Úvod > Aktuality > #světovéČesko a temné příběhy Čachtické paní a dalších zazděných dam
Zážitky

#světovéČesko a temné příběhy Čachtické paní a dalších zazděných dam

  • Vydáno26. července 2020
Veveří, Lipnice, Svojanov nebo Sovinec: to všechno jsou hrady, kde se zazdívalo zaživa. A zdaleka ne všechny příběhy dívek, dam a rytířů, přivázaných nebo přikovaných ve výklencích, před nimiž se zvolna zvedá zeď a nakonec zmizí i poslední paprsek denního světla, patří mezi pověsti a povídačky. Tou nejslavnější a skutečně zazděnou dámou byla čachtická paní Alžběta Báthoryová (1560–1614).

Strašidelné hrady a temné příběhy zazděných dam

Hrad Landštejn
Čachtický hrad
Po odsouzení za vraždy a mučení mladých dívek zůstala čachtická paní v domácím vězení na Čachtickém hradě, zazděná v místnostech bez oken, jen s malými otvory na podávání jídla. Tak žila až do smrti o čtyři roky později. Neví se přesně, kde je pohřbená, ale není vyloučeno, že její ostatky jsou dodnes zazděné někde na Čachtickém hradě. Je to místo pro výlet jako stvořené, z Uherského Brodu, Uherského Hradiště nebo Hodonína leží slabou hodinu cesty autem.

Čachtická paní ale nedopadla nejhůř, existují mnohem děsivější příběhy, které většinou měly očekávaný konec: žízeň, hlad a zoufalství, než po několika dnech krutých útrap konečně přišla smrt. Existují ale i případy, kdy se zazděným nešťastníkům a nešťastnicím podařilo vyváznout bez úhony. Kdy a kde?
 

Zazděné a zachráněné

Třeba v roce 1577 v jižních Čechách, kde dal Petr Kořenský z Terešova za údajné cizoložství s rožmberským regentem Jakubem Krčínem zazdít svou manželku Markétu ze Žeberka do zdí renesanční tvrze Svébohy. Ještě navečer téhož dne se svou milovanou paní pokusili vysvobodit poddaní, ale zabránila jim v tom vojenská posádka, povolaná z Nových Hradů. Šlechtičnu se podařilo dostat ven až následujícího dne, kdy do Svéboh dorazila skupina havířů patrně najatých Krčínem někde na Českobudějovicku. Jak uvádí dobové svědectví, „dali jí zástěru havéřskú a klobouček, takže mezi nimi skrze město šla a tu za farou na ni s vozem čekali; že ji do vozu dali a preč vezli.“ Kam ji odvezli se ovšem nezjistilo; Markétina stopa se ztratila v Trhových Svinech a už nikdy se nepodařilo zjistit, co se tehdy ve tvrzi Svébohy skutečně odehrálo.

Podobně prý skončil příběh na hradě Veveří: jednoho dne v noci sem přivezli se zavázanýma očima mladíka z nedalekého Brna a přikázali mu zaživa zazdít neznámou dámu. Zedník ale za prvé nechal jednu cihlu volnou a za druhé se mu na zpáteční cestě podařilo zjistit, kudy kočár jede. Vzápětí prý zorganizoval záchrannou akci a ženě zachránil život.
 

Dvě zazděné Kateřiny

Dvě Kateřiny a obě nevěrné, a také dva podivné nálezy bez důkazů: to je pozadí příběhů z Lipnice a Opočna. Starší je ten lipnický, kde kolem roku 1408 za nevěru zaplatila životem Kateřina z Landštejna, manželka nejvyššího purkrabího Českého království Čeňka z Vartemberka, zamilovaná do majitele nedalekého hradu Orlíku nad Humpolcem. Hradní pán prý dal svého soka zavraždit a společně s mrtvolou nechal ve výklenku v hradní kapli zazdít i svou ženu. Vyprávění jak vystřižené z brakových románů má pokračování: na počátku 18. století při stavebních úpravách kaple na Lipnici prý dělníci objevili výklenek se dvěma kostrami, ženskou a mužskou, údajně se zbytky brnění.

Podobný nález nás zavádí na Opočno, kde v 19. století prý v zámeckém sklepení objevili zazděný výklenek a v něm ženu ve středověkých šatech připoutanou v křesle. Důkazy neexistují, záhy se prý rozpadla na prach. Má se za to, že šlo o Kateřinu ze Šelmberka, manželku Mikuláše Trčky z Lípy, která se zamilovala do mladého rytíře. Také tady skončili špatně oba milenci: rytíři dal hradní pán setnout hlavu, manželka skončila zazděná ve sklepě. K tomu všemu mělo dojít v roce 1507, ale podobnost obou příběhů z Lipnice a Opočna vyvolává zvídavé otázky: nebyla to náhodou jedna a táž Kateřina? A existovala vůbec nějaká zazděná Kateřina?
 

Bílá paní z Horšovského Týna

Se zazděnou hradní paní z Horšovského Týna se osud také nemazlil: podle pověsti si její manžel Volf z Ronšperka na své panství přivezl mladou a krásnou ženu. Dal se s ní tajně oddat v Loretě, ale než svatební obřad skončil, nechal první manželku zazdít. Zámek má svá další tajemství, kdekdo z těch, co tu pracovali, popisuje kroky a otevírání a zavírání dveří v zamčených místnostech. Jde o přízrak zazděné hradní paní, která dodnes bloudí po chodbách a komnatách?
 

Kostry ze Svojanova a další zaživa zazdění

  • Ještě víc než příběh romantické středověké lásky Záviše a Kunhuty proslavily hrad Svojanov záhady a děsivé nálezy. V mnoha částech hradu totiž byly objeveny zazděné lidské kostry nebo zbytky dětských kostřiček, některé se dosud nepodařilo z jejich nedobrovolných hrobů osvobodit. Citlivější lidé mívají při návštěvě hradu pocity náhlého chladu a slýchají zvláštní zvuky.
  • Příběh o výklenku, v němž odhalili dívku zazděnou společně se starším mužem, má i hrad Sovinec. Jenže tady je tolik dalších tajemství a podivných záhad, že zazděnou dvojici neprovází žádná barvitá pověst.
  • Své zazděné dámy mají i jihočeské Nové Hrady, Landštejn, Kámen a dokonce i klášter v Kladrubech. V jeho podzemí prý byli kdysi za trest zazděni údajní milenci, jeptiška z chotěšovského kláštera a benediktinský mnich.
  • V Katově uličceKadani, nejužší ulici Česka, se zazděná jeptiška dokonce zjevuje náhodným chodcům; milostné pletky prý měla mít s místním katem.
  • Zazdívalo se i v Horním Slavkově, ale omylem: obětí byl vozka, který do sklepení pod kostelem sv. Jiří přivezl vůz s oběťmi morové epidemie. Když svůj náklad vyložil, zjistil, že nemá kudy vyjet ven: bázliví měšťané mezitím zazdili vchod zvenčí.
Vodní zámek Blatná – nejen za daňky a princeznami

Vodní zámek Blatná – nejen za daňky a princeznami

Vedle hradu Švihov a zámku Červená Lhota je vodní zámek Blatná nedaleko Strakonic v Jihočeském kraji jedním z nejzachovalejších vodních panských sídel na území České republiky. Kromě samotného zámku s vodním příkopem bývá hojně navštěvovaný anglický park se stádem daňků.

Hrad Nové Hrady – jihočeská perla

Hrad Nové Hrady – jihočeská perla

Historický hrad z 13. století vítá své návštěvníky v obci Nové Hrady u Českých Budějovic. Hrad nabízí tři prohlídkové trasy v letním období a jednu v zimě.

Hrad Cornštejn nad Vranovskou přehradou

Hrad Cornštejn nad Vranovskou přehradou

Hrad Cornštejn nad vodní hladinou u Bítova pochází ze 14. století a byl postaven nedaleko místa původního hradiště. S Cornštejnem se pojí skutečně bohatá historie, protože patřil až do dobytí husity českým králům. Pozůstatky hradu najdete na vysokém ostrohu nad řekou Dyjí, blízko ústí Želetavky.

Hrad Vildštejn ve Skalné u Chebu

Hrad Vildštejn ve Skalné u Chebu

Hrad, jehož historie sahá do roku 1166. Moderní historie se píše od roku 2001, kdy byl hrad zrekontruován, znovu otevřen a zpřístupněn veřejnosti.

Zámek Kácov – barokní klenot Posázaví

Zámek Kácov – barokní klenot Posázaví

Z důvodu rozsáhlé rekonstrukce je zámek pro veřejnost uzavřen.

Hrad Sovinec – víkendové historické akce po celou sezonu

Hrad Sovinec – víkendové historické akce po celou sezonu

Nejrozsáhlejší moravský hradní komplex v Nízkém Jeseníku založili začátkem 14. stol. páni ze Sovince. Na hradě jsou pořádány kulturní akce, zejména vystoupení šermířských skupin, divadelních souborů a hudebníků, jsou prezentována tradiční řemesla.

Hrad Landštejn – unikátní hrad z doby románské

Hrad Landštejn – unikátní hrad z doby románské

Při prohlídce areálu dnešní zříceniny hradu Landštejn můžete obdivovat ukázky rané hradní architektury, která patří v českých zemích k nejpozoruhodnějším. Vystoupat lze také na vyhlídkovou věž, odkud se vám naskytne nádherný výhled na široké okolí.

Hrad Svojanov – místo, kde se mísí gotika s empírem, tedy středověk s 19. stoletím

Hrad Svojanov – místo, kde se mísí gotika s empírem, tedy středověk s 19. stoletím

Jedním z nejstarších královských hradů v ČR je malebný hrad Svojanov ležící nad údolím řeky Křetínky. Je to zároveň jediný hrad v republice, v jehož architektuře se mísí gotika s empírem, tedy středověk s 19. stoletím. Navštívit můžete i ojedinělý dům zbrojnošů.

Zámek Nový Hrad v Jimlíně u Loun

Zámek Nový Hrad v Jimlíně u Loun

Hrad ze 14. století tvoří rozlehlý komplex kolem tří nádvoří. Hlavní dominantou areálu je pozdně gotická věž. V návštěvní době zámku jsou pro veřejnost zpřístupněna všechna tři nádvoří. Naleznete zde vchod do podzemních koňských stájí nebo se můžete vypravit do podzemí pod zámeckou věží.

Hrad Buchlov – jeden z nejstarších a nejmohutnějších královských hradů

Hrad Buchlov – jeden z nejstarších a nejmohutnějších královských hradů

Asi 3 kilometry severozápadně od Buchlovic stojí na vysokém kopci zdaleka viditelný a majestátný hrad Buchlov. Hrad je ukázkou středověké pevnostní architektury a hradní interiéry dokumentují vývoj bytové kultury od 15. do 19. století.

Hrad a zámek Jindřichův Hradec – okouzlující gotické malby a renesanční arkády

Hrad a zámek Jindřichův Hradec – okouzlující gotické malby a renesanční arkády

Hrad a zámek v Jindřichově Hradci patří k nejrozsáhlejším památkovým komplexům v České republice. Na třetím nádvoří vás přivítají vznosné arkády a za nimi malý park, v němž stojí Rondel, jedna z nejpůvabnějších renesančních staveb v Česku. Každý okruh nabízí interiéry, které jsou k vidění jen zde.

Hrad Házmburk – perla Českého středohoří

Hrad Házmburk – perla Českého středohoří

Pokud se při svých toulkách vypravíte do Českého středohoří, nemůžete Hazmburk minout – jeho silueta se dvěma věžemi, horní hranolovitou a dolní kulatou, je vidět ze všech světových stran na desítky kilometrů daleko.

Hrad Kokořín – bývalé sídlo loupeživých rytířů

Hrad Kokořín – bývalé sídlo loupeživých rytířů

Hrad Kokořín leží na ostrohu pískovcové skály nad Kokořínským dolem, severně od stejnojmenné obce, uprostřed chráněné krajinné oblasti. Dle pověsti tu sídlili loupeživí rytíři, v čele s Petrovským z Petrovic, kteří byli postrachem celého okolí.

Zámecké ubytování na zámku Čechtice – zámek je do odvolání uzavřen

Zámecké ubytování na zámku Čechtice – zámek je do odvolání uzavřen

Zrekonstruované barokní venkovské panské sídlo na Vlašimsku je místo s podmanivou atmosférou. Nabízí stylové ubytování v komorním prostředí uzavřeného nádvoří, je plně vybaveno pro seminární účely, soukromé oslavy i svatby. Je to ideální místo na víkendový odpočinkový pobyt i rodinnou dovolenou.

Hrad a zámek Horšovský Týn –  patří k nejkrásnějším v České republice

Hrad a zámek Horšovský Týn – patří k nejkrásnějším v České republice

K nejvíce zpřístupněným objektům v České republice patří národní kulturní památka Státní hrad a zámek Horšovský Týn. Můžete si prohlédnout např. hradní část s unikátní raně gotickou kaplí, zbrojnicí a zařízeným renesančním bydlením, nebo unikátní obrazovou galerii českých panovníků.

Zřícenina hradu Vikštejn

Zřícenina hradu Vikštejn

Nedaleko města Vítkov stojí na skalnatém vrchu, nad meandry romantické řeky Moravice, zřícenina hradu Vikštejna. Z kdysi hrdé pevnosti se do dnešních časů zachovaly jen části vysokých hradeb se slepými okny, vlhké sklepní místnosti a vyhlídková věžička s nádherným výhledem na lesy Nízkého Jeseníku.

Rotunda sv. Martina na Vyšehradě

Rotunda sv. Martina na Vyšehradě

Rotunda je nejstarší zachovanou stavbou Vyšehradu a současně i nejstarší zachovanou rotundou v Praze. Byla postavena za krále Vratislava II. v poslední třetině 11. stol. na východním okraji raně středověkého hradiště a zřejmě sloužila jako farní kostel předhradí.

Zámek Dřevohostice – renesanční zámek v podhůří Hostýnských vrchů

Zámek Dřevohostice – renesanční zámek v podhůří Hostýnských vrchů

Krásný renesanční zámek se nachází v podhůří Hostýnských vrchů. Čeká tu na vás mnoho stálých expozic, prohlídka interiérů s průvodcem, výstup na zámeckou věž a unikátní muzeum historické hasičské techniky. Raritou je zde také první muzeum psychotroniky v České republice.

Hrad Lipnice – obestřený záhadami a pověstmi

Hrad Lipnice – obestřený záhadami a pověstmi

Přijeďte se podívat na jeden z nejmohutnějších českých šlechtických hradů – na Lipnici na Vysočině. Součástí prohlídky jsou jedinečné výhledy do okolní krajiny, zejména z ochozu věže Samson.

Další aktuality

Zámecká slavnost vína v Českém Krumlově nabídne ta nejlepší vína

Festival vína Český Krumlov nabídne v sobotu 25. listopadu 2023 dlouho očekávanou a veřejností velmi oblíbenou Zámeckou slavnost vína. Návštěvníci degustační a prodejní přehlídky vín se od 14:00 do 22:00 hod. v Zámecké jízdárně mohou těšit na degustaci 300 vzorků vín z Čech, Moravy, Rakouska, Německa, Francie, Černé hory, ale také Nového Zélandu, Austrálie a Jižní Afriky.
Jihočeský kraj | Gurmánská turistika

Vydejte se na výlov Bošileckého rybníka

V podzimních měsících jsou na Třeboňsku již tradičně největší událostí výlovy rybníků. Od pondělí 20. do středy 22. listopadu 2023 se můžete zúčastnit výlovu jednoho z nejstarších rybníků Třeboňska – Bošileckého rybníka.
Jihočeský kraj | Gurmánská turistika

Cesta na šumavský Everest vede přes osm vrcholů

Skvělý nápad, poutavá hra a zajímavá krajina – to všechno spojuje projekt Šumavský Everest. Na Mount Everest, tedy 8848 metrů vysokou nejvyšší horu světa, se na Šumavě dostanete postupným zdoláním osmi vrcholů s nadmořskou výškou 1236, 725, 1022, 732, 1378, 1338, 1311 a 1221 metrů. Na všech vrcholech je možné dát si razítko do vrcholového pasu; ten seženete v infocentru Horní Planá. Těm, kteří budou v pasu mít všechna razítka, vystaví v infocentru i certifikát.
Jihočeský kraj | Letní sporty

Jihočeskou metropoli rozzáří Českobudějovický advent

Již v sobotu 18. listopadu 2023 odstartují tradiční vánoční trhy na hlavním náměstí Přemysla Otakara II. v krajském městě a s nimi symbolicky začne i advent na Budějovicku, který potrvá až do 6. ledna 2024. Program je jako každoročně velmi bohatý a zajímavý. Hlubockou zoo rozzáří tisíce světýlek, trhy budou i na budějovickém výstavišti, kde se chystá také průvod krampusů. Obyvatelé i návštěvníci krajské metropole si znovu užítijí originální koncepci pojetí adventních trhů, v jejichž středu bude unikátní ledové kluziště kolem Samsonovy kašny. Stánky budou mít otevřeno denně od 10:00 do 22:00 hodin.
Jihočeský kraj | Zážitky

Česko mezi řádky: Návrat Krále Šumavy, Šumava a David Jan Žák

Až budete mezi řádky hledat místa, kde se odehrává děj životopisného románu Návrat Krále Šumavy jihočeského spisovatele Davida Jana Žáka, vezměte si k ruce hodně podrobnou mapu. Ale úplně nejlepší je vydat se na Šumavu osobně: čekají vás tajemná a magická místa, která dodnes vydávají zvláštní svědectví.
Jihočeský kraj | Zážitky

Desítky zábavných tipů pro zimu, kdy se na horách nedá lyžovat

Vyrazíte na lyžovačku, ale teploty šplhají někam k osmi stupňům nad nulou, sníh – pokud vůbec nějaký byl – mizí před očima a výraznější ochlazení meteorologové neočekávají... i tak může vypadat dovolená v zimě. Co ale pak s volným časem? Řešení najdete na Kudy z nudy, které vám nabídne spousty tipů, co podniknout v nejoblíbenějších horských střediscích i bez sněhové pokrývky.
Jihočeský kraj | Zimní sporty

Hradní muzeum v Českém Krumlově je otevřeno i během zimních měsíců

Vydejte se na putování časem! Hradní muzeum v Českém Krumlově vás zavede do dob pánů z Krumlova, Rožmberků a dalších významných šlechticů, kteří v průběhu staletí sídlili v Českém Krumlově a měnili jeho tvář. K vidění je množství cenných exponátů ze zámeckých depozitářů, v kinematografu pak můžete shlédnout filmy z počátku 20. století. Expozice Hradního muzea má, na rozdíl od standardních muzeí, charakter historické muzejní instalace 19. století.
Jihočeský kraj | Památky

Svatý Martin na bílém koni zamíří opět do Českého Krumlova

Podle pranostiky by měl svatý Martin 11. listopadu přijet na bílém koni a přivézt s sebou první sníh i Svatomartinské víno. Během festivalu, který se koná od října až do 2. prosince, mohou návštěvníci ochutnat vína nejen z České republiky, ale i z různých koutů světa. V sobotu proběhne tradiční otevírání prvních mladých vín spojené s příjezdem sv. Martina na náměstí Svornosti v Českém Krumlově. První víno roku můžete na českokrumlovském náměstí ochutnat 11. 11. v 11 hodin a 11 minut.
Jihočeský kraj | Gurmánská turistika