Úvod > Aktuality > #světovéČesko a cesta za přízraky hradů Svojanov a Gisors
#světovéČesko a cesta za přízraky hradů Svojanov a Gisors
"> "> "> "> "> ">
Zážitky

#světovéČesko a cesta za přízraky hradů Svojanov a Gisors

  • Vydáno29. května 2020
Milujete stará šlechtická sídla, tajemství a strašidelné povídačky? Pak pro vás máme skvělý výletní tip: hrad, kdysi střežil důležitou obchodní stezku, a přestože se dnes ztrácí v lesích stranou od hlavních tras na českomoravském pomezí, znají ho i na opačném konci republiky. Jmenuje se Svojanov.

Svojanov je jediným hradem v našich zemích, v jehož architektuře se mísí gotika s empírem, tedy středověk s 19. stoletím

Svojanov
Gisors
Odkud se vzala popularita Svojanova? Ano, jednomu z našich nejstarších královských hradů poblíž Poličky se říká vila českých královen, nad hradbami s obrannými baštami se „vznáší“ půvabná hradní zahrada, jediná zahrada s tradičním gotickým členěním na území střední Evropy, a na celý areál dohlíží šestadvacet metrů vysoká hlásná věž opatřená břitem k odklánění nepřátelských střel, ale důvody musíme hledat jinde.

Svojanov totiž provází řada příběhů, trochu pohádkových a trochu strašidelných. Jsou tak zvláštní, že k hradu přitahují milovníky tajemna a ti pak zkoušejí třeba nocovat v zamčených komnatách a číhat na přízraky. Kdo by měl chuť pátrat na vlastní pěst, může se k nim připojit: na hradě se totiž můžete ubytovat.
 

Duch malé Kateřiny

Přestože se na Svojanově robustní gotická architektura mísí s elegantním empírem, jde o poctivý a nefalšovaný hrad, uzavřený ve věnci hradeb, parkánů a teras. Kdysi střežil prastarou kupeckou stezku, dnes se z něj otvírá úchvatný výhled do údolí řeky Křetínky. Areál není nijak rozsáhlý, ale dá se procházet křížem krážem a zvídavým návštěvníkům nabídne spousty schodišť, vyhlídek, bašt, terásek a lákavých obíhaček.

Hlavní trasa vede přes interiéry empírového paláce a ukáže vám, jak se na hradě žilo ve druhé polovině 19. století. Navštívíte například hradní kuchyni se spižírnou, podíváte se na model hradu v podobě ze 16. století a v patře se projdete několika zařízenými pokoji. V jednom z nich po tragické nehodě zemřela malá Kateřinka a od té doby prý na hradě zjevuje jako duch, který přechází ztichlými komnatami do druhé části paláce.

Mimochodem, její rodiče v té době sídlo obnovovali, ale smrt dcery je od dalšího zvelebování odradila, takže proto část Svojanova zůstala ve zříceninách.
 

Zazděné přízraky, mučení a hradní zbrojnoši

S okny, která se sama otvírají a zavírají, anebo kroky z míst, kde nikdo není, se setkáte leckde, ale Svojanov má něco navíc: třeba obrázek, který si žije svým životem a stařenka na něm má někdy oči zavřené a jindy otevřené. Navíc v mnoha částech hradu se nalezly zazděné lidské kostry nebo zbytky dětských kostřiček, některé se dokonce dosud nepodařilo z jejich nedobrovolných hrobů osvobodit. Přijeďte si ověřit, jestli podobně jako mnozí citlivější lidé budete mít při návštěvě Svojanova pocity náhlého chladu, uslyšíte zvláštní zvuky a uvidíte něco, co byste zahlédnout neměli.

Kdo se nebojí, může se vypravit na druhý, hradní prohlídkový okruh: představí se vám podzemní prostory s expozicí středověkého útrpného práva, dřevěnou klecí, skřipci, španělskou botou, cejchy na vypalování, noži na vyříznutí jazyka a dalšími mučicími nástroji. Prohlédnete si také vězeňské kobky, hradní lidomornu a výstavu připomínající hradní pověsti a legendy, třeba o zazděné hradní paní. Nahlédnete také do Domu zbrojnošů, kde se seznámíte s životem hradní posádky na konci 15. století. K vidění jsou zbraně, brnění i dobové hry, které strážným sloužily k ukrácení dlouhé chvíle.
 

Od svojanovských strašidel až do Francie

  • O svojanovských strašidlech dokonce existuje knížka. Napsal ji Bohuslav Březovský, nazval ji Tajemný hrad Svojanov a dětská parta na jejích stránkách prožívá báječné letní dobrodružství společně se strašidly, například s obrem Pulusánem, Babou Kalafunou, bezhlavým holičem Kubíčkem či panem Hamrlíkem na ohnivé svini. Samozřejmě tady nesmí chybět skřítci mezulíni, kteří prý mají prsty v každé nepravosti, k níž na hradě dojde.
  • Podobný půdorys jako Svojanov má hrad Gisors ve francouzském departementu Eure severozápadně od Paříže. Anglo-normanská pevnost má pozoruhodný a málokdy používaný tvar oktagonu, který odkazuje na korunovační kapli římských císařů v Cáchách. Gisors byl posledním vězením velmistra templářského řádu Jacquese de Molay, který byl v březnu 1314 upálen v Paříži.
Hrad Svojanov – místo, kde se mísí gotika s empírem, tedy středověk s 19. stoletím

Hrad Svojanov – místo, kde se mísí gotika s empírem, tedy středověk s 19. stoletím

Jedním z nejstarších královských hradů v ČR je malebný hrad Svojanov ležící nad údolím řeky Křetínky. Je to zároveň jediný hrad v republice, v jehož architektuře se mísí gotika s empírem, tedy středověk s 19. stoletím. Navštívit můžete i ojedinělý dům zbrojnošů.

Svatby na hradě Svojanov

Svatby na hradě Svojanov

Hrad Svojanov je romantickým místem pro konání svatebních obřadů s možností uspořádání svatební hostiny. Hrad Svojanov – vila českých královen – nabízí prohlídku prostor, pobyty v ubytovně či posezení v restauraci.

Hradní penzion Svojanov – ubytování přímo v areálu hradu

Hradní penzion Svojanov – ubytování přímo v areálu hradu

Hrad Svojanov nabízí ojedinělou možnost ubytování přímo ve vlastním areálu. Pokoje penzionu jsou situovány v prvním patře empírové vstupní budovy. V minulosti tyto prostory sloužily jako byty pro úředníky správy panství.

Na kole na hlásku hradu Svojanova

Na kole na hlásku hradu Svojanova

Pojeďte s námi navštívit tajemný hrad Svojanov, který patří mezi nejoblíbenější turistické atraktivity Českomoravského pomezí. Svojanov, jeden z nejstarších českých královských hradů, ožívá v průběhu celého roku mnoha kulturními akcemi pro celou rodinu.

Kostel sv. Mikuláše ve Starém Svojanově

Kostel sv. Mikuláše ve Starém Svojanově

Po cestě na hrad Svojanov, v obci Starý Svojanov, uvidíte u místního hřbitova malý kostelík s šindelovou střechou a třemi pískovcovými kříži umístěnými na hřebeni střechy.

Za českými královnami

Za českými královnami

Ze Svitav se vydáte kopcovitou krajinou k jednomu z nejstarších českých královských hradů, Svojanovu, který bývá také nazýván jako „vila českých královen“. Zpáteční cesta vás pak přes Vítějeves, Chrastavec a Brněnec zavede do údolí řeky Svitavy.

Přírodní park Údolí Křetínky u Svojanova

Přírodní park Údolí Křetínky u Svojanova

Romantická krajina s mozaikovitým střídáním polí, luk, lesů a lidských sídel nabízející nepříliš kvapný způsob života bez přílišného vlivu lidské civilizace se nachází na severovýchodním okraji Českomoravské vrchoviny.

Krajem Smetany a Martinů

Krajem Smetany a Martinů

Týdenní cykloturistický program je zaměřený na odpočinek a relaxaci v místech, kde se narodili a žili dva z našich nejvýznamnějších hudebních skladatelů – Bedřich Smetana a Bohuslav Martinů, tedy okolí měst Litomyšl a Polička v turistické oblasti Českomoravské pomezí.

Za ohnivou sviní na hrad Svojanov

Za ohnivou sviní na hrad Svojanov

Vydejte se s námi na cyklovýlet z královského města Polička, kde můžete obdivovat unikátní systém městského opevnění s devatenácti věžemi, na hrad Svojanov patřící k nejstarším českým královským hradům, který po celé léto pravidelně ožívá kulturními akcemi.

Na kole Krajem Smetany a Martinů

Na kole Krajem Smetany a Martinů

Zveme vás do kraje hudebních velikánů Bedřicha Smetany a Bohuslava Martinů, poznejte ta nejkrásnější místa tohoto regionu na kole. Najdete zde krásnou přírodu, mnoho zajímavých míst, staveb lidové architektury a památek.