Úvod > Aktuality > #světovéČesko a Punkevní jeskyně s Macochou: cesta podzemím do propasti s hrůzostrašnou pověstí
Příroda

#světovéČesko a Punkevní jeskyně s Macochou: cesta podzemím do propasti s hrůzostrašnou pověstí

  • Vydáno13. června 2021
Úžasná krápníková výzdoba, procházka po dně propasti Macocha a plavba na lodičkách po ponorné říčce Punkvě: to je dokonalý výlet do magického podzemního světa Punkevních jeskyní. Chybět by ale neměl ani pohled z opačné strany, a to z horního okraje propasti do hlubin. Závratí se bát nemusíte, vyhlídkové můstky jsou naprosto bezpečné. Bázeň a hrůzu vzbuzují spíš děsivé příběhy a pověsti, s Macochou spojené.
S Macochou se řada z vás seznámila už na základní škole při četbě knížky Lovci mamutů od Eduarda Štorcha: když se věstonická tlupa usadí v oblasti Moravského krasu, tři její členy při lovu přepadne jeskynní lev. Při útěku se zřítí do propasti, ale zachrání se na skalním výčnělku, kde je příští den objeví a zachrání zbytek tlupy. Mnohem hůř končí nejznámější legenda o Macoše: podle ní se vdovec po smrti své ženy znovu oženil, ale druhá manželka nenáviděla jeho syna a shodila ho do propasti. Dítě podobně jako lovci v pravěku sklouzlo na jeden z kamenných stupňů, kde ho záhy objevili lidé z okolí. Pověst má dva konce, oba děsivé: podle jedné verze lidé zlou macechu svrhli do propasti za trest, podle druhé tam skočila sama.

Propast Macocha a vstup do jeskyně Son Doong, největší jeskyně na světě v národním parku Phong Nha-Ke Bang ve Vietnamu

Prohlídka Punkevních jeskyní

Prohlídka Punkevních jeskyní a propasti Macocha je jednoduchá a zvládne ji každý: od hotelu Skalní Mlýn se výletním vláčkem svezete až před vchod do podzemí. Jízdní řád je sladěný se vstupy do jeskyní, vláček jezdí v pravidelných intervalech, jeho kapacita je dostatečná a ani v nefrekventovanějších dnech se nemusíte bát, že byste se k jeskyním nedostali včas. Pustým žlebem se k jeskyním můžete samozřejmě vydat pěšky, ze Skalního mlýna od hlavního parkoviště je potřeba jít necelé dva kilometry.Návštěvní okruh vede suchou částí jeskyní na dno Macochy, odkud se pak pluje na motorových člunech macošskými vodními dómy do vývěru Punkvy v Pustém žlebu s krátkou zastávkou v Masarykově dómu. Protože přístaviště je těsně vedle vstupní budovy, orientace je jednoduchá. Údolím potom můžete pokračovat pěšky dál k Macoše (1,5 kilometru pěšky po modré značce), k hornímu okraji propasti jezdí také kabinová lanovka. Sami uvidíte, jaké převýšení překonává – ostatně Macocha je největší a nejhlubší propast svého druhu ve střední Evropě!
Propast Macocha
Jeskyně Son Doong

Macocha, první sestupy a sebevrazi

Jako první prokazatelně sestoupil do propasti Macocha v roce 1723 brněnský minorita Lazar Schopper. V roce 1748 propast zdolala z iniciativy Johanna Nagela expedice horníků, sám Nagel se však akce neúčastnil. Moravský kras neunikl ani pozornosti Salmů, majitelů rájeckého panství: na dno propasti se postupně povedlo sestoupit několika členům rodu, později pak financovali průzkumy profesora Absolona. V polovině 19. století pak lékař, archeolog a krasový badatel Jindřich Wankel odstartoval další éru sestupů, často s vědeckým zaměřením. Bohužel propast nepřitahovala jen průzkumníky: zvláštním druhem sestupů na dno Macochy byly výpravy pro těla sebevrahů, které podnikali Martin Kala a Josef Nejezchleb z Vilémovic.Do 138,5 metrů hluboké propasti Macocha se můžete podívat ze dvou vyhlídkových můstků. Starší Horní můstek byl vybudován v roce 1882 v nejvyšším bodě, Spodní můstek z roku 1899 se nachází 92 metrů nad spodní částí propasti a je z něho velmi dobře vidět na dno. Opodál stojí turistická chata Macocha. Na místo se dostanete buď lanovkou nebo pěšky po Salmově stezce z Pustého žlebu (ze silnice odbočuje asi 600 metrů od Punkevních jeskyní), silnice k hornímu okraji Macochy odbočuje mezi Vilémovicemi a Sloupem.
 

Rok 1910 a první návštěvníci Punkevních jeskyníV roce 1888 s sebou Wankel k Macoše poprvé vzal svého vnuka, tehdy jedenáctiletého Karla Absolona, kterého po smrti otce vychovával. Pozdějšímu nejznámějšímu průzkumníkovi Moravského krasu propast učarovala natolik, že se sem po mnoha letech bádání a příprav vrátil s potřebným technickým vybavením a pustil se do průzkumu tušených prostor mezi propastí a vývěrem Punkvy v Pustém žlebu z obou stran. 26. září 1909 se povedlo proniknout do prvních prostor suché části Punkevních jeskyní, v dalších letech badatelé zvolna postupovali dál směrem k Macoše. Do objevených částí bylo rychle zavedeno elektrické osvětlení a objevená část jeskyně byla už o svatodušních svátcích roku 1910 otevřena veřejnosti. Jen během toho roku si ji prohlédlo 11 700 návštěvníků.

Propast Macocha a jeskyně Sarawak na ostrově Borneo v Malajsii: s plochou téměř 163 tisíc metrů čtverečních patří mezi nejrozsáhlejší jeskyně na světě

Rok 1921 a plavba na lodích do Masarykova dómu

Suchou část Punkevních jeskyní se s Macochou povedlo propojit už v roce 1914. Současníci Absolonovi vyčítali nešetrné postupy, kdy nové chodby i neprostupné sifony prostřílel pomocí dynamitu a prorazil moderní těžební technikou, nicméně během několika let se dostavily úspěchy a podařilo se otevřít i druhou větev předpokládaných jeskynních prostor mezi Macochou a Pustým žlebem podél toku Punkvy. Kromě zaplavených chodeb tu byly objeveny i suché dómy s překrásnou krápníkovou výzdobou. Poprvé se loďky na svou cestu po smaragdové vodě vydaly 30. března 1921, kdy byla zpřístupněna první vodní část jeskyně od dnešního přístaviště po Masarykův dóm: ten dostal jméno proto, že do jeskyní se záhy po jejich otevření podíval i první československý prezident.
Macocha
Sarawak

Víte, že…?

  • Díky Absolonovi se z Macochy a Punkevních jeskyní stal hlavní výletní cíl Moravského krasu. Popularita Sloupu jako významného poutního místa a tamních Sloupsko-šošůvských jeskyní, zpřístupněných již roku 1881, rázem klesla. Dodnes jsou Punkevní jeskyně nejnavštěvovanější podzemní prostory v České republice: podle odhadu jimi od otevření prošlo zhruba 40 miliónů návštěvníků z celého světa.
  • Kvůli popularitě doporučujeme rezervovat prohlídku Punkevních jeskyní předem. Rezervace je možná i pro jednotlivé návštěvníky až na jeden rok dopředu.
  • Když porovnáte dnešní snímky s historickými, zjistíte, jak moc se během stovky let podzemí změnilo. Například v Masarykově dómu bylo po objevu v roce 1920 neuvěřitelné množství dlouhých brčkových stalaktitů, z nichž dnes zbyl jen zlomek. Podezření napřed padlo na nenechavé výletníky, případně změny mikroklimatu v důsledku vysoké návštěvnosti. Podle posledních výzkumů se ale mikroklimatické změny projevují jen krátkodobě, navíc byl zjištěn samovolný opad brček i v Amatérské jeskyni, která není přístupná pro veřejnost. Je tedy pravděpodobné, že destrukce dlouhých brček je přirozený samovolný proces.
  • Se seriálem #světovéČesko jsme se už do jeskyní Moravského krasu podívali, dokonce jsme obdivovali i nejstarší kresbu u nás.
Čarovné tóny Macochy 2023

7.6.
11.6.
Čarovné tóny Macochy 2023

Letos se koná již 24. ročník festivalu Čarovné tóny Macochy! Vychutnejte si hudební festival se světelnou animací v Moravském krasu, za využití světelných efektů v neobvyklém prostředí krasových jeskyní.

Dům přírody Moravského krasu

Dům přírody Moravského krasu

Navštivte nově otevřenou zážitkovou expozici o Moravském krasu. Ponořte se v ní do devonského moře, vytvořte si krápníky a jeskyně, proleťte se s netopýry, poznejte lesy, stráně, kytky i zvířata. A jak se žije Krasu s člověkem?

Baldovec – centrum zábavy u Moravského krasu

Baldovec – centrum zábavy u Moravského krasu

Rekreační středisko Baldovec nabízí vše pro vaši dovolenou, prázdniny či firemní akci v srdci přírody. Ubytování je možné po celý rok.

Punkevní jeskyně s propastí Macocha v Moravském krasu

Punkevní jeskyně s propastí Macocha v Moravském krasu

Vydejte se na výlet do Punkevních jeskyní! Procházet se budete mohutnými dómy a chodbami s krápníkovou výzdobou až na dno propasti Macocha. Svou oblibu si získaly díky tomu, že v nich lze podniknout romantickou plavbu na lodičkách na podzemní říčce Punkvě.

Blansko

Blansko

V Blansku, které je díky pozoruhodnému okolí s řadou přístupných jeskyní považováno za vstupní bránu do Moravského krasu, si přijdou na své ti, kdo mají rádi industriální architekturu a technické památky. Milou kuriozitou je dřevěný kostelík, který se do Blanska přestěhoval z Podkarpatské Rusi.

Rájec-Jestřebí

Rájec-Jestřebí

Prohlídka klasicistního zámku s mansardovou střechou v Rájci nad Svitavou se dá skvěle spojit třeba s výletem do Boskovic nebo do Moravského krasu. V únoru a březnu pak musíte navštívit zámecké zahradnictví se sbírkou kamélií: vzácné rostliny kvetou pravidelně koncem zimy.

Macocha – propast s hůzostrašnou pověstí

Macocha – propast s hůzostrašnou pověstí

Prohlídka, za kterou se dřív platilo i životem, není dnes ničím nebezpečným. Jestli jste z Moravy, nemusíme vám Macochu představovat. Ale pokud bydlíte v jiném koutu Česka, možná jste o téhle propasti slyšeli jen ve zprávách v souvislosti se sebevrahy. Přitom je to hlavně úžasná atrakce, jejíž prohlídka je součástí okruhu nejnavštěvovanějších jeskyní u nás!

Lanovka v Moravském Krasu – nejkratší kabinová lanovka v České republice

Lanovka v Moravském Krasu – nejkratší kabinová lanovka v České republice

Nejkratší kabinová lanovka spojuje Punkevní jeskyně s okrajem propasti Macocha v Moravském krasu. Lanovka na dráze 249 metrů a je denně využívána asi patnácti sty turisty. Lanová dráha má převýšení sto čtyřicet metrů a je tak nejstrmější v celé České republice.

Moravský kras – nejvýznamnější krasová oblast v České republice i střední Evropě

Moravský kras – nejvýznamnější krasová oblast v České republice i střední Evropě

Moravský kras je největší a nejlépe vyvinutou krasovou oblastí s nejširším spektrem krasových jevů v Česku a patří  také mezi nejvýznamnější krasové oblasti ve střední Evropě. Na celém území je známo více než 1100 jeskyní, z nichž pět je přístupných veřejnosti.

Punkva – nejdelší podzemní vodní tok v České republice

Punkva – nejdelší podzemní vodní tok v České republice

Nejdelším podzemním vodním tokem v Česku je Punkva a její zdrojnice v soustavě Amatérské jeskyně v Moravském krasu. Protéká Sloupsko-Šošůvskými jeskyněmi a Sloupským koridorem Amatérské jeskyně do propasti Macocha.

Greenway Krakov–Morava–Vídeň

Greenway Krakov–Morava–Vídeň

Greenway Krakov–Morava–Vídeň spojuje dvě významné středoevropské metropole Krakov a Vídeň. Na území České republiky prochází tento koridor severní, střední a jižní Moravou.

Jeskyně Bertalánka v Pustém žlebu

Jeskyně Bertalánka v Pustém žlebu

Bertalánka leží v Pustém žlebu za Čertovou brankou. Trasa pro návštěvníky vede labyrintem chodeb s malými prostory a menší propastí. Nejde zde o krasové jevy, ale spíše o zvláštní zážitek – poznáte, jak se v jeskyních cítí jeskyňáři.

Speleoart – netradiční zážitky a dobrodružství v Moravském krasu

Speleoart – netradiční zážitky a dobrodružství v Moravském krasu

Netradiční zážitky a nevšední aktivity v jeskyních Moravského krasu, to nabízí jeskyňáři z Ostrova u Macochy. S nimi se vám otevřou vybrané jeskyně, kam se běžně turista nepodívá a navíc prožijete to, co běžný návštěvník nezažije, například jedinečnou speleo-ferratu nebo rande v jeskyni.

Amatérská jeskyně – nejdelší jeskyně České republiky

Amatérská jeskyně – nejdelší jeskyně České republiky

Amatérská jeskyně je nejdelší jeskyní České republiky. Byla objevena roku 1969 po nesmírném úsilí při prokopávání desítek metrů zavalených komínů a postupně propojována s dalšími jeskyněmi, mezi něž patří i Punkevní jeskyně a propast Macocha. Celková délka propojeného systému dnes přesahuje 40 km.

Propast Macocha s vyhlídkovými můstky

Propast Macocha s vyhlídkovými můstky

Na okraji propasti Macocha jsou dva vyhlídkové můstky. První z nich byl vybudován v roce 1882 – je umístěn v nejvyšším bodě a jmenuje se Horní můstek. Druhý z nich pochází z roku 1899, nachází se 92 metrů nad spodní částí propasti a je z něho velmi dobře vidět na dno.

Ponorná řeka Punkva v Moravském krasu

Ponorná řeka Punkva v Moravském krasu

Punkva je ponorná řeka v Moravském krasu a v České republice se jedná o nejdelší podzemní tok. Řeka vzniká v podzemním systému Amatérské jeskyně soutokem Sloupského potoku a Bílé vody.

CHKO Moravský kras – nejrozsáhlejší krasové území v České republice

CHKO Moravský kras – nejrozsáhlejší krasové území v České republice

Moravský kras severně od Brna patří mezi nejvýznamnější krasové oblasti ve střední Evropě. Na celém území je známo více než 1100 jeskyní, z nichž pět je přístupných veřejnosti. Dominantou střední části Moravského krasu je Rudické propadání, kde pod zem mizí vody Jedovnického potoka.

#světovéČesko a pravěká umělecká galerie v Kateřinské jeskyni a další jeskynní rekordy

#světovéČesko a pravěká umělecká galerie v Kateřinské jeskyni a další jeskynní rekordy

O francouzské jeskyni Lascaux se mluví jako o Sixtinské kapli prehistorie: její stěny jsou přehlídkou pravěkých maleb a rytin. Podobnou uměleckou galerii máme i v Česku, a to v Kateřinské jeskyni v Moravském krasu. Nejstarší kresbě u nás je asi sedm tisíc let.

Další aktuality

Zámek Slavkov otevře své brány již tuto sobotu

Zámek Slavkov – Austerlitz otevře své brány návštěvníkům 25. března 2023. Letošní sezóna bude ve znamení nových i tradičních akcí, zámek nabídne návštěvníkům zážitky pro rodiny s dětmi, seniory i milovník historie. Ti se mohou letos těšit na Svět kostiček, moravský festival jídla a řemesel, sraz historických aut a motorek anebo již netrpělivě očekávaný koncert Deep Purple a Hollywood Vampires!
Jihomoravský kraj | Památky

30 let agentury CzechTourism: turistické milníky Jihomoravského kraje

Jaké proměny prožila jižní Morava během posledních třiceti let? Poprvé jsme si například prohlédli unikátní historické vodojemy, Labyrint pod Zelným trhem nebo science centrum Vida! v Brně, Archeopark v Pavlově nebo Aqualand Moravia v Pasohlávkách. Milovníci vín získali Salon vín ve Valticích a enotéku ve Znojmě, zápisu do UNESCO se dočkala vila Tugendhat a Lednicko-valtický areál. Pojďte se s portálem Kudy z nudy a agenturou CzechTourism projít Jihomoravským krajem rok za rokem!
Jihomoravský kraj | Zážitky

Jaro je tady! Mandloně v Hustopečích už kvetou

V Hustopečích nedaleko Břeclavi, v unikátních mandloňových sadech, se během minulého týdne objevily první kvítky. Aktuálně je již polovina sadu v květu! Přírodní raritu střední Evropy tvoří na 1200 stromů, které zde byly vysazeny před 70 lety. Mandloně patří mezi první posly jara a kvetou ze všech stromů nejdříve. Přijďte se podívat a užít si první teplé dny spolu s mandloňovou vůní. Slavnosti mandloní a vína se letos konají od 24. do 26. března, ovšem udělat si jarní vycházku za rozkvetlými sady můžete kdykoliv. Cestou k sadům můžete využít i audioprůvodce, který vás nasměruje a dozvíte se spoustu zajímavostí o historii i současnosti sadů.
Jihomoravský kraj | Příroda

Hrady a zámky jižní Moravy po zimě opět ožívají

Hrady, zámky a památky ve správě Národního památkového ústavu pomalu zahajují turistickou sezónu. Portál Kudy z nudy vám přináší přehled těch nejzajímavějších míst, kam stojí za to vyrazit na výlet v Jihomoravském kraji.
Jihomoravský kraj | Památky

Groove Brno přiveze na jih Moravy světové hvězdy

Groove Brno je mezinárodní hudební festival, který do jihomoravské metropole přiváží hvězdy soulu, funku a jazzu. Letošní ročník je již šestnáctý. Podívejte se, kdo se letos v jihomoravské metropoli představí.
Jihomoravský kraj | Kultura

Na Havranickém vřesovišti v Podyjí kvetou vzácné koniklece

Havranické vřesoviště po roce opět postupně zaplavují koniklece, které zdejší stráně zabarvují do fialova. Stalo se tak díky koním z anglického Exmooru, které pravidelně spásávají agresivní druhy trav, které původní koniklece dlouhodobě vytlačovaly z tohoto území.
Jihomoravský kraj | Příroda

Na Kamenném vrchu v Brně vykvétají první koniklece

Na brněnském sídlišti Kamenný vrch najdete velkou raritu – nachází se zde stejnojmenná přírodní rezervace, přezdívaná Kameňák. Právě zde nyní začínají kvést desetitisíce konikleců velkokvětých. Louky se letos začínají barvit do fialova o pár týdnů dříve, než obvykle, a to díky teplejší zimě, která u nás letos panovala. Počet trsů rostliny na Kamenném vrchu dosahuje dosahuje téměř 55 tisíc, čímž vytváří jednu z největších populací koniklece na světě.
Jihomoravský kraj | Příroda

Poznejte sochy v Brně: 10 tipů na nejzajímavější díla moravské metropole

Brno je velmi bohaté na často bizarní sochy, které na tvářích kolemjdoucích vykouzlí potutelný úsměv. V našich tipech vám Kudy z nudy přináší ty nejzajímavější z nich, jako je socha Jošta, brněnský orloj, Edisonovy žárovky anebo bronzový monument Hrachovina. Udělejte si pěknou procházku po městě – některá ze zmíněných soch se může stát jejím zajímavým cílem. Zvídavým turistům pak doporučujeme procházkovou trasu Sochy v Brně.
Jihomoravský kraj | Památky