Úvod > Aktuality > #světovéČesko a filmová legenda Oscar: nominace a ceny od Obchodu na korze až po Šarlatána
Zážitky

#světovéČesko a filmová legenda Oscar: nominace a ceny od Obchodu na korze až po Šarlatána

  • Vydáno10. února 2021
Česká filmová a televizní akademie vyslala do boje o nominaci na Oscara za nejlepší zahraniční film snímek Šarlatán polské režisérky Agnieszky Hollandové. Jaké bude mít Šarlatán soupeře? Zařadí se mezi české oscarové filmy anebo se připojí k těm, které svou nominaci neproměnily?

Filmové trofeje

Dvě filmové ceny a dvě trofeje s podobnou výškou a váhou: mladší Český lev a starší americký Oscar.
Český lev
Oskar
Český film Šarlatán režisérky Agnieszky Hollandové se dostal do užšího výběru 15 filmů, které se uchází o nominace na Oscara v kategorii mezinárodní hraný film. Slavnostní ceremoniál udílení Oscarů od Akademie filmového umění a věd se uskuteční 25. dubna v Los Angeles. Perličkou je číslo devadesát tři: letos probíhá 93. ročník udílení cen a šanci získat Oscara v kategorii nejlepší mezinárodní celovečerní dílo má 93 snímků. 
 

Šarlatán

Historické životopisné drama Šarlatán připomíná zapomenutý příběh Jana Mikoláška (1887–1973), známého léčitele a bylinkáře. Léčil například T. G. Masaryka, herečku Olgu Scheinpflugovou, malíře Maxe Švabinského, nacistu Martina Bormanna nebo komunistického prezidenta Antonína Zápotockého, po jeho smrti ale byl souzen ve vykonstruovaném procesu. Filmový příběh mapuje čtyřicet let v léčitelově životě, hlavní roli hrál Ivan Trojan a v mladším věku jej ztvárnil Trojanův syn Josef. Velká část příběhu se natáčela v bývalé věznici v Mladé Boleslavi, ve filmu poznáte také Hrabánkův mlýn u Hartmanic nebo několik míst v Praze.
 

Tažení světem a návrat do Prahy

Film natočený podle scénáře Marka Epsteina měl světovou premiéru v únoru 2020 na festivalu Berlinale v nesoutěžní sekci Berlinale Special Do tuzemských kin přišel kvůli koronavirové epidemii se značným zpožděním, přesto jej za dva měsíce vidělo více než 252 tisíc diváků. Jako vůbec první český film v historii získal nominaci na „evropského Oscara“, Evropskou filmovou cenu za režii. Do svého programu jej zařadil prestižní americký festival Telluride a na Evropském filmovém festivalu v srbském městě Palić získal cenu za nejlepší režii.

Režisérka a scenáristka Agnieszka Hollandová se do povědomí českých diváků zapsala třídílným dramatem Hořící keř o Janu Palachovi; podle něj vznikl celovečerní film, který v roce 2014 získal jedenáct Českých lvů včetně hlavních cen za nejlepší film, režii a scénář. Když před několika lety Hollandová převzala titul doctor honoris causa Akademie múzických umění v Praze, vrátila se tam, kde v době pražského jara a začínající normalizace studovala Filmovou a televizní fakultu. Absolvovala v roce 1971.
 

Česká oscarová stopa

Oscara za nejlepší cizojazyčný film se dosud podařilo získat dvěma československým a jednomu českému filmu: v roce 1965 to byl Obchod na korze Jána Kádára a Elmara Klose, roku 1967 zvítězily Ostře sledované vlaky Jiřího Menzela a v roce 1996 Kolja Jana Svěráka.

Samozřejmě více bylo filmů, které nominace neproměnily. Byly to snímky Lásky jedné plavovlásky, Hoří, má panenko, Vesničko má středisková, Obecná škola, Díky za každé nové ráno, Zapomenuté světlo, Je třeba zabít Sekala, Návrat idiota, Musíme si pomáhat, Tmavomodrý svět, Divoké včely, Želary, Horem pádem, Štěstí, Šílení, Obsluhoval jsem anglického krále, Karamazovi, Protektor, Kawasakiho růže, Alois Nebel, Ve stínu, Donšajni, Fair Play, Domácí péče, Ztraceni v Mnichově, Bába z ledu, Všechno bude a Nabarvené ptáče.
 

Pět Oscarů a jeden lev

  • Oscar aneb Cena Akademie / Academy Award se poprvé uděloval v roce 1929 a slavnostní ceremoniál patří k nejvýznamnějším kulturním událostem v Hollywoodu. Od roku 2002 předávání cen probíhá v Dolby Theatre v Los Angeles.
  • Cena pro zahraniční film se poprvé udělila při 20. ročníku v roce 1948 a získal ji de Sicův film Děti ulice. Samostatná kategorie pro filmy v jiném než anglickém jazyce ale vznikla až v roce 1956.
  • Proč se zlaté sošce říká Oscar? Příběh má víc verzí, podle jedné z nich prý knihovnici Akademie socha připomněla jakéhosi strýčka Oscara. Jeho fotku vám pro srovnání nabídnout nemůžeme, jisté ale je, že Akademie přezdívku oficiálně uznala až v roce 1939.
  • Soška Oscara měří 34,5 cm, podstavec pak 7,5 cm, dohromady cena váží 3,85 kg.
  • Vytvořili ji výtvarník Cedric Gibbons a sochař George Stanley. Původně byl Oscar z bronzu a pozlacený 24-karátovým zlatem. Od roku 1930 je ze slitiny cínu, mědi a antimonu a pokrytý leštěnými vrstvami cínu, niklu, stříbra a zlata.
  • Vítězové tuzemských filmových cen Český lev získávají křišťálové trofeje, které od roku 2018 je navrhuje designér Rony Plesl a vyrábí je sklárny Rückl. Jak autor poznamenává, toužil stvořit lva vstřícného a milého, a tak se inspiroval poetikou Josefa Lady a tvaroslovím českého kubismu. Jedna soška váží přes dvě kila a i s podstavcem měří 28 cm. Každý kousek je originál: horní „lví“ část sošky je stejná, ale podstavec s rytými hvězdami se vyrábí ručně.
Pohádková a filmová putování Vysočinou

Pohádková a filmová putování Vysočinou

Kulisou pohádek Obušku, z pytle ven!, Jak se budí princezny či Anděl Páně 2 se stal kraj Vysočina. Malebnou krajinu si oblíbili filmaři z Česka i zahraničí a vznikla tu řada známých filmů. Připomeňme třeba pivovar Dalešice a hrabalovské Postřižiny, Telč a film Až přijde kocour, Všechny dobré rodáky nebo seriál Synové a dcery Jakuba skláře, který se natáčel ve sklářské huti v Tasicích.

Kroměříž – město historických památek, umění a kultury

Kroměříž – město historických památek, umění a kultury

Město památek, umění a kultury, přezdívané Hanácké Atény – to je stručná vizitka Kroměříže. Ve vašem kroměřížském programu nesmí chybět prohlídka arcibiskupského zámku se zahradami, který byl pro svou jedinečnost zapsán na seznam památek UNESCO. Víte, že právě v jeho interiérech se natáčel film Amadeus?

Česko ve filmu –  kasovní trháky i zásadní snímky české kinematografie

Česko ve filmu – kasovní trháky i zásadní snímky české kinematografie

Český film má dlouhou tradici. První filmy se zde natáčely koncem 19. století, tehdy ještě černobíle a bez zvukového záznamu. Díky dlouhé tradici a rozvoji filmových ateliérů v Praze před druhou světovou válkou, které z filmu udělaly doslova průmysl, je Česká republika dodnes místem, kde své filmy režiséři z celého světa natáčí rádi. Někdy si české památky zahrají sama sebe, jindy jen zastanou roli kulis a výsledný film se odehrává někde úplně jinde. Poznáte místa, která vidíte na stříbrném plátně nebo televizi?

#světovéČesko zve do světa fantasy a historických filmů v Táboře: vyzkoušejte si brnění Toma Cruise!

#světovéČesko zve do světa fantasy a historických filmů v Táboře: vyzkoušejte si brnění Toma Cruise!

Přemýšleli jste někdy, jak vznikají zbraně a zbroje, které se objevují ve filmových či divadelních bojových scénách? Přijeďte do Tábora! Ve zdejší filmové zbrojnici, která je evropským unikátem, naleznete nepřeberné množství zbraní, zbrojí a rekvizit, které si zahrály v mnoha světově proslulých filmech a seriálech. Pokud jste fanoušky historických velkofilmů, žánru fantasy nebo sci-fi, určitě budete znát Mlhy Avalonu, Bathory, Hellboy nebo Letopisy Narnie. Exponáty z těchto a dalších filmů si zde nejen prohlédnete, ale také na vlastní kůži vyzkoušíte!

Česko ve filmu: výlety na místa, kde se natáčely české filmy s Oscarem – Ostře sledované vlaky, Amadeus nebo Kolja

Česko ve filmu: výlety na místa, kde se natáčely české filmy s Oscarem – Ostře sledované vlaky, Amadeus nebo Kolja

Zatímco Oscar aneb Cena Akademie (Academy Award) se v USA poprvé uděloval v roce 1929, zahraniční filmy začali Američané oceňovat až od roku 1948; tu první získal de Sicův film Děti ulice. Samostatná kategorie pro filmy v jiném než anglickém jazyce ale vznikla až v roce 1956. Oscara za nejlepší cizojazyčný film se dosud podařilo získat dvěma československým a jednomu českému filmu: v roce 1965 to byl Obchod na korze Jána Kadára a Elmara Klose, roku 1967 zvítězily Ostře sledované vlaky Jiřího Menzela a v roce 1996 Kolja Jana Svěráka.

Museum trati a Ostře sledovaných vlaků v Loděnici u Berouna

Museum trati a Ostře sledovaných vlaků v Loděnici u Berouna

Parta nadšenců se pustila do rekonstrukce prostor místního vlakového nádraží, aby v nich při příležitosti 120. výročí zahájení provozu na trati Praha – Rudná – Beroun vzniklo Museum trati a Ostře sledovaných vlaků.

Barrandov Studio – jedno z největších a nejstarších filmových studií v Evropě

Barrandov Studio – jedno z největších a nejstarších filmových studií v Evropě

Barrandov Studio patří k největším a nejstarším filmovým studiím v Evropě. Nabízí možnost komentovaných návštěv pro skupiny v rámci běžného provozu studia. Otevřen je zde i výstavní prostor Filmpoint, který vám představí historii i současnost filmových ateliérů.

Další aktuality

Niche Tourism: jaké oblíbené téma mají vaše cesty?

Výraz Niche Tourism asi neznáte, ale mnozí z vás jej přesto už dávno provozují. Jednoduše řečeno jde o všechny netradiční formy cestování, jejichž popularita stále roste. I na Kudy z nudy vás lákáme na cestování, při kterém zažijete něco navíc.
Praha | Životní styl

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (27.4. – 28.4.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Bitva Libušín 2024 – pocta Janu Žižkovi, Automobilové klenoty na golfovém hřišti v Hostivaři, Zahájení sezony Muzea ČD v Lužné u Rakovníka, Zahájení sezony v Centru řemesel a zahrad Botanicus v Ostré, Festival ABC – zábava pro všechny děti od 2 do 99 let. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

10 tipů, kam za sochami Davida Černého

David Černý je jednou z nejvýraznějších postav české výtvarné scény. Do povědomí veřejnosti jej dostalo hlavně přetření smíchovského tanku na růžovo, kůň v Lucerně, miminka na Žižkovské věži, nebo Entropa během českého předsednictví EU v roce 2009. Naposledy vzbudily emoce informace o nových sochách motýlů, které budou na budově opravovaného Máje v centru Prahy. Než se tak stane, tak se podívejte na tipy portálu Kudy z nudy, kam za sochami Černého můžete vyrazit.
Praha | Kultura

Oslavte Den Evropy a 20 let od vstupu České republiky do EU

Oslavy Dne Evropy se konají druhý květnový týden na veřejných prostranstvích evropských měst každý rok. Evropská unie oslavuje 9. května vyhlášení Schumanovy deklarace v roce 1950 a úspěchy, kterých dosáhla. Česká republika si letos připomíná dvacet let od vstupu do Evropské unie. Zároveň brzy nastanou evropské volby a Evropský parlament zve na zajímavé akce po celé Evropě. Kudy u nudy vás zve na pár vybraných akcí v Praze, Jihlavě, Trojmezí nebo Hradci Králové.
Praha | Kultura

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Praha

Poznejte opomíjené krásy Prahy! Ve městě najdete vedle celosvětově proslulých historických památek řadu dalších zajímavých míst. Prohlédněte si Rothmayerovu a Bílkovu vilu, Galerii Josefa Sudka nebo vilu nebo Hvězdárnu Ďáblice. Projděte se Starým městem a objevte Clam-Gallasův palác, který patří k nejvýznamnějším architektonickým památkám Prahy a České republiky. Vezměte děti na nejstarší dochovaný podlahový kolotoč v Evropě na Letné, prohlédněte si Národní památník na Vítkově s jezdeckou sochou Jana Žižky a fantastickým výhledem, anebo Prahu takovou, jaká byla v době panování Karla IV. v zajímavé expozici v domě U Zlatého prstenu.
Praha | Životní styl

Staroměstská a Malostranská mostecká věž: brány Karlova mostu, které se pletou i Pražanům

Nabízejí krásný výhled, spoustu zajímavých informací o historii Prahy a také nejedno středověké tajemství. Mostecké brány Karlova mostu sloužily jako strážkyně Starého Města a Malé Strany. Obě se mohly uzavřít a nepovolaným osobám tak znemožnit přístup do nebo odchod z Karlova mostu. Pozvánku na návštěvu obou věží a další zajímavosti o nich vám přináší Kudy z nudy.
Praha | Památky

Zlatý kuchař: Králem české gastronomie se stal Jan Knedla!

V anketě Zlatý kuchař vyhlašované Gastro&Hotel profi revue získali nejlepší kuchaři České republiky „kuchařského Oskara“ za rok 2023. Vítězem v osmém ročníku ankety Zlatý kuchař je Jan Knedla z restaurace Papilio ve Vysokém Újezdě. Na druhém místě se umístil vítěz loňského ročníku Marek Fichtner z pražské restaurace Červený jelen. Třetí je Jan Punčochář, který provozuje restauraci U Matěje na pražské Hanspaulce. Do síně slávy za celoživotní přínos české gastronomii vstoupil mezinárodně oceňovaný Vladislav Stuparič
Praha | Gurmánská turistika

100 let od úmrtí Franze Kafky: Hlavní město Praha nabídne pestrý kulturní program po celý rok 2024

Nejen pro Pražany připravilo Hlavní město Praha a Ministerstvo kultury program Rok Franze Kafky zahrnující řadu zajímavých akcí a projektů s kafkovskou tematikou. Kromě toho se v ulicích Prahy můžete setkat se speciálně nazdobenou tramvají s motivy Kafkova života. Ta bude brázdit pražské ulice po celý rok. K výročí byly spuštěny také dva weby, kde zájemci najdou veškeré informace o slavném spisovateli, připravované eventy, ale též ikonická místa v Praze a vycházky s průvodci po místech Kafkova mládí a dalších let jeho života. Pokud byste se chtěli sami vypravit do míst, která Franze Kafku připomínají, určitě se vám budou hodit kafkovské tipy, které pro vás připravil portál Kudy z nudy.
Praha | Kultura