Úvod > Aktuality > #světovéČesko a cesta za přízraky hradů Svojanov a Gisors
Zážitky

#světovéČesko a cesta za přízraky hradů Svojanov a Gisors

  • Vydáno29. května 2020
Milujete stará šlechtická sídla, tajemství a strašidelné povídačky? Pak pro vás máme skvělý výletní tip: hrad, kdysi střežil důležitou obchodní stezku, a přestože se dnes ztrácí v lesích stranou od hlavních tras na českomoravském pomezí, znají ho i na opačném konci republiky. Jmenuje se Svojanov.

Svojanov je jediným hradem v našich zemích, v jehož architektuře se mísí gotika s empírem, tedy středověk s 19. stoletím

Svojanov
Gisors
Odkud se vzala popularita Svojanova? Ano, jednomu z našich nejstarších královských hradů poblíž Poličky se říká vila českých královen, nad hradbami s obrannými baštami se „vznáší“ půvabná hradní zahrada, jediná zahrada s tradičním gotickým členěním na území střední Evropy, a na celý areál dohlíží šestadvacet metrů vysoká hlásná věž opatřená břitem k odklánění nepřátelských střel, ale důvody musíme hledat jinde.

Svojanov totiž provází řada příběhů, trochu pohádkových a trochu strašidelných. Jsou tak zvláštní, že k hradu přitahují milovníky tajemna a ti pak zkoušejí třeba nocovat v zamčených komnatách a číhat na přízraky. Kdo by měl chuť pátrat na vlastní pěst, může se k nim připojit: na hradě se totiž můžete ubytovat.
 

Duch malé Kateřiny

Přestože se na Svojanově robustní gotická architektura mísí s elegantním empírem, jde o poctivý a nefalšovaný hrad, uzavřený ve věnci hradeb, parkánů a teras. Kdysi střežil prastarou kupeckou stezku, dnes se z něj otvírá úchvatný výhled do údolí řeky Křetínky. Areál není nijak rozsáhlý, ale dá se procházet křížem krážem a zvídavým návštěvníkům nabídne spousty schodišť, vyhlídek, bašt, terásek a lákavých obíhaček.

Hlavní trasa vede přes interiéry empírového paláce a ukáže vám, jak se na hradě žilo ve druhé polovině 19. století. Navštívíte například hradní kuchyni se spižírnou, podíváte se na model hradu v podobě ze 16. století a v patře se projdete několika zařízenými pokoji. V jednom z nich po tragické nehodě zemřela malá Kateřinka a od té doby prý na hradě zjevuje jako duch, který přechází ztichlými komnatami do druhé části paláce.

Mimochodem, její rodiče v té době sídlo obnovovali, ale smrt dcery je od dalšího zvelebování odradila, takže proto část Svojanova zůstala ve zříceninách.
 

Zazděné přízraky, mučení a hradní zbrojnoši

S okny, která se sama otvírají a zavírají, anebo kroky z míst, kde nikdo není, se setkáte leckde, ale Svojanov má něco navíc: třeba obrázek, který si žije svým životem a stařenka na něm má někdy oči zavřené a jindy otevřené. Navíc v mnoha částech hradu se nalezly zazděné lidské kostry nebo zbytky dětských kostřiček, některé se dokonce dosud nepodařilo z jejich nedobrovolných hrobů osvobodit. Přijeďte si ověřit, jestli podobně jako mnozí citlivější lidé budete mít při návštěvě Svojanova pocity náhlého chladu, uslyšíte zvláštní zvuky a uvidíte něco, co byste zahlédnout neměli.

Kdo se nebojí, může se vypravit na druhý, hradní prohlídkový okruh: představí se vám podzemní prostory s expozicí středověkého útrpného práva, dřevěnou klecí, skřipci, španělskou botou, cejchy na vypalování, noži na vyříznutí jazyka a dalšími mučicími nástroji. Prohlédnete si také vězeňské kobky, hradní lidomornu a výstavu připomínající hradní pověsti a legendy, třeba o zazděné hradní paní. Nahlédnete také do Domu zbrojnošů, kde se seznámíte s životem hradní posádky na konci 15. století. K vidění jsou zbraně, brnění i dobové hry, které strážným sloužily k ukrácení dlouhé chvíle.
 

Od svojanovských strašidel až do Francie

  • O svojanovských strašidlech dokonce existuje knížka. Napsal ji Bohuslav Březovský, nazval ji Tajemný hrad Svojanov a dětská parta na jejích stránkách prožívá báječné letní dobrodružství společně se strašidly, například s obrem Pulusánem, Babou Kalafunou, bezhlavým holičem Kubíčkem či panem Hamrlíkem na ohnivé svini. Samozřejmě tady nesmí chybět skřítci mezulíni, kteří prý mají prsty v každé nepravosti, k níž na hradě dojde.
  • Podobný půdorys jako Svojanov má hrad Gisors ve francouzském departementu Eure severozápadně od Paříže. Anglo-normanská pevnost má pozoruhodný a málokdy používaný tvar oktagonu, který odkazuje na korunovační kapli římských císařů v Cáchách. Gisors byl posledním vězením velmistra templářského řádu Jacquese de Molay, který byl v březnu 1314 upálen v Paříži.
Hrad Svojanov – místo, kde se mísí gotika s empírem, tedy středověk s 19. stoletím

Hrad Svojanov – místo, kde se mísí gotika s empírem, tedy středověk s 19. stoletím

Jedním z nejstarších královských hradů v ČR je malebný hrad Svojanov ležící nad údolím řeky Křetínky. Je to zároveň jediný hrad v republice, v jehož architektuře se mísí gotika s empírem, tedy středověk s 19. stoletím. Navštívit můžete i ojedinělý dům zbrojnošů.

Svatby na hradě Svojanov

Svatby na hradě Svojanov

Hrad Svojanov je romantickým místem pro konání svatebních obřadů s možností uspořádání svatební hostiny. Hrad Svojanov – vila českých královen – nabízí prohlídku prostor, pobyty v ubytovně či posezení v restauraci.

Hradní penzion Svojanov – ubytování přímo v areálu hradu

Hradní penzion Svojanov – ubytování přímo v areálu hradu

Hrad Svojanov nabízí ojedinělou možnost ubytování přímo ve vlastním areálu. Pokoje penzionu jsou situovány v prvním patře empírové vstupní budovy. V minulosti tyto prostory sloužily jako byty pro úředníky správy panství.

Na kole na hlásku hradu Svojanova

Na kole na hlásku hradu Svojanova

Pojeďte s námi navštívit tajemný hrad Svojanov, který patří mezi nejoblíbenější turistické atraktivity Českomoravského pomezí. Svojanov, jeden z nejstarších českých královských hradů, ožívá v průběhu celého roku mnoha kulturními akcemi pro celou rodinu.

Kostel sv. Mikuláše ve Starém Svojanově

Kostel sv. Mikuláše ve Starém Svojanově

Po cestě na hrad Svojanov, v obci Starý Svojanov, uvidíte u místního hřbitova malý kostelík s šindelovou střechou a třemi pískovcovými kříži umístěnými na hřebeni střechy.

Za českými královnami

Za českými královnami

Ze Svitav se vydáte kopcovitou krajinou k jednomu z nejstarších českých královských hradů, Svojanovu, který bývá také nazýván jako „vila českých královen“. Zpáteční cesta vás pak přes Vítějeves, Chrastavec a Brněnec zavede do údolí řeky Svitavy.

Přírodní park Údolí Křetínky u Svojanova

Přírodní park Údolí Křetínky u Svojanova

Romantická krajina s mozaikovitým střídáním polí, luk, lesů a lidských sídel nabízející nepříliš kvapný způsob života bez přílišného vlivu lidské civilizace se nachází na severovýchodním okraji Českomoravské vrchoviny.

Krajem Smetany a Martinů

Krajem Smetany a Martinů

Týdenní cykloturistický program je zaměřený na odpočinek a relaxaci v místech, kde se narodili a žili dva z našich nejvýznamnějších hudebních skladatelů – Bedřich Smetana a Bohuslav Martinů, tedy okolí měst Litomyšl a Polička v turistické oblasti Českomoravské pomezí.

Za ohnivou sviní na hrad Svojanov

Za ohnivou sviní na hrad Svojanov

Vydejte se s námi na cyklovýlet z královského města Polička, kde můžete obdivovat unikátní systém městského opevnění s devatenácti věžemi, na hrad Svojanov patřící k nejstarším českým královským hradům, který po celé léto pravidelně ožívá kulturními akcemi.

Na kole Krajem Smetany a Martinů

Na kole Krajem Smetany a Martinů

Zveme vás do kraje hudebních velikánů Bedřicha Smetany a Bohuslava Martinů, poznejte ta nejkrásnější místa tohoto regionu na kole. Najdete zde krásnou přírodu, mnoho zajímavých míst, staveb lidové architektury a památek.

Další aktuality

V Rudolfově poháru v Kladrubech se utká přes sto spřežení

Od 17. do 21. dubna 2024, se v Kladrubech nad Labem uskuteční 19. ročník Rudolfova poháru – mezinárodních závodů spřežení. Sportovní klání bude probíhat od středy do neděle a sjede se sem 117 zástupců z deseti zemí světa.
Pardubický kraj | Letní sporty

Výlet do Pardubic: na Pardubický zámek od jara do zimy

Zámek Pardubice je sázka na jistotu. Ať už se do Pardubic chystáte na výlet anebo je východočeská metropole pro vás třeba jen zastávkou na daleké cestě, představuje zdejší zámek jeden z bodů, který by rozhodně bylo škoda minout. Památka, ve které sídlí Východočeské muzeum, je otevřna po celý rok denně, kromě pondělí. Připraveny jsou zde pro vás prohlídky i výstavy.
Pardubický kraj | Kultura

Užijte si volný čas v Léčebných lázních Bohdaneč a jejich okolí

Vybíráte si, kam se vydat na léčebný pobyt, wellness víkend anebo se chystáte do Lázní Bohnadeč na komplexní lázeňskou péči? Ať tak, či tak, v Léčebných lázních Bohdaneč se vám bude líbit. Nejen, že o vás bude skvěle postaráno a užijete si unikátní slatinné procedúry, ale můžete se těšit také na krásné okolí, které láká k výletům do přírody. Milovníci zvířat zde mohou pozorovat populáční bohdanečské čápy, kteří mají své hnízdo přímo v srdci lázeňského areálu.
Pardubický kraj | Lázně a wellness

Dolní Morava láká na připravený Trail Park, trasy jsou vhodné pro začátečníky i zkušené bikery

Na Dolní Moravě najdete profesionálně připravený Trail Park. Na 30 kilometrů tras je určených pro malé i velké bikery. A pokud chcete na svých jízdních schopnostech ještě zapracovat, můžete využít některý z kurzů Bajkové školy. Mrkněte se s Kudy z nudy, co nového pro vás v letošní sezoně přichystali.
Pardubický kraj | Letní sporty

Čertoviny: tipy na výlety, kde se natáčela filmová pohádka

Filmová pohádka z roku 2017 režírovaná Zdeňkem Troškou je inspirovaná pošumavskými báchorkami a tvorbou Jana Drdy, Josefa Lady a dalších spisovatelů. Víte, kde se natáčela? Především v Hlinsku si užijete po celý rok čertů ažaž. Pekelný zábavní park Čertovina se stal kulisou pro pohádku Čertoviny.
Pardubický kraj | Zážitky

50 tipů, kam na výlet v okolí Pardubic

Pardubice jsou příjemné zelené město plné parků, provoněné sladkou vůní perníku i pivovarského chmele. Mají co nabídnout milovníkům historie, kultury, sportu i přírody. Dominantou je pardubický zámek, jedna z nejvýznamnějších renesančních památek v České republice. Významnými památkami v blízkém okolí jsou i hrad Kunětická hora a renesanční zámek v Litomyšli, který je památkou UNESCO. Zážitkem pro milovníky koní bude návštěva dostihového závodiště v Pardubicích, i hřebčínů v Kladrubech nad Labem a ve Slatiňanech. Bohdanečský rybník u Lázní Bohdaneč je vzácnou ornitologickou lokalitou a blízká CHKO Železné hory nabízí kromě přírodních krás romantický skanzen Veselý Kopec, zříceniny hradů Oheb a Lichnice i technickou památku, Berlovu vápenku v Třemošnici.
Pardubický kraj | Zážitky

Betlém na Vysočině zve k velikonočním prohlídkám

Od 19. března do 13. dubna 2024 si zájemci mohou přijít prohlédnout památkovou rezervaci Betlém na Vysočině. Výstava Velikonoce na Betlémě připomíná ve zdejších roubenkách tradiční obyčeje a zvyky vztahující se k předvelikonočnímu období i samotným Velikonocům.
Pardubický kraj | Památky

Národní hřebčín v Kladrubech nad Labem zahajuje hlavní návštěvnickou sezónu

Víte, že můžete zavítat do národního hřebčína i o velikonočních svátcích? Nebaví vás už barvit plata vajíček nebo plést pomlázku? Udělejte si výlet do hřebčína v Kladrubech nad Labem nebo do hřebčína ve Slatiňanech! Od 28. března do 1. dubna 2024 se na vás těší starokladrubáci v národním hřebčíně. V Kladrubech vás čeká komentovaná prohlídka stájí a kočárovny s expozicí starokladrubského koně a zámku. Nenechte si ujít také prohlídku lesovny a výstup na rozhlednu, ze které se vám nabídne ojedinělý pohled na hřebčín a jeho okolí. Ve Slatiňanech si užijete komentovanou prohlídku stájí, jejíž součástí je mimo jiné prohlídka kočárovny, historické sedlovny rodu Auerspergů a výcvikového střediska.
Pardubický kraj | Zážitky