Úvod > Co chcete dělat? > Hrad Kámen - romantický hrad na skále z amfibolitu

Hrad Kámen - romantický hrad na skále z amfibolitu

Kultura
Zhruba na polovině cesty mezi Pelhřimovem a Táborem, v kraji mírně zvlněného Pacovska, leží hrad Kámen. Původně gotický hrad byl postaven v polovině 13. století na rozsáhlém skalisku, podle kterého byl také pojmenován.

Muzeum motocyklů

Prohlídkový okruh zahrnuje především muzeum motocyklů s expozicí jednostopých motorových vozidel. Expozice je od sezóny 2018 rozšířená o motocykl ČZ 500 a zapůjčený motocyklový unikát Böhmerland-Čechie 600 z roku 1928. Motocykly jsou celoročně umístěné v zámeckých pokojích. K nejcennějším exponátům patří i motocykl Laurin a Klement z roku 1898.
 

Expozice šlechtických pokojů

Dalšími expozicemi jsou Expozice bydlení a životního stylu v 19. a na počátku 20. století na panském sídle s ukázkami interiérů bydlení a historická expozice ve starém paláci.

Kámen býval v minulosti loveckým hradem. Nedávno se podařilo pro hrad získat unikátní kolekci zrestaurovaných loveckých trofejí z první poloviny 19. století.
 

Rekonstrukce expozic 2020

Správa hradu Kámen chystá modernizace všech expozic a výstavbu nového návštěvnického centra. Hrad proto bude v sezóně 2020 zcela uzavřen. Pokud vše půjde podle plánu, hrad by se měl opět otevřít na začátku sezóny 2021. V plánu správce hradu je rozšířit expozici historických motocyklů do celého východního a severního křídla v prvním patře hradu. Jednotlivé místnosti mají poskytnout moderní zázemí prototypům, raritám, zachráněné kráse nebo sportovním motocyklům.

V roce 2022 by pak mohl přibýt návštěvníkům hradu Kámen úplně nový prohlídkový okruh, který zavede turisty do kaple, jejíž rekonstrukce se rovněž připravuje.


Zahrada s přírodním alpinem

Zajímavostí je hradní zahrada s rozsáhlým přírodním alpinem. Hrad Kámen odepíná skalní útvar z amfibolitu, který vyčnívá z okolního rulového území. Výškový bod na hradě má hodnotu 506 metrů nad mořem. Záhřevná skála a příznivá expozice zahrady, částečně chráněná zbytky opevnění, vytváří vhodné podmínky pro širší spektrum rostlin, které by jinak v této nadmořské výšce nerostly.
 

Z historie hradu

Původně gotický hrad byl postaven v polovině 13. století na rozsáhlém skalisku, podle kterého byl také pojmenován. První písemné zmínky jsou z let 1316 a 1318. V letech 1327 až 1504 je Kámen královským lenním hradem. Od roku 1523 hrad téměř 200 let vlastnila jedna z větví významného českého rodu Malovců. V polovině 16. století dosáhlo panství Kámen největšího rozmachu. K hradu patřilo stejnojmenné městečko a deset poddanských vsí.

Z maloveckých držitelů se do historie hradu nejvýznamněji zapsal rytíř Jan Kryštof Malovec (držel hrad od roku 1640). Za něho byl hrad znovu přestavován, bylo vystavěno jižní obytné křídlo a vstupní věž (1673). Na západním okraji vsi dal vystavět ranně barokní kapli Panny Marie Sedmibolestné a v ní zřídil rodinnou hrobku. V průběhu 18. a 19. století se držitelé hradu a panství rychle střídali a hrad ztrácel na svém významu. Po roce 1948 byl hrad poslednímu majiteli Antonínu Fleissigovi vyvlastněn. Státním kulturním majetkem byl Kámen prohlášen v roce 1953. V letech 1964 až 2002 byl hrad Kámen zřizován ONV, později Okresním úřadem v Pelhřimově. Od 1. 1. 2011 je hrad Kámen pobočkou Muzea Vysočiny Pelhřimov, příspěvkové organizace Kraje Vysočina.  

Celý popis
Naposledy změněno: 8. 10. 2019