!

Upozornění: Redakce prosí všechny zájemce o akce a aktivity, aby se před jejich návštěvou informovali u organizátora, zda a kdy probíhají vzhledem k opatřením přijatým vládou ČR k nákaze Covid-19. Omlouváme se, že informace o otevíracích dobách a termínech konání uvedených na webu Kudyznudy.cz nemusí být vždy aktuální.

Úvod > Co chcete dělat? > Jeskyně Bertalánka v Pustém žlebu

Jeskyně Bertalánka v Pustém žlebu

Příroda
Bertalánka leží v Pustém žlebu za Čertovou brankou. Trasa pro návštěvníky vede labyrintem chodeb s malými prostory a menší propastí. Nejde zde o krasové jevy, ale spíše o zvláštní zážitek – poznáte, jak se v jeskyních cítí jeskyňáři.
Název jeskyně získala po řediteli brněnského německého divadla J. von Bertalanovi, který do jeskyně spadl. Pád do 4 metrové hloubky přežil a s pohmožděninami byl vynesen. Místní noviny tuto nehodu barvitě vylíčily a od té doby se začalo jeskyni říkat Bertalánka. Při dalších průzkumech se podařilo najít další jeskynní prostory, dnes měří 55 metrů.

Jeskyňáři v jeskyni pořádají několik programů pro veřejnost, na které je střeba se předem přihlásit na webových stránkách pořadatele. Můžete si dopřát Speleoferatu, rande v jeskyni, únikovku nebo canyoning.
 
Zájemci jeskyni najdou nedaleko vchodu do Punkevních jeskyní, vedle spodní stanice lanovky na Macochu. Jeskyně je otevřená od dubna do října, v zimních měsících zde hnízdí netopýři.
Celý popis
Naposledy změněno: 6. 10. 2019