Úvod > Aktuality > #světovéČesko a cesta za přízraky hradů Svojanov a Gisors
Zážitky

#světovéČesko a cesta za přízraky hradů Svojanov a Gisors

  • Vydáno29. května 2020
Milujete stará šlechtická sídla, tajemství a strašidelné povídačky? Pak pro vás máme skvělý výletní tip: hrad, kdysi střežil důležitou obchodní stezku, a přestože se dnes ztrácí v lesích stranou od hlavních tras na českomoravském pomezí, znají ho i na opačném konci republiky. Jmenuje se Svojanov.

Svojanov je jediným hradem v našich zemích, v jehož architektuře se mísí gotika s empírem, tedy středověk s 19. stoletím

Svojanov
Gisors
Odkud se vzala popularita Svojanova? Ano, jednomu z našich nejstarších královských hradů poblíž Poličky se říká vila českých královen, nad hradbami s obrannými baštami se „vznáší“ půvabná hradní zahrada, jediná zahrada s tradičním gotickým členěním na území střední Evropy, a na celý areál dohlíží šestadvacet metrů vysoká hlásná věž opatřená břitem k odklánění nepřátelských střel, ale důvody musíme hledat jinde.

Svojanov totiž provází řada příběhů, trochu pohádkových a trochu strašidelných. Jsou tak zvláštní, že k hradu přitahují milovníky tajemna a ti pak zkoušejí třeba nocovat v zamčených komnatách a číhat na přízraky. Kdo by měl chuť pátrat na vlastní pěst, může se k nim připojit: na hradě se totiž můžete ubytovat.
 

Duch malé Kateřiny

Přestože se na Svojanově robustní gotická architektura mísí s elegantním empírem, jde o poctivý a nefalšovaný hrad, uzavřený ve věnci hradeb, parkánů a teras. Kdysi střežil prastarou kupeckou stezku, dnes se z něj otvírá úchvatný výhled do údolí řeky Křetínky. Areál není nijak rozsáhlý, ale dá se procházet křížem krážem a zvídavým návštěvníkům nabídne spousty schodišť, vyhlídek, bašt, terásek a lákavých obíhaček.

Hlavní trasa vede přes interiéry empírového paláce a ukáže vám, jak se na hradě žilo ve druhé polovině 19. století. Navštívíte například hradní kuchyni se spižírnou, podíváte se na model hradu v podobě ze 16. století a v patře se projdete několika zařízenými pokoji. V jednom z nich po tragické nehodě zemřela malá Kateřinka a od té doby prý na hradě zjevuje jako duch, který přechází ztichlými komnatami do druhé části paláce.

Mimochodem, její rodiče v té době sídlo obnovovali, ale smrt dcery je od dalšího zvelebování odradila, takže proto část Svojanova zůstala ve zříceninách.
 

Zazděné přízraky, mučení a hradní zbrojnoši

S okny, která se sama otvírají a zavírají, anebo kroky z míst, kde nikdo není, se setkáte leckde, ale Svojanov má něco navíc: třeba obrázek, který si žije svým životem a stařenka na něm má někdy oči zavřené a jindy otevřené. Navíc v mnoha částech hradu se nalezly zazděné lidské kostry nebo zbytky dětských kostřiček, některé se dokonce dosud nepodařilo z jejich nedobrovolných hrobů osvobodit. Přijeďte si ověřit, jestli podobně jako mnozí citlivější lidé budete mít při návštěvě Svojanova pocity náhlého chladu, uslyšíte zvláštní zvuky a uvidíte něco, co byste zahlédnout neměli.

Kdo se nebojí, může se vypravit na druhý, hradní prohlídkový okruh: představí se vám podzemní prostory s expozicí středověkého útrpného práva, dřevěnou klecí, skřipci, španělskou botou, cejchy na vypalování, noži na vyříznutí jazyka a dalšími mučicími nástroji. Prohlédnete si také vězeňské kobky, hradní lidomornu a výstavu připomínající hradní pověsti a legendy, třeba o zazděné hradní paní. Nahlédnete také do Domu zbrojnošů, kde se seznámíte s životem hradní posádky na konci 15. století. K vidění jsou zbraně, brnění i dobové hry, které strážným sloužily k ukrácení dlouhé chvíle.
 

Od svojanovských strašidel až do Francie

  • O svojanovských strašidlech dokonce existuje knížka. Napsal ji Bohuslav Březovský, nazval ji Tajemný hrad Svojanov a dětská parta na jejích stránkách prožívá báječné letní dobrodružství společně se strašidly, například s obrem Pulusánem, Babou Kalafunou, bezhlavým holičem Kubíčkem či panem Hamrlíkem na ohnivé svini. Samozřejmě tady nesmí chybět skřítci mezulíni, kteří prý mají prsty v každé nepravosti, k níž na hradě dojde.
  • Podobný půdorys jako Svojanov má hrad Gisors ve francouzském departementu Eure severozápadně od Paříže. Anglo-normanská pevnost má pozoruhodný a málokdy používaný tvar oktagonu, který odkazuje na korunovační kapli římských císařů v Cáchách. Gisors byl posledním vězením velmistra templářského řádu Jacquese de Molay, který byl v březnu 1314 upálen v Paříži.
Hrad Svojanov – místo, kde se mísí gotika s empírem, tedy středověk s 19. stoletím

Hrad Svojanov – místo, kde se mísí gotika s empírem, tedy středověk s 19. stoletím

Jedním z nejstarších královských hradů v ČR je malebný hrad Svojanov ležící nad údolím řeky Křetínky. Je to zároveň jediný hrad v republice, v jehož architektuře se mísí gotika s empírem, tedy středověk s 19. stoletím. Navštívit můžete i ojedinělý dům zbrojnošů.

Svatby na hradě Svojanov

Svatby na hradě Svojanov

Hrad Svojanov je romantickým místem pro konání svatebních obřadů s možností uspořádání svatební hostiny. Hrad Svojanov – vila českých královen – nabízí prohlídku prostor, pobyty v ubytovně či posezení v restauraci.

Hradní penzion Svojanov – ubytování přímo v areálu hradu

Hradní penzion Svojanov – ubytování přímo v areálu hradu

Hrad Svojanov nabízí ojedinělou možnost ubytování přímo ve vlastním areálu. Pokoje penzionu jsou situovány v prvním patře empírové vstupní budovy. V minulosti tyto prostory sloužily jako byty pro úředníky správy panství.

Na kole na hlásku hradu Svojanova

Na kole na hlásku hradu Svojanova

Pojeďte s námi navštívit tajemný hrad Svojanov, který patří mezi nejoblíbenější turistické atraktivity Českomoravského pomezí. Svojanov, jeden z nejstarších českých královských hradů, ožívá v průběhu celého roku mnoha kulturními akcemi pro celou rodinu.

Kostel sv. Mikuláše ve Starém Svojanově

Kostel sv. Mikuláše ve Starém Svojanově

Po cestě na hrad Svojanov, v obci Starý Svojanov, uvidíte u místního hřbitova malý kostelík s šindelovou střechou a třemi pískovcovými kříži umístěnými na hřebeni střechy.

Za českými královnami

Za českými královnami

Ze Svitav se vydáte kopcovitou krajinou k jednomu z nejstarších českých královských hradů, Svojanovu, který bývá také nazýván jako „vila českých královen“. Zpáteční cesta vás pak přes Vítějeves, Chrastavec a Brněnec zavede do údolí řeky Svitavy.

Přírodní park Údolí Křetínky u Svojanova

Přírodní park Údolí Křetínky u Svojanova

Romantická krajina s mozaikovitým střídáním polí, luk, lesů a lidských sídel nabízející nepříliš kvapný způsob života bez přílišného vlivu lidské civilizace se nachází na severovýchodním okraji Českomoravské vrchoviny.

Krajem Smetany a Martinů

Krajem Smetany a Martinů

Týdenní cykloturistický program je zaměřený na odpočinek a relaxaci v místech, kde se narodili a žili dva z našich nejvýznamnějších hudebních skladatelů – Bedřich Smetana a Bohuslav Martinů, tedy okolí měst Litomyšl a Polička v turistické oblasti Českomoravské pomezí.

Za ohnivou sviní na hrad Svojanov

Za ohnivou sviní na hrad Svojanov

Vydejte se s námi na cyklovýlet z královského města Polička, kde můžete obdivovat unikátní systém městského opevnění s devatenácti věžemi, na hrad Svojanov patřící k nejstarším českým královským hradům, který po celé léto pravidelně ožívá kulturními akcemi.

Na kole Krajem Smetany a Martinů

Na kole Krajem Smetany a Martinů

Zveme vás do kraje hudebních velikánů Bedřicha Smetany a Bohuslava Martinů, poznejte ta nejkrásnější místa tohoto regionu na kole. Najdete zde krásnou přírodu, mnoho zajímavých míst, staveb lidové architektury a památek.

Další aktuality

Velká pardubická v Pardubicích bude vrcholem dostihové sezóny

Nejstarší a nejtěžší dostih kontinentální Evropy, již 133. Velká pardubická s Českou pojišťovnou, se poběží v neděli 8. října 2023. Na jejím startu by mělo stát 18 koní z Česka, Slovenska, ale také Francie či Irska. Největší pozornost startovní listiny přitahují dva koně – dvanáctiletý Talent, který zvítězil předloni a loňský vítěz devítiletý hnědák Mr Spex.
Pardubický kraj | Letní sporty

České značky: ETA, spolehlivý parťák vašich domácností

V roce 2023 společnost ETA oslavila krásných 80 let. Vysavače, fény, žehličky, varné plotýnky nebo mixéry byly celou tu dobu součástí našich domácností! Pojďte s námi zavzpomínat a nahlédnout do kuchyní našich babiček, jestli tam takový zapomenutý poklad někde neleží!
Pardubický kraj | Kultura

Nenechejte si ujít Tlačenici perníku se svatým Václavem

Již tradičně se ve státní svátek svatého Václava sjíždějí do Perníkové chaloupky pod hradem Kunětická hora u Pardubic malí i velcí návštěvníci, aby si v rámci Svatováclavské tlačenice perníku sami mohli zkusit vytlačit, vykrojit a upéci staročeský perníček – třeba právě ten s motivem českého krále.
Pardubický kraj | Památky

V sobotu si užijete Loutkohrátky na Betlémě

V sobotu 23. září zamíří do památkové rezervace Betlém v Hlinsko opět loutky z Muzea loutkařských kultur v Chrudimi. Součástí programu Loutkohrátky na Betlémě jsou workshopy, kdy si malí i velcí návštěvníci budou moci na 4 stanovištích vyrobit vlastního maňáska či prstovou loutku z papíru.
Pardubický kraj | Památky

Užijte si poslední týdny nabitého letního provozu na Dolní Moravě

Podzim se kvapně přiblížil a horské kopce na Dolní Moravě se brzy vybarví. Ale ještě do konce října si můžete užít zážitky, za kterými mířili lidé po celé léto. Pak se hory začnou připravovat na další skvělou zimní sezónu. Využijte proto posledních týdnů letního provozu a vychutnejte si dolnomoravské babí léto. Co všechno nabízí?
Pardubický kraj | Zážitky

Veselým Kopcem zazní klapot vodního mlýna i tkalcovského stavu

Dvoudenní program s názvem Mlynáři a sekerníci je připraven na víkend 16. – 17. září 2023 v areálu Veselého Kopce. Vždy od 9:30 do 16:30 hodin můžete vidět v chodu veselokopecké technické památky na vodní pohon. V rámci komentovaných prohlídek s tkalcem Josefem Fidlerem, které začínají po oba dva dny v 10:30 a 14:00 hodin, můžete navštívit také novou stálou expozici Len na Veselém Kopci v usedlosti Pilných čp. 4.
Pardubický kraj | Památky

Přijeďte si užít zábavné odpoledne Kladruby naruby v Národním hřebčíně

Národní hřebčín Kladruby nad Labem připravil na sobotu 16. září 2023 bohatý program, který se snaží přiblížit chov starokladrubských koní nejširší veřejnosti. Pátý ročník akce Kladruby naruby nabídne odpoledne plné zábavy ale i poučení se odehraje na závodišti v Kladrubech nad Labem. Zábavnou formou představí význam Národního hřebčína a hodnoty krajiny zapsané na seznam na seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.
Pardubický kraj | Zážitky

Pardubičtí Koně v akci oslaví koňské tradice i krajské dožínky

Na největší setkání koní a lidí v domově slavné Velké pardubické se můžete zajet podívat o víkendu 9. a 10. září 2023. Jedná se mezinárodní výstavu Koně v akci, která koná na Dostihovém závodišti v Pardubicích. Pořadatelé v rámci 25. ročníku výstavy připravili nabitý a rozmanitý program, jehož součástí se v neděli 10. září stanou také krajské dožínky. A protože pořadatel výstavy – Dostihový spolek – si letos připomíná 30 let svého založení, nemůže být tématem výstavy nic jiného než výročí.
Pardubický kraj | Letní sporty