ÚvodAktuality#světovéČesko a Punkevní jeskyně s Macochou: cesta podzemím do propasti s hrůzostrašnou pověstí
Příroda

#světovéČesko a Punkevní jeskyně s Macochou: cesta podzemím do propasti s hrůzostrašnou pověstí

  • 13. června 2021
Úžasná krápníková výzdoba, procházka po dně propasti Macocha a plavba na lodičkách po ponorné říčce Punkvě: to je dokonalý výlet do magického podzemního světa Punkevních jeskyní. Chybět by ale neměl ani pohled z opačné strany, a to z horního okraje propasti do hlubin. Závratí se bát nemusíte, vyhlídkové můstky jsou naprosto bezpečné. Bázeň a hrůzu vzbuzují spíš děsivé příběhy a pověsti, s Macochou spojené.
S Macochou se řada z vás seznámila už na základní škole při četbě knížky Lovci mamutů od Eduarda Štorcha: když se věstonická tlupa usadí v oblasti Moravského krasu, tři její členy při lovu přepadne jeskynní lev. Při útěku se zřítí do propasti, ale zachrání se na skalním výčnělku, kde je příští den objeví a zachrání zbytek tlupy. Mnohem hůř končí nejznámější legenda o Macoše: podle ní se vdovec po smrti své ženy znovu oženil, ale druhá manželka nenáviděla jeho syna a shodila ho do propasti. Dítě podobně jako lovci v pravěku sklouzlo na jeden z kamenných stupňů, kde ho záhy objevili lidé z okolí. Pověst má dva konce, oba děsivé: podle jedné verze lidé zlou macechu svrhli do propasti za trest, podle druhé tam skočila sama.

Propast Macocha a vstup do jeskyně Son Doong, největší jeskyně na světě v národním parku Phong Nha-Ke Bang ve Vietnamu

Prohlídka Punkevních jeskyní

Prohlídka Punkevních jeskyní a propasti Macocha je jednoduchá a zvládne ji každý: od hotelu Skalní Mlýn se výletním vláčkem svezete až před vchod do podzemí. Jízdní řád je sladěný se vstupy do jeskyní, vláček jezdí v pravidelných intervalech, jeho kapacita je dostatečná a ani v nefrekventovanějších dnech se nemusíte bát, že byste se k jeskyním nedostali včas. Pustým žlebem se k jeskyním můžete samozřejmě vydat pěšky, ze Skalního mlýna od hlavního parkoviště je potřeba jít necelé dva kilometry.



Návštěvní okruh vede suchou částí jeskyní na dno Macochy, odkud se pak pluje na motorových člunech macošskými vodními dómy do vývěru Punkvy v Pustém žlebu s krátkou zastávkou v Masarykově dómu. Protože přístaviště je těsně vedle vstupní budovy, orientace je jednoduchá. Údolím potom můžete pokračovat pěšky dál k Macoše (1,5 kilometru pěšky po modré značce), k hornímu okraji propasti jezdí také kabinová lanovka. Sami uvidíte, jaké převýšení překonává – ostatně Macocha je největší a nejhlubší propast svého druhu ve střední Evropě!
Propast Macocha
Jeskyně Son Doong

Macocha, první sestupy a sebevrazi

Jako první prokazatelně sestoupil do propasti Macocha v roce 1723 brněnský minorita Lazar Schopper. V roce 1748 propast zdolala z iniciativy Johanna Nagela expedice horníků, sám Nagel se však akce neúčastnil. Moravský kras neunikl ani pozornosti Salmů, majitelů rájeckého panství: na dno propasti se postupně povedlo sestoupit několika členům rodu, později pak financovali průzkumy profesora Absolona. V polovině 19. století pak lékař, archeolog a krasový badatel Jindřich Wankel odstartoval další éru sestupů, často s vědeckým zaměřením. Bohužel propast nepřitahovala jen průzkumníky: zvláštním druhem sestupů na dno Macochy byly výpravy pro těla sebevrahů, které podnikali Martin Kala a Josef Nejezchleb z Vilémovic.



Do 138,5 metrů hluboké propasti Macocha se můžete podívat ze dvou vyhlídkových můstků. Starší Horní můstek byl vybudován v roce 1882 v nejvyšším bodě, Spodní můstek z roku 1899 se nachází 92 metrů nad spodní částí propasti a je z něho velmi dobře vidět na dno. Opodál stojí turistická chata Macocha. Na místo se dostanete buď lanovkou nebo pěšky po Salmově stezce z Pustého žlebu (ze silnice odbočuje asi 600 metrů od Punkevních jeskyní), silnice k hornímu okraji Macochy odbočuje mezi Vilémovicemi a Sloupem.
 

Rok 1910 a první návštěvníci Punkevních jeskyní



V roce 1888 s sebou Wankel k Macoše poprvé vzal svého vnuka, tehdy jedenáctiletého Karla Absolona, kterého po smrti otce vychovával. Pozdějšímu nejznámějšímu průzkumníkovi Moravského krasu propast učarovala natolik, že se sem po mnoha letech bádání a příprav vrátil s potřebným technickým vybavením a pustil se do průzkumu tušených prostor mezi propastí a vývěrem Punkvy v Pustém žlebu z obou stran. 26. září 1909 se povedlo proniknout do prvních prostor suché části Punkevních jeskyní, v dalších letech badatelé zvolna postupovali dál směrem k Macoše. Do objevených částí bylo rychle zavedeno elektrické osvětlení a objevená část jeskyně byla už o svatodušních svátcích roku 1910 otevřena veřejnosti. Jen během toho roku si ji prohlédlo 11 700 návštěvníků.

Propast Macocha a jeskyně Sarawak na ostrově Borneo v Malajsii: s plochou téměř 163 tisíc metrů čtverečních patří mezi nejrozsáhlejší jeskyně na světě

Rok 1921 a plavba na lodích do Masarykova dómu

Suchou část Punkevních jeskyní se s Macochou povedlo propojit už v roce 1914. Současníci Absolonovi vyčítali nešetrné postupy, kdy nové chodby i neprostupné sifony prostřílel pomocí dynamitu a prorazil moderní těžební technikou, nicméně během několika let se dostavily úspěchy a podařilo se otevřít i druhou větev předpokládaných jeskynních prostor mezi Macochou a Pustým žlebem podél toku Punkvy. Kromě zaplavených chodeb tu byly objeveny i suché dómy s překrásnou krápníkovou výzdobou. Poprvé se loďky na svou cestu po smaragdové vodě vydaly 30. března 1921, kdy byla zpřístupněna první vodní část jeskyně od dnešního přístaviště po Masarykův dóm: ten dostal jméno proto, že do jeskyní se záhy po jejich otevření podíval i první československý prezident.
Macocha
Sarawak

Víte, že…?

  • Díky Absolonovi se z Macochy a Punkevních jeskyní stal hlavní výletní cíl Moravského krasu. Popularita Sloupu jako významného poutního místa a tamních Sloupsko-šošůvských jeskyní, zpřístupněných již roku 1881, rázem klesla. Dodnes jsou Punkevní jeskyně nejnavštěvovanější podzemní prostory v České republice: podle odhadu jimi od otevření prošlo zhruba 40 miliónů návštěvníků z celého světa.
  • Kvůli popularitě doporučujeme rezervovat prohlídku Punkevních jeskyní předem. Rezervace je možná i pro jednotlivé návštěvníky až na jeden rok dopředu.
  • Když porovnáte dnešní snímky s historickými, zjistíte, jak moc se během stovky let podzemí změnilo. Například v Masarykově dómu bylo po objevu v roce 1920 neuvěřitelné množství dlouhých brčkových stalaktitů, z nichž dnes zbyl jen zlomek. Podezření napřed padlo na nenechavé výletníky, případně změny mikroklimatu v důsledku vysoké návštěvnosti. Podle posledních výzkumů se ale mikroklimatické změny projevují jen krátkodobě, navíc byl zjištěn samovolný opad brček i v Amatérské jeskyni, která není přístupná pro veřejnost. Je tedy pravděpodobné, že destrukce dlouhých brček je přirozený samovolný proces.
  • Se seriálem #světovéČesko jsme se už do jeskyní Moravského krasu podívali, dokonce jsme obdivovali i nejstarší kresbu u nás.
Čarovné tóny Macochy 2024

5. 6.9. 6.
Čarovné tóny Macochy 2024

Letos se koná již 25. ročník festivalu Čarovné tóny Macochy! Vychutnejte si hudební festival se světelnou animací v Moravském krasu, za využití světelných efektů v neobvyklém prostředí krasových jeskyní.

Dům přírody Moravského krasu Příroda

Dům přírody Moravského krasu

Navštivte nově otevřenou zážitkovou expozici o Moravském krasu. Ponořte se v ní do devonského moře, vytvořte si krápníky a jeskyně, proleťte se s netopýry, poznejte lesy, stráně, kytky i zvířata. A jak se žije Krasu s člověkem?

Baldovec – centrum zábavy u Moravského krasu Ubytování

Baldovec – centrum zábavy u Moravského krasu

Rekreační středisko Baldovec nabízí vše pro vaši dovolenou, prázdniny či firemní akci v srdci přírody. Ubytování je možné po celý rok.

Punkevní jeskyně s propastí Macocha v Moravském krasu Příroda

Punkevní jeskyně s propastí Macocha v Moravském krasu

Vydejte se na výlet do Punkevních jeskyní! Procházet se budete mohutnými dómy a chodbami s krápníkovou výzdobou až na dno propasti Macocha. Svou oblibu si získaly díky tomu, že v nich lze podniknout romantickou plavbu na lodičkách na podzemní říčce Punkvě.

Blansko

Blansko

V Blansku, které je díky pozoruhodnému okolí s řadou přístupných jeskyní považováno za vstupní bránu do Moravského krasu, si přijdou na své ti, kdo mají rádi industriální architekturu a technické památky. Milou kuriozitou je dřevěný kostelík, který se do Blanska přestěhoval z Podkarpatské Rusi.

Rájec-Jestřebí

Rájec-Jestřebí

Prohlídka klasicistního zámku s mansardovou střechou v Rájci nad Svitavou se dá skvěle spojit třeba s výletem do Boskovic nebo do Moravského krasu. V únoru a březnu pak musíte navštívit zámecké zahradnictví se sbírkou kamélií: vzácné rostliny kvetou pravidelně koncem zimy.

Macocha – propast s hůzostrašnou pověstí

Macocha – propast s hůzostrašnou pověstí

Prohlídka, za kterou se dřív platilo i životem, není dnes ničím nebezpečným. Jestli jste z Moravy, nemusíme vám Macochu představovat. Ale pokud bydlíte v jiném koutu Česka, možná jste o téhle propasti slyšeli jen ve zprávách v souvislosti se sebevrahy. Přitom je to hlavně úžasná atrakce, jejíž prohlídka je součástí okruhu nejnavštěvovanějších jeskyní u nás!

Lanovka v Moravském Krasu – nejkratší kabinová lanovka v České republice

Lanovka v Moravském Krasu – nejkratší kabinová lanovka v České republice

Nejkratší kabinová lanovka spojuje Punkevní jeskyně s okrajem propasti Macocha v Moravském krasu. Lanovka na dráze 249 metrů a je denně využívána asi patnácti sty turisty. Lanová dráha má převýšení sto čtyřicet metrů a je tak nejstrmější v celé České republice.

Moravský kras – nejvýznamnější krasová oblast v České republice i střední Evropě

Moravský kras – nejvýznamnější krasová oblast v České republice i střední Evropě

Moravský kras je největší a nejlépe vyvinutou krasovou oblastí s nejširším spektrem krasových jevů v Česku a patří  také mezi nejvýznamnější krasové oblasti ve střední Evropě. Na celém území je známo více než 1100 jeskyní, z nichž pět je přístupných veřejnosti.

Punkva – nejdelší podzemní vodní tok v České republice

Punkva – nejdelší podzemní vodní tok v České republice

Nejdelším podzemním vodním tokem v Česku je Punkva a její zdrojnice v soustavě Amatérské jeskyně v Moravském krasu. Protéká Sloupsko-Šošůvskými jeskyněmi a Sloupským koridorem Amatérské jeskyně do propasti Macocha.

Greenway Krakov–Morava–Vídeň Příroda

Greenway Krakov–Morava–Vídeň

Greenway Krakov–Morava–Vídeň spojuje dvě významné středoevropské metropole Krakov a Vídeň. Na území České republiky prochází tento koridor severní, střední a jižní Moravou.

Jeskyně Bertalánka v Pustém žlebu Příroda

Jeskyně Bertalánka v Pustém žlebu

Bertalánka leží v Pustém žlebu za Čertovou brankou. Trasa pro návštěvníky vede labyrintem chodeb s malými prostory a menší propastí. Nejde zde o krasové jevy, ale spíše o zvláštní zážitek – poznáte, jak se v jeskyních cítí jeskyňáři.

Speleoart – netradiční zážitky a dobrodružství v Moravském krasu Životní styl

Speleoart – netradiční zážitky a dobrodružství v Moravském krasu

Netradiční zážitky a nevšední aktivity v jeskyních Moravského krasu, to nabízí jeskyňáři z Ostrova u Macochy. S nimi se vám otevřou vybrané jeskyně, kam se běžně turista nepodívá a navíc prožijete to, co běžný návštěvník nezažije, například jedinečnou speleo-ferratu nebo rande v jeskyni.

Amatérská jeskyně – nejdelší jeskyně České republiky Příroda

Amatérská jeskyně – nejdelší jeskyně České republiky

Amatérská jeskyně je nejdelší jeskyní České republiky. Byla objevena roku 1969 po nesmírném úsilí při prokopávání desítek metrů zavalených komínů a postupně propojována s dalšími jeskyněmi, mezi něž patří i Punkevní jeskyně a propast Macocha. Celková délka propojeného systému dnes přesahuje 40 km.

Propast Macocha s vyhlídkovými můstky Příroda

Propast Macocha s vyhlídkovými můstky

Na okraji propasti Macocha jsou dva vyhlídkové můstky. První z nich byl vybudován v roce 1882 – je umístěn v nejvyšším bodě a jmenuje se Horní můstek. Druhý z nich pochází z roku 1899, nachází se 92 metrů nad spodní částí propasti a je z něho velmi dobře vidět na dno.

Ponorná řeka Punkva v Moravském krasu Příroda

Ponorná řeka Punkva v Moravském krasu

Punkva je ponorná řeka v Moravském krasu a v České republice se jedná o nejdelší podzemní tok. Řeka vzniká v podzemním systému Amatérské jeskyně soutokem Sloupského potoku a Bílé vody.

CHKO Moravský kras – nejrozsáhlejší krasové území v České republice Příroda

CHKO Moravský kras – nejrozsáhlejší krasové území v České republice

Moravský kras severně od Brna patří mezi nejvýznamnější krasové oblasti ve střední Evropě. Na celém území je známo více než 1100 jeskyní, z nichž pět je přístupných veřejnosti. Dominantou střední části Moravského krasu je Rudické propadání, kde pod zem mizí vody Jedovnického potoka.

#světovéČesko a pravěká umělecká galerie v Kateřinské jeskyni a další jeskynní rekordy Příroda

#světovéČesko a pravěká umělecká galerie v Kateřinské jeskyni a další jeskynní rekordy

O francouzské jeskyni Lascaux se mluví jako o Sixtinské kapli prehistorie: její stěny jsou přehlídkou pravěkých maleb a rytin. Podobnou uměleckou galerii máme i v Česku, a to v Kateřinské jeskyni v Moravském krasu. Nejstarší kresbě u nás je asi sedm tisíc let.

Další aktuality

Přístavy, kotviště a rejdy: tipy, kde se plavit a zakotvit na Baťově kanále

Baťův kanál nabízí široké spektrum zážitků ve spojení s rekreační plavbou – najdete zde množství půjčoven člunů a motorových loděk, které vám zajistí nezapomenutelnou dovolenou. Stejně tak je ale důležité vědět, kde se svým plavidlem bezpečně zakotvit. Infrastruktura Baťova kanálu je opravdu bohatá, přesto vznikají nové přístavy i rejdy a starší místa procházejí postupnou renovací. V přehledu najdete tipy na nová kotviště, kde můžete bezpečně zastavit a bezpečně vystoupit na břeh. Kam se svou lodí zamířit vám poradí Kudy z nudy.
Letní sporty, Jihomoravský kraj

Putování krajem vína po Malovaném kraji vás zavede na vinařské stezky i k otevřeným sklepům

Vydejte se jižní Moravou na putování za lahodným vínem. Na první květnovou sobotu 4. 5. 2024 je připraveno putování za víny z podlužních lesů a nivy řeky Moravy. Trasy vás zavedou z Moravské Nové Vsi do Průšánek, Josefova, Velkých Bílovic a do dalších sousedních obcí.
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

Česko mezi řádky: Směšné lásky, Brno a Milan Kundera

Deset románů, z toho čtyři napsané francouzsky, povídky, dramata a čtyři svazky esejů: to je dílo Milana Kundery. Se seriálem Česko mezi řádky se vrátíme do jeho rodného města Brna. Právě tam, v kavárně Bellevue, se odehrávají jeho povídky, shrnuté do tří sešitů Směšných lásek.
Kultura, Jihomoravský kraj

Jak poznat Brno za jeden den

Rádi byste navštívili moravskou metropoli, ale tlačí vás čas? Z mnoha zajímavostí, které Brno nabízí, jsme na Kudy z nudy vybrali pár míst, které snadno projdete a poznáte během několika hodin. Takže honem zabalit a hurá na cestu, máme na ni přece jediný den!
Památky, Jihomoravský kraj

Projeďte se po Brněnské přehradě lodí

Plavební sezóna na Brněnské přehradě začíná tradičně v druhé půli dubna. Letos lodě vypluly poprvé 20. dubna a na hladině Prýglu zůstanou až do 30. října 2024. I letos bude cestující po přehradě vozit pětice moderních lodí a také dvě menší historické lodě Brno a Morava. Jejich obsluhu zajišťuje 13 kapitánů a zhruba 60 lodníků.
Zážitky, Jihomoravský kraj

Mutěnští vinaři zvou na Den otevřených sklepů v búdách

Šestnáctý ročník Dne otevřených sklepů odzátkuje v sobotu 27. dubna láhve vinařů v Mutěnicích. Naskytne se tak možnost si projít a ochutnat vína ve více než čtyřiceti sklepích v jednom areálu. Přijeďte objevit malebné Mutěnsko, oblast, kde najdete stovky malých vinohradů, stovky búd malých vinařů i sklepů přímo pod domy ve vesnicích a stovky poctivých vinařů se skvělými víny!
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

Skanzen Strážnice se otevírá návštěvíkům

Hledáte zajímavý tip na víkendový výlet? Vydejte se do Strážnice – od 28. dubna 2024 se totiž otevírá areál skanzenu ve Strážnici! Jedná se o první otevření po dlouhé zimě. Prohlídky budou probíhat pouze s průvodcem, a to každou celou hodinu. Zároveň se poslední dubnovou neděli bude stavět májka.
Památky, Jihomoravský kraj

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Jihomoravský kraj

Které neobjevené cíle lákají k výletům do Jihomoravského kraje s tradicemi vinařství, památek a lidových tradic? Vyberte si! Cílem skvělého výletu může být zámeček Bohutice s poutním místem a naučnou stezkou nebo zámky Strážnice, Uherčice anebo Rosice. Zavítejte i na řadu dalších dosud neobjevených míst. Navštivte také dvě interaktivní expozice v Institutu Paměti národa Brno – expozice, které vás vtáhnou do příběhu z 2. světové války nebo 50. let 20. století.
Zážitky, Jihomoravský kraj