočina. Malebnou krajinu si oblíbili filmaři z Česka i zahraničí a vznikla tu řada známých filmů. Připomeňme třeba pivovar Dalešice a hrabalovské Postřižiny, Telč a film Až přijde kocour, Všechny dobré rodáky nebo seriál Synové a dcery Jakuba skláře, který se natáčel ve sklářské huti v Tasicích.

Kroměříž – město historických památek, umění a kultury

Kroměříž – město historických památek, umění a kultury

Město památek, umění a kultury, přezdívané Hanácké Atény – to je stručná vizitka Kroměříže. Ve vašem kroměřížském programu nesmí chybět prohlídka arcibiskupského zámku se zahradami, který byl pro svou jedinečnost zapsán na seznam památek UNESCO. Víte, že právě v jeho interiérech se natáčel film Amadeus?

Česko ve filmu –  kasovní trháky i zásadní snímky české kinematografie

Česko ve filmu – kasovní trháky i zásadní snímky české kinematografie

Český film má dlouhou tradici. První filmy se zde natáčely koncem 19. století, tehdy ještě černobíle a bez zvukového záznamu. Díky dlouhé tradici a rozvoji filmových ateliérů v Praze před druhou světovou válkou, které z filmu udělaly doslova průmysl, je Česká republika dodnes místem, kde své filmy režiséři z celého světa natáčí rádi. Někdy si české památky zahrají sama sebe, jindy jen zastanou roli kulis a výsledný film se odehrává někde úplně jinde. Poznáte místa, která vidíte na stříbrném plátně nebo televizi?

#světovéČesko zve do světa fantasy a historických filmů v Táboře: vyzkoušejte si brnění Toma Cruise!

#světovéČesko zve do světa fantasy a historických filmů v Táboře: vyzkoušejte si brnění Toma Cruise!

Přemýšleli jste někdy, jak vznikají zbraně a zbroje, které se objevují ve filmových či divadelních bojových scénách? Přijeďte do Tábora! Ve zdejší filmové zbrojnici, která je evropským unikátem, naleznete nepřeberné množství zbraní, zbrojí a rekvizit, které si zahrály v mnoha světově proslulých filmech a seriálech. Pokud jste fanoušky historických velkofilmů, žánru fantasy nebo sci-fi, určitě budete znát Mlhy Avalonu, Bathory, Hellboy nebo Letopisy Narnie. Exponáty z těchto a dalších filmů si zde nejen prohlédnete, ale také na vlastní kůži vyzkoušíte!

České filmy s Oscarem: výlety na místa, kde se natáčely Ostře sledované vlaky, Amadeus nebo Kolja

České filmy s Oscarem: výlety na místa, kde se natáčely Ostře sledované vlaky, Amadeus nebo Kolja

Zatímco Oscar aneb Cena Akademie (Academy Award) se v USA poprvé uděloval v roce 1929, zahraniční filmy začali Američané oceňovat až od roku 1948; tu první získal de Sicův film Děti ulice. Samostatná kategorie pro filmy v jiném než anglickém jazyce ale vznikla až v roce 1956. Oscara za nejlepší cizojazyčný film se dosud podařilo získat dvěma československým a jednomu českému filmu: v roce 1965 to byl Obchod na korze Jána Kádára a Elmara Klose, roku 1967 zvítězily Ostře sledované vlaky Jiřího Menzela a v roce 1996 Kolja Jana Svěráka.

Museum trati a Ostře sledovaných vlaků v Loděnici u Berouna

Museum trati a Ostře sledovaných vlaků v Loděnici u Berouna

Parta nadšenců se pustila do rekonstrukce prostor místního vlakového nádraží, aby v nich při příležitosti 120. výročí zahájení provozu na trati Praha – Rudná – Beroun vzniklo Museum trati a Ostře sledovaných vlaků.

Barrandov Studio – jedno z největších a nejstarších filmových studií v Evropě

Barrandov Studio – jedno z největších a nejstarších filmových studií v Evropě

Barrandov Studio patří k největším a nejstarším filmovým studiím v Evropě. Nabízí možnost komentovaných návštěv pro skupiny v rámci běžného provozu studia. Otevřen je zde i výstavní prostor Filmpoint, který vám představí historii i současnost filmových ateliérů.

Další aktuality

Tipy na víkend v Praze a okolí

V Praze a okolí se pořád něco děje! Hledáte kulturní akce na víkend a zajímavé výlety a novinky? Máme pro vás spousty kulturních a volnočasových akcí v Praze a okolí. Stačí si vybrat a vyrazit na výlet za zábavou i poznáním o víkendu 25. a 26. března 2023.
Praha | Zážitky

Církevní řády: Benediktini a přístupné i zaniklé kláštery

Benediktinští mniši působili jako věrozvěstové v českých zemích dříve, než tu vznikly první kláštery. Právě řádu svatého Benedikta, nejstaršímu mnišskému řádu západního křesťanství, také náležel náš nejstarší klášter: ženský klášter svatého Jiří na Pražském hradě.
Praha | Památky

Praha pohodově i dobrodružně: Den Vltavy, orchideje a Světový den vody

Zdá se, že zima dává letos Praze definitivní sbohem, a tak nastává čas, užívat si první paprsky jarního sluníčka. Když se k tomu přidají i neobvyklé zážitky, je zaručen prima den, na který budete dlouho vzpomínat. Vybrat si můžete z návštěvy tropických orchidejí, plaveb po Vltavě anebo návštěvu Staré čistírny odpadních vod v Bubenči.
Praha | Příroda

Chobot, mříž, vousy i ocas: deset procházek k sochám, které nosí štěstí

Jdete kolem sochy, která má některé místo podezřele oblýskané? Sláva, právě jste objevili recept na štěstí. Soch, které za dotek či pohlazení slibují splnění tajných přání je celá řada a najdete je i v Česku – a my na portálu Kudy z nudy víme, kde. Takže hurá za štěstím, ať vám neufrnkne před nosem!
Praha | Životní styl

Kalendář 2023: Maratony, půlmaratony, ultra běhy a běžecké závody

Když běhat, tak pořádně, řekli jsme si na Kudy z nudy. Všem z rozrůstající se rodiny běžců a běžkyň proto nabízíme přehledný kalendář běžeckých akcí – malých i velkých, kratších i delších, všeobecně známých anebo takových, které možná zatím neznáte. Takže zkontrolujte si vybavení, dokupte co chybí a hurá na první závod!
Praha | Životní styl

Desátý ročník Festivalu Spectaculare probíhá v Praze

Desátý ročník audiovizuálního festivalu Spectaculare se v roce 2023 koná mezi 10. březnem a 14. dubnem 2023 na mnoha místech Prahy – v Paláci Akropolis, divadle Ponec, Biu Oko, Klementinu, pražském Planetáriu, Meet Factory, Campu, The Chemistry Gallery i v kostele sv. Salvátora.
Praha | Kultura

Národní muzeum letos otevře pět velkých výstav!

Národní muzeum připravuje pro své návštěvníky řadu zajímavých projektů. Kromě stálých expozic, které jsou velmi oblíbené, se letos chystá otevřít také několik unikátních výstav. Návštěvníci se mohou těšit na pět velkých a několik menších tematických výstavních expozic, ale také na otevření Dětského muzea.
Praha | Kultura

Na veletrhu Holiday World budete mít svět jako na dlani – letos opět v Letňanech

Na již 31. ročník tradičních veletrhů Holiday World & Region World se mohou milovníci cestování těšit 17. až 19. března 2023, oblíbená akce se uskuteční v areálu výstaviště v Letňanech. Na PVA EXPO Praha se budou prezentovat atraktivní destinace napříč kontinenty a nejrůznější turistická lákadla v Česku. Letošní ročník připomene i 30. výročí vzniku samostatné České republiky a Slovenska a s ním i přetrvávající úzké partnerství obou zemí. Program akce přinese zajímavosti pro odborníky i širokou veřejnost.
Praha | Zážitky