!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Putování Krajem vína po vinařských stezkách vás zavede na Kyjovsko
Putování Krajem vína po vinařských stezkách vás zavede na Kyjovsko
"> ">
Gurmánská turistika

Putování Krajem vína po vinařských stezkách vás zavede na Kyjovsko

Vydáno 8. června 2018
Druhou červnovou sobotu 9. 6. vás zvou moravští vinaři do Kyjova a okolí na putování po vinařských stezkách. Na kole nebo pěšky budete moci objevit krásy slovácké přírody mezi vinohrady a ochutnat místní speciality i vína přímo z rukou vinařů v tradičních vinných sklípcích.
Vinaři a vínoKyjovsko je centrem slováckého folklóru a tradice v podobě pěstování révy a výroby vína se zde předává z generace na generaci. Přijďte ochutnat nejen tento ušlechtilý nápoj, ale také výborné jídlo a užít si příjemnou atmosféru v tomto krásném a pohostinném kraji. Již IV. ročník Otevřených sklepů Kyjovska, se uskuteční 9. června 2018 v Kyjově.

K ochutnání budou vína od 28 vinařů nejen z Kyjova (Šalša, Polášek, Martinek, Zavrtálek, Kölbel a další), ale také od vinařů z okolí (Vinařství Maňák, Žůrek, Kolaja, Vinařství Svoboda Žarošice, Rodinné vinařství Čevela Strážovice, atd.). V den akce budou vstupenky v prodeji hodinu před zahájením tj. od 12:00 v pokladně na nádvoří informačního centra města Kyjov, Svatoborská 26. Z náměstí TGM budou návštěvníky přepravovat koňské povozy do lokality sklepů "Pod Šištótem". V tomto areálu bude probíhat od 15:00 bohatý kulturní program - vystoupí dětský folklorní soubor Kyjovánek, ženský folklorní soubor Tragačnice, mužský sbor z Nětčic. Od 17:00 zde bude hrát cimbálová muzika.
 

Krajem vína na kole nebo pěšky

KyjovskoSoučasně s Otevřenými sklepy Kyjovska probíhá oblíbená turistická akce "Krajem vína". Na kole nebo pěšky tak můžete objevit krásy slováckých vinic a ochutnat místní speciality i vína přímo z rukou vinařů. Připraveny jsou dvě trasy pro cyklisty a jedna pro pěší.

Výlety startují v Kyjově na Masarykově náměstí (před pobočkou České spořitelny) mezi 9. a 11. hodinou. Akce je otevřena široké veřejnosti, zdatným sportovcům i rodinám s dětmi. Účast si není nutné rezervovat předem. Stačí dorazit v sobotu 9. 6. 2018 na registraci na Masarykovo náměstí v Kyjově (zaregistrovat se je možné v době mezi 9. a 11. hodinou) a vyrazit na trasu. Startovní balíček stojí na místě 140 Kč (účastníci do 18 let mohou jet zdarma). V ceně je zahrnuta degustační sklenička s nosičkou. K balíčku dostanete zdarma cyklopas s mapou tras a razítkovacích míst.

Cyklisté na viniciNa jednotlivých trasách jsou domluveny zastávky ve vinných sklepech a na zajímavých místech, kde můžete ochutnat místní produkty. Co kdo na zastávce vypije a sní, to si zaplatí, degustační vzorečky vín u vinařů stojí okolo 10 - 15 Kč. Každá zastávka bude otevřena po dobu cca 3 hodin, takže si můžete rychlost absolvování trasy přizpůsobit svému tempu. Ať už jste z daleka či z blízka, nemusíte se bát, že se ztratíte, protože trasy budou jsou vyznačené mobilním značením. Dlouhá cyklotrasa měří 50 km a vede do Svatobořic, Mistřína, Šardic, k dubňanským vinicím, do Mutěnic, Dubňan, Milotic a Skoronic.

Kratší 30kilometrová trasa vede převážně po cyklotrase Mutěnická do Dubňan, k Ratíškovicím na Šidleny a do Skoronic. Pěší trasa je dlouhá 14 kilometrů a vede přes Svatobořice k Pískám, do Milotic a Skoronic. Skoroničtí vinaři vám nabídnou svá vína k degustaci a připraví pro vás bohatý folklórní program, včetně možnosti prohlídky zdejšího vyhlášeného Muzea Jízdy králů. A samozřejmě tu můžete vyhrát i některou z cen v tradičním závěrečném slosování - třeba vína z regionu či dovolenou na vinařských stezkách.
Moravské Toskánsko - nejfotogeničtější krajina Česka

Moravské Toskánsko - nejfotogeničtější krajina Česka

Dlouhé pásy hnědých či zelených polí se táhnou až k obzoru a jakoby nekončí. Malebně zvlněnou krajinu jižní Moravy jen sem tam doplňuje osamělý strom, remízek nebo bílá kaplička. Fotografové nazývají krajinu v okolí Kyjova Moravským Toskánskem.

Moravské vinařské stezky - na kole krajem památek a vína

Moravské vinařské stezky - na kole krajem památek a vína

Moravské vinařské stezky vás provedou na kole nebo pěšky malebnou krajinou mezi vinohrady od starobylého Znojma až po slováckou metropoli Uherské Hradiště. 1200 km dlouhá síť vinařských stezek je tvořena deseti okruhy pojmenovanými podle hlavních vinařských měst a obcí.

Na kole, pěšky nebo bruslích Hodonínskou Doubravou

Na kole, pěšky nebo bruslích Hodonínskou Doubravou

Projeďte se evropsky významnou lokalitou Hodonínská Doubrava po cyklotrase ZOO Hodonín – Písečný rybník, vybudované z původní lesní cesty. Po trati cyklotrasy vede i nová naučná stezka Hodonínská Doubrava.

Rezidence Šardice - reprezentační sídlo brněnských augustiniánů

Rezidence Šardice - reprezentační sídlo brněnských augustiniánů

Bývalé letní sídlo augustiniánského řádu na Starém Brně vzniklo v letech 1740–1742 přestavbou staré sýpky. V Rezidenci mimo jiné členy řádu přebýval Johann Gregor Mendel, zakladatel genetiky.

Sklepní uličky v Kyjově

Sklepní uličky v Kyjově

Vinařství se staletou tradicí připomínají v Kyjově sklepní uličky v Nětčicích, řádek sklepů ve Vývoze v Boršově a vinařské stavby v ulici U Sklepů, zvané Na Šištótě. Ve sklepě U Petra, který nabízí ochutnávky a prodej vín, je k vidění malá vinařská expozice.

Slovácká galerie vín v Kyjově

Slovácká galerie vín v Kyjově

Stylová Slovácká galerie vín, která se nachází přímo pod renesanční kyjovskou radnici. Slovácká galerie vín nabízí a prezentuje vína výhradně ze Slovácké vinařské podoblasti.

Vinařská stezka Podluží

Vinařská stezka Podluží

Síť cyklotras pod společným názvem Vinařské stezky Podluží vedou rovinatou částí centrálního Podluží, přes kopečky na okraji Kyjovské pahorkatiny v okolí Starého Poddvorova k severním vinařským oblastem Slovácka, kde vinice střídají rozlehlé lesní partie.

Vinařství Josef Dufek - víno z Moravského Slovácka

Vinařství Josef Dufek - víno z Moravského Slovácka

Vinařství Josef Dufek je vinařství rodinného typu s více jak 100letou tradicí, které se nachází ve vinařské obci Svatobořice - Mistřín ležící 3 km východně od Kyjova směrem na Hodonín. Vinařství je začleněno do vinařské oblasti Morava, podoblasti Moravské Slovácko.

Vinařství Tomáš Krist

Vinařství Tomáš Krist

Vinařství Tomáš Krist naleznete v Miloticích u Kyjova, v podoblasti slovácké. Bylo založeno v roce 1996, aby navázalo na mnohaleté rodinné zkušenosti ve výrobě vína.

Vinné sklepy Skalák

Vinné sklepy Skalák

Vinné sklepy Skalák se nachází ve Skalce u Kyjova, v severní části Slovácké vinařské podoblasti. Vinařství, restaurace i penzion sídlí v rekonstruovaném areálu bývalých sklepů místního zemědělského družstva.

Vinný sklípek Kyjov

Vinný sklípek Kyjov

Vinný sklípek Kyjov v blízkosti centra Kyjova poskytuje tradiční pohoštění, degustace vín místních vinařů a lidovou hudbu. Akce jsou určeny jen pro skupiny na objednávku předem.